«Ոսկե ծիրանի» ժյուրիի կազմում է լինելու Կոկո Շանելին մարմնավորած Աննա Մուգլալիսը
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11-րդ միջազգային կինոփառատոնը մրցութային ծրագրերում ներկայացնելու է մոտ 70 ֆիլմ: Դրանք ընտրվել են 95 երկրներից ստացված շուրջ 1500 հայտերից:
Միջազգային խաղարկային մրցույթում ներկայացված է 10 ֆիլմ, իսկ միջազգային վավերագրական մրցույթում՝ 12: Փորձառու ռեժիսորների կողքին ներկայացված են նաև սկսնակ ռեժիսորների գործերը: «Ոսկե ծիրան» Երևանի ՄԿՓ ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանի դիտարկմամբ՝ եթե անցած տարի այս ծրագրի ֆիլմերում գերակշռում էր երիտասարդների բարդ փոխհարաբերությունները ծնողների հետ թեման և իշխում էր դեպրեսիկ տրամադրությունը, ապա այս տարվա ֆիլմերը բարոյական ճգնաժամի մասին են:
«Այս տարի միգուցե այդքան դեպրեսիվ չեն լինի ֆիլմերը, բայց, միևնույնն է, ամբողջ աշխարհում հավանաբար կա այդ անահանգստությունը՝ բարոյական չափանիշների կորստի: Դրա համար էլ ամենատարբեր երկրներից ֆիլմերը գալիս են, և տեսնում ես, որ կարծես թե նույն մտահոգություններով նկարահանված ֆիլմեր լինեն»,- ասում է Մ. Ստամբոլցյանը:
Խաղարկային մրցույթի ժյուրիի կազմն այս տարի գլխավորում է իտալացի կինոքննադատ, պրոդյուսեր Մարկո Մյուլերը: Կինոփառատոնային աշխարհում նա ամենաճանաչված դեմքերից է, և 2004-2011 թթ.-ին եղել է Վենետիկի ՄԿՓ-ի տնօրեն, 2012 թ.-ից՝ դարձել է Հռոմի ՄԿՓ-ի տնօրենը: Մ. Ստամբոլցյանը նշում է, որ հենց նրա շնորհիվ են եվրոպացիները բացահայտել նոր չինական կինոն: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված է նաև ավստրիացի օպերատոր Քրիստիան Բերգերը, ով 2010 թ.-ին «Սպիտակ ժապավեն» ֆիլմի համար (ռեժիսոր Միխաել Հանեկե)արժանացել է ամերիկյան կինեմատոգրաֆիստների միության մրցանակին: Ժյուրի կազմում է նաև հայկական ծագում ունեցող գրող և սցենարիստ Պետրոս Մարկարիսը Հունաստանից, Սերբիայից կինոռեժիսոր Սրդան Գոլուբովիչը: Քրիստիան Բերգերը և Պետրոս Մարկարիսը Հայաստանում անց են կացնելու նաև վարպետության դասընթացներ:
«Այս ժյուրիում մենք, մեր ավանդույթներին դավաճանելով, մի դերասանուհի ենք ընդգրկել: Թեև գիտեք, որ մեր փառատոնը համարում ենք ռեժիսորական, բայց նա հետաքրքիր դերասանուհի է»,- ասում է Մ. Ստամբոլցյանը: Խոսքը վերաբերում է ֆրանսուհի Աննա Մուգլալիսին (առաջին լուսանկարում -հեղ.), ով 2009 թ.-ին «Կոկո Շանել և Իգոր Ստրանվինսկի» ֆիլմում խաղացել է Կոկո Շանելի դերը:
Վավերագրական մրցույթի ժյուրին այս տարի գլխավորում է իտալաբնակ հայ ռեժիսոր Երվանդ Ջանիկյանը: Ժյուրիի կազմում են նաև Ուկրաինայից կինոքննադատ Սերգեյ Տրիմաչը, Շվեյցարիայից կինոքննադատ, Vision Du Reel կինոփառատոնի ծրագրերի ղեկավար Ջիոնա Նաձարոն, Բուլղարիայից ռեժիսոր Սվետոսլավ Ստոյանովը և ռուս կինոքննադատ Վիկոտրիա Բելոպոլսկայան:

Анна Муглалис, сыгравшая Коко Шанель, войдет в состав жюри Ереванского кинофестиваля “Золотой абрикос”
В этом году в конкурсной программе 11-го Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будет представлено около 70 фильмов. Они отобраны из более чем 1500 заявок, поступивших из 95 стран.
В конкурсе игрового кино будет представлено 10 фильмов, а в конкурсе документального кино – 12. С работами опытных мастеров будут соперничать картины начинающих кинорежиссеров. По словам директора кинофестиваля “Золотой абрикос” Микаела Стамболцяна, если в прошлом году в фильмах превалировала тема сложных взаимоотношений родителей и детей и депрессивное настроение, то фильмы этого года рассказывают о нравственном кризисе.
“В этом году, возможно, не будет столько депрессивных фильмов, но в любом случае во всем мире, наверное, существует тревога по поводу утраты нравственных критериев. Поэтому в фильмах, представленных разными странами, можно почувствовать обеспокоенность одними и теми же вопросами”,- отметил М.Стамболцян.
В этом году жюри конкурса игрового кино возглавит итальянский кинокритик, продюсер Марко Мюллер. Он довольно известная личность в кинематографическом мире: в 2004-2011 гг. был директором Венецианского кинофестиваля, в 2012-ом стал директором Римского международного кинофестиваля. Именно благодаря Мюллеру европейцы открыли для себя китайское кино, отметил Микаел Стамболцян.
В состав жюри войдет также австрийский кинооператор Кристиан Бергер, который в 2010 году удостоился премии Американского общества кинематографистов за фильм “Белая лента” (режиссер Михаэль Ханеке). В составе жюри будут также греческий писатель и сценарист армянского происхождения Петрос Маркарис, кинорежиссер Срдан Голубович из Сербии. Кристиан Бергер и Петрос Маркарис проведут в Армении и мастер-классы.
“Нарушив нашу традицию, мы включили в состав этого жюри также актрису. Как вы знаете, наш фестиваль считается режиссерским, но она интересная актриса”,- сказал г-н Стамболцян. Речь идет о француженке Анне Муглалис (на первом снимке. – Авт.), которая в 2009 году сыграла Коко Шанель в фильме “Коко Шанель и Игорь Стравинский”.
В этом году жюри конкурса документальных фильмов возглавит армянский режиссер из Италии Ерванд Джаникян. В состав жюри войдут также кинокритик Сергей Тримач (Украина), кинокритик, руководитель программ кинофестиваля Vision Du Reel Джиона Надзаро (Швейцария), режиссер Светослав Стоянов (Болгария) и кинокритик Виктория Белопольская (Россия).