Միկոյանի արձանը որպես հիշեցում
Երեւանի քաղաքապետարանը ապրիլի 30-ի նիստում որոշում է ընդունել տեղադրել Անաստաս Միկոյանի արձանը: Որոշման մեջ նշված է, որ այս գաղափարի հիմքը «Հայաստանի Հանրապետությունում պետական եւ հասարակական նշանավոր գործիչներին նվիրված հուշարձանների իրականացման կարգն է»:
Իհարկե, քաղաքապետարանը քաջ գիտե, որ լենինյան ու ստալինյան շրջանի բարձրաստիճան պաշտոնյա Անաստաս Միկոյանը Հայաստանի Հանրապետության նշանավոր գործիչ չի եղել, քանի որ հանրապետություն չկար: Անգամ եթե քաղաքապետարանը նկատի է ունեցել 1918-20թթ. Հայաստանի առաջին հանրապետության գոյությունը, դա թույլ չի տալիս ենթադրել, որ բոլշեւիկ Միկոյանը ավանդ է ունեցել հանրապետության կայացման գործում (նույնիսկ ճիշտ հակառակ դերակատարում է ունեցել):
Սակայն, ինչպես տեղի է ունենում մեր իշխանությունների տարբեր որոշումներում ու հրահանգներում, կարեւորվել է ոչ թե Անաստաս Միկոյանի ով լինելը, այլ նրա հայ լինելը:
Շատերը համարում են, որ հայկական գեները անվիճելի առավելություն են, եւ սովորաբար տարբեր հայերի արձանների բացումները, հիշատակման միջոցառումները միշտ անցել են սահուն ու ընդունվել որպես օրինաչափություն (դե հայ է, բա չմեծարե՞նք):
Փոքր, շրջափակված ապրող ազգերին հատուկ նման դիրքորոշումը ոչ միայն նեղացնում է աշխարհընկալումը, այլեւ ուղղակիորեն թակարդը գցում: Երբ մարդը հանվում է պատմական համատեքստից ու ներկայացվում որպես պարզապես այս կամ այն ազգության ներկայացուցիչ, բավականին անհեթեթ վիճակ է ստեղծվում, քանի որ անհասկանալի է, թե որոնք են այդ մարդու արժանիքներն ու թողած հետքը:
Անաստաս Իվանովիչ Միկոյանն այն կերպարը չէ, որը ստալինյան բռնաճնշումներից, հազարավոր մարդկանց սպանություններից ու «կարմիր տեռորից» դուրս է եկել մաքրագործված: Արխիվային փաստերը առավել քան խոսուն են: 1937-38թթ. Ժողկոմխորհրդի փոխնախագահ Անաստաս Միկոյանը Խորհրդային Հայաստանը «հակասովետական տարրերից ազատելու» գործում գերագնահատել է նախատեսված պլանը ու նամակ ուղարկել Մոսկվա`խնդրելով գնդակահարման ու ձերբակալման ենթակա հայաստանցիների քանակը 1500-ով ավելացնել:
Պոետ Բորիս Պաստերնակը այդ մարդկանց «վայրագություններ անելու մանդատ ստացած» է անվանել: Նրանք ոչ́ լավն են, ո́չ` վատը, պարզապես ունեն այդ մանդատն ու իրենց գործն անում են ջանասիրաբար, վերադասից չքարկոծվելու (անգամ գովասանքի արժանանալու) համար:
Ենթադրենք` քաղաքապետարանը «Վիկիփեդիա» չի կարդում ու արխիվային փաստաթղթերով չի հետաքրքրվում: Օրինակ՝ չգիտի, որ Միկոյանը Խորհրդային Հայաստանի հողերի կրճատման կողմնակիցն է եղել, Արցախի հարցում էլ հստակ դիրք է ընդունել`ընդգրկել Ադրբեջանի կազմում:
Երեւանի քաղաքապետարանն ավելի շուտ հավերժացնում է ոչ թե իրական քաղաքական գործիչ Միկոյանին (որին հավերժացնելու գաղափարը ոչ մի տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում), այլ Միկոյանի ձեռքին եղած ամենաթողության մանդատը: Այսինքն` այն, ինչն այսօրվա Հայաստանի Հանրապետությունում նույնքան կարեւոր է, որքան ԽՍՀՄ-ի ամենամռայլ, սարսափելի ու արյամբ հագեցած տարիներին:
Խորհրդային մտածելակերպից չազատված իշխանությունները, թերեւս, մտածում են` ինչ ուզում ենք՝ անում ենք, բայց այդ անելը վավերացնող փաստաթուղթ թող լինի ձեռքերիս: Եվ Անաստաս Միկոյանի արձանն էլ նման քարակերտ մանդատ կդառնա, որն, ի դեպ, հաստատ սոցռեալիստական ոճով արված կլինի, քանի որ արվեստի այդ մոնումենտալ ոճը լավագույնս է ներկայացնում զոհերի վրայով իշխանական բուրգի գագաթին հասնելու ճանապարհը:
ԽՍՀՄ-ի փլատակները հանգիստ չեն տալիս շատերին, բռնապետական ձգտումներ ունեցող Ռուսաստանն, օրինակ, մի քանի տարի առաջ հանրային լայն հարցումներ էր կազմակերպել Ռուսաստանի պատմության ամենանշանակալի կերպարը որոշելու համար: Ռուսներն ընտրեցին Ստալինին: Եվ միայն բնազդային տագնապը ետ պահեց Ռուսաստանի իշխանություններին այդ արդյունքը գրանցելուց: Ի վերջո, կանգ առան անվնաս Ալեքսանդր Նեւսկու կերպարի վրա:
Իսկ այսօր Ռուսաստանն այլեւս Ստալինի կերպարի կարիքն ունի: Նաեւ` Հիտլերի: Դե մենք էլ հետ չմնալու համար` Միկոյանի:
Կրեմլին մոտ կանգնած քաղաքագետ Անդրանիկ Միհրանյանն, օրինակ, հոդված էր գրել՝ վստահություն հայտնելով, որ Հիտլերն իր գործունեության առաջին շրջանում հսկայական ազգանվեր գործ է արել` հավաքագրելով գերմանական հողերը: Ըստ Միհրանյանի` Հիտլերը մինչ 1939թ. բարձրագույն մակարդակի քաղաքական գործիչ է եղել:
Պատմության սրբագրումն ու խմբագրումն այսօր չափազանց ճակատային է արվում: Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանն, օրինակ, հայտարարել է, որ Անաստաս Միկոյանի արձանը որոշվել է տեղադրել, քանի որ նա «քաղաքական ու պետական գործունեության բարդ ուղի է անեցել», «պարգևատրվել է շքանշաններով ու մեդալներով»։ Իրեն այդքանն է պետք, այդքանն է ասում:
Ոմանց այդ հիմնավորումը բավարար է թվում, մանավանդ հայկական ազգանվան հետ մի փաթեթով: Իսկ ոմանց համար էլ հենց այդ վիճահարույց անձի արձանը Երեւանում տեղադրելու որոշումը կարող է սթափեցնող ազդակ դառնալ, որը կդրդի ավելին իմանալ Խորհրդային Հայաստանի մութ էջերի մասին: Նաեւ` այն մարդկանց, որոնք բռնաճնշումների համակարգի մի մասն են եղել ու մինչ այսօր էլ բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում:
Միկոյանի արձանը միայն հերթական անհեռանկարային ու անիմաստ քաղաքային զարդարանքը չի լինի: Դա այնքան մակերեսային ու ագրեսիվ որոշում է, որ չի կարող անտարբեր թողնել: Պատմական մի ահռելի շերտ գալիս ու կանգնում է մեր առջեւ:
Միկոյանը մի դարաշրջանի ներկայացուցիչ է, որտեղ սեւին սեւ եւ սպիտակին սպիտակ ասելու համար գնդակահարում էին կամ լավագույն դեպքում «ժողովրդի թշնամի» անվանելով` խաղից դուրս հայտարարում: Եվ Միկոյանն այդ կայսրության երկարակյաց գործիչներից է եղել, որին հիմա հիշելն ու հիշատակը հավերժացնելը 1937թ. վերադառնալ է նշանակում:
Վերադառնալ` բացահայտումներ անելու համար: Խորհրդային տարիներին ապրելու փորձ չունեցողները կարող են, ասենք, հայտնաբերել, որ Միկոյան ազգանունը միայն շքանշանակիր լուսանկար կամ երշիկեղենի պիտակ չէ: Միկոյանի արձանը 21-րդ դարի Հայաստանում տեղադրելը կնշանակի, որ առավել քան հասունացել է լյուստրացիայի պահանջը: Պատմությունը հո պոկե՞ր չի, որ բլեֆ անես, ու այդ բլեֆն անցնի:
Արդեն իսկ նկատվում է մեծ հետաքրքրություն արխիվների հանդեպ: Ի վերջո, հնարավոր է պարզվի, որ ոմանց բարեկամներն աքսորվել կամ գնդակահարվել են հենց Միկոյանի հրահանգով (միգուցե հենց ի՞մ պապը):

Controversial Soviet Leader's Statue in Yerevan an Exercise in Rewriting History?
