Տոն, որից հետո վերջինները դառնում են առաջինը
Ամեն տարի մայիս ամսին Հայաստանի բնակավայրերը, հատկապես մայրաքաղաքը, թնդում են վայրենի մի ծեսից, որը կոչվում է «Վերջին զանգ»: Այդ արարողությունը անչափահասների մեկօրյա հանկարծահաս իշխանության, այսպես ասած` օրինականացված ամենաթողության սիմվոլն է:
«Վերջին զանգ» երեւույթը շատ լավ բացատրում է, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանի վաղվա օրը, այն երիտասարդ սերունդը, որին հանկարծ մեկ օրով լիակատար ազատություն են տվել, գրպանները փող դրել, ուղարկել ռեստորաններ ու փողոցներ` ասելով` արեք, ինչ ուզում եք:
Եվ նրանք անում են: Արդեն ընտելացել ենք, որ այդ օրը փողոցները աղմուկով ու գոռգոռոցներով են ողողվում, բարձր արագությամբ ու կատաղի ազդանշաններով մեքենաներ են սլանում, իսկ մեքենաների պատուհաններից նախամարդկային ճիչեր ու գինովցած երգեր են լսվում:
Աղմուկի դեցիբելներն ուղիղ համեմատական են երիտասարդ սերնդի բարդույթների հետ: Եվ քանի որ տարեցտարի «Վերջին զանգ»-ի ինքնամոռաց, ցուցադրական ու մեծ հաշվով` ոչնչի չհանգեցնող աղմուկը (բացի, թերեւս, մի քանի ավտովթարներից, սարսափող անցորդներից, թեթեւակի ծեծկռտուքներից ու պարտադիր գլխացավից) ավելի ուժգին ու ավելի ցուցադրական է դառնում, կարելի է ասել, որ դեռահասները կյանք են մտնում բարդույթների աճող փնջով:
Բարդույթների հիմքը դնում է դպրոցը, որը վերջին տարիների ընթացքում այնպիսի անկում է ապրում (որպես մթնոլորտ ձեւավորող համակարգ), որ հարկ է խոսել ոչ թե նրա տված կրթության, այլ հասցրած վնասների մասին (մարդաբանական համատեքստում):
Ցանկացած երեխա հանրության հետ շփվելու ու սեփական անհատականությունը սանձելու եւ ընդգծելու առաջին լուրջ փորձը ստանում է հենց դպրոցում: Սովորում է ենթարկվել, բայց միաժամանակ չկորցնել իր ազատությունը: Դա, թերեւս, առաջնային եւ ամենաբարդ դասն է:
Գիտելիքների հավաքագրումն ինքնին ազատությունն է, որի շնորհիվ էլ երեխան բարեհաջող հասունանում է: Կամ էլ` չի հասունանում` իր ողջ կյանքում մնալով ինֆանտիլ պատանի, ով լավ սերտում է ենթարկվելու կանոնները, բայց ազատության դասերը` ոչ: Եվ այդ պատճառով էլ գերադասում է ամեն ինչ քաղել մեկանգամյա (մեկօրյա) ազատությունից:
Հետեւողականորեն մարելով երեխաների բնատուր հետաքրքրասիրությունը` դպրոցը ազատության (գիտելիքներից առաջացող էյֆորիայի) փոխարեն ընտելացնում է երեխաներին մեխանիկական ու անտարբեր կատարողի դերին: Հատկապես բարձրդասարանցիները շատ լավ գիտեն, որ դպրոցը բյուրոկրատական մի հիմնարկ է, որը պարտադիր պետք է անցնել այնպես, ինչպես պարտադիր զինծառայությունը`շատ դուրս չցցվելով ու հնարավորինս առանց կորուստների: Կպահանջեն, մի կերպ կգրենք կամ կպատմենք, իսկ ավելի լավ է դա էլ չանել:
Մեր օրերում դպրոցը ստորացված կառույց է, որը սովորեցնում է երեխաներին ստորացված ապրել: Իսկ մանուկ հասակում ստորացված իշխանավորից ավելի սարսափելի բան դժվար է պատկերացնել:
Տարբեր, անգամ ամենաանմեղ իրավիճակներում բարդույթը վերածվելու է ցուցամոլության ու ագրեսիայի: Ստորացվածը ամենադաժան, առաջնակարգ ստորացնողն է: Իհարկե, այդքան էլ ճիշտ չէ դպրոցը քննադատել (այն էլ` նման բառերով): Բոլորս էլ գիտենք, որ ուսուցիչներն իրենց գործն անում են ամոթալի ցածր աշխատավարձով, ցեյտնոտում, անփույթ ուսումնական ձեռնարկներով ու գրեթե անհնարին պայմաններում:
Նրանք ստիպված են տոննաներով հաշվետվություններ ներկայացնել, տարբեր տեսակի թղթեր լրացնել եւ Կրթության ու գիտության նախարարության օրեցօր փոփոխվող հրահանգներին հետեւել: Այսինքն` հոգնեցնող եւ հաճախ անտրամաբանական (նաեւ` մանկավարժության տիրույթից դուրս) գործողություններ կատարել, ինչը չի կարող չազդել երեխաների վրա: Եվ երբ հոգնած ուսուցիչը մտնում է հասունացման բարդ շրջան անցնող դեռահասների դասարան, նա ակամայից հոգնած ու դժգոհ (եւ իր դժգոհությունն ու հոգնածությունը մի կերպ թաքցնող) կատարողի քարոզողն է դառնում:
Դրան գումարենք ձանձրալի լեզու ու կառուցվածք ունեցող եւ ներքին ընդվզում առաջացնող դասագրքերը եւ կստանանք լավագույն դեպքում գիտելիքի հանդեպ անտարբեր, իսկ վատթարագույն դեպքում` ցինիկ դեռահասի կերպար: Դպրոցի առջեւ բարդ, խելացի, որոնող մարդ դաստիարակելու նպատակ չի դրված: Ընդհակառակը, որքան պարզունակ, այնքան լավ:
Ընդ որում` պարզունակ` նաեւ ուրախությունը արտահայտելու միջոցներում: Դպրոցի հիմնասյունը ցուցանիշներն են, գնահատականները (նաեւ` քվեները, երբ դպրոցը ընտրատեղամասի է վերածվում): Եվ զարմանալի չէ, որ տոտալիտար համակարգերին հատուկ այս ուսուցման մոդելը առաջին հերթին տոտալիտար համակարգում ապրողների նոր սերունդ է պատրաստում:
Իմիտացիաների միջավայրում դեռահասները շատ արագ են ընդօրինակում իմիտացիայի օրենքները: Բնականաբար, բարդույթներն ու այդ բարդույթները աղմուկով թաքցնելու ջանքերը` նույնպես:
Օրինակ` հանգիստ են ընդունում, երբ ուսուցիչները հայտարարում են, որ գումար չի հավաքվելու «Վերջին զանգ»-ի համար, բայց հենց հաջորդ օրը գումար են տանում: Դե, էդպես է, ի՞նչ արած… Եվ այդ «Ի՞նչ արած» հարցին դպրոցը կամացուկ շշնջում է. «Ձեւացրու’»:
Ձեւացրու, որ դա պետք է հենց քեզ, ձեւացրու, որ սովորում ես, ձեւացրու, որ դա է ճիշտը… Ձեւացրու, որ ուրախ ես: Աղաղակիր, որ բոլորը տեսնեն, թե որքան ուրախ ես: Դպրոցը Հայաստանի ամենակարեւոր ու ամենաթույլ օղակն է, որը գոյատեւում է հատուկենտ նվիրյալների շնորհիվ, որոնք հասկանում են` եթե այս տիրույթն էլ հանձնվի, ուրեմն վաղը Հայաստան պարզապես չի լինի:
Դպրոցն այն վայրն է, որը կարող է (եւ պետք է) սովորեցնել բարդ հարցերին բարդ պատասխաններ տալ: Եվ անել դա խմբով, հաճույքով ու հարգանքով: Այլապես միշտ կհայտնվենք վերջինների շարքերում: Ու կփնտրենք մեզանից թույլին (հարեւանին, համադասարանցուն, աշխատակցին, անցորդին, ուսուցչին)` նրան ստորացնելու ու սեփական պարզունակությունը արդարացնելու համար:

Праздник, после которого последние становятся первыми
Каждый год в мае месяце населенные пункты Армении и особенно столица содрогаются от варварского ритуала, называемого “Последний звонок”. Эта церемония – символ неожиданно нагрянувшей однодневной власти несовершеннолетних, так называемой узаконенной вседозволенности.
