Պաչյանի, Թեքգյոզյանի, Խանջյանի, Սարիբեկյանի գործերը հետաքրքրություն են առաջացրել միջազգային գրական շուկայում
Այս եւ այլ հարցերի մասին զրուցեցինք «Առաջին գրական գործակալության» ղեկավար Արեւիկ Աշխարոյանի հետ։
-Միջազգային գրական հարթակներում՝ հիմնականում Եվրոպայում, ներկայացնում եք մեր գրողներին՝ առնչվելով արտասահմանյան ժամանակակիցների գրականությանն ու վերջինիս պրոպագանդային։ Ընդհանուր առմամբ ի՞նչ միտումներով է առաջնորդվում միջազգային գրական շուկան
-Դժվար է միանշանակ խոսել միտումներից, քանի որ ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչ գրականության մասին ենք խոսում: Եթե դիտարկենք «բեստսելլեր» կոչվող գրականությունը այս կոնտեքստում (այսինքն՝ միլիոնավոր վաճառք ունեցող գրքերը), ապա միտումները հստակ են. ոչ շատ որակյալ, հեշտ ընթերցվող գրքերն են, երբեմն նույնիսկ շատ էժանագին պոռնոգրաֆիկ կամ էրոտիկ գրականությունը:
Ավելի երիտասարդ ընթերցողների համար դա «ֆենթեզի» գրականությունն է, որը հիմա շատ տարածված է եւ բազմազան դրսեւորումներ ունի՝ նյութի մեջ ներառելով գերբնական էակներից սկսած մինչեւ պատմական ու միստիկ կերպարների մասին պատմությունները: Իհարկե, դետեկտիվային ժանրը՝ միստիցիզմի խառնուրդով նույնիսկ հիմա ուշադրության կենտրոնում է:
Բայց եթե մենք խոսում ենք «լավ» գրականության մասին, որը, այնուամնենայնիվ, ունի ընթերցողների ոչ շատ մեծ շրջանակ, ապա նման գրականությունը չունի որեւէ կոնկրետ միտում: Եվրոպական շատ լուրջ հրատարակիչների հետ ունեցած հիմնական զրույցներն այն մասին են, որ գիրքը պետք է լավը լինի․ նշանակություն չունի, թե ինչի մասին է, ով է հեղինակը, ինչ ազգություն ունի է եւ ինչ լեզվով է գրել գիրքը։
Հաշվի առնելով սա՝ բարդ է դառնում հստակ չափորոշիչներ առանձնանցելը ընդհանրական իմաստով։
-Հայ հեղինակների ստեղծագործությունները, որոնք ընտրվում են գործակալության կողմից միջազգային հարթակներում ներկայացնելու համար, ինչո՞վ են առանձնանում։
-Որպես մասնավոր ձեռնարկության ղեկավար՝ ես ազատ եմ ընտրել այն գրքերը, որոնք ինքս եմ հավանում, սակայն դա չի նշանակում, որ ես չեմ լսում նաեւ մասնագետների խորհուրդները: Հիմնական չափորոշիչն այս պահին գրքի ժանրն է եւ հրատարակման ժամկետը:
Այս փուլում հիմնականում ներկայացնում ենք վեպեր, քանի որ դրանց պահանջարկն է շատ մեծ, եւ դրանք պետք է հրատարակված լինեն վերջին տարիներին, որովհետեւ միջազգային հարթակում ժամանակակիցների հարցը շատ է քննարկվում։
-Այդպիսի հեղինակներից հատկապես ու՞մ գործերն են միջազգային շուկայում հետաքրքրություն առաջացրել եւ ինչո՞վ։
-Մեծագույն հետաքրքրությունը այս պահին ներկայացնում է Արամ Պաչյանի «Ցտեսություն, Ծիտ» վեպը: Կարծում եմ՝ հետաքրքրությունը պայմանավորված է նրանով, որ գիրքը ներկայացնում է խնդիրներ, որոնք արդիական են ամբողջ աշխարհի երիտասարդության համար՝ անկախ ազգությունից ու բնակության վայրից:
