«Ես Ավետիսին ընկալում եմ որպես ամբողջ Հայաստան»
«Հետքը» շարունակում է ներկայացնել անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին Շանթ Հարությունյանի հետ ձերբակալված ու արդեն 5 ամիս կալանքի տակ գտնվող 13 տղաների մասին հոդվածներ: Առաջադրված մեղադրանքների հետևում պարզ մարդկային ճակատագրեր են, որոնք հաճախ մնում են չլուսաբանված: Ովքե՞ր են նրանք, ի՞նչ գաղափարներով, արժեքներով են ապրել ու ապրում: Այս անգամ կպատմենք 26-ամյա Ավետիս Ավետիսյանի մասին:
Փոքրիկ Արմենին՝ որդուն, ծննդատնից տուն բերելուց հետո հայրը՝ Ավետիսը, տեսել է ընդամենը 2 օր: «Մեր որդին ծնվեց հոկտեմբերի 31-ին, 6 օրական էր նոյեմբերի 5-ին, երբ Ավետիսին ձերբակալեցին»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Ավետիսի կինը՝ Արմինե Զաքարյանը, ով ստիպված հետծննդյան արձակուրդից հետո շուտ է վերադարձել աշխատանքի:
| Ավետիսի և Արմինեի որդին` Արմենը |
«Ծրագրել էի ավելի երկար մնալ տանը, փոքրիկին խնամել: Բայց քանի որ մեր ընտանիքի կերակրողը՝ Ավետիսը, 5 ամիս է, կալանքի մեջ է, ստիպված էի վերադառնալ աշխատանքի: Տանը Ավետիսի մայրն է, մեր ծեր պապիկը, ես և փոքրիկը: Կարոտը խեղդում է, շատ դժվար է, ես կիսատ եմ ինձ զգում, իմ կեսը կողքիս չէ: Լիարժեքության զգացում չկա: Չգիտեմ՝ արդյոք նորածինները բնազդով զգում են, որ իրենց հարազատը տանը չէ, իրենց կարևոր մասնիկը կողքին չէ: Չեմ կարող ասել, բայց ուզում եմ, որ դեռ ոչինչ չզգա, մինչև որ հայրիկը վերադառնա»,- ասում է Արմինեն:
Նա պատմեց, որ Ավետիսը նույնպես, ինչպես և ձերբակալվածներից շատերը, հացադուլի մեջ է եղել 5 օր, որպեսզի հանվեր տեսակցությունների արգելանքը: Հունվարի վերջին փոքրիկի ու Ավետիսի մայրիկի հետ գնացել են Ավետիսին տեսակցելու: «Նուբարաշենի» բանտում ապակիների հետևից թույլատրել են տեսնել իրար: «Եվ միայն մի քանի րոպե դռները բացեցին, որ Ավետիսը կարողանա գրկել երեխային»,-ասաց Արմինեն:
Ավետիս Ավետիսյանն ավարտել է Տերնոպոլի պետական համալսարանը, սովորել նաև Երևանի կառավարման ակադեմիայում:
Կնոջ՝ Արմինե Զաքարյանի հետ ծանոթացել է 4 տարի առաջ, երբ կազմակերպվել էր գիտաճանաչողական արշավ դեպի Սմբատաբերդ՝ Մոզրովի քարանձավ: «Կարճ ժամանակ էր պետք, որ երկուսս էլ հասկանայինք՝ նույն արժեքների, նույն գաղափարների, մտահոգությունների կրողն ենք: Իմ մայրիկը «Ակունք» համույթում է երգել ու պարել, շատ ձայնագրություններ չուներ: Ավետիսն ասաց, որ կարող է ինձ օգնել, գտավ այդ ձայնագրություններն ու նվիրեց ինձ:
Կամ այնպիսի հազվագյուտ գրքեր էի ուզում գտնել, բայց չէր ստացում, իսկ Ավետիսը գտնում էր ինձ համար: Այսինքն՝ գտանք նուրբ, շատ խորը թելեր, որոնք և մեզ միավորեցին»,- ամուսնու մասին հպարտությամբ պատմում էր Արմինեն:
«Ուզում եմ Ավետիսի մասին անընդհատ պատմել, այնքան շատ բան կա իրականում ասելու նրա մասին: Նա հրաշալի գիտի Հայաստանի պատմությունը, ամեն քար ու թուփ: Գիտաճանաչողական արշավներ կազմակերպելու նպատակն էլ հենց այդ ամենի մասին երիտասարդներին պատմել էր: Հայդուկների, ֆիդայիների մասին այնպիսի ուսումնասիրություններ է կատարել, որ զարմանալ կարելի է: Ժամերով նստում էր, պեղում արխիվային նյութեր, ինքն էլ, կարծես, մի հայդուկ էր իրեն պատկերացնում: Ես Ավետիսին ընկալում եմ որպես ամբողջ Հայաստան: Հայրենիք գաղափարն այնքան ուժեղ եմ իր մեջ զգացել: Երբ այս ամենը տեսա ու զգացի, միանգամից հասկացա, որ կուզեմ ամբողջ կյանքս նման մարդու կողքին լինել: Նա շատ ազնիվ, մաքուր տեսակ է, երևի հենց այդ մաքրությունն էր, որ նրան տարավ Ազատության հրապարակ: Նա ցույց տվեց, որ հանուն հայի կարելի է դուրս գալ պայքարի: Մենք՝ երկուսս էլ ապրել ու ապրում ենք նույն խոհերով, մտահոգություններով՝ կապված մեր պետության վաղվա օրվա հետ»,- «Հետքին» պատմեց Արմինեն՝ ընդգծելով, որ նոյեմբերի 5-ին ամուսինն իրեն ասել է՝ խաղաղ երթ է լինելու, աշխարհի տարբեր երկրներում այդպիսի երթեր են լինում, սիմվոլիկ բողոքի ակցիա է:
Արմինե Զաքարյան. «Մեզ համար շոկ էր, երբ համացանցում տեսանք տեղի ունեցածը: Սկսեցի զանգել իրեն, բջջայինն անհասանելի էր: Իմացանք, որ տարել են ոստիկանություն: Ես էլ փոքրիկով էի զբաղվում, ամեն ինչին տնից էի հետևում: Մեզ ասացին՝ մինչև առավոտ Ավոն տանը կլինի, հաջորդ առավոտյան շատ շուտ դուռը զանգեցին, մտածեցինք՝ ինքն է: Բայց պարզվեց եկել էին խուզարկելու մեր բնակարանը: Հարևաններին կանչել էին որպես վկա: Տեսնեիք՝ հարևանները ինչպես էին Ավետիսի մասին գովասանքի խոսքեր ասում խուզարկողներին: Ձրբակալված մյուս տղաներն էլ, որքանով տեղյակ եմ, մեկը մյուսից վեհ հայրենասիրական գաղափարներով ապրող մարդիկ են, ովքեր պարզապես ուզում էին իրենց բողոքի ձայնը լսելի դարձնել անարդարության դեմ: Ուզում էին ոգեշնչել ժողովրդին, ցանկանում էին պայքարի խորհրդանիշ հանդես գալ: Հետևանքը եղավ այն, որ խեղդեցին այդ ճիչը»: |
Ինչպես հայտնի է՝ առաջադրված մեղադրանքները փոխվել են՝ 316-ի 2-րդ մասը փոխարինվել է խուլիգանության հոդվածով: Արմինեն տարակուսած է. «Զավեշտալի է այդ մարդկանց խուլիգան որակելը: Նրանք խուլիգան ու հանցագործ չեն, ազնիվ մղումներով տոգորված հայորդիներ են: Այս մեղադրանքները, հետապնդումները, 5 ամիս շարունակ կալանքի տակ պահելը, անկեղծ ասած, չեմ հասկանում»:
Արմինեն ասաց, որ հիմա բանտ՝ ամուսնուն ուղարկում են շատ գրքեր, երաժշտություն, ֆիլմեր, «բայց նա այնքան ակտիվ ու նախաձեռնող մարդ է, դժվար եմ Ավոյին պատկերացնում 4 պատի մեջ փակված»:
«Հետքը» ներկայացնում է Ավետիս Ավետիսյանի ընկերների պատրաստած «Շղթայված հայորդին» տեսանյութը, որը պատմում է նրա մասին:

“Аветиса я воспринимаю как всю Армению”
“Hetq” продолжает публиковать статьи о 13 молодых людях, которые были арестованы вместе с Шантом Арутюняном 5 ноября прошлого года и уже пять месяцев неаходятся в заключении. За выдвинутыми обвинениями стоят человеческие судьбы, о которых очень часто никто не узнает. Кто они, с какими идеями и ценностями жили и живут? В этой статье мы расскажем о 26-летнем Аветисе Аветисяне.
Своего новорожденного сына Аветис видел всего два дня, после того, как его привезли из роддома. “Наш сын родился 31 октября. 5 ноября, когда Аветиса задержали, ему было всего шесть дней”,- рассказывает жена Аветиса Армине Закарян.
