Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Ի հեճուկս նախագահ Սարգսյանի խոստման` կառավարությունում չենք տեսնում ոչ մի լուրջ և հիմնարար փոփոխություն»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է քաղաքագետ, «Տարածաշրջանային ուսումնասիրությունների կենտրոն»-ի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
-Վերջին ամսվա ընթացքում Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում արձանագրվել են մի շարք փոփոխություններ: Որքանո՞վ կարելի է իրական համարել այդ փոփոխությունները:
Հայաստանի քաղաքական դաշտում մենք տեսնում ենք անսպասելի փոփոխություններ, որոնք սկսվեցին Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնանկությունից հետո: Այստեղ կան երկու նշանակալից հանգամանքներ: Առաջինը` քաղաքական անորոշության բարձր մակարդակն է, երկրորդը՝ փոփոխվում է քաղաքական ուժերի հավասարակշռությունը: Ի հեճուկս նախագահ Սարգսյանի խոստման` կառավարությունում մենք չենք տեսնում ոչ մի լուրջ և հիմնարար փոփոխություն: Իրականում նոր կառավարությունն ավելի վատն է, քան նախկին կառավարությունները: Նոր բարեփոխիչների փոխարեն մենք տեսնում ենք հին պաշտոնյաների վերադարձ:
-Ինչո՞ւ եք ներկայիս կառավարությունը համարում նախորդներից վատը:
-Ես հիասթափվեցի, երբ պարոն Աբրահամյանը նշանակվեց վարչապետ: Կառավարությունում մի շարք պաշտոնների նշանակումից հետո պարզ դարձավ, որ ՀՀ իշխանության կազմում բարեփոխիչները կամ թուլանում են կամ նրանց դուրս են մղում կառավարությունից:
Ամենամտահոգիչը ֆինանսների, էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարների նշանակումն էր: Այս երեք պաշտոնյաներից և ոչ մեկը բարեփոխումների առումով չունի ո́չ հանձնառություն, ո́չ հասկացողություն: Միակ երկու բացառություններն են պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Դավիթ Հարությունյանը, ով նշանակվեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար: Այս երկու նշանակումները դրական են. Ս. Օհանյանը հանձնառու է կատարել բարեփոխումներ պաշտպանության ոլորտում, իսկ Դ. Հարությունյանը սահմանադրական բարեփոխումների ճարտարապետն է: Բայց, օրինակ, Նարեկ Սարգսյանի նշանակումը հսկայական պարտություն էր, քանի որ այդպիսով ՀՀ-ի և Երևանի քաղաքաշինությունը հետընթաց կարձանագրի:
-Խոսքը ո՞ր բարեփոխիչների մասին է, որոնց դուրս են մղում կառավարությունից, սակայն որոնք կարող էին փոխել քաղաքականության ընթացքը:
-Բերեմ երկու օրինակ. Ներսես Երիցյանը՝ էկոնոմիկայի նախկին նախարարը, ում որակավորումն ավելի բարձր էր, և նա ավելի պատրաստված էր, քան ներկայիս գործող թիմը, և ԱԳՆ նախկին փոխարտգործնախարար Զոհրապ Մնացականյանը, ով նշանակվել է ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպան: Որքան էլ կարևոր է ՄԱԿ-ը` որպես կառույց, բայց Զոհրապ Մնացականյանի բացակայությունը զգացնել կտա. վերջինս առանցքային դեր էր կատարում ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում:
