«Դատական օրենսգիրքն ազատում է դատավորի ձեռքերը. կաշառք վերցրու ինչքան կարող ես»
ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ Ռուզաննա Տեր-Վարդանյանը դատաիրավական համակարգի խնդիրների ակունքը համարում է Դատական օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ կետը, որը սահմանում է. «Դատավորի կողմից շահադիտական կամ անձնական այլ դրդումներով ակնհայտ անարդար դատավճիռ, վճիռ կամ դատական այլ ակտ կայացնելու փաստի առթիվ քրեական հետապնդում չի կարող հարուցվել, եթե այդ ակտը վերադաս դատարանի կողմից բեկանված չէ»: Փաստաբանն այս տարիներին մոտ 20 դատավորների հանդեպ միջնորդել է քրեական պատասխանատվություն կիրառել, սակայն ապարդյուն: «Հետքի» զրույցը փաստաբանի հետ այդ հոդվածի ու դրա հետևանքների մասին է:
-Տիկին Տեր-Վարդանյան, ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Դատական օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ կետը: Ի՞նչ վտանգ կա:
-Եկեք միասին կարդանք հոդվածի կետը ու դուք կհամոզվեք, որ այն թույլ է տալիս դատավորին կաշառք վերցնել: Չէ՞ որ 6-րդ կետում գրված է հետևյալը. «Դատավորի կողմից շահադիտական կամ անձնական այլ դրդումներով ակնհայտ անարդար դատավճիռ, վճիռ կամ դատական այլ ակտ կայացնելու փաստի առթիվ քրեական հետապնդում չի կարող հարուցվել, եթե այդ ակտը վերադաս դատարանի կողմից բեկանված չէ»: Ի՞նչ է նշանակում շահադիտական կամ այլ անձնական դրդում: Նշանակում է նաև կաշառք վերցնել, ու եթե վերադաս դատական ատյանները չեն բեկանում դատական ակտը, դատավորը չի կարող ենթարկվել քրեական պատասխանատվության: Այսինքն՝ դատավորները հանգիստ կարող են բոլոր ատյաններում կաշառք վերցնել, ակտը չբեկանել ու չենթարկվել քրեական պատասխանատվության: Այս հոդվածը ոչ այլ ինչ է, քան իրավունքի չարաշահման աղբյուր:
-Փաստորեն, համամի՞տ եք ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանի վերջին զեկույցին, որտեղ նշված են դատավորներին տրվող կաշառքի սակագները:
-Համամի՛տ եմ, օրենքի այս հոդվածը դատավորին տալիս է կաշառք վերցնելու ու քրեական պատասխանատվություն չկրելու հնարավորություն:
-Անկախ Հայաստանում անցած 23 տարիներին որևէ դատավոր ենթարկվե՞լ է քրեական պատասխանատվության:
-Ո՛չ, չկա նման նախադեպ: Փաստաբանների մեջ առաջատարը, թերևս, ես եմ, որ հաշիվն էլ եմ կորցրել, թե քանի դատավորի քրեական պատասխանատվության ենթարկելու խնդրանքով մտել եմ դատարան: Սկսած առաջին ատյանի դատարանների դատավորներից՝ մինչև Վճռաբեկի ողջ կազմը՝ Դավիթ Ավետիսյանի գլխավորությամբ: Սակայն, իրենք կախվում են այս կետից: Իրենք իրենց համար օրենք են ստեղծել կաշառք վերցնելու համար: Ուրիշ ոչինչ:
Մեր դատական օրենսգիրքն ազատում է դատավորի ձեռքերը՝ ասելով՝ կաշառք վերցրու ինչքան կարող ես, ումից կարող ես, քանի որ դու անպատիժ ես մնալու: Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու բողոքներով անցել եմ դատական բոլոր ատյաններով: Հասել եմ Վճռաբեկ դատարան: Հիմա գործը հասցրել եմ ՄԻԵԴ՝ կոնվենցիայի 17-րդ հոդվածի խախտման հատկանիշներով՝ իրավունքների չարաշահման արգելում: Ամբողջ աշխարհի մասշտաբով չգտանք նախադեպ, երբ 17-րդ հոդվածի խախտում լիներ: Կարծում եմ՝ Հայաստանը այս առումով կճանաչվի բացառիկ:
-Գիտեմ, որ այդ հոդվածի 6-րդ կետի սահմանադրականության հարցը վիճարկել եք նաև ՍԴ-ում:
-Այո՛, 2008թ. մի խումբ քաղաքացիների շահեր ներկայացնելով՝ վիճարկել ենք այդ հոդվածի սահմանադրականության հարցը: 43 թերթի վրա հիմնավորել էի, որ այդ կետը հակասում է ՄԻ սահմանադրական ցանկացած իրավունքի: Ցույց էի տվել, որ Դատական օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ կետը սասանում է պետության ու արդարադատության հիմքերը, աշխատում է միայն կոռուպցիայի ծաղկման օգտին:
Երբ ՍԴ-ում ցանկանում էի դիմումս ներկայացնել, Գագիկ Հարությունյանն ինձ կոպիտ ընդհատում էր՝ ասելով, որ ժամանակ չկա այդքանը լսել: Մի 30 րոպե հետո արդեն պայթում էի: Մի խոսքով, կիսատ-պռատ լսելով դիմումս՝ ՍԴ-ն կայացրեց որոշում, որով հաստատեց, որ Դատական օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ կետը չի հակասում Սահմանադրության և ոչ մի հոդվածի: Այսինքն՝ հենց ՍԴ-ն ազատեց դատավորների ձեռքերը` կարծես ասելով՝ դատարաննե՛ր, ինչքան ուզում եք ակնհայտ անարդար դատավճիռներ կայացրեք, ինչքան ուզում եք կաշառք վերցրեք, միևնույնն է, դուք քրեական պատասխանատվության չեք ենթարկվի: Ստացվում է, որ այս կետին հենվելով՝ դատավորները կարող են, օրինակ, անմեղ մարդուն դատապարտել անգամ ցմահ ազատազրկման՝ կաշառք վերցնելով, կամ մարդու ձեռքից անարդարացի խլել սեփական բնակարանը, բայց մնալ անպատիժ:
-Բայց ՍԴ-ի հիմնավորումների մեջ կարմիր թելի պես անցնում է դատավորի անձեռնմխելիության հարցը:
-Ո՞ւմից կամ ինչի՞ց անձեռնմխելի…օրենքի՞ց: Դատավորներն այս հոդվածով հայտնվում են օրենքից վեր վիճակում: Այո՛, դատավորը պիտի անձեռնմխելի լինի որոշակի հանգամանքներում, բայց ոչ՝ օրենքներից: Սա իրավունքի չարաշահման տիպիկ օրինակ է:
-ՔՕ-ով, սակայն, նախատեսված է դատավորի քրեական պատասխանատվություն նույն հանցանքի համար: Հակասություն չկա՞ այստեղ:
-Այո՛, քրեական օրենսգրքի 352 հոդվածով ակնհայտ անարդար դատական ակտ կայացրած դատավորի համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն: Այս երկու օրենքները հակասության մեջ են միմյանց հետ: Սակայն իրավական ակտերի մասին օրենքի 24 հոդվածի 7-դ կետով հավասար իրավաբանական ուժ ունեցող նորմատիվ իրավական ակտերի կամ նույն իրավական ակտի տարբեր մասերի միջև հակասության դեպքում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց հետ հարաբերություններում պետք է կիրառեն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար նախընտրելի նորմատիվ իրավական ակտը կամ դրա մասը:
-Այսինքն՝ Ձեր կարծիքով, խնդիրը օրենքն է:
-Միանշանա՛կ…
-Հաճախ լսում եմ՝ օրենքները լավն են, ուղղակի մնում են թղթի վրա:
-Մի՞թե Դատական օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ կետը լավն է կամ արդարացի:
-Բայց կան նաև մարդասիրական, արդարամիտ օրենքներ, որոնք ընտրովի են կիրառում:
-Օրենսդրությունը ծառի բունն է: Եթե այն սղոցում ենք այս օրենքով, ինչքան ուզում է մյուս ճյուղերի վրա լավ միրգ լինի, ծառը կընկնի: Եթե հիանալի օրենսդրություն ունենանք, այս մի հոդվածը ծառի բունը սղոցում է, ծառն ընկնում է, ու վրայի գեղեցիկ մրգերն այլևս բանի պետք չեն:

“Судебный кодекс развязывает судьям руки – бери взятки сколько можешь”
Член Адвокатской палаты РА Рузанна Тер-Варданян считает основной причиной проблем судебно-правовой системы 6-ой пункт 13 статьи Судебного кодекса, который гласит: “Уголовное дело по факту вынесения судьей заведомо неправосудного приговора, решения или иного судебного акта из корыстных либо иных личных целей не может быть возбуждено, если такой акт не отменен вышестоящим судом”. За эти годы адвокат ходатайствовала о применении уголовной ответственности в отношении почти 20 судей, но безрезультатно. “Hetq” побеседовал с Рузанной Тер-Варданян, и основной темы беседы была вышеупомянутая статья и ее последствия.
Г-жа Тер-Варданян, как Вы прокомментируете п.6 ст.13 Судебного кодекса? В чем Вы видите опасность?
