Ազգային արժեքների մասին պատմող մուլտֆիլմը լսարանին չի հասնում
Մուլտիպլիկատոր Իգոր Պատրիկը լուսամփոփը միացրած մատիտով նկարում է «Վիշապագորգ» մուտֆիլմի հերթական դրվագը: Նա և ռեժիսոր Գայանե Մարիտիրոսյանն այժմ պատրաստում են մուլտֆիլմի վերջին՝ 5-րդ մասը: «Վիշապագորգի» առաջին մասը ստեղծվել է 2007 թ.-ին:
Մուլտֆիլմի գլխավոր հերոսները դպրոցական Գոհարիկն ու փոքրիկ վիշապն են, որոնք կախարդական վիշապագորգի միջոցով հայտնվում են տարբեր աշխարհներում: Նրանց արկածների ընթացքում լսարանը ծանոթանում է հայկական հեքիաթներին, ավանդույթներին, գրին ու մշակույթին: Մուլտֆիլմի սցենարիստ Գականե Մարտիրոսյանը ասում է, որ մուլտֆիլմի միջոցով փորձում են ազգային արժեքներ ստեղծել, սակայն այդ մուլտֆիլմը զանգվածային լսարանին չի հասնում: Իրենք մուլտֆիլմը նկարահանում են Ազգային կինոկենտրոնի պատվերով, և վաճառքի իրավունք չունեն: Այնուամենայնիվ, մուլտֆիլմի մասերը տեսասկավառակի վրա բազմացրել են որոշ քանակությամբ և բաժանել են ծանոթներին: Հեռուսատատեսությամբ ֆիլմը ցուցադրվել է երկու անգամ: Թե ինչ է լինում մուլտֆիլմի հետագա ճակատագիրը այն ավարտելուց հետո, մուլտֆիլմի ստեղծողները դժվարանում են պատասխանել: Այն հարցին, թե արդյոք արտերկրում ֆիլմը ցուցադրվել է, Գ. Մարտիրոսյանը բացասական պատասխան է տալիս: Այդ պահին տեղի աշխատողներից մեկը ժպտալով ասում է.
«Այո, ցուցադրվել է. ես ուղարկել եմ Ամերիկա»:
Ֆիլմի ռեժիսորը հիշում է, որ ինքն էլ մուլտֆիլմն ուղարկել է ԱՄՆ-ը՝ ծանոթներին: Այնուհետև հավելում է, որ չնայած իր մուլտֆիլմը գլուխգործոց չի համարում, բայց սփյուռքահայերը հաճույքով են այն դիտում, որովհետև նրանց մոտ կարոտ կա հայերենի, ազգայինի նկատմամբ:
«Սա մանկական ֆիլմ է: Իսկ մանկական ֆիլմերն այսօր քիչ են. ափսոս է, որ չեն ցուցադրում: Փոխարենը ցուցադրում են արտասահմանյան մուլտֆիլմեր, որոնք մանկական չեն», - ասում է Գ. Մարտիրոսյանը:
«Վիշապագորգի» մասին մուլտֆիլմերից յուրքանաչյուրի տեւողությունը 20-30 րոպե: Սակայն մուտլֆիլմը ստեղծող 6 հոգանոց անձնակազմին հաջողվում է տարվա ընթացքում ստեղծել միջինը մուլտֆիլմի 10 րոպեն: Ռեժիսորը նշում է, որ ֆիլմի համար ֆինանսական հատկացումներ արվում են, սակայն կադրերի խնդիր ունեն: Ի. Պատրիկի կարծիքով՝ այժմ մուլտիպլիկատորների լուրջ պակաս կա: Մասնագիտությունը բարդ է, և ոչ բոլորը կարող են «գլուխ հանել»:
«Բարդությունը շարժման մեջ է: Նկարիչը նկարում է կոնկրետ անշարժ «պաստանովկա», իսկ այս դեպքում ամեն շարժում պետք է նկարել: Ու այդ ընթացքում նրանք խղճանում են», - ասում է մուլտիպլիկատորը:
Նրա կարծիքով՝ երիտասարդ լավ կադրեր գուցե կան, բայց իրենք չեն կարողանում գտնել: Բայց անգամ ամենալավ նկարչին պետք է առնվազն մեկ տարի, որպեսզի կարողանա տիրապետել անիմացիայի նրբություններին: Մուլտիպլիկատորը նշում է, որ եթե երիտասարդ տղաների համար ավելի բարդ է այս ոլորտում աշխատել, որովհետև վարձատրությունը մեծ չէ, ապա աղջիկները պատրաստ են նվազագույն գումարով աշխատել:
«Աղջիկները կարող են, տղաները՝ ոչ: Իսկ նրանց մեջ կան տաղանադավոր տղաներ, որոնք կարող են անիմացիայով զբաղվել», - ասում է Ի. Պատրիկը:
Գ. Մարտիրոսյանն էլ համոզված է, որ այս ոլորտն ընտրած երիտասարդը պետք է սիրի և նվիրված լինի իր գործին: Վերջին տարիներին նա երկու երիտասարդների էր պատրաստում իր գործը շարունակելու համար, բայց իրեն համար ծանր կորուստ էր, երբ նրանցից մեկը ցածր վարձատրության պատճառով հեռացավ ոլորտից:
Ի. Պատրիկը ձեռքով է նկարում բոլոր շարժումները, նշում է, որ այժմ շատերն անցել են եռաչափ ֆիլմերի ստեղծմանը: Դա հեշտ գործ է. պետք է ուղղակի պատկերը ճիշտ շարժել: Այժմ կա նաև համապատասխան տեխնիկա, որով նկարում են մուլտֆիլմի հերոսներին, տարբերությունն էլ ձեռքով արվածի և տեխնիկայի միջև մեծ չէ, սակայն այժմ այդ տեխնիկան գնել նրանք չեն կարող: Տեխնիկայի դեպքում շահում ես ժամանակ, բացի դրանից, էկրանի մեջ արագ տեսնում ես քո սխալն ու ուղղում այն: Այնուամենայնիվ, Ի. Պատրիկը համոզված է, որ անգամ տեխնիկայի օգտագործման դեպքում պետք է իմանալ ձեռքով աշխատելու տարբերակը:
Ի. Պատրիկը 40 տարուց ավելի է աշխատում է որպես մուլտիպլիկատոր: Նրա ստեղծած աշխատանքներից են «Հայելի», «Քաջ Նազար», «Ձախորդ Փանոս», «Գտնված երազ» և այլն: Մուլտիպլիկատորի կարծիքով՝ խորհրդային տարիներից հետո հետաքրքրությունն անիմացայի նկատմամբ կտրուկ նվազել է:
«Մենք պահպանում ենք, չենք զարգացնում, - ասում է Գ. Մարտիրոսյանը: - Բայց պահպանումն էլ քիչ բան չէ, որովհետև երկրներ կան, որտեղ անիմացիան վերացավ»:

Мультфильм, рассказывающий о национальных ценностях, не доходит до аудитории
Мультипликатор Игорь Патрик при свете ночника рисует карандашом очередной эпизод мультфильма “Вишапагорг” (ковер с изображением драконов). Он и режиссер Гаяне Мартиросян работают над последней, пятой частью мультфильма. Первая часть “Вишапагорга” была создана в 2007 году.
Главные герои мультфильма – школьница Гоарик и маленький дракон, которые с помощью волшебного вишапагорга оказываются в различных странах мира. В ходе приключений героев аудитория знакомится с армянскими сказками, традициями, письменами и культурой. По словам сценариста Гаяне Мартиросян, с помощью мультфильма они пытаются рассказать о национальных ценностях, однако картина не доходит до широкой аудитории. Они создается по заказу Национального киноцентра и не подлежит продаже. Тем не менее, авторы записали серии мультфильма на определенное количество DVD и раздали своим знакомым. По телевидению фильм показывали дважды. Создатели картины затрудняются сказать, какая судьба ждет мультипликационный фильм после завершения работы над ним. На вопрос, был ли фильм показан за границей, Гаяне Мартиросян дала отрицательный ответ. В этот момент одна из сотрудниц, улыбнувшись, сказала: “Да, был показан, я отправила его в Америку”.
Режиссер фильма отметила, что она тоже отправляла мультфильм своим знакомым в США. Потом добавила, что хотя не считает свою работу шедевром, однако зарубежные армяне смотрят ее с удовольствием, потому что тоскуют по родине, по национальным ценностям.
“Это детский фильм, а таких фильмов сегодня очень мало. Жалко, что их не показывают, вместо этого демонстрируют зарубежные мульты, которые не являются детскими”,- говорит Гаяне Мартиросян.
Продолжительность каждой части“Вишапагорга” составляет 20-30 минут. Однако работающей над мультфильмом группе из шести человек за год удается отснять лишь 10-минутную часть картины.
Финансирование они получают, но есть проблема с кадрами, говорит режиссер. По словам И.Патрика, сегодня мультипликаторов очень не хватает. Специальность сложная, не все могут ею овладеть. “Сложность заключается в движении. Художник рисует конкретную неподвижную постановку, а в этом случае нужно рисовать движение. И именно это у многих не получается”,- говорит мультипликатор. По его словам, хорошие молодые кадры, возможно, и есть, но они не могут их найти. Но даже очень хороший художник должен как минимум год постигать секреты искусства анимации.
Гаяне Мартиросян тоже убеждена, что выбравшие эту сферу молодые люди должны любить и сохранять верность своему делу. За последние годы она подготовила двух молодых людей, но для нее стало тяжелым ударом, когда один из них из-за низкой оплаты ушел из этой сферы.
И.Патрик рисует все движения, говорит, что сейчас многие перешли на создание трехмерных фильмов. Это очень легко, надо лишь правильно двигать картинку. Сейчас есть соответствующая техника, с помощью которой рисуют героев анимационного фильма, но пока они не могут ее найти. Эта техника помогает выиграть время, кроме того ты сразу видишь на экране свои ошибки и исправляешь их. Но Игорь Патрик убежден, что даже при использовании техники надо владеть искусством рисования рукой.
Патрик работает мультипликатором уже свыше 40 лет. Среди созданных им мультфильмов “Зеркало”, “Храбрый Назар”, “Фанос-неудачник”, “Найденная мечта” и другие. По словам художника, после советского периода интерес к анимации резко упал.
“Мы лишь сохраняем, не развиваем,- говорит Гаяне Мартиросян. – Но и это немало, потому что есть страны, где анимация перестала существовать”.