«10 տարի առաջ դատապարտվեցին երեք անմեղ, պայծառ երեխաներ»
Դպրոցական վերջին զանգից մի քանի տարի անց Բերդի բնակիչ, 18-ամյա Ավետիք Թումանյանը զորակոչվել է բանակ, ծառայել ԼՂ պաշտպանության բանակում, սակայն արդեն 10 տարի է՝ նրան սպասում են տանը: 19 տարեկանում ցմահ ազատազրկման դատապարտված (Վերաքննիչ դատարանի դատավճռով պատիժը փոխարինվել է 15 տարվա ազատազրկման-հեղ.), արդեն 10 տարի անազատության մեջ գտնվող Ավետիքն, ինչպես և նրա երկու ծառայակիցները մեղադրվել են համածառայակից, 18-ամյա Արթուր Մեսրոպյանի սպանության մեջ, սակայն 10 տարի նրանք պնդում են, որ անմեղ են, պայքարում են քրեական գործի վերաբացման համար:
«Հետքը» շարքով ներկայացրել է այս ողբերգական պատմության մանրամասները:
Ավետիք Թումանյանի մայրը՝ տիկին Անահիտը, մեզ հետ զրույցում պատմեց, որ դեպքի մասին իմացել են միայն 20 օր անց՝ 2004թ. հոկտեմբերի 8-ին. «Զանգ ստացա Ղարաբաղից, ինձ հայտնեցին, որ երեխաս սպանության մեջ է կասկածվում: Հետո տղաներին բերեցին Հայաստան: Քննիչ Սերժ Փիլոյանն ասաց՝ մի՛ անհանգստացեք, Ավետիքը դատարանի դահլիճից դուրս կգա: Նոյեմբերին միայն «Նուբարաշենի» բանտում առաջին անգամ ապակիների հետևից տեսանք մեր տղային: Հետո արդեն ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում էր, երկարատև տեսակցության գնացինք, այդ ժամանակ պատմեց, թե ինչ բռնությունների են ենթարկվել, որ իրենց վրա վերցնեն զինվորի սպանությունը: Երբ գնում էինք Վայքի դատարան, կարծես, թատրոնում լինեինք, ներկայացում էր բեմադրված: 30 րոպե էր տևում նիստը, հետո ընդմիջվում էր, կարծես՝ խաղ ու պար լիներ: Բայց մարդկանց ճակատագրեր էին որոշվում: Իսկ հիմնական ցուցմունք տվող «Աղվես» մականունով զինվորին բերում ու արագ տանում էին դատերին՝ պատճառաբանելով, թե նա հիվանդ է: Այդպիսի պահերից մեկի ժամանակ տղաները մի քիչ բորբոքվեցին, դատավոր Լևիկ Պողոսյանն էլ (դատավորը հիմա վաստակած հանգստի է անցել-հեղ.) երեխաներին ասաց՝ խելոք մնացեք, թե չէ ցմահ եմ տալու: Աբսուրդից մեկն էլ այն էր, որ տղայիս վրա դրել էին նաև պաշտոնական դիրքի չարաշահման հոդվածը, բայց նա շարքային է եղել: Արդեն տասը տարի է մենք պայքարում ենք: Ես լավատես եմ, գիտեմ, որ տղաս անմեղ է, նրա ձեռքերը, նաև մյուս երկու տղաների ձեռքերը արյունոտ չեն, գիտեմ, որ արդարությունը՝ թեկուզ ուշացած, բայց կհաղթանակի, ճշմարտությունը կբացվի սրտացավ մարդկանց շնորհիվ»:
«Հետքը» զրուցեց նաև զինծառայողներ Ավետիք Թումանյանի ու Սուրիկ Չոբանյանի փաստաբան, պետական պաշտպանությամբ հրավիրված Վահե Մարգարյանի հետ, ով համոզմունք հայտնեց, որ երեք զինծառայողներն էլ անմեղ են. «Եթե ինձ կասկածեմ այդ սպանության մեջ, ուրեմն իրենց էլ եմ կասկածելու: Ես այս պնդումն արել եմ դեռ 10 տարի առաջ: Այդ տղաները պայծառ 19-ամյա երեխաներ էին, հիմա արդեմ 30 տարեկանին մոտ տղամարդիկ: Իմ համոզմունքը չի փոխել, քանի որ ծանոթ եմ ողջ քրեական գործին: Ես պնդում եմ, որ 10 տարի առաջ դատապարտվեցին երեք անմեղ, պայծառ երեխաներ: Նախաքննական մարմինն ու դատարանը ոչ մի ապացույց չեն կարողացել բերել՝ հիմնավորելու, որ նրանք կատարել են սպանություն: Դատավճռի հիմքում մեկ անձի ամընդմեջ փոփոխվող ցուցմունքներն են միայն: Եղբայրներ Կարապետյանների ցուցմուքներն են և վերջ: Ամբողջ մեղադրանքը կառուցվել է նրանց ասածների վրա: Բանն այն է, որ Գրիգոր Կարապետյանի հագուստի վրա են հատնաբերվել արյան հետքեր, և նրա եղբայր Անդրանիկը՝ «Աղվես» մականունով, այդ պահից սկսած փոխել է ցուցմունքները՝ տալով մյուս տղաների անունները»:
«Հետքը» ևս ծանոթացել է քրեական գործի նյութերին: Սա այն եզակի զինվորական քրեական գործերից է, որտեղ նշանակվել են անհրաժեշտ բոլոր փորձաքննությունները: 15 հատորանոց քրեական գործում մոտ 15 փորձաքննություն եզրակացություն կա, սակայն դրանցից որևէ մեկում հայտնաբերված չէ Ավետիք Թումանյանին, Սուրիկ Չոբանյանին ու Արթուր Քոչարյանին պատկանող մասնիկ անգամ: Հետևաբար փորձաքննություններով հերքվել է նրանց մասնակցությունը 18-ամյա զինվոր, 4 ամսվա շարքային Արթուր Մեսրոպյանի սպանությանը: Դեռ հակառակը՝ մատնադրոշմային փորձաքննության արդյունքներով պարզ երևում է, որ իրեղեն ապացույցների, նաև դիակի վրա հայտնաբերվել են չբացահայտված մատնահետքեր: Սակայն նախաքննական մարմինը՝ ՀՀ զինդատախազության ՀԿԳ քննիչները չեն տվել այդ հանգամանքի վերաբերյալ հիմնավորում, չեն պարզել, թե ում մատնահետքերն են դրանք:
Փաստաբան Վահե Մարգարյանը մինչ օրս իր պաշտպանյալների ընտանիքների հետ կապի մեջ է, չի մոռանում տղաներին, հիմա էլ ելքեր է փնտրում գործի վերաբացման համար: 3 զինծառայողների ծնողների հետ նա հանդիպել է գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ: Վերջինն ասել է, որ գործը կարող է վերանայվել միայն նոր երևան եկած հանգամանքներով:
Իսկ նոր հանգամանքներ ունենալու հիմքերը Հայաստանի Հանրապետությունում ոչնչացվում են օրենքով: Օրինակ՝ իրեղեն ապացույցները: Բոլոր դատավճիռների վերջում դատավորներն ընթերցում են՝ իրեղեն ապացույցները ոչնչացնել արտահայտությունը: Իսկ իրեղեն ապացույցների պահպանման շնորհիվ զարգացած աշխարհը վաղուց արդեն հին գործեր է վերաբացում: Տասնյակ տարիներ անց դատապարտյալները ճանաչվում են անմեղ ու արդարացման դատավճռով վերադառնում ազատություն: Պետությունները ներողություն են խնդրում ու վճարում աստղաբաշխական թվերի հասնող փոխհատուցումներ:
Փաստաբան Վահե Մարգարյանն ասում է, որ այս գործն իր սրտից ու մտքից դուրս չի գալիս ու անընդհատ ելքեր է փնտրում, որպեսզի գործն, ի վերջո, վերաբացվի: Այդ նպատակով նա քրեական ողջ գործը հանձնել է փաստաբան Հայկ Ալումյանին, ով փորձելու է իր մասնագիտական գործողություններով օգնել երեք երիտասարդներին՝ իրենց քրեական գործի վերաբացման հարցում: «Հետքի» հետ զրույցում Հայկ Ալումյանն ասաց. «Հիմա դեռ ծանոթանում եմ քրեական գործի նյութերին: Պետք է փորձեմ շարժվել նոր երևան եկած հանգամանքների փնտրման ճանապարհով: Պետք է նաև փորձել գտնել իրեղեն ապացույցները, միգուցե դրանք դեռ պահպանվում են, թեպետ դատավճռի հիմքում գրված է իրեղեն ապացույցները ոչնչացնել»:
21-րդ դարում, երբ տեխնոլոգիաների դարաշրջան է, երբ ամեն մի հանրահավաքի ժամանակ քաղաքացիներին տեսանկարահանում ու լուսանկարահանում են տասնյակ ոստիկաններ, քննչական գործողությունների ժամանակ այնքան քիչ է կատարվում լուսանկարահանում, որ այսօր հնարավոր չէ անգամ ժամանակակից տեխնոլոգիայի շնորհիվ, օրինակ, 3D մոդելավորմամբ ստանալ հանցագործությունների կատարման մեխանիզմը: Սա ևս կարող էր դառնալ նոր երևան եկած հանգամանք, սակայն տեղազննության վայրը, ինչպես հայտնեց փաստաբան Վահե Մարգարյանը, դեպքից 2 օր անց՝ 2004 թ-ի սեպտեմբերի 23-ին, տեխնիկայով ոչնչացված է եղել, հետևաբար հանցագործության բոլոր հետքերը վերացվել են: «Փոխարենը տեղանքի ամեն մետր քառակուսին լուսանկարելու (գործում տեղանքի ընդամենը մի քանի լուսանկար կա-հեղ.), քննիչները ձեռքով սխեմաներ էին կազմել»,-տարակուսում է փաստաբանը:
ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ, նախկին քննիչ, քննչական գործունեության 8-ամյա փորձ ունեցող Մարատ Կոստանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ, անշուշտ, սխեմաները կարևոր են, սակայն լուսանկարներն էլ իրենց տեղն ունեն: Նա կարևորեց հանցագործության կատարման վայրում ամեն դետալի լուսանկարումը:
Հ.Գ. «Հետքը» դիմել է ԱՆ Քրեակատարողական վարչություն «Սևան» ՔԿՀ-ում դատապարտյալ, նախկին զինվոր Ավետիք Թումանյանի հետ հարցազրույց անցկացնելու թույլտվությամբ: Դիմել ենք նաև դատապարտյալին՝ ստանալու նրա համաձայնությունը: Երկուստեք համաձայնության դեպքում կներկայացնենք նրա հետ հարցազրույցը:

“10 лет назад были осуждены трое невиновных светлых мальчиков”
Через несколько лет после школьного звонка 18-летний житель села Берд Аветик Туманян был призван в армию. Он служил в Армии обороны НКР, однако вот уже десять лет бывший солдат не может вернуться домой. В 19 лет Аветик был приговорен к пожизненному заключению (приговором Апелляционного суда эта мера наказания была заменена на лишение свободы на 15 лет. – Авт.) и уже десять лет находится в тюрьме. Аветика и двух его сослуживцев обвинили в убийстве другого сослуживца – 18-летнего Артура Месропяна. Однако все эти годы парни утверждают, что они невиновны, и ведут борьбу за повторное рассмотрение уголовного дела.
“Hetq” в нескольких публикациях представил подробности этой трагической истории. В беседе с нами мать Аветика Туманяна Анаит рассказала, что о произошедшем они узнали лишь через 20 дней, 8 октября 2004 г. “Мне позвонили из Карабаха и сообщили, что мой сын подозревается в убийстве. Потом мальчиков доставили в Армению. Следователь Серж Пилоян успокоил нас: не волнуйтесь, Аветик будет освобожден в зале суда. Только в ноябре мы смогли увидеться с сыном в тюрьме “Нубарашен”. Потом его уже приговорили к пожизненному заключению. Когда мы отправились к нему на долгосрочное свидание, он рассказал, какому насилию его подвергали, чтобы заставить взять на себя убийство солдата. Проходивший в Вайке судебный процесс больше напоминал спектакль. Заседание длилось всего 30 минут, потом объявлялся перерыв. А ведь там решались человеческие судьбы. Солдата по кличке Лиса, который в основном и давал показания, привозили и очень быстро увозили, объясняя это тем, что он болен. В один из таких моментов ребята не выдержали, вышли из себя, и судья Левик Погосян (он сейчас на заслуженном отдыхе. – Авт.) сказал нашим детям: ведите себя спокойно, а то приговорю к пожизненному наказанию. Абсурд состоял также в том, что одному из мальчиков было выдвинуто обвинение в злоупотреблении должностным положением, а он был рядовым солдатом. Мы ведем борьбу уже десять лет. Я оптимист, знаю, что мой сын не виноват, что его руки и руки двух других ребят не запятнаны кровью, знаю, что справедливость пусть и сопозданием, но восторжествует. Благодаря сердобольным людям истина будет установлена”,- сказала Анаит.
