Սերոբ Տեր-Պողոսյանը եւ Ալիկ Սարգսյանի «մարդասիրության թանձրույթը»
Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրարամերժ կարծիքներ է հայտնել հասարակական ոստիկանության խորհրդի անդամ Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մասին:
Մինչեւ Ս. Տեր-Պողոսյանի նկատմամբ քրեական գործի հարուցումը «Հետքի» լրագրողի հարցին՝ ճի՞շտ է, որ վերջինս տասնհինգ հազար դոլար է տվել Ալավերդու ոստիկանության շենքը վերանորոգելու համար (դա կարող են հաստատել հենց Սերոբ Տեր-Պողոսյանը եւ Ալավերդու ոստիկանապետը), մի «լղոզված» պատասխան տալուց հետո սկսել է գովաբանել ու փառաբանել Սերոբին՝ ասելով, որ ինքը շատ լավ գիտի նրան, «հայրենասեր անձնավորություն է», բարեգործություններ է անում:
Այս հարցուպատասխանից գրեթե մեկ տարի հետո, երբ հարուցվեց քրեական գործը, նա հրաժարվեց նախկինում իր ասածից՝ նշելով որ ինքը լավ չէր ճանաչում Սերոբ Տեր-Պողոսյանին, մի քանի անգամ է հանդիպել նրան` հասարակական խորհրդի նիստերին: Բայց ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը նորից ճիշտ չէր ասում: Նա, անքուն գիշերներ անցկացնելով, Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մասին պատմող գրքի համար մեկ էջից ավելի ստեղծագործել է: Այսինքն՝ նա փափագել է, որ այդ գրքում անպայման իր խոսքը, Սերոբ Տեր-Պողոսյանի հետ իր լուսանկարը լինի ու կա:
Ստորեւ՝ մի հատված ոստիկանապետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ալիկ Սարգսյանի գրածից. «Մարդասիրության թանձրույթի դրսեւորւմ է այն գործունեությունը, որը ծավալել է Սերոբ Տեր-Պողոսյանը հայրենիքում, նրա` ուշադրությունը դուրս մնացած հյուսիսային շրջանում: Ինչպես նշվում է նրա մասին պատմող գրքում, անձնական վիշտը, տրտմության ու անորոշության տարիները նրան չդարձրին մարդատյաց, մենակյաց ու մռայլ, այլ նախապատրաստեցին այն մարդասիրական առաքելության համար, որը նա հայրենիքում ստանձնեց քիչ ավելի ուշ»:
Հասկացա՞ք, թե որն էր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի՝ հայրենիքում դրսեւորած մարդասիրության թանձրույթը: Հասկացա՞ք, թե ինչ է նկատի ունեցել ոստիկանպետը, երբ գրել է այս տողերը:
Ահա հենց նման գնահատականի պատճառով է, որ ոստիկանության տեղական մարմինները տարիներ շարունակ կոծկում էին մանկապղծության փաստը: Ոստիկանությունում կոլեգիայի նիստի ժամանակ Ալիկ Սարգսյանը ոստիկանության Թումանյանի բաժնի պետ Արթուր Հարությունյանին (նստավայրը՝ Ալավերդի) հարցրել է, թե ինչու ավելի վաղ չեն իմացել Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործունեության մասին: Արթուր Հարությունյանը պատասխանել է, որ «ինքը տեղեկություններ ունեցել է, բայց ապացույցներ չի ունեցել»: Սա, իհարկե, անհեթեթ պատասխան էր, նա վախեցել է նույնիսկ «կասկածել»:
Ո՞ր ոստիկանն իր ոստիկանապետի դեմ դուրս կգար: Ինչպե՞ս կարող էր Ա. Հարությունյանը կասկածել ոստիկանության հանրային խորհրդի անդամին, որին իր ղեկավար Ալիկ Սարգսյանը պարգեւատրում է, տարբեր առիթներով սեղմում նրա ձեռքն ու լուսանկարվում: Իսկ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը հետո այդ լուսանկարներով գիրք է տպագրում ու նվիրում Արթուր Հարությունյանին, որ նա իր «տեղն» իմանա: Ավելին, Ախթալայի դպրոցներից մեկի տնօրենը տարիներ առաջ դիմել էր ոստիկանություն՝ հայտնելով, որ Ս. Տեր-Պողոսյանը մեծ գումարներ է տալիս իր դպրոցի անչափահաս տղաներին:
Նա խնդրել է պարզել, թե ինչ գումարներ են դրանք եւ ինչու է Ս. Տեր-Պողոսյանը տալիս տղաներին: Ոստիկանները գնացել եւ զրուցել են այդ դպրոցականների հետ: Բայց ոչինչ «չեն պարզել»: Ինչու՞ Ալավերդու ոստիկանապետն առայսօր չի ազատվել իր պաշտոնից հենց միայն այս` մանկապղծության դեպքի պատճառով: Ըստ քրեական գործի՝ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը վեց տարի մանկապղծությամբ էր զբաղվում, մեքենայով տանում-բերում այդ անչափահասներին, հանուն ինչի՞ են լռել՝ հանուն փողի՞, պաշտոնի՞: Այդքան խեղված ճակատագրերի համար նախ եւ առաջ պատասխան պետք է տան իրավապահները:
«Լռության լեգենդը» եւ «Բարության ուժը»
Գրող Ֆելիքս Բախչինյանը երկու գիրք է գրել Սերոբ Տեր-Պողոսյանի մասին: Առաջինը կոչվում է «Լռության լեգենդը` Սերոբ Կորյունի Տեր-Պողոսյան», երկրորդը` «Բարության ուժը` Սերոբ Կորյունի Տեր-Պողոսյան»: Ֆ. Բախչինյանը դարձել է պարոն Սերոբի կենսագիրը, քաջ ծանոթ է նրա կյանքի բոլոր մանրամասներին, չի բացառվում, որ նա իմանար նաեւ մանկապղծության մասին: Նրանք միասին էին ոստիկանության հասարակական խորհրդի կազմում, իրար հետ երկար ժամանակ էին անցկացնում: Գրքերից մեկի սկզբում Բախչինյանը գրում է. «Այս պատմության մեջ գեղեցիկ խորհուրդներ կան, այն փոքրիկ միջուկ է, որի շուրջ պիտի ծավալվի մեծ պատմությունը մի մարդու մասին, ում կյանքի որ դրվագին էլ որ դիպչես, մաքուր ու զուլալ աղբյուր է հորդելու»:
Եւ ահա Ֆելիքս Բախչինյան անունով մարդը տարիներ շարունակ սնվում էր այդ մաքուր ու զուլալ աղբյուրից: Ես չգիտեմ՝ քննչական մարմինը հարցաքննե՞լ է այս մարդուն, բայց վստահաբար կարելի է ասել, որ նա շատ լավ ճանաչում էր Սերոբ Տեր-Պողոսյանին եւ տեղյակ էր նրա ամեն մի քայլի մասին: Նա հաջորդ գրքերի համար նյութեր էր հավաքում: Մի քանի հատվածներ ներկայացնենք այդ գրքից, որը պետք է հուշեր քննչական խմբին, որ այս մարդը բավականին տեղեկացված էր Սերոբ Տեր-Պողոսյանի գործունեությունից:
«Սերոբ Տեր-Պողոսյանի աչքից ոչ մի տեղ չեն վրիպում երեխաները` այդ հրեշտակային զարմանալի արարածները: ...Ախթալայում 50-60 երեխաներ դաստիարակվում եւ կրթվում են Սերոբ Տեր-Պողոսյանի սիրառատ հովանու ներքո: Ստանձնելով երեխաների հոգածությունն ու խնամքը` նա սակայն, չի ուզում մեծացնել պորտաբույծների:
Նա սիրում է աշխատանքը եւ ցանկանում է, որ երեխաներն էլ սիրեն այն: Եւ հաճախ այդ երեխաների հետ պարոն Սերոբը լինում է Արամյանցի տանը, երեխաներն աշխատում են այգում, խնամում են ծառերն ու ծաղիկները: ...Երեխայապաշտ այրը սիրում է այդ երեխաներին եւ հոգ տանում նրանց մասին մեծագույն պատասխանատվությամբ եւ գորովանքով, ինչպես հարազատ երեխաներին... Պարզվում է, որ կարելի է շատ գեղեցիկ ապրել նաեւ «ուրիշ երեխաներ չեն լինում» կարգախոսով: Բոլոր երեխաներն էլ մեր երեխաներն են, հայոց մեծ ընտանիքի երեխաները: Հարազատ երեխաներ չունենալն էր գուցե, որ նրան դարձրեց անուղղելի երեխայապաշտ, եւ նա ստանձնեց ուրիշի երեխաների հոգածությունը»,- գրում է Ֆ. Բախչինյանը:

Сероб Тер-Погосян и “сгусток гуманности” Алика Саркисяна
В течение последнего года начальник полиции Алик Саркисян высказал взаимоисключающие мнения о члене общественного совета полиции РА Серобе Тер-Погосяне.
До возбуждения уголовного дела против Тер-Погосяна на вопрос журналиста “Hetq”-а, правда ли, что он выделил 15 тысяч долларов на ремонт здания отделения полиции в Алаверди (это могут подтвердить сам Сероб Тер-Погосян и начальник полиции Алаверди), дал “смазанный” ответ”, после чего начал восхвалять и прославлять Сероба, заявив, что очень хорошо его знает, что он “патриот”, занимается благотворительностью.