Բացի դրանից, որ բարեփոխիչների ենք կորցնում բարձրագույն՝ նախարարների մակարդակով, մենք բարեփոխիչներ ենք կորցնում փոխնախարարների և միջին մակարդակներում ևս: Բայց երկարաժամկետ փոփոխությունների իրական հույսը կապված չէ ներկայիս քաղաքական կուսակցությունների հետ: Վերջերս Հանրապետական կուսակցությունը պաշտոնապես հայտարարեց, որ պատրաստվում է իշխանության ղեկին մնալ ևս 10 տարի: Անգամ այդ կուսակցության երիտասարդ ներկայացուցիչները, ինչպես, օրինակ, Արմեն Աշոտյանը և այլք, թուլացան այն պատճառով, որ ԱԺ նախագահ նշանակվեց Գալուստ Սահակյանը: Գալուստ Սահակյանի նշանակման վնասակարությունն այն է, որ նա կխանգարի հանրապետականներին բարեփոխումներ և առաջխաղացման գործընթաց ծավալել:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ բարեփոխումների բացակայությունը կապված է նաև ընդդիմության հետ: Ընդդիմադիր կուսակցություններից շատերն արդեն կորցրել են իրենց վարկանիշը և կենտրոնանում են ավելի շատ անհատների, քան քաղաքականության վրա: Իրական փոփոխությունների իրական հույսը կապված է նոր սերնդի հետ:
-Քանի որ խոսեցիք կուսակցությունների մասին, կխնդրեի անդրադառնալ ԲՀԿ, ՕԵԿ, ՀՅԴ և «Ժառանգություն» կուսակցությունների` վերջին շրջանի քաղաքական գործողություններին: Ինչպե՞ս եք դրանք գնահատում:
-Մենք այժմ գտնվում ենք ՀՀ քաղաքական թատրոնի 3-րդ կամ 4-րդ ակտում: Այս պիեսում մենք տեսնում ենք որոշ դերասանների փոփոխություններ: Ակնհայտ է, որ Արթուր Բաղդասարյանը և ՕԵԿ-ը չեն ընկալվում որպես ոչ իշխանական: Միաժամանակ, ավելի հստակ է դառնում ԲՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի դիրքորոշումը: Իսկ ՀԱԿ-ը և «Ժառանգությունը» այժմ մեկուսացված են:
Մի նոր և հետաքրքիր երևույթ է տեղի ունենում Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում: Ի տարբերություն այն ավանդական կարգի, երբ քաղաքական կուսակցությունները պայքարում են իշխանության կամ կոալիցիայի համար, այժմ դա վերածվել է անհատների միջև պայքարի` հանուն իշխանության: Այստեղ նաև խոսքը նախկին և գործող նախագահների մասին է: Քաղաքական փոխարկումն արդեն սկսվել է: Նախագահ Սարգսյանը վերջին մոհիկանն է, ղարաբաղյան էլիտայի վերջին ներկայացուցիչը: Եվ սա պայքար է 2017-2018թթ. իշխանության համար: Քաղաքական նոր էլիտան արդեն իսկ դիրքավորվում է` Սարգսյանից վերցնելու իշխանությունը:
-Համեմատություն անցկացրեցիք թատրոնի և քաղաքականության միջև և նշեցիք նաև նախկին նախագահի մասին: Արդյո՞ք հետնաբեմում կարող ենք տեսնել Ռոբերտ Քոչարյանին:
-Ես չեմ տեսնում Քոչարյանի վերադարձի ոչ մի հնարավորություն ո́չ որպես նախագահ, ո́չ որպես վարչապետ: Ամենայն հարգանք տածելով նրա` նախագահի դիրքի նկատմամբ, պետք է նշեմ, որ իրականում յուրաքանչյուր անցնող օրով նա ավելի է դառնում նախկին նախագահ: Միաժամանակ, նախագահ Սարգսյանը չունի ժառանգորդ: Ակնհայտ է, որ այժմ քաղաքականությունը չի ընթանում երեք անձերի` առաջին, երկրորդ և ներկայիս նախագահների միջև:
-Եթե գործող էլիտայի իշխանությունն աստիճանաբար թուլանում է, բայց և նոր կազմավորվող ուժերը դեռևս այնքան հզոր չեն, որպեսզի քաղաքական լուրջ մրցապայքարի մեջ մտնեն, այդ դեպքում ովքե՞ր պետք է ձեւավորեն քաղաքական նոր էլիտան:
-Հին քաղաքական էլիտայից նորի փոխարկման դրական կետն այն է, որ այս մրցակցությունը կստիպի, որ քաղաքական փակ համակարգը բացվի, և ավելի ազատ դաշտ ստեղծվի ընդդիմադիր նոր ուժի համար: Այս հանգամանքը Հայաստանի համար կառուցողական է երկու հիմնական պատճառներով: Առաջին` նոր քաղաքական էլիտան այնքան ուժեղ չի լինի և չի կարողանա ամբողջությամբ վերահսկել քաղաքական համակարգը: Երկրորդ` կստեղծվի մրցակցության ավելի մեծ դաշտ, որտեղ կլինի մտքերի և գաղափարների երկխոսություն: Սակայն սա դեռ չի նշանակում, որ քաղաքական նոր էլիտան լինելու է ավելի լավը. անգամ նոր, երիտասարդ էլիտան ավտոմատ կերպով ժողովրդավար չի դառնում:
-Բայց անհասկանալի է, թե քաղաքական նոր էլիտայի բաց դաշտը ովքե՞ր պետք է լրացնեն:
-Դրական առումով տեսնում ենք մրցակցություն քաղաքական էլիտայի տարբեր խմբերի միջև, որտեղ խմբերից ոչ մեկը չունի այն ուժը, որպեսզի կարողանա հաղթել: Բայց անհանգստացնող հանգամանքն այն է, որ խմբերից որոշները, որոնք կփորձեն քաղաքական նոր էլիտայի մաս կազմել, կլինեն ավելի վատը, քան ներկայիս քաղաքական էլիտան:
Մենք կարիք ունենք նոր սերնդի, նորամուծության և փոփոխության: Բայց եթե դուրս նայենք, կտեսնենք, որ դա իրականում տեղի է ունենում: Քաղաքացիական այն էներգիան, որը տեսանք ընդդեմ տրանսպորտի գնի բարձրացման, հանուն բնապահպանության պաշտպանության, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ, ցույց է տալիս, որ այդ էներգիան գոյություն ունի փողոցում, ոչ թե կառավարությունում:
-Արաբական գարնանից մինչև Ուկրաինայի Մայդանի դեպքերը համեմատական է անցկացվում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի միջև` արձանագրելով, որ Հայաստանում չի հաջողվում իրականացնել հեղափոխություն…
-Եկեք անկեղծ լինենք: Հեղափոխությունը Հայաստանի համար կործանարար կլինի, և դա անհավանական է: Առաջին պատճառն այն է, որ բացակայում են հեղափոխություն իրականացնողները: Բայց էվոլյուցիոն փոփոխության մենք շատ երկար ենք սպասել: Եթե դիտարկենք սեպտեմբերի 3-ի` Մաքսային միություն մտնելու որոշումը, ապա դա ոչ թե էվոլյուցիա էր, այլ հետընթաց:
Հայաստանի համար հետաքրքիր դաս կա Վրաստանից և Ուկրաինայից: Առաջին` գործող իշխանության համար վտանգավոր է անտեսել հասարակության` փոփոխություններ կատարելու պահանջները: Երկրորդ` ՀՀ ներկայիս իշխանությունն ունի լեգիտիմության ցածր մակարդակ: Բայց ավելի մեծ խնդիր է վստահության ճգնաժամը, երբ իշխանություններն ու բոլոր կուսակցությունները վստահություն չեն վայելում հասարակության շրջանում: Իրականում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ պայքարը վերաբերում է այդ վստահության պակասին: Ուստի, անիրատեսական է ակնկալել, որ ՀՀ իշխանություններն իրենց կբարեփոխեն:
-Այսօրվա ներքաղաքական իրավիճակը կարող ե՞նք համարել անցումային փուլ, երբ գործող նախագահը փորձում է իրեն փոխարինող գտնել, կամ իշխող կուսակցությունը պատրաստվում է հաջորդ ընտրություններին:
-Այս հարցի պատասխանը դեռ չկա: Դա կախված է նախագահից` երբ նա կորոշի, թե ում կվստահի իր «ժառանգությունը»: Սա նաև փորձություն է ՀՀԿ-ի համար` տեսնելու, թե արդյոք իրենք կարող են փոխվել: Ահա թե ինչու Գալուստ Սահակյանի նշանակումը որպես ԱԺ նախագահ բացասական և թուլացնող գործոն էր հենց Հանրապետական կուսակցության համար: Սահակյանը դինոզավր է, և սա նման է «Jurassic park» ֆիլմի քաղաքականությանը: Այսինքն` Հանրապետական կուսակցությունն այժմ սահմանափակված է, և փոխվելու համար նրա առջև արգելք է դրված այս հին անձանց հաղթանակի պատճառով: Ուստի, սա մարտահրավեր է այնպիսի մարդկանց, ինչպիսիք են Արմեն Աշոտյանը, Արտակ Զաքարյանը, Էդուարդ Շարմազանովը և նման երիտասարդ կադրերը:

Ричард Киракосян: “Вопреки обещанию президента Саргсяна мы не видим в правительстве каких-либо серьезных радикальных изменений”
На вопросы “Hetq” отвечает политолог, руководитель Центра региональных исследований Ричард Киракосян
За последний месяц во внутриполитическом поле Армении произошел ряд изменений. Насколько они реальны?
