Ալեքսանդր Արզումանյանը` Հայկ Բաբուխանյանին. «Արա´, ես նստելուց չեմ վախենում, ես 3 անգամ նստել եմ, դու քո մասին մտածի, տղա»
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանն, անդրադառնալով մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելուն, ասաց, որ այն մարդիկ, ովքեր այդ դեպքի մասին ասելիք շատ ունեն, չխոսեցին, մինչդեռ այդ հարցի մասին խոսեց ԱԺ քաղաքական մեծամասնությունը: Ըստ նրա` քանի դեռ այս իշխանությունները կան, մարտի 1-ը չի բացահայտվելու: Այդ գործում, ըստ նրա, եղել է 1 կողմ, որը բաղկացած է նախագահից, վարչապետից, քննչական ծառայություններից, դատախազությունից, ԱԱԾ-ից, ոստիկանությունից:
Ապա ընդգծեց, որ երեկ այնքան հարցեր էին տալիս ՀԱԿ պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանին, փոխարենն այդ հարցերը, նրա խոսքով, պետք է տային Ռոբերտ Քոչարյանին, ով հեռուստատեսությամբ հայտարարում էր, թե ընդդիմադիրները զենքով կրակում են, մարդկանց սպանում են, ինչի համար որևէ մեկը չի դատապարտվել զենք կրելու համար: «Բա մի հարցնեիք, ա՛յ պարոն նախագահ, էս ի՞նչ ես պատմում: Արտգործնախարար կար, որ նույնն անգլերեն լեզվով տարածեց ամբողջ աշխարհով, սաղ աշխարհին բացատրեցին, որ ընդդիմադիրները հարձակվել են զենքով, բա մի հատ հարցնեիք… Պառլամենտի նախագահ ունեիք՝ քաղաքագիտության դոկտոր Թորոսյանը, որ գնահատական էր բացատրում, բա մեկդ հարցներ այդ ժամանակ»,- ասաց նա՝ այնուհետ հավելելով, թե 27-ի գործով կասկածյալն այսօր հարցնում է, թե ինչու 27-ի գործով հանձնաժողով չեն ստեղծում: «Ո՞վ է ձեռդ բռնել, ստեղծի»,- նշեց նա: Պատգամավորի այս խոսքերից հետո դահլիճում արձագանքեց ՀՀԿ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, որի խոսքերը, սակայն, լսելի չէին, փոխարենն Ալ. Արզումանյանն այսպես պատասխանեց. «Արա´, ես նստելուց չեմ վախենում, ես 3 անգամ նստել եմ, դու քո մասին մտածի, տղա»:
Ապա Ալ. Արզումանյանը, դիմելով պատգամավորներին, ասաց. «Այս դահլիճում, բացի «Ժառանգությունից» ու ՀԱԿ-ից, բոլորդ մարտի 1-ի կոծկման մասնակից եք: Բոլորիդ անունները կան, ելույթները կան, մտեք նայեք»:
Ալ. Արզումանյանի ելույթն ընդհատեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` հորդորելով չթշնամանալ: Սրան ևս արձագանքեց պատգամավորը` նշելով. «Ես իմ կյանքում շատ բան եմ տեսել, բանակցել եմ թուրքերի, քրդերի հետ, ես գիտեմ ինձ պահելու ձևը և պատասխանատու եմ իմ ասած յուրաքանչյուր խոսքի համար, ես երկիր եմ ներկայացրել»:
Ալ. Արզումանյանի խոսքով` մարտի 1-ի ողջ իորղությունը կբացահայտվի միայն ու միայն ՀՀԿ-ի գնալուց հետո, իսկ ԱԺ-ում ծավալած քննարկումն էլ նա համարեց «գոլորշի բաց թողնել»: «Վաղը մնում է Ռոբերտ Քոչարյանը մարտի 1-ին ցույց անի և պահանջի իրողություն: Ես զարմանում եմ... Այդ ցինիկությունն իր սահմանն ունի: Ես շատ բան կարող եմ ասել, բայց բոլորը գիտեն, թե ինչ է կատարվել»,- ընդգծեց նա` ասելով, որ դահլիճում ներկա գտնվողները բոլորն էլ գիտեն, թե ինչ է կատարվել` հիշեցնելով, որ ԱԺ-ն չորս անգամ օրենք էր փոխել իրենց «նստեցնելու» համար:

Александр Арзуманян – Айку Бабуханяну: “Я тюрьмы не боюсь, я три раза сидел, ты о себе подумай, парень”
Депутат парламентской фракции “Наследие” Александр Арзуманян, касаясь вопроса о создании временной комиссии по изучению событий 1 марта 2008 г., отметил, что люди, которые многое могут рассказать о произошедшем, не выступили, между тем политическое большинство высказалось по этому вопросу. Арзуманян заявил, что пока страной будет управлять эта власть, события 1 марта не будут раскрыты. По этому делу была одна сторона, которая состояла из президента, премьер-министра, следственной службы, прокуратуры,СНБ, полиции, отметил депутат.
По его словам, вчера депутату фракции Армянского национального конгресса Гагику Джангиряну было задано очень много вопросов, между тем эти вопросы должны были быть адресованы Роберту Кочаряну, который заявлял по телевидению, что оппозиционеры стреляют из оружия и убивают людей, однако никто так и не был осужден за ношение оружия. “А почему не спросите: господин президент, что это ты говоришь? Министр иностранных дел на английском  оповестил весь мир о том, что оппозиция напала с оружием… Почему не спросили? У нас был председатель парламента, доктор политологии Торосян, который давал оценки. Почему никто тогда не спросил?” – сказал Александр Арзуманян, добавив, что подозреваемый по делу “27 октября” сегодня спрашивает, почему не создают комиссию по этому делу.
На эти слова отреагировал сидевший в зале депутат-республиканец Айк Бабуханян. Однако его реплику не удалось расслышать, так как Александр Арзуманян сразу ответил ему: “Ара, я тюрьмы не боюсь, я три раза сидел, ты о себе подумай, парень”. Затем, обращаясь к депутатам, Арзуманян сказал: “В этом зале все, за исключением “Наследия” и Армянского национального конгресса, причастны к сокрытию событий 1 марта. Все ваши имена, все выступления имеются. Можете посмотреть в интернете”.
Выступление А.Арзуманяна прервал спикер НС Овик Абрамян, который призвал не насаждать вражду. В ответ депутат сказал: “За свою жизнь я повидал многое, вел переговоры с турками, курдами, знаю, как себя вести, и несу ответственность за каждое произнесенное мной слово. Я представлял страну”.
По словам Александра Арзуманяна, события 1 марта будут полностью раскрыты только после ухода Республиканской партии. Что касается развернутого в парламенте обсуждения, то оно реследует цель “выпустить пар”, добавил депутат. “Остается, чтобы Роберт Кочарян провел 1 марта митинг и потребовал установления истины. Цинизм не имеет гранц. Я многое могу сказать, все вы знаете, что произошло”,- подчеркнул Арзуманян. Он также напомнил о том, что парламент четыре раза менял закон для того, чтобы их “посадить”.