Վեպը այլաբանության միջոցով պատմում է փակ հասարակության մեջ երիտասարդ մարդու ինքնահաստատման եւ «չարի» ու «բարու» միջեւ ընտրություն կատարելու մասին: Վեպի առնանձնահատկություններից մեկն էլ յուրաքանչյուր մարդու մանկության ապրումների ազդեցությունն է ողջ կյանքի ընթացքում։ Սրանք համամարդկային խնդիրներ են:
Մյուս գիքրը, որ նույնպես հետաքրքրություն է վայելում, Հովհաննես Թեքգյոզյանի «Փախչող քաղաք» վեպն է, որը նույնպես շատ ժամանակակից խնդիրներ է շոշափում:
-Ընդունված, գուցե որոշ իմաստով ստերեոտիպային արտահայտություն կա, որ մենք «ժամանակակից գրականություն» չունենք կամ ունեցածը «բանի պետք չէ»։ Ես հետեւում եմ բազմաթիվ քննարկումների հատկապես սոցիալական ցանցերում, երբ չի ընկալվում ոչ միայն նոր գիրքը, այլ նաեւ արտասահմանյան գրականության մեծ մասսայականություն վայելող օրինակների թարգմանությունները։ Վերջերս նման բուռն քննարկումների շատ եմ հանդիպում, ինչպես, օրինակ, Հ․ Միլլերի «Խեցգետնի արեւադարձ»-ի թարգմանության շուրջ բարձրացած աղմուկը՝ ուղղված թարգմանիչ Զավեն Բոյաջյանի դեմ։
-Հետաքրքիր բան է՝ հաճախ պիտակավորում են գիրքը, որը չեն կարդացել: Եվ ցավալին այն է, որ հաճախ դա անում են «հայտնի» մարդիկ՝ հաղորդավարներ, դերասաններ, քաղաքական գործիչներ կամ էլ սովետական Հայաստանի ժամանակ «անուն հանած» գրողներ: Նրանք ստեղծում են տպավորություն եւ կարծիք մյուսների մոտ, ովքեր չեն կարդում:
Ականատեսն եմ եղել դեպքերի, երբ գրողին հրավիրում են հեռուստատեսություն՝ որեւէ հաղորդման հյուր, կարդում են մի հատված նրա որեւէ գործից (սովորաբար լինում է «սկանդալային» մի հատված՝ իրենց կարծիքով «անպարկեշտ» բառապաշարով կամ բովանդակությամբ), ու հետո հեղինակից պատասխան պահանջում իր գրածի համար:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ ամբողջ հայ ժամանակակից գրականությունը սկսվում եւ ավարտվում է այդ մի հեղինակի այդ մի գործով: Հատուկ քաղաքականությու՞ն է, ի՞նչ է: Հիասթափեցնող երեւույթ է, նյարդայնացնող, երբ դա անում է մի հաղորդավար, որը ժամանակակից մեկ-երկու գիրք հազիվ կարդացած լինի։
-Բայց այդ հեղինակների գրքերը գրախանութներում են, հրատարակչությունները քիչ, թե շատ պրոպագանդում են, միջոցառումներ են կազմակերպվում յուրաքանչյուր նոր հրատարակված գրքի առիթով․․․ Ուզում եք ասել՝ ընթերցո՞ղն է անտարբեր։
-Յուրաքանչյուր հեղինակ ունի իր ընթերցողների շրջանակը: Նրանք շատ ակտիվ են, նույնիսկ ֆանատներ կան, ովքեր անանուն նվերներ են ուղարկում գրողներին: Հարցը նրանում է, թե ինչպես ընդլայնել նրանց շրջանակը: Ինչպես, օրինակ, «ռուսալեզու» ընթերցողներին, որոնց թիվը քիչ չէ, համոզել կարդալ հայ հեղինակների գրքերը եւ կարդալ անաչառ, առանց կանխակալ վերաբերմունքի, թե հայ գրողը ինչ պիտի գրի, որ...