В политическом поле Армении мы видим неожиданные изменения, которые начались после отставки Тиграна Саркисяна. Здесь следует отметить два важных обстоятельства: во-первых, высокая степень политичской неопределенности, во-вторых, меняющийся баланс политических сил. Вопреки обещанию президента Саргсяна мы не видим в правительстве каких-либо серьезных радикальных изменений. На самом деле новое правительство хуже предыдущего. Вместо новых реформаторов пришли старые чиновники.
Почему Вы считаете нынешнее правительство хуже предыдущего?
Я был разочарован после назначения премьер-министром г-на Абрамяна. А после назначения в правительстве ряда министров стало понятно, что в составе властей РА позиции реформаторов либо ослабевают, либо их вытесняют из правительства. Наибольшую тревогу вызвало назначение министров финансов, экономики, энергетики и природных ресурсов. Ни один из этих чиновников не способен осуществить реформы. Исключение составляют два назначкения – министр обороны Сейран Оганян и Давид Арутюнян, получивший пост руководителя аппарата правительства. Эти два назначения можно расценивать как положительные. Сейран Оганян готов осуществить реформы в сфере обороны, а Давид Арутюнян является архитектором конституционных реформ. Но, скажем, назначение Нарека Саркисяна является большим поражением, поскольку в результате этого в сфере градостроительства РА и Еревана произойдет регресс.
О каких реформаторах идет речь – о тех, которых вытесняют из правительства, но которые могли бы изменить ход политических процессов?
Приведу два примера: Нерсес Ерицян, бывший министр экономики, уровень квалификации которого выше уровня подотовки сегодняшней команды, и бывший заместитель министра иностранных дел Зограб Мнацаканян, который назначен представителем РА в ООН. Отсутствие Зограба Мнацаканяна даст о себе знать, поскольку он играл ключевую роль в отношениях РА-ЕС. Кроме того, реформаторов мы теряем как на уровне министров, так и на уровне заместителей миистров и в среднем звене. Однако надежда на долгосрочные изменения не связана с нынешними политическими партиями. Недавно Республиканская партия официально заявила, что готова оставаться у власти еще лет 10. Назначение председателем Национального Собрания Галуста Саакяна привело к ослаблению даже молодых представителей РПА – Армена Ашотяна и других. Вред этого назначения состоит в том, что Галуст Саакян будет мешать республиканцам осуществлять реформы и добиваться прогресса. Вместе с тем следует отметить,что отсутствие реформ обусловлено также оппозиционными партиями, многие из которых потеряли свой рейтинг. Надежда на реальные перемены связана с новым поколением.
Раз Вы коснулись партий, хочу попросить Вас прокомментировать политические действия последнего времени партий “Процветающая Армения”, “Оринац еркир”, АРФ Дашнакцутюн и “Наследие”. Как Вы их расцениваете?
В настоящее время мы наблюдаем третий или четвертый акт политического театра РА. В этой пьесе мы видим смену некоторых актеров. Очевидно, что “Оринац еркир” во главе с Артуром Багдасаряном не воспринимается как невластная сила. Вместе с тем большую конкретику полчают позиции “Процветающей Армении” и АРФ Дашнакцутюн. А вот Армянский национальный конгресс и “Наследие” сейчас изолированы. Во внутриполитическом поле Армении наблюдается новое интересное явление. В отличие от традиционного порядка, при котором политические партии ведут борьбу за власть или коалицию, сейчас борьба за власть ведется между личностями. Речь идет о бывшем и действующем президентах. Серж Саргсян – последний из могикан, последний представитель карабахской элиты. И это борьба за власть 2017-2018 гг. Новая политическая элита уже занимает позиции, чтобы взять власть у Сержа Саргсяна.