Давайте вместе прочитаем этот пункт, и вы убедитесь, что он позволяет судье брать взятку. В п.6 написано: “Уголовное дело по факту вынесения судьей заведомо неправосудного приговора, решения или иного судебного акта из корыстных либо иных личных целей не может быть возбуждено, если такой акт не отменен вышестоящим судом”. Что значит “из корыстных либо иных личных целей”? Это значит, что можно также брать взятку, и если вышестоящие судебные инстенции не отменяют судебный акт, то судья не может быть привлечен к уголовной ответственности. То есть судьи могут спокойно получать взятки во всех инстанциях, и если акт не отменяется, то они не привлекаются к уголовной ответственности. Эта стать не что иное, как источник злоупотребления правом.
Вы фактически согласны с последним докладом Защитника прав человека Карена Андреасяна, в котором были указаны размеры получаемых судьями взяток?
Конечно, согласна. Данная статья закон дает судье возможность брать взятку и не нести за это ответственность.
За 23 года существования независимой Республики Армения был ли хотя бы один судья привлечен к уголовной ответственности?
Нет, такого прецедента нет. Среди адвокатов я, пожалуй, являюсь рекордсменом по количеству обращений в суд с просьбой привлечь судью к уголовной ответственности – начиная с судей судов первой инстанции и кончая всем составом Кассационного суда во главе с Давидом Саркисяном. Однако они цепляются за этот пункт. Они сами для себя создали закон о получении взятки, и больше ничего. Наш Судебный кодекс развязывает судьям руки, говоря им: берите взятки сколько можете и у кого можете, потому что вы останетесь безнаказанными. С заявлениями о привлечении к уголовной ответственности председателя уголовной палаты Кассационного суда Давида Саркисяна я обращалась во все судебные инстанции. Дошла до Кассационного суда. Сейчас дело находится в Европейском суде по правам человека по признакам ст.17 Конвенции – запрет на злоупотребление правами. В мировой практике мы не нашли ни одного прецедента нарушения статьи 17. Думаю, в этом смысле Армения будет признана уникальной страной.
Мне известно, что вопрос о конституционности п.6 указанной статьи Вы оспаривали также в Конституционному суде РА…
Да, в 2008 году, представляя интересы группы граждан, мы оспорили вопрос конституционности этой статьи. На 43 страницах я обосновала, что этот пункт противоречит любому конституционному праву граждан, показала, что п.6 ст.13 Судебного кодекса расшатывает основы государства и правосудия и работает только в пользу процветания коррупции. Когда в КС я хотела представить свое заявление, Гагик Арутюнян в грубой форме прервал меня, заявив, что у них нет времени слушать все это. Одним словом, КС, наспех рассмотрев мой иск, вынес решение, которым подтвердил, что п.6 ст.13 Судебного кодекса не противоречит ни одной статье Конституции РА. То есть именно Конституционный суд развязал судьям руки и как бы сказал им: выносите сколько хотите несправедливых приговоров, берите сколько хотите взяток, все равно вы не будете привлечены к уголовной ответственности. Получается, что судьи, опираясь на этот пункт, могут, скажем, взять взятку и осудить невинного даже к пожизненому заключению или несправедливо отнять у человека его квартиру, но при этом остаться безнаказанными.
Но в обоснованиях КС красной нитью проходит вопрос о неприкосновенности судей…
Неприкосновенности от кого или от чего? От закона? Этой статьей судьи оказываются в положении над законом. Да, в определенных обстоятельствах судья должен быть неприкосновенен, но он не может быть неприкосновенным от закона. Эти типичный пример злоупотребления правом.
Однако за то же преступление Уголовный кодекс предусматривает для судей уголовную ответственность. Нет ли здесь противоречия?
Да, статья 352 УК РА устанавливает для судьи уголовную ответственность за принятие явно несправедливогосудебного акта. Эти два закона противоречат друг другу. Однако при наличии противоречий между имеющими равную юридическую силу нормативными правовыми актами или различными частями одного и того же правового акта 7-ой пункт ст.24 закона “О правовых актах” устанавливает, что в отношениях с физическими и юридическими лицами органы местного самоуправления должны применять предпочтительный для физических и юридических лиц нормативный правовой акт или его часть.
То есть проблема, на Ваш взгляд, в законах?
Однозначно.
Часто слышишь фразу: законы хорошие, просто они остаются на бумаге…
Неужели п.6 ст.13 Судебного кодекса хороший или справедливый?
Но ведь есть и гуманные, справедливые законы, которые применяются избирательно.
Законодательство – это ствол дерева, и когда мы “спиливаем” его этим законом, то дерево падает, сколько бы плодов ни было на его ветках. Даже если у нас будет прекрасное законодательство, но мы мы “спилим” этой статьей ствол, то дерево упадет, и находящиеся на нем плоды уже никому не будут нужны.