Շատ են հնչում նաեւ կարծիքներ այն մասին, որ հայերեն թարգմանությունները չարժե կարդալ։ Չեմ հասկանում՝ ի՞նչ ի նկատի ունեն: Հայերենի հետ ի՞նչն այն չէ: Ինչո՞ւ պիտի ռուսերեն թարգմանությունը լինի ավելի լավը, քան հայերենը: Կարծես թե սովետական պրոպագանդան դեռ ակտիվորեն գործում է մեր երկրում:
Փաստորեն խնդիր կա ոչ միայն ընթերցողների քանակն ավելացնելու, այլ նախաեւառաջ փոխելու հայերենի հանդեպ ընթերցողների վերաբերմունքը։
Այս հարցը իմ կարծիքով դպրոցը պիտի լուծի, բայց դեռ չի կարողանում կամ էլ նման նպատակ չունի:
-Մի առիթով զրույցի ժամանակ նշեցիք, որ եվրոպացի հրատարակիչները հատկապես հետաքրքրված են կին գրողների աշխատանքներով:
-Այո, երբ տեսնում են մեր կատալոգը, որտեղ միայն տղամարդ գրողներ են ներկայացված, միշտ հարցնում են, թե կին գրող չկա: Եվրոպական երկներում նույնիսկ պարտադիր է այդ համամասնությունը պահելը։ Իհարկե, չարժի դա անել ի վնաս մասնագիտական որակի: Մեր գործակալությունը շուտով հայտարարելու է կին գրողների համար մրցույթ, որպեսզի հայտնաբերենք նոր անուններ եւ հնարավորություն տանք նրանց նույնպես հրատարակվելու։
-«Գրական գործակալություն» ասվածը բավականին պարտավորեցնող է։ Այունամենայիվ, հաջողությունների մասին արդեն կարելի է խոսել։ Տեղյակ եմ, որ Գուրգեն Խանջյանի «Ենոքի աչքը» վեպը այս տարի հրատարակվեց «America Star Books» հրատարակչության կողմից։
-Այո։ Նաեւ Թուրքիայի «Քալեմ» գործակալության միջոցով կնքվել է պայմանագիր Հովհաննես Թեքգյոզյանի «Փախչող քաղաքը» վեպի թուրքերեն հրատարակման առիթով: Գիքրը կհրատարակի «Այրինտի» հրատարակչությունը: Մի քանի պայմանագրեր կան Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բուլղարիայի, Դանիայի և Գերմանիայի հետ, որոնք ընթացքի մեջ են:
Հ․Գ․ Առաջին գրական գործակալությունը գործում է արդեն 3 տարի՝ միջազգային գրական շուկայում ներկայացնելով հայ հեղնիակների գրքերը՝ կապեր հաստատելով արտասահմանյան հրատարակիչների հետ։ Գրական գործակալության կողմից ներկայացվող ստեղծագործողների թիվը հասնում է 40-ի, որի հիմնական մասը արձակագրեր են։ Ցանկում կան նաեւ բանաստեղծներ, մանկագիրներ, ինչպես նաեւ հեղինակներ, ովքեր ներկայացնում են ոչ-գեղարվեստական գրականություն:

Hetq spoke with First Armenian Literary Agency owner and literary agent Arevik Ashkharoyan about the interest in Armenian authors in the international market, as well as the reaction in Armenia to not only local authors' works, but also translations of famous foreign literature.
You represent Armenian writers at international literary platforms, mainly in Europe, coming into contact with foreign contemporaries in literature and their propaganda. Generally, what trends is the international literary market guided by?
It's hard to speak of definite trends, since everything depends on what literature we're talking about. If we look at bestsellers in this context, the trends are clear: they are those books that are not of very good quality and easily read, sometimes even very cheap pornographic or erotic literature.
For younger readers, it's fantasy, which is now widespread and comes in diverse forms, including supernatural beings to stories about historic or mystic figures. Of course, the detective genre with a mix of mysticism is even now at the center of attention.
But if we're talking about "good" literature, which, nevertheless, doesn't have large readership, such literature doesn't have any specific trend. Most conversations with very serious European publishers are about the fact that the book has to be good: it doesn't matter what it's about, who's the author, his or her nationality, or in what language the book was written.