Вы провели сравнение между политикой и театром и вспомнили второго президента РА. Можно ли видеть за кулисами Роберта Кочаряна?
Я не вижу никакой возможности для возвращения Кочаряна ни в качестве президента, ни в качестве премьер-министра. Относясь к нему с большим уважением за его позицию как президента, должен отметить, что в действительности он с каждым днем все больше и больше становится экс-президентом. Вместе с тем у Сержа Саргсяна нет наследника. Очевидно, что сейчас политика не осуществляется между тремя фигурами – первым, втором и действующим президентами.
Если власть действующей элиты постепенно ослабевает, но вместе с тем вновь формируемые силы пока не настолько сильны, чтобы вступить в серьезную политическую конкуренцию, кто в таком случае должен формировать новую политическую элиту?
Положительным моментом перехода от старой политической элиты к новой является то, что эта конкуренция должна заставить старую политическую систему стать более открытой и создать свободное поле для новой оппозиционной силы. Для Армении это обстоятельство является конструктивным по двум основным причинам. Во-первых, новая политическая элита не будет настолько сильной и не сможет полностью контролировать политическую систему. Во-вторых, будет создано большее конкурентное поле, в котором будет происходить диалог мыслей и идей. Однако это еще не означает, что новая политическая элита будет лучше. Даже новая молодая элита автоматически не становится демократичной.
А кто должен заполнить открытое поле новой политической элиты?
Между различными группами политической элиты мы видим положительную конкуренцию, в условиях которой ни одна из групп не обладает силой, способной привести к победе. Беспокоит, однако, то обстоятельство, что некоторые группы, которые попытаются составить часть новой политической элиты, будут хуже нынешней политической элиты. Мы нуждаемся в новом поколении, в новаторстве и переменах. Но если внимательно посмотреть, то можно увидеть, что на самом деле это происходит. Та гражданская энергия, которую мы видим в борьбе против повышения стоимости проезда в транспорте, против обязательной накопительной пенсионной системы или в защиту экологии, показывает, что эта энергия существует на улице, а не в правительстве.
При проведении сравнения между внутриполитической жизнью Армении и арабской весной или украинским Майданом, отмечается, что в Армении не удается осуществить революцию…
Давайте говорить откровенно: для Армении революция будет иметь гибельные последствия, и она не реальна. Первая причина состоит в том, что нет личностей, которые могут осуществить революцию.Но эволюционного изменения мы ждали давно. Если коснуться принятого 3 сентября решения о вступлении в Таможенный союз, то это не эволюция, а регресс. Интересные уроки Армения можно извлечь в Грузии и Украине. Во-первых, для действующей власти опасно игнорировать общественное требование перемен. Во-вторых, нынешняя власть РА имеет низкий уровнь легитимности. Но еще большей проблемиой является кризис доверия, когда ни власти, ни партии не вызывают в обществе доверия. Борьба против обязательной накопительной пенсионной системы на самом деле вызвана нехваткой этого доверия. Поэтому нереально надеяться на то, что власти РА реформируют себя.
Можем ли мы считать сегодняшнюю внутриполитическую ситуацию переходным этапом, когда действующий президент пытается найти для себя преемника или когда правящая партия готовится к следующим выборам?
Ответа на этот вопрос пока нет. Это зависит от президента, от того, когда он решит, кому доверить свое “наследство”. Это также испытание для Республиканской партии, которой нужно понять, сможет ли она измениться. Вот почему назначение Галуста Саакяна спикером Национального Собрания стало отрицательным и ослабляющим фактором именно для РПА. Саакян – динозавр, и это напоминает политику, показанную в фильме “Jurassic park” – “Парк Юрского периода”. Таким образом, в результате победы этих устаревших лиц сейчас перед РПА поставлен барьер в вопросе осуществления перемен. Так что это вызов для таких деятелей, как Армен Ашотян, Артак Закарян, Эдуард Шармазанов и других молодых кадров.