Явление под названием “Последний звонок” очень хорошо объясняет, каким будет завтрашний день Армении, то молодое поколение, которому вдруг на один день дали полную свободу, положили в карманы денег и отправили на улицы и в рестораны с напутствием: делайте что хотите.
И они делают. Мы уже привыкли к тому, что в этот в день улицы заполняются шумом и криками, на выской скорости яростно мчатся машины, из которых доносятся нечеловеческие вопли и пьяные песни.
Децибеллы шума прямо пропорциональны комплексам молодого поколения. И поскольку самозабвенный, демонстративный и, по большому счету, ни о чем не говорящий шум Последнего звонка (за исключением, пожалуй, нескольких ДТП, приходящих в ужас прохожих, легких драк и обязательной головной боли) с каждым годом становится все сильнее и демонстративнее, то можно сказать, что подростки вступают в жизнь с увеличивающимся букетом комплексов.
Основой комплексов является школа, которая в последние годы переживает такой упадок, что впору говорить не об образовании, которое она дает, а о причиняемом ею вреде (в антропологическом смысле).
Свой первый серьезный опыт общения с обществом, подчеркивания и усмирения собственной индивидуальности дети получают именно в школе. Они учатся подчиняться, но вместе с тем не утрачивать свою свободу. Это, пожалуй, самый важный и самый трудный урок.
Получение знаний само по себе уже свобода, благодаря которой ребенок успешно взрослеет. Или не взрослеет, оставаясь всю свою жизнь инфантильным юношей, хорошо усвоившим правила подчинения, но не уроки свободы. И поэтому предпочитающий брать от одноразовой (однодневной) свободы все, что возможно.
Последовательно подавляя в детях природную любознательность, школа вместо предоставления им свободы приучает к роли механического и безразличного исполнителя. В частности, старшеклассники хорошо знают, что школа – это бюрократическое учреждение, которое нужно пройти так, как проходят обязательную воинскую службу.
В наши дни школа – униженная структура, которая учит детей жить униженными. А что может быть ужаснее чиновника, которого в детстве унижали.
Конечно, критиковать школу (да еще с использованием подобных выражений) не очень правильно. Все мы знаем,что учителя выполняют свою работу за позорно низкую зарплату, в условиях цейтнота, с использованием небрежно составленных пособий и почти невыносимых условий. Они вынуждены составлять тонны отчетов, заполнять множество бумаг,следовать меняющимся каждыйдень указаниям министерства образования и науки. И когда уставший учитель заходит в класс, где учатся подростки, находящиеся в сложном переходном возрасте, он невольно становится пропагандистом уставшего и недовольного исполнителя.
Прибавьте к этому скучные учебники, и вы получите в лучшем случае образ безразличного к знаниям, а в худшем – циничного подростка. Перед школой не поставлена задача воспитывать сложного, умного, ищущего человека. Наоборот, чем примитивнее – тем лучше.
Столпом школы являются показатели, оценки (а также голоса в случае, когда школа превращается в избирательный участок). И неудивительно, что присущая тоталитарным системам эта модель обучения в первую очередь готовит новое поколение живущих при тоталитарной системе.
В имитационной среде подростки очень быстро перенимают законы имитации. Например, спокойно воспринимают заявление учителей о том, что деньги для Последнего звонка собирать не будут, но прямо со следующего дня несут нужную сумму.
Школа – самое важное и самое слабое звено в Армении, которое существует благодаря немногочисленным преданным своей работе людям, которые понимают, что если эта сфера потерпит крах, то завтра Армении просто не будет.
Школа – это то заведение, которое может (и должно!) учить находить сложные ответы на сложные вопросы. И делать это коллективно, с удовольствием и уважением. В противном случае мы всегда будем в последних рядах. И будем искать того, кто слабее нас (соседа, одноклассника, коллегу, прохожего, учителя), чтобыунизить его и оправдать собственную примитивность.