78 օր ծառայած զինվորը 11 տարի է՝ բանտում է
Լուսանկարը 11 տարվա պատմություն ունի: 18-ամյա շարքային, մոտ 80 օր Վանաձորի զորամասերից մեկում ծառայության անցած Էմիլ Չիվթչյանն է, ով արդեն 11 տարի չի վերադարձել տուն: Շուտով 30-ը բոլորող նախկին զինվորը գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում: Նա մեկն է ցմահ դատապարտված 14 նախկին զինվորներից: Էմիլին մեղադրել են 2003 թ-ի օգոստոսի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Վանաձորի X զորամասի իրերի պահեստի տնակում համածառայակիցներից երեքին (Արման Դավթյանին ու եղբայրներ Լևոն և Համլետ Բարսեղյաններին) կանխամտածված, դիտավորյալ սպանելու մեջ: Որպես սպանության մոտիվ նախաքննական մարմինը (այն ժամանակվա զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանի կողմից ձևավորված քննչական խումբը՝ ՀԿԳ ավագ քննիչ Խ. Ղալթախչյանի գլխավորությամբ: Իսկ խմբի անդամներից է եղել նաև Մատաղիսի գործով հայտնի ավագ քննիչ Արմեն Հակոբյանը) առաջ է քաշել Էմիլի արձակուրդ գնալու 50 ԱՄՆ դոլար գումարը: Այդ գումարը, ըստ մեղադրանքի, նա տվել էր կրտսեր սերժանտ, սպանված տղաներից Արման Դավթյանին, սակայն խոստացված արձակուրդն այդպես էլ չի ստացել:
Մեղադրանքի ու դատավճռի հիմքում Էմիլ Չիվթչյանի ինքնախոստովանական, նաև գործով մյուս մեղադրյալի ցուցմունքներն են՝ տրված նախաքննության ժամանակ, որոնցից, սակայն, երկուսն էլ հրաժարվել են դատավարության ընթացքում՝ պնդելով, որ դրանք տրվել են խոշտանգումների, վախի, ընտանիքի հետ հաշվեհարդարի սպառնալիքի տակ. «Ծեծում էին անգամ իրենց կանչած պաշտպանների մոտ, նրանք էլ համոզում էին, որ մեր վրա վերցնենք սպանությունը»,-կարդում ենք առերեսման վերծանված արձանագրության մեջ: Էմիլը դատավարությունից սկսած մինչ օրս պնդում է, որ անմեղ է, չի կատարել սպանություն:
«Հետքի» «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարին արձագանքելով՝ նախկին շարքային զինվորի մայրը՝ Վարսենիկ Ղազարյանը պատմեց, որ 11 տարի է պայքարում են տղայի անմեղությունն ապացուցելու համար, բողոքներ են գրել ամեն պետական ատյան, սակայն բոլոր վայրերից ստացել են պատասխան, որ դատավճիռը օրինական ուժի մեջ է, ճիշտ է ու համակողմանի քննված: «Անգամ երբ Գևորգ Կոստանյանը նոր էր նշանակվել գլխավոր դատախազ, Էմիլի փաստաբանի՝ Սամվել Միրզոյանի հետ եղանք նրա մոտ ընդունելության: Գլխավոր դատախազը լսեց մեզ ու ասաց, որ անհրաժեշտ են նոր հանագամանքներ: Բայց գործը սարսափելի խախտումներով է քննվել, սրան ո՞վ պիտի ուշադրություն դարձնի»,-«Հետքի» հետ զրույցում պատմեց զինվորի մայրը:
Տիկին Վարսենիկը պատմեց, որ տղան մեծացել է Երևանում, հաճախել դպրոց, տեսողության հետ կապված լուրջ խնդիրներ է ունեցել, բայց զորակոչել են բանակ դպրոցն ավարտելուց 2 տարի անց՝ 18 տարեկանում. «Տղաս հասցրեց ծառայել ընդամենը 78 օր: Ուզում էր օգոստոս ամսին եղբոր ծննդյան տոնին մասնակցել, ասաց, որ 50 դոլարով են դասավորում, մենք ուղարկեցինք այդ գումարը, բայց Էմիլը դեպքի հաջորդ օրը զանգեց մեզ ու ասաց, որ չի կարող գալ արձակուրդ. զորամասում լսել է, որ այն ծառայողը, ով պիտի դասավորեր արձակուրդը, սպանվել է: Անցան օրեր, մենք իմացանք, որ զինվորներին տարել են զինդատախազություն, որոնց մեջ է նաև Էմիլը: Հետո իմացանք, թե ինչ բռնությունների է ենթարկվել տղաս, անգամ չեմ կարող պատմել, չեմ էլ ուզում վերհիշեմ այդ սարսափը, որ ինքն իր դեմ ցուցմունք տա: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչպես կարող են ստիպել, ինչ հնարքներով, ինչ մեթոդներով, որ մարդը վախից խոստովանի, թե ինքն է կատարել 3 զինծառայողի սպանություն»:
«Հետքը» փորձեց գնալ այս գործի հետքերով՝ սկսելով նախ ուսումնասիրել 7 հատորանոց քրեական գործը, ծանոթանալ նյութերին, վկաների, կասկածյալների, երկու մեղադրյալների հարցաքննությունների արձանագրություններին, մեղադրանքին, փորձաքննությունների արդյունքներին:
Այս գործով կատարվել է մոտ 30 փորձաքննություն (դատաքրեագիտական, դատահետքաբանական, դատահոգեբուժական, դատաձգաբանական, դատանարկոլոգիական և այլն), որոնցից 8-ը վերաբերել է ուղիղ Էմիլ Չիվթչյանին, սակայն որևէ փորձաքննության արդյունքով հիմնավորված չէ, որ Էմիլը մասնակցություն է ունեցել սպանությանը:
Այս գործը շատ նման է մահապատժի դատապարտված (2003 թ-ից ՀՀ նախագահի հրամանագրով ցմահ դատապարտված), դարձյալ նախկին զինվոր, 18 տարի բանտում գտնվող Արթուր Մկրտչյանի գործի հանգամանքներին, որին «Հետքն» անդրադարձել է առանձին հոդվածաշարով: Երկու գործերում էլ զինվորներ կան, ովքեր սպանվել են քնած ժամանակ, երկու գործերում էլ կա վկա, ով, ըստ գործի նյութերի, դեպքի վայրում է եղել, սակայն կենդանի է մնացել՝ դառնալով մեղադրյալներից մեկը:
Հ.Գ. «Հետքը» զրուցել է նաև 11 տարի առաջ Էմիլ Չիվթչյանի պաշտպանությունը դատարանում իրականացրած փաստաբան Սամվել Միրզոյանի, նաև ներկայում գործը ուսումնասիրող փաստաբան Վահագն Դավթյանի հետ: Ի՞նչ բացթողումներ, խախտումներ կան գործում, ի՞նչ է հնարավոր անել դեպքից 11 տարի աց, երբ ոչնչացված է դեպքի վայրը, երբ ոչնչացված են ապացույցները: Մասնագետների կարծիքները կներկայացնենք հաջորդիվ:

18-летний солдат, прослуживший в армии 78 дней, уже 11 лет находится в тюрьме
Это снимок 11-летней давности. 18-летний рядовой Эмиль Чивтчян, прослуживший в одной из воинских частей Ванадзора около 80 дней, уже 11 лет не возвращается домой. Бывший солдат, которому скоро исполнится 30 лет, находится в тюрьме “Нубарашен”. Он один из 14 приговоренных к смертной казни бывших рядовых. Эмиля обвинили в умышленном убийстве трех сослуживцев (Армана Давтяна и братьев Левона и Гамлета Барсегянов), совершенном в ночь с 5 на 6 августа 2003 года в воинской части Х Ванадзора. Мотивом преступления орган предварительного следствия (следственная группа под руководством старшего следователя по особо важным делам Х.Калтахчяна была сформирована занимавшим в то время пост военного прокурора Гагиком Джангиряном) назвала 50 долларов, которые были необходимы Эмилю для поездки в отпуск.
Согласно обвинению, эту сумму он дал одному из трех убитых военнослужащих – младшему сержанту Арману Давтяну, однако обещанный отпуск так и не получил. В основе обвинения и судебного приговора лежат самопризнательные показания Эмиля Чивтчяна, а также показания другого обвинения, данные им в ходе предварительного следствия. В суде, однако, оба отказались от своих показаний, заявив, что дали их под пытками и угрозой расправы с их семьями. “Нас избивали даже в присутствии вызванных ими защитников. Последние убеждали нас взять на себя убийство”,- читаем в протоколе очной ставки. От начала судебного процесса и до сегодняшнего дня Эмиль утверждает, что невиновен, что не совершал убийства.