Yerevan City Hall on April 30 adopted a decision to erect a statue of Anastas Mikoyan, an ethnic Armenian high-ranking leader of the Soviet Union and close associate of Joseph Stalin. The grounds for the municipality's decision was "the procedure to erect monuments dedicated to prominent state and public figures of the Republic of Armenia."
Of course, the municipality is well aware that high-ranking Soviet official Anastas Mikoyan was not a prominent figure of the Republic of Armenia, as there was no republic then. Even if the municipality meant the First Republic of Armenia (1918–1920), this doesn't mean that Bolshevik Mikoyan contributed to the task of establishing the country (in fact, the exact opposite).
But, as is in the case in the Armenian authorities' various decisions and orders, what was given importance was not who Anastas Mikoyan was but that he was Armenian.
Many believe that Armenian genes are an indisputable advantage and commemorative events and the unveiling of statues of different Armenians usually have proceeded smoothly and accepted as normal (well, he's Armenian; shouldn't we revere him?).
Such a position specific to small, landlocked nations not only narrows their worldview, but also throws it in a trap. When a person is removed from historical context and presented simply as a representative of some ethnicity or another, it results in a rather absurd situation, as it's unclear what this person's merits and the trace he left are.
Anastas Ivanovich Mikoyan did not come out of Stalin's purges, the deaths of thousands of people, and the Red Terror cleansed. Archival facts more than speak to this. In 1937–1938, in the task of ridding Soviet Armenia of "anti-Soviet elements," First Deputy Chair of the Council of Ministers of the Soviet Union Mikoyan overestimated the plan and sent a letter to Moscow, asking to increase the number of Armenians to be subjected to imprisonment and execution by 1,500.
Let's assume that Yerevan City Hall doesn't read Wikipedia and doesn't take an interest in archival documents; for example, it doesn't know that Mikoyan was in favor of reducing Soviet Armenia's lands and that he adopted a clear position on the Karabakh issue — to include Karabakh in Azerbaijan.
Yerevan City Hall more so immortalizes not actual political figure Mikoyan (which is bereft of logic) but the mandate of impunity in Mikoyan's hands; that is, that which is just as important in today's Republic of Armenia as it was during the darkest, terrible, and bloody years of the Soviet Union.
The Armenian authorities not yet free from Soviet mentality perhaps think, we do what we want, but let the documents that ratify those actions be in our hands. And Mikoyan's statue will become a similar mandate built of stone, which, by the way, no doubt will be constructed in the socialist realistic style, as this monumental style of art best represents the path over the victims to reaching the top of the ruling pyramid.
The debris of the USSR do not leave many at peace. Russia, for example, a few years ago conducted wide, public surveys to decide the most significant figure of Russian history. The Russians chose Stalin. And only instinctive alarm kept the Russian authorities from enacting that outcome. Finally, they settled on the harmless figure of Alexander Nevsky.
But today Russia once again needs the figure of Stalin. Also, Hitler. And for us Armenians not to fall behind — Mikoyan.
History today is edited in an extremely superficial manner. Yerevan Chief Architect Tigran Barseghyan, for example, declared that the decision to erect Mikoyan's statue was adopted because he "traversed a difficult path of political and state activity" and "was awarded orders and medals." That's as much as he needs and that's as much as he says.
For some, that rationale seems enough, especially with a package containing an Armenian name. While for others, the decision to erect the statue of this controversial figure in Yerevan might become a sobering impetus that will encourage them to know more about the dark pages of Soviet Armenia's history — as well as those who were a part of that repressive system and occupy high-ranking positions till today.
Mikoyan's statue won't simply be the usual hopeless and useless political ornamentation. Erecting the monument is such a superficial and aggressive decision that it cannot leave one indifferent. A formidable layer of history comes and stands before us.
Mikoyan represents an era where, for calling black black and white white, people were shot or, in the best case scenario, called "an enemy of the people" and thrown out of the game. Mikoyan was one of the long-standing figures of this empire, and remembering him and eternalizing his memory means returning to 1937.
To return, to make discoveries. Those who did not live through the Soviet years can discover that the Mikoyan surname is not only a photo of a holder of medals or a brand of sausages. Erecting Mikoyan's statue in 21st century Armenia will mean that the demand for lustration is ripe. History, after all, is not poker, for you to bluff and be able to get away with it.
A great interest in the archives is already noticeable. After all, it might be revealed that the relatives of some were exiled or shot upon Mikoyan's orders (perhaps even my granddad?).
And it would be good if others asked themselves this question as well.
Photo (from left): Anastas Mikoyan, Joseph Stalin, Sergo Orjonikidze
I like Armenian history and Mykoyan is part of Armenia's history. Statue can be raised and words should be written, that he was an Armenian Bolshevik murderer!