Դատական նիստը հետաձգվեց ամբաստանյալի եղբոր մահվան պատճառով
Այսօր Աջափնյակ եւ Դավթաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում պիտի հարցաքննվեր «Նորաշեն 2007»-ի գործով գլխավոր մեղադրյալներից Լուսաբեկ Սամվելյանը: 12:30-ին նշանակված նիստը սկսվեց ավելի քան կես ժամ ուշացումով, քանի որ ամբաստանյալներին ուշ հասցրին դատարան: Ավելի ճիշտ կլինի ասել ամբաստանյալ Արմեն Թադեւոսյանին, քանի որ մյուսը՝ Լուսաբեկ (Լյովա) Սամվելյանը, դատարանին ուղեկցող ջոկատի միջոցով հանձնված նամակով հայտնել էր, որ մահացել է եղբայրը, եւ ինքն ի վիճակի չէ ներկայանալ դատարան:
Դատավոր Մարինե Մելքոնյանը որոշեց նիստը հետաձգել մեկ շաբաթով՝ նշանակելով ամսի 28-ին: Սա առաջացրեց դահլիճում հավաքված բազմաթիվ տուժողների դժգոհությունը, ինչին դատավորը հակադարձեց, որ այլ պարագայում կարող էր նրանց հասկանալ, սակայն այս անգամ չի կարող այլ կերպ վարվել:
Հիշեցնենք, որ «Նորաշեն 2007» ՍԿ-ի ղեկավար Ա. Թադեւոսյանը եւ նրա տեղակալ Լ. Սամվելյանը մեղադրվում են կառուցվելիք բնակարանների շահառու քաղաքացիներին խաբելու եւ նրանց վճարած գումարների դիմաց բնակարաններով չապահովելու մեջ: Եվս 4 մեղադրյալի մասով գործն անջատվել է եւ քննվում է առանձին:
Ըստ մեղադրանքի՝ Ա. Թադեւոսյանը և Լ. Սամվելյանը կոոպերատիվի կողմից կառուցվող բազմաբնակարան շենքերում բնակարաններ վաճառելու պատրվակով 2007-2011 թթ. ընթացքում բազմաթիվ անձանց հետ կնքել են նախնական և նախավճարի պայմանագրեր, դրանց հիման վրա գանձել և հափշտակել են ընդհանուր առմամբ 2.475.425.269 դրամ: Բացի դրանից՝ նախաքննությամբ պարզվել է նաեւ, որ կոոպերատիվի նախագահը չարամտորեն խուսափել է 50.784.820 դրամ հարկերը պետական բյուջե վճարելուց:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա. Թադեւոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (Խարդախությունը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ չորսից ութ տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա) եւ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվություններ, հաշվարկներ կամ հարկման հիմք հանդիսացող պարտադիր այլ փաստաթղթեր չներկայացնելու կամ նշված փաստաթղթերի մեջ ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներ մտցնելու միջոցով, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ), Լ. Սամվելյանին՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

Судебное заседание отложено из-за смерти брата обвиняемого
Сегодня в суде общей юрисдикции ереванских административных округов Ачапняк и Давидашен показания должен был давать один из главных обвиняемых по делу”Норашен-2007” Лусабек Самвелян. Назначенное на 12.30 заседание началось с более чем получасовым опозданием, поскольку обвиняемых доставили в суд поздно. Точнее, доставили только Армена Тадевосяна, поскольку второй обвиняемый Лусабек (Лева) Самвелян через сопровождавших его в суд полицейских передал письмо, в котором сообщил, что умер его брат, в связи с чем он не в состоянии явиться в суд.
Судья Марине Мелконян решила отложить заседание на неделю – до 28 марта. Это вызвало недовольство многочисленных потерпевших, однако судья отметила, что в сложившейся ситуации не могла поступить иначе.
Напомним, что руководитель производственного кооператива “Норашен-2007” Армен Тадевосян и его заместититель Лусабек Самвелян обвиняются в обмане граждан и необеспечении их квартирами за уплаченные ими деньги. По части еще четырех обвиняемых дело выделено в отдельное производство.
Согласно обвинению, в 2007-2011 гг. А.Тадевосян и Л.Самвелян под предлогом продажи квартир в строившемся многоквартирном доме заключили со многими гражданами договоры о предоплате, на основании которых получили от них в общей сложности 2.475.425.269 драмов, которые присвоили. Кроме того, в ходе предварительного следствия выяснилось, что председатель кооператива злостно уклонился от перечисления в госбюджет налогов на сумму 50.784.820 драмов.
На основе полученных доказательств А.Тадевосяну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.178 УК РПА (мошенничество в особо крупных размерах, что предусматривает лишение свободы от 4 до 8 лет с конфискацией или без конфискации имущества) и ч.2 ст.205 (злостное уклонение от уплаты налогов, пошлин или других обязательных платежей в особо крупных размерах, предусматривающее лишение свободы от 5 до 10 лет с конфискацией имущества). Л.Самвеляну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.178 УК РА.