Ո՞ւր է կորել քննիչի առգրաված ալիբին
«Հետքի» «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարին իր մեկնաբանություններով արձագանքեց Սերոբ Խաչատրյանը՝ պատրաստակամություն հայտնելով պատմել որդու՝ Վահե Խաչատրյանի ճակատագրի մասին: «Տղաս 2 տարի է՝ ազատազրկված է, սովորել է Ճարտարագիտական համալսարանում, նշանված էր, մի քանի օրից պետք է ամուսնանար: Հիմա արդեն թոռներ կունենայի: Ուզում էի բաց նամակ գրել երկրի նախագահին, հարց տայի՝ ո՞վ է պատասխան տալու իմ չծնված թոռների համար»:
Այս պատմությունը 9 տարվա վաղեմություն ունի: Սկսվել է 2005թ. օգոստոսի 11-ին, երբ Երևանի Երրորդ մաս թաղամասում հայտնաբերվել է Ջրվեժ գյուղի բնակիչ, 19-ամյա Մեսրոպ Մաքոյանի դին՝ դանակի 7 հարվածներով: Սպանության մոտիվը, ըստ հաստատված մեղադրանքի, թաղի հինգ տղաների միջև ծագած վիճաբանությունն է եղել՝ աղջկա (գլխավոր վկա Մարինե Հակոբյանի, ում Մեսրոպը տուն ճանապարհելիս է եղել), իրար ասված «արա» բառին հետևած կռվի պատճառով:
Այս սպանությանը «Հետքն» անդրադարձել է դեռևս 2008թ., երբ դեռ ընթանում էր չորսի գործով դատավարությունը՝ բարձրաձայնելով նախաքննության ու դատավարության ժամանակ կատարված խախտումների մասին. վկաների ցուցմունքների պարբերաբար փոփոխում, հրաժարում նախկին ցուցմունքներից, վկայություններ սպառնալիքների, ճնշումների մասին, վկա Մելքոն Վարդանյանի առևանգման փորձը հենց դատական նիստերի դահլիճից, նրա փախուստը Հայաստանից և այլն: Սկզբում գործը վարել է Շենգավիթի դատախազությունը, այնուհետև 4 ամբաստանյալների բողոքների հիման վրա այն տեղափոխվել է Գլխավոր դատախազության Հատուկ կարևորության գործերով վարչություն:
Այս գործով դատապարտվել է 4 երիտասարդ՝ 4 տարի տևած գործի քննությամբ: Մեկ անգամ դատավոր Խանդանյանը գործը ետ է ուղարկել լրացուցիչ նախաքննության: Դատարանը միաժամանակ հանձնարարել է քննության առարկա դարձնել նաև այլ անձանց կողմից սպանության իրականացման վարկածը:
Ի վերջո, Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Ալեքսանդր Ազարյան) 2009թ. նշանակել է հետևյալ պատիժները՝ Մեսրոպի հետ վիճաբանած Հրաչ Սահակյանին ու Զավեն Մկրտչյանին դատապարտել է 15-ական տարվա ազատազրկման, Վլադիմիր Մկրտչյանին՝ 11 և Սերոբ Տեր-Մելիքսեթյանին 9 տարվա ազատազրկման: Առաջին երկուսին սպանություն կատարելու, իսկ վերջին երկուսին՝ սպանությանը օժանդակելու համար:
Ըստ վկաներից մեկի՝ տեղանքում շուրջօրյա առևտրով զբաղվող Դեզդեմոնայի ցուցմունքների դեպքի վայրում եղել է 5 հոգի: Սակայն Վահեին չհայտնաբերելու պատճառով գործը նրա մասով կասեցվել է, հայտարարվել հետախուզում: «Իմ տղան փախած չի եղել, նա եղել է Երևանում, սովորել է, գնացել աշխատանքի»,- նշեց Վահեի հայրը: Բայց ահա երկու տարի առաջ՝ 2012-ին, ձերբակալվել է վկայության մեջ նշված 5-րդ մասնակիցը՝ Վահե Խաչատրյանը: Սակայն պաշտպանական կողմը դատարանում պնդել է, որ Վահեն չէր կարող այդ օրը լինել դեպքի վայրում, քանի որ ունեցել է ալիբի՝ դեպքի գիշերը հերթափոխով աշխատելիս է եղել:
Այնպես է ստացվել, որ մյուս 4 տղաների գործով մեղադրական դատավճիռ կայացրած նույն դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը տարիներ անց քննել է նաև Վահե Խաչատրյանի գործը՝ դարձյալ կայացնելով մեղադրական դատավճիռ՝ հաստատված համարելով, որ Վահեն օժանդակել է Մեսրոպ Մաքոյանի սպանությանը: Վահեն դատապարտվել է 8.5 տարվա ազատազրկման: Սա այն դեպքում, երբ դատարանում տարբեր վկաներ փաստել են, որ սպանության օրը՝ 2005թ. օգոստոսի 11-ին, Վահեն եղել է աշխատավայրում՝ «Նաիրիտում»:
«Քննիչի կողմից առգրավված «Նաիրիտ» գործարանի աշխատանքային մատյանները, որոնք վկայում են, որ Վահեն դեպքի օրը աշխատանքի է եղել ու ստորագրել իր անվան դիմաց, անհետացել են: Ոչ միայն այդ մատյանները չկան, այլև սպանության գործիք դանակը: Դուք կարո՞ղ եք պատկերացել նման բան, որ մարդու անմեղությունն ապացուցող ալիբին անհետանա: Բայց քննիչը պարտավոր էր պահպանել դա»,- «Հետքի» հետ զրույցում զարմանքով ասաց Սերոբ Խաչատրյանը:
Ինչո՞ւ հանկարծ հենց այդ մատյաններն անհետացան
«Հետքը» զրուցեց նաև Վահեի փաստաբան Էմիլ Պետրոսյանի հետ, ով ասաց, որ քննիչ Լյովա Երզնկյանը, ով այսօր չի աշխատում համակարգում և, իր տեղեկություններով, Ռուսաստանում է, առգրավել է այդ մատյանները: «Դրանք մի քանի վկաներ տեսել են, դատարանում ցույց տվել Վահե Խաչատրյանի ստորագրությունը նրա անվան դիմաց, վկայել, որ դա հենց նրա ձեռագիրն է, ապա այդ մատյաններն անհետացել են: Ստիպված ենք հետևություն անել, որ մատյանները դիտավորությամբ թաքցվել կամ ոչնչացվել են, որպեսզի Վահե Խաչատրյանը հնարավորություն չունենա օրենքով չարգելված բոլոր միջոցներով փաստացի պաշտպանվել առաջադրված մեղադրանքից»,- նշեց փաստաբանը՝ ավելացնելով, որ ալիբիի անհետանալու հարցով դիմել է Հատուկ քննչական ծառայություն, սակայն քրական գործի հարուցումը մերժվել է:
«Մատյանների առկայությունն էական չէ, եթե դրանք արժեքավոր նշանակություն ունենային, դեռևս այն ժամանակ Վահեին մեղադրանք չէր առաջադրվի, նրա նկատմամբ հետախուզում չէր հայտարարվի»,- ժամանակին նշել էր մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ Վահեի հայրը՝ Սերոբը, նույն գործարանում նույն արտադրության պետն է եղել, և լսելով հետախուզման մասին՝ միգուցե հետագայում հետին թվով ավելացրել են նրա անունը, իսկ Վահեն էլ ստորագրել է իր անվան դիմաց:
Պաշտպան Էմիլ Պետրոսյանը հակադարձում է. «Եթե նման կասկածներ կային, թող բացահայտեին, կեղծողներին պատժեին, այնինչ այդ մատյանները նույնիսկ չեն էլ զննել, ոչ մի գործողություն դրանց հետ կապված չեն արել: 9 հատորանոց գործից ինչո՞ւ հանկարծ հենց այդ մատյաններն անհետացան»:
Գործը Եվրադատարանի ճանապարհին է
Այսօր Վահե Խաչատրյանի քրեական գործն անցել է եռաստիճան դատական ատյաններով: Բոլոր ատյաններում հաստատված է համարվել Վահեի մեղքը՝ սպանությանն օժանդակելու հարցում: Սակայն պաշտպանական կողմը կարծում է, որ դատապարտվել է ակնհայտ անմեղ մարդ: «Մյուս շաբաթ գործը կգնա ՄԻ եվրոպական դատարան՝ արդար դատաքննության խախտման հիմքով, քանի որ Վահեի անմեղությունն ապացուցող ապացույցներն առավելքան համոզիչ են»,- ասաց փաստաբան Էմիլ Պետրոսյանը:

Куда исчезли журналы, подтверждавшие алиби Ваге Хачатряна?
На публикуемый “Hetq” цикл “Искалеченные судьбы” откликнулся Сероб Хачатрян, выразив готовность рассказать о судьбе своего сына Ваге Хачатряна. “Мой сын уже два года сидит в тюрьме. Он учился в Инженерном университете, был помолвлен, через несколько дней должен был жениться… Сейчас у меня были бы уже внуки… Я хотел обратиться с открытым письмом к президенту страны, спросить, кто должен ответить за моих не родившихся внуков…”
Этой истории уже 9 лет. Началась она 11 августа 2005 года, когда на Третьем участке в Ереване было обнаружено тело 19-летнего жителя Джрвежа Месропа Макояна с семью ножевыми ударами. Согласно обвинительному заключению, причиной убийства стал конфликт, вспыхнувший между пятью парнями квартала из-за девушки (главный свидетель Марине Акопян, которую Месроп провожал домой).
