«Լիդիանը» դեռևս որոշում չի կայացրել Ամուլսարում ներդրումներ անելու մասին
«Լիդիան ինթերնեյշնլ լիմիթեդ» ԲԲ ընկերության փոխտնօրեն Դիդիե Ֆոլենը Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերության թեմայով համաժողովին նշեց, որ ընկերությունը դեռևս որոշում չի կայացրել Ամուլսարում ներդրումներ անելու մասին: Ըստ նրան` մինչ որոշում կայացնելը իրենք պետք է քննարկումներ ունենան շահագրգիռ բոլոր կողմերի` կառավարության, տեղի համայնքների հետ: «Երբ մենք Ամուլսարում ներդրումներ արեցինք 2007 թ., դա որոնողահետախուզական ծրագիր էր վաղ փուլում: Հավատում էինք և մինչ օրս էլ հավատում ենք, որ այդ տեխնիկական ծրագիրն ունի բնապահպանական և սոցիալական արժանիքներ, եթե, իհարկե, թույլտվություններով լիովին ապահովված լինի»,- ասաց նա:
Այս ընկերությունը «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100-տոկոսանոց սեփականատերն է: «Լիդիանը» գրանցված է օֆշորում` բրիտանական տիրապետության տակ գտնվող Նորմանդյան կղզիներում: Հիշեցնենք, որ «Գեոթիմ» ընկերությունը դեռևս նախորդ տարվա մարտին տարածած մամլո հաղորդագրությաբ նշել էր, որ ընկերությունը Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի ծրագիրն իրականացնելու համար ներդնելու է ավելի քան 400 մլն դոլար: Այդ գումարի մոտավորապես 240 մլն-ը ներդրվելու է հանքի շինարարության փուլում:
Ամուլսարում ոսկու հանքավայրի շահագործումը բնապահպանները համարում են անթույլատրելի ոչ միայն այն պատճառով, որ Վայոց ձորում են գտնվում Կարմիր գրքում գրանված մի շարք կենդանատեսակներ ու բուսատեսակներ, այլև Ամուլսարի մոտ են գտնվում 2 ջրամբարներ` Կեչուտն ու Սպանդարյանը: Վերջինս երկրորդ խոշոր ջրամբարն է Հայաստանում, այն ունի 257 միլիոն խորանարդ մետր տարողություն: Սպանդարյանի ջրամբարից Արփա-Որոտան թունելով ջուրը հոսում է Կեչուտի ջրամբար, որտեղից էլ` Արփա-Սևան թունելով` Սևանա լիճ:

ОАО “Лидиан” пока не приняло решение об осуществлении инвестиций в Амулсарское месторождение
Во время проходившей в Ереване международной конференции на тему ответственной горнорудной промышленности заместитель директора ОАО “Лидиан Интернейшнл лимитед” Дидье Фолен отметил, что компания пока не приняла решение об осуществлении инвестиций в Амулсарское месторождение. По его словам, до принятия решения должны состояться обсуждения со всем заинтересованными сторонами – правительством, представителями местных общин. “В 2007 году мы вложили средства для осуществления раннего этапа поисково-разведочной программы. Мы верили и по сей день верим, что эта техническая программа обладает экологическими и социальными достоинствами, если, конечно, разрешение будет обеспечено полностью”,- отметил Д.Фолен.
Компания “Лидиан” является владельцем ста процентов акций ЗАО “Геотим”. “Лидиан” зарегистрирована в оффшоре – на Нормандских островах, входящих во владение Великобритании. Напомним, что компания “Геотим” еще в марте прошлого года распространила пресс-релиз, в котором говорилось,что в программу Амулсарского золоторудного месторождения будет инвестировано свыше 400 миллионов долларов. Из них около 240 миллионов должно быть внедрено на этапе строительства месторождения.
Эксплуатацию Амулсарского золоторудного месторождения экологи считают недопустимой не только потому, что в Вайоц дзоре имеется ряд занесенных в Красную книгу видов животных и растений, но и потому, что рядом с Амулсаром находятся два водохранилища – Кечутское и Спандарянское. Последнее является вторым крупным водохранилищем в Армении, его вместимость составляет 257 млн кубометров. Из Спандарянского водохранилища вода через туннель Арпа-Севан течет в Кечутское водохранилище, а оттуда через тот же туннель в озеро Севан.