“Hetq” побеседовал и с адвокатом военнослужащих Аветика Туманяна и Сурика Чобаняна Ваге Маркаряном, который убежденно заявил, что все трое невиновны. “Я утверждал это и десять лет назад. Тогда они были 19-летними светлыми мальчиками, сейчас это 30-летние мужчины. Мое убеждение не изменилось, поскольку я знаком с этим уголовным делом и настаиваю на том, что десять лет назад были осуждены трое невинных честных ребят. Орган предварительного следствия и суд не смогли представить ни одного доказательства, подтверждавшего совершение ими убийства. В основу приговора были положены только постоянно менявшиеся показания одного лица. Это братья Карапетяны и большеникто. Все обвинение было построено на их словах. Дело в том, что на одежде Григора Карапетяна были обнаружены следы крови, и начиная с этого момента его брат Андраник по кличке Лиса изменил показания, назвав имена других парней”.
“Hetq” тоже ознакомился с материалами дела. Это одно из редких солдатских уголовных дел, по которому были назначены все необходимые экспертизы. В 15-томном уголовном деле имеются заключения по 15 экспертизам, однако ни одна из них не выявила даже ничтожную частичку, принадлежащую Аветику Туманяну, Сурику Чобаняну или Артуру Кочаряну. Из этого следует, что экспертизами их участие в убйстве 18-летнего солдата Артура Месропяна было опровергнуто. Наоборот, по результатам экспертизы отпечатков пальцев четко видно, что на вещественных доказательствах и на теле убитого были обнаружены неустановленные отпечатки пальцев. Однако орган предварительного следствия, военная прокуратура, следователи так и не выяснили, кому они принадлежат.
Адвокат Ваге Маркарян по сей день поддерживает связь с семьями своих подзащитных. Он не забывает и ребят и постоянно ищет возможности для повторного рассмотрения дела. Вместе с родителями трех бывших военнослужащих он встречался с прокурором Геворком Костаняном, который сказал, что дело может быть пересмотрено только по вновь открывшимся обстоятельствам.
Между тем основания для появления новых обстоятельств Армении уничтожаются по закону. Например, вещественные доказательства. В конце текстов всех приговоров судьи зачитывают одну и ту же фразу: вещественные доказательства уничтожить. Между тем благодаря их сохранению в развитых странах старые дела вновь пересматриваются, многие осужденные признаются невиновными и выходят на свободу. Государство просит у них прощения и платит в качестве компенсации астрономические суммы.
Ваге Маркарян говорит, что это дело не выходит у него из головы и из сердца, поэтому он постоянно ищет возможности для проведения повторного расследования. С этой целью он передал уголовное дело адвокату Айку Алумяну, который должен попытаться, используя свой профессионализм, помочь трем молодым людям в вопросе повторного рассмотрения дела. В беседе с “Hetq” Айк Алумян сказал: “Сейчася знакомлюсь с материалами уголовного дела. Должен попытаться найти вновь открывшиеся обстоятельств, а также вещественные доказательства. Возможно, что они сохранились, хотя в конце приговора написано, что вещественные доказательства уничтожены”.
В 21-ом веке, когда технологии получили огромное развитие, в Армении при проведении следственных действий делается так мало фотоснимков, что сегодня невозможно даже с помощью современных технологий получить, скажем, механизм совершения преступления с использованием 3D моделированеия. Это тоже может стать вновь открывшимся обстоятельством. Однако, как сообщил нам Ваге Маркарян, через два дня после убийства все следы на месте преступления были уничтожены с помощью тяжелой техники. “Вместо того, чтобы сфотографировать каждый квадратный метр местности (в деле имеется лишь несколько снимков.- Авт.), следователи составляли схемы вручную”,- с болью отметил адвокат.
P.S. “Hetq”обратился в управление уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции для получения разрешения на проведение интервью с содержащимся в УИУ “Севан” бывшим солдатом Аветиком Туманяном. Мы обратились также к самому осужденному для получения его разрешения. В случае положительных ответов обеих сторон мы представим интервью с Аветиком Туманяном.