Հակոբ Հակոբյան. «Ես զգացմունքային խնդիր չունեմ»
«Հետքը» մի քանի հարց ուղղեց ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Հակոբ Հակոբյանին, որը ՍԴ-ում ներկայացնում էր ԱԺ մեծամասնության դիրքորոշումը:
-Պարոն Հակոբյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Սահմանադրական դատարանի՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի վերաբերյալ որոշումը:
-Իրավական որոշում էր: Մենք գնացել էինք դատարան, էսպես ասած՝ երկու կողմով, որպեսզի Սահմանդրությունը ճշտեր՝ արդյո՞ք սահմանադրակա՞ն էր, թե՞ ոչ: Սահմանադրական դատարանը ճշտեց, որ սահմանադրական չեն օրենքի որոշ հոդվածներ:
-Այսինքն՝ գո՞հ եք Սահմանադրական դատարանի որոշումից:
-Ես գոհ կամ դժգոհ Սահմանադրական դատարանի որոշումից... Ես զգացմունքային խնդիր չունեմ: Դա իրավական խնդիր է: Սահմանադրական դատարանը որոշել է, և Սահմանադրական դատարանի որոշումը պարտադիր է բոլորի համար:
-Այդ դեպքում ինչո՞ւ ներդրվեց այդ համակարգը, եթե այն հակասահմանադրական էր: Մինչ օրենքի ընդունումը հնարավո՞ր չէր նայել այդ ամբողջ համակարգի նաև թերությունները:
-Եթե ես հիմա հանեմ օրենքի՝ 2008 թ. կամ 2006 թ. բոլոր քննարկումները, ապա կտեսնեք, որ այն, ինչ Սահմանադրական դատարանը նկատի ուներ, մեզ մոտ քննարկված էին բոլոր տարբերակները:
-Փաստորեն, հիմա հակասահմանադրական ճանաչվեց: Այդ դեպքում ինչպե՞ս կբացատրեք այդ հանգամանքը:
-Օրենքի որոշ հոդվածներ ճանաչվեցին հակասահմանադրական, և Սահմանադրական դատարանը ժամանակ տվեց ուղղելու օրենքի որոշ հոդվածներ:
-Այսինքն՝ պարտադիր բաղադրիչը հանվո՞ւմ է:
-Ես չեմ կարող նման բան ասել, որովհետև Սահմանադրական դատարանի որոշումը դեռ չեմ կարդացել, ես միայն լսել եմ:
-Իսկ ի՞նչ է ենթադրում այդ որոշումը:
-Կենսաթոշակային բարեփոխումների ամբողջ փաթեթը եղել է 5 մայր օրենք: Եվս շուրջ 48 այլ օրենքներում փոփոխություններ կատարելուց հետո հակասահմանադրական են ճանաչվել կուտակային բաղադրիչին վերաբերող 8-10 հոդվածներ: Եվ մեր խնդիրը կլինի դա ուղղելը:

Акоп Акопян: “Проблема не в моих эмоциях…”
“Hetq” попросил председателя постоянной комиссии по труду и социальным вопросам Национального Собрания РА, члена Республиканской партии Армении Акопа Акопяна, представлявшего в Конституционном суде позицию парламентского большинства, ответить на ряд вопросов.
Г-н Акопян, как Вы расцениваете решение Конституционного суда по закону “О накопительной пенсии”?
Это правовое решение. В суд мы пришли, так сказать, двумя сторонами, чтобы установить конституционность закона. Конституционный суд уточнил, что некоторые статьи закона неконституционны.
Вы довольны решением Конституционного суда?
Доволен я или недоволен решением Конституционного суда… Проблема не в моих эмоциях, это правовое решение. Конституционный суд принял решение, которое является обязательным для всех.
В таком случае почему была внедрена эта система, если она была антиконституционной? Почему нельзя было до принятия закона выяснить недостатки этой системы?
Если вспомнить все обсуждения этого закона, которые проводились в 2008 или 2006 годах, то можно убедиься, что мы рассматривали все те варианты, которые имел в виду Конституционный суд.
Сейчас закон признан антиконституционным. Как в таком случае Вы объясните это обстоятельство?
Некоторые статьи закона признаны антиконституционными. Конституционныйсуд дал время для изменения некоторых статей закона.
То есть обязательный компонент будет изъят?
Я не могу это утверждать, потому что пока не читал решения Конституционного суда, лишь слушал его.
А что предусматривает это решение?
Весь пакет пенсионных реформ состоял из пяти основных законов, еще в 48 законов были внесены изменения. Сейчас 8-10 статей, касающиеся обязательного компонента, признаны антиконституционными. Наша задача заключается в том, чтобы внести в них изменения.