На публикацию в “Hetq” цикла статей под названием “Искалеченные судьбы” откликнулась мать бывшего солдата Варсеник Казарян. Она рассказала, что уже 11 лет семья ведет борьбу за то, чтобы доказать невиновность сына. Они писали жалобы во все государственные инстанции, однако отовсюду приходил один и тот же ответ: судебный приговор вступил в законную силу и является справедливым. “Когда Геворка Костаняна только назначили генпрокурором, мы с адвокатом Эмиля Самвелом Мирзояном пошли к нему на прием. Он выслушал нас и сказал, что нужны новые обстоятельства. Но дело было расследовано с чудовищными нарушениями. Кто должен обратить на это внимание?”- отметила в беседе с нами мать бывшего солдата.
Она рассказала,что сын вырос в Ереване. У него были серьезные проблемы со зрением, но спустя два года после окончания школы, в 18 лет, его призвали в армию. “Мой мын успел прослужить всего 78 дней. В августе он хотел присутствовать на дне рождения своего брата. Сказал, что за 50 долларов можно устроить отпуск. Мы отправили эту сумму, но на следующий день после случившегося Эмиль позвонил и сказал, что не может приехать, так как узнал, что военнослужащий, который должен был устроить отпуск за деньги, убит. Прошло несколько дней, и мыузнали, что солдат забрали в военную прокуратуру. Среди них был и Эмиль. Потом нам стало известно, какому насилию подвергся там мой сын, я даже не могу об этом рассказывать, не хочу снова вспоминать этот ужас, цель которого состояла в том, чтобы он дал показания против себя. Представляете, какими методами могут заставить человека от страха признаться в совершении убийства трех военнослужащих”.
“Hetq” попытался пойти по следам этого дела, начав с изучения 7-томного уголовного дела, ознакомившись с материалами, протоколами допросов свидетелей, подозреваемых, двух обвиняемых, обвинительного заключения, результатов экспертиз.
По этому делу было проведено около 30 экспертиз (судбено-криминалистическая, судебно-психиатрическая, судебно-баллистическая, судебно-наркологическая и т.д.). 8 из них касались непосредственно Эмиля Чивтчяна, однако результатами ни одной экспертизы не было обосновано, что Эмиль участвовал в убийстве.
За три дня Эмиль превратился из свидетеля в обвиняемого. 9 августа 2003 года ему выдвинули обвинение. При этом 8 августа он дал показания в качестве свидетеля, отметив, что ничего не знает об убийстве. А всего через 40 минут признался, что это он совершил преступление. Допрос длился восемь с половиной часов, что, согласно Кодексу уголовного судопроизводства, является нарушением, так как допрос не может длиться беспрерывно больше четырех часов. Через восемь с половиной часов Эмиль сказал, что у него болят глаза, что врач закапал лекарство, и он не в состоянии отвечать на вопросы. Однако спустя почти три часа, в 02.20, допрос возобновился и длился до рассвета – до 05.40. В течение этого времени два следователя – Калтахчян и Акопян, сменяя друг друга, сами написали подробные показания 18-летнего солдата.
Обстоятельства этого дела очень похожи на обстоятельства дела осужденного к смертной казни (с 2003 года указом президента РА смертная казнь была заменена на пожизненное заключение) другого бывшего солдата, находящегося уже 18 лет в тюрьме Артура Мкртчяна (“Hetq” уже писал о нем). Согласно обоим делам, солдаты были убиты, когда спали, по обоим делам проходит свидетель, который, согласно материалам дела, находился на месте произошедшего, но остался жив, став одним из обвиняемых.
P.S. “Hetq” побеседовал также с адвокатом Самвелом Мирзояном, который 11 лет назад осуществлял в суде защиту Эмиля Чивтчяна, а также с адвокатом Ваагном Давтяном, который в настоящее время изучает это дело. Какие упущения и нарушения имеются в деле? Что можно сделать спустя 11 лет, когда место происшествия и все доказательства уже уничтожены? Мнения специалистов мы представим в следующей публикации.