Армен, сын Аветиса и Армине |
Молодой женщине пришлось выйти на работу, не дождавшись окончания декретного отпуска. “Я планировала дольше остаться дома, ухаживать за малышом, но поскольку наш кормилец, Аветис, уже пять месяцев находится в заключении, мне пришлось пойти на работу.
Дома остались мама Аветиса, наш престарелый дедушка, я и малыш. Тоска душит, очень тяжело, я чувствую себя неполноценной, так как моей второй половинки нет рядом со мной.
Не могу сказать, чувствуют ли новорожденные, что родной для них человек отсутствует из дома, но очень хочется, чтобы он ничего не чувствовал до тех пор, пока папа не вернется”,- отметила Армине.
Аветис, как и другие задержанные, пять дней проводил голодовку с требованием отменить запрет на свидания с родными.
В конце января Армине с малышом и мамой Аветиса пошли на свидание с ним. В тюрьме “Нубарашен” им разрешили пообщаться через стекло. “И только на несколько минут открыли двери, чтобы Аветис смог обнять ребенка”,-сказала Армине.
Аветис Аветисян окончил Тернопольский государственный университет, учился также в Ереванской академии управления.
С женой Армине Закарян познакомился четыре года назад, когда была организована научно-познавательная экспедиция в Смбатаберд, в Мозровскую пещеру.
“Нам потребовалось очень мало времени, чтобы понять, что у нас одни и те же ценности, идеи, нас волнуют одни и те же проблемы. Моя мама пела и танцевала в ансамбле “Акунк”, записей с ее выступлениями у насбыло мало. Аветис сказал, что поможет мне. И он нашел и подарил мне эти записи. Когда мне не удавалось достать нужную книгу, Аветис приносил их мне. Нас соединяли очень тонкие, но очень прочные нити”,- с гордостью рассказывает о муже Армине.
“Мне хочется постоянно говорить об Аветисе, потому что о нем можно рассказать очень много. Он прекрасно знает историю Армении, каждый ее камень и кустик.
Цель научно-познавательных экспедиций состояла как раз в том, чтобы рассказать молодежи обо всем этом. Он так глубоко изучил историю гайдукского движения, фидаинов, что просто удивлял своими знаниями.
Часами рылся в архивных материалах и, казалось, сам представлял себя гайдуком. Аветиса я воспринимаю как всю Армению. Я почувствовала, что понятие “родина” он воспринимает по-особому. И я поняла, что мне хочется всю жизнь быть рядом с этим человеком. Он очень честный, чистый.
Наверное, эта чистота заставила его пойти на площадь Свободы. Мы оба жили и живем одними и теми же думами, тревогами, связанными с завтрашним днем нашего государства”,- сказала Армине. По ее словам, 5 ноября муж сказал ей: состоится мирное шествие, какие проводятся во многих странах мира, будет символическая акция протеста.
Армине Закарян: “Когда мы увидели в интернете, что произошло, то испытали настоящий шок. Мы стали звонить ему, но мобильный был недоступен. Потом узнали, что его доставили в отделение. Поскольку я была занята малышом, то за всем происходящим следила дома. Нам сказали, что до утра Аво будет дома. На следующий день рано утром позвонили в дверь, мы подумали,что это он, но оказалось, что пришли обыскивать нашу квартиру. Соседей пригласили в качестве понятых. Надо было слышать, как они отзывались об Аветисе, как хвалили его в присутствии сотрудников полиции. Насколько мне известно, остальные ребята тоже настоящие патриоты, охваченные высокими идеями. Они просто хотели поднять голос протеста против несправедливостей, воодушевить народ, стать символом борьбы. Но их голос задушили”. |
Как известно, выдвинутое Аветису Аветисяну обвинение изменено: ч.2 ст.316 УК РА заменена на статью о хулиганстве. Армине недоумевает: “Называть этих людей хулиганами абсурдно. Они не хулиганы и не преступники. Это молодые армяне, охваченные честными побуждениями. Честно говоря мне непонятны эти обвинения, преследования, содержание в тюрьме на протяжении пяти месяцев…”
Сейчас Армине посылает мужу в тюрьму очень много книг, музыки, фильмов. “Но Аво такой активный и инициативный, что трудно представить его запертым в четырех стенах”.
“Hetq” представляет подготовленный друзьями Аветиса Аветисяна видеоматериал “Закованный в цепи армянин”, который рассказывает о нем.