“Hetq” писал об этом убийстве еще в 2008 году, когда шел судебный процесс по делу четырех. Мы рассказали о нарушениях, которые были допущены в ходе предварительного следствия и судебного процесса: периодически менявшиеся показания свидетелей, отказ от предварительных показаний, показания, данные под угрозами и давлением, попытка похищения из зала суда свидетеля Мелкона Варданяна, его бегство из Армении и т.д. Дело сперва вела прокуратура Шенгавитского округа столицы, затем на основе жалоб четырех обвиняемых дело было передано в управление по особо важным делам Генпрокуратуры.
В результате четырехлетнего следствия по этому делу были осуждены четыре молодых человека. Судья Ханданян один раз отправил дело на дополнительное расследование. Вместе с тем суд поручил сделать предметом изучения версию о совершении убийства другими лицами. В конце концов в 2009 году суд Шенгавитского административного округа под председательством судьи Александра Азаряна вынес следующие приговоры: поспорившие с Месропом Грач Саакян и Завен Мкртчян получили по 15 лет, Владимир Мкртчян – 11 и Сероб Тер-Меликсетян – 9 лет лишения свободы. Первые двое за совершение убийства, последние двое – за содействие убийству. Согласно показаниям одного из свидетелей – занимающейся на этой территории круглосуточной торговлей женщины по имени Дездемона, на месте происшествия находились пять человек. Однако из-за того, что Ваге не был найден, дело по его части было прекращено, а он был объявлен в розыск. “Мой сын не был в бегах, он находился в Ереване, ходил на занятия, на работу”,- отметил отец Ваге. Однако два года назад, в 2012 году, был задержан упомянутый в свидетельских показаниях пятый участник – Ваге Хачатрян. В суде сторона защиты настаивала на том, что в этот день Ваге не мог находиться на месте преступления, так как ночью, когда было совершено убийство, он работал в ночную смену.
Так получилось, что вынесший обвинительные приговоры по делу четырех парней судья Александр Азарян, спустя годы, слушал также дело Ваге Хачатряна и вновь вынес обвинительный приговор, посчитав доказанным, что Ваге содействовал убийству Месропа Макояна. В.Хачатрян был осужден к 8,5 годам лишения свободы. И это в том случае, когда разные свидетели подтвердили в суде, что в день убийства, 11 августа 2005 года, Ваге находился на своем рабочем месте на заводе “Наирит”.
“Изъятые следователем рабочие журналы завода “Наирит”, которые свидетельствует о том, что в день убийства Ваге был на работе и подписался напротив своей фамилии, исчезли. Нет не только этих журналов, но и орудия убийства – ножа. Вы можете представить такую ситуацию, чтобы алиби, доказывающее невиновность человека, исчезло? Следователь обязан был сохранить его”,- недоумевает в беседе с “Hetq” Сероб Хачатрян.
Почему исчезли именно эти журналы?
“Hetq” побеседовал с адвокатом Ваге Эмилем Петросяном, который сказал, что следователь Лева Ерзнкян, который сегодня не работает в системе и, по его сведениям, находится в России, конфисковал эти журналы. “Несколько свидетелей видели эти журналы, показывали в суде подпись Ваге Хачатряна напротив его фамилии, подтвердили, что это его почерк. После этого журналы исчезли. Мы вынуждены сделать вывод, что журналы были спрятаны либо уничтожены умышленно, чтобы Ваге Хачатрян не имел возможность защититься от выдвинутого ему обвинения всеми разрешенными законом способами”,- отметил адвокат, добавив, что по вопросу исчезновения алиби он обратился в Специальную следственную службу, однако в возбуждении уголовного дела ему было отказано.
Поддерживавший обвинение прокурор Артур Давтян заявил, что отец Ваге работал на этом же заводе начальником цеха и, узнав об объявлении сына в розыск, мог задним число добавить его фамилию, а Ваге – поставить напротив нее свою подпись.
В ответ на это защитник Эмиль Петросян возразил: “Если были такие подозрения, почему не раскрыли подлог, не наказали фальсификаторов? Между тем эти журналы даже не были изучены, никакие действия с ними не были проведены. Почему из 9-томного дела исчезли именно эти журналы?”
Дело будет передано в Европейский суд
На сегодняшний день уголовное дело Ваге Хачатряна прошло через три судебные ступени страны. Все инстанции посчитали доказанной вину Ваге в вопросе содействия убийству. Однако защита полагает, что осужден заведомо невиновный человек. “На следующей неделе дело будет передано в Европейский суд по правам человека, поскольку доказательства невиновности Ваге более чем убедительны”,- отметил адвокат Эмиль Петросян.