Спустя почти год после этой беседы, когда уже было возбуждено уголовное дело, Алик Саркисян отказался от своих прежних слов, отметив, что недостаточно хорошо знал Сероба Тер-Погосяна, встречался с ним несколько раз на заседаниях общественного совета. Однако начальник полиции опять говорил неправду. Проведя несколько бессонных ночей, он написал более одной страницы для книги, рассказывающей о Серобе Тер-Погосяне. Алик Саркисян очень хотел, чтобы в эту книгу обязательно вошли его слово о Тер-Погосяне и фотография с ним, которая и есть в книге.
Ниже представляем небольшой отрывок из написанного начальником полиции, генерал-майором Аликом Саркисяном: “Сгусток гуманности – так можно охарактеризовать деятельность, которую развернул на родине Сероб Тер-Погосян, в ее оставленных без внимания северных районах. Как отмечается в рассказывающей о нем книге, личное горе, годы печали и неопределенности не сделали его человеконенавистником, одиноким и мрачным, а подготовили для той гуманной миссии, к осуществлению которой он приступил позже“.
Понятно, в чем состоит проявленный на родине сгусток гуманности Сероба Тер-Погосяна? Понятно, что имел в виду начальник полиции, когда писал эти строчки?
Именно из-за такой оценки на протяжении многих лет местные органы полиции покрывали факт педофилии. На заседании совета коллегии полиции РА Алик Саркисян спросил начальника Туманянского отделения полиции Артура Арутюняна, почему о деятельности Сероба Тер-Погосяна они не узнали раньше. Артур Арутюнян ответил, что у него “были сведения, но не было доказательств”. Это, конечно, абсурдный ответ, он боялся даже “подозревать”.
Какой полицейский выступит против начальника полиции. Как мог А.Арутюнян подозревать члена общественного совета полиции, которого его шеф, Алик Саркисян, награждает, пожимает руку, фотографируется. А Сероб Тер-Погосян потом издает книгу с этими фотографиями и дарит ее Артуру Арутюняну, чтобы тот “знал свое место”. Более того, несколько лет назад директор одной из ахталинских школ сообщил полиции, что Сероб Тер-Погосян дает большие суммы несовершеннолетним мальчикам школы. Директор попросил выяснить, что это за суммы и почему С.Тер-Погосян дает ученикам деньги. Полицейские побеседовали с этими школьниками, но ничего “не выяснили”. Почему начальник полиции Алаверди до сих пор не освобожден от должности хотя бы только из-за этого случая педофилии? Согласно материалам уголовного дела, Сероб Тер-Погосян на протяжении шести лет занимался педофилией, развозил на машине несовершеннолетних. Во имя чего молчали – денег, должности? Ответить за столько искалеченных судеб должны в первую очередь правоохранители.
“Легенда молчания” и “Сила добра”
Писатель Феликс Бахчинян написал две книги о Серобе Тер-Погосяне. Первая называется “Легенда молчания. Сероб Тер-Погосян” вторая – “Сила добра. Сероб Корюнович Тер-Погосян”. Ф.Бахчинян стал биографом Сероба, хорошо знает все подробности его жизни, не исключено, что мог знать и о его педофилии. Оба они входили в составе общественного совета полиции, много времени проводили вместе. В начале одной из книг Бахчинян пишет: “В этой истории много красивых символов. Это небольшое ядрышко, вокруг которого должна развернуться большая история о человеке, при прикосновении к каждому эпизоду которой начнет бить чистый, прозрачный родник”. И человек по имени Феликс Бахчинян на протяжении многих лет пользовался этим “чистым и прозрачным родником”. Я не знаю, допрашивал ли следственный орган Бахчиняна, но можно с уверенностью сказать, что он очень хорошо знал Сероба Тер-Погосяна и был осведомлен о каждом его шаге. Бахчинян собирал материалы для следующей книги. Представим несколько отрывков из этой книги, которая должна была подсказать следственной группе, что ее автор достаточно хорошо проинформирован о деятельности Сероба Тер-Погосяна.
“Нигде от внимания Сероба Тер-Погосяна не ускользают дети – эти удивительные ангелоподобные существа... В Ахтале 50-60 детей воспитываются и получают образование под преисполненным любви патронажем Сероба Тер-Погосяна. Взяв на себя заботу о детях, он, однако, не хочет растить тунеядцев”.
“Он любит работу и хочет, чтобы дети тоже любили работать. И часто вместе с ними господин Сероб бывает в доме Арамянца – дети работают в саду, ухаживают за деревьями и цветами... Этот человек обожает детей и заботится о них с величайшей ответственностью и нежностью, как заботился бы о родных детях...
Оказывается, можно очень красиво жить под девизом “чужих детей не бывает”. Все дети – это наши дети, дети большой армянской семьи. Наверное, отсутствие собственных детей сделало его неисправимым обожателем детей, и он взял на себя заботу о чужих детях”,- пишет Ф.Бахчинян.