Considering this, it becomes difficult to separate clear criteria in general terms.
The works of Armenian authors that the agency selects to represent on the international stage — what makes them stand out?
As the head of a private enterprise, I am free to choose the books that I like, but that doesn't mean that I also don't listen to the advice of experts. The main criteria at this time is the genre of the book and the date of publication.
At this stage, we mainly represent novels because they're in great demand. They must be published in recent years because the matter of contemporaries is discussed greatly on the international stage.
Of such authors, whose works have attracted interest in the international market and why?
The greatest interest at this time is in Aram Pachyan's novel Goodbye, Bird. I think, the interest is because the book presents issues that are relevant for youth all over the world — regardless of nationality or place of residence.
Using allegory, the novel describes a young man in a closed society establishing himself and making a choice between "bad" and "good". One of the unique characteristics of the novel is the impact of each person's childhood experiences on a person's entire life. These are universal issues.
The other book that also enjoys interest is Hovhannes Tekgyozyan's novel The Fleeting City, which also touches upon many contemporary issues.
There is an accepted, perhaps in some respects stereotypical statement that we [Armenians] don't have "contemporary literature" or that what we have is worth nothing. I follow numerous discussions especially on social networking sites, when not perceived is not only the new book, but also the translations of the most popular examples of foreign literature. Recently, I frequently come across such heated debates as, for example, the uproar over the translation of Henry Miller's Tropic of Cancer — directed against translator Zaven Boyajyan.
It's quite interesting — often people label a book they haven't read. And what's deplorable is that often famous people do this: TV hosts, actors, politicians, or writers who "made a name" for themselves in Soviet Armenia. They create the impression and opinion for others who don't read it.
I have witnessed instances where a writer is invited as a guest on a television program. The host reads an excerpt from one of his works (usually a "scandalous" excerpt; in their opinion, containing "obscene" words or content) and then demands the author answer for what he wrote.
There's the impression that all of Armenian contemporary literature begins and ends with this one work by this one author. Is this a special policy? What is it? It's disappointing, nerve-wracking, when doing this is a television host who's hardly read one or two contemporary books.
But those authors' books are in bookstores, publishers more or less promote them, events are organized for every newly published book… Do you mean to say the reader is indifferent?
Every author has his circle of readers. They are very active — there are even fans who send anonymous gifts to writers. The issue is how to broaden their circle. As, for example, Russian-language readers, whose numbers are few, to persuade to read Armenian authors' books and to read impartially, without a biased attitude, as to what an Armenian writer should write, that…
Also often heard are opinions that it's not worth reading the Armenian translations. I don't know what they mean. What's the problem with Armenian? Why should the Russian translation be better than the Armenian? It's as if Soviet propaganda is still active in our country.
Basically, there's the problem of not only increasing readership, but also, first of all, changing readers' attitudes toward the Armenian [translations].
In my opinion, the school should resolve this issue, but it still can't or doesn't aim to do so.
On one occasion, in conversation, you said that European publishers are particularly interested in the works of female writers.
Yes, when they see our catalogue where only male writers are represented, they always ask if there aren't female writers. In European countries, it's even obligatory to maintain [gender] parity. Of course, it's not worth it at the detriment of professional quality. Our agency will soon announce a competition for female [Armenian] writers so that we discover new names and provide an opportunity to publish them as well.
The term "literary agency" is quite binding. Nevertheless, you can already speak of successes. I know that Gurgen Khanjyan's Yenok's Eyewas published this year by America Star Books
Yes.  Also, we have signed a contract with Turkey's Kalem agency for the Turkish publication of Hovhannes Tekgyozyan's The Fleeting City. The book will be published by Ayrinti Publishing House. There are a few contracts with Georgia, Ukraine, Bulgaria, Denmark, and Germany, which are in progress.
P.S. The First Armenian Literary Agency has been operating for 3 years, representing the books of Armenian authors in the international literary market and establishing ties with foreign publishers. The literary agency represents 40 Armenian titles, the majority of which is fiction. There are also poetry, children's, and non-fiction titles.