«Ոսկե ծիրանը» բացելու է «Նռան գույնը» ֆիլմի վերականգնված տարբերակը
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի «Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրում ներկայացված է 18 ֆիլմ: Դրանք ընտրվել են շուրջ 120 հայտերից: Ընտրող հանձնաժողովում աշխատել են արձակագիր Արմեն Օհանյանը, ռեժիսոր Դիանա Կարդումյանը, ռեժիսոր Վարդան Հակոբյանը և կինոքննադատ, «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի «Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի ղեկավար Րաֆֆի Մովսիսյանը: Վերջինս նշում է, որ ներկայացված ֆիլմերում գերակշռում են հայկական արտադրության ֆիլմերը, որոնք իրենց որակով ավելի բարձր են, քան դրսում նկարահանվածները: 7 լիամետրաժ ֆիլմերից 5-ը հայկական արտադրության են:
«Տարբեր են, հեղինակային են և լավն են»,- այսպես է բնութագրում «Հայկական համայնապատկերի» ֆիլմերը Ր. Մովսիսյանը:
Այս մրցութային ծրագրի ժյուրիի կազմը ղեկավարելու է ֆրանսիացի կինոքննադատ Ժան-Քրիստոֆ Ֆերարին: Ժյուրիի կազմում են նաև ԱՄՆ-ից Կարեն Արիկյանը, Վրաստանից Գեորգի Գոգիբերիձեն, Լիտվայից հայազգի Մարատ Սարգսյանը և Հայաստանից Մարիա Սահակյանը: Վերջինիս «Այդ ես չեմ» ֆիլմը անցած տարի «Ոսկե ծիրանի» «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթում արժանացավ գլխավոր մրցանակին:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցութային ծրագրին զուգահեռ փառատոնի ընթացքում ներկայացվելու է «Հայեր. հայացք դրսից և ներսից» ոչ մրցութային ծրագիրը: Ծրագրում ընդգրկված են այն ֆիլմերը, որոնք պատմում են հայերի, Հայաստանի մասին կամ ստեղծված են հայկական ծագում ունեցող կինոգործիչների կողմից, սակայն չեն ընդգրկվել մրցութային ծրագրում:
Կինոփառատոնի «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրում ներկայացված է շուրջ 30 ֆիլմ: Մրցույթի ժյուրիի կազմում են Իսրայելից կինոգետ Էրեզ Փերին՝ ժյուրիի նախագահ, Ֆրանսիայից պրոդյուսեր Ռոն Դայենսը և Ռուսաստանից կինոքննադատ Դիլյարա Տասբուլատովան:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 11-րդ ՄԿՓ-ի բացման ֆիլմը լինելու է «Նռան գույնը» ֆիլմի վերականգնված տարբերակը, որն այս տարի ցուցադրվել է Կաննի 67-րդ կինոփառատոնի ժամանակ: Կինոփառատոնն անց է կացվելու հուլիսի 13-20-ը:

11-й кинофестиваль “Золотой абрикос” откроется восстановленным фильмом “Цвет граната”
В этом году в конкурсной программе “Армянская панорама” Ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будет представлено 18 фильмов. Они были отобраны из почти 120 заявок. В составе комиссии по отбору фильмов работали прозаик Армен Оганян, режиссеры Диана Кардумян, Вардан Акопян и руководитель программы Раффи Мовсисян. Последний отметил, что в представленных заявках преобладают фильмы армянского производства, качество которых выше, чем качество зарубежных фильмов. Из семи полнометражных картин пять созданы в Армении.
“Это разные фильмы, авторские и хорошие” – так охарактеризовал работы, включенные в программу “Армянская панорама”, Р.Мовсисян.
Жюри этого конкурса возглавит французский кинокритик Жан-Кристоф Феррари. В составе жюри будут также наши соотечественники Карен Арикян из США и Марат Саркисян из Латвии, Георгий Гогиберидзе из Грузии и Мария Саакян из Армении. Ее фильм “Это не я” на прошлогоднем кинофестивале “Золотой абрикос” получил главный приз конкурсе “Армянская панорама”.
Наряду с этой конкурсной программой на кинофестивале будет представлена и внеконкурсная программа “Армяне: взгляд снаружи и изнутри”. В нее вошли фильмы об армянах, об Армении или созданные кинодеятелями армянского происхождения, но не включенные в конкурсную программу.
На конкурс короткометражных фильмов “Косточка” будет представлено около 30 работ. Жюри этой программы возглавит киновед Эрез Пери из Израиля, в составе жюри будут также продюсер Рон Дайенс из Франции и кинокритик Диляра Тасбулатова из России.
11-й Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” откроется восстановленным фильмом “Цвет граната” Сергея Параджанова, который в этом году был показан также на 67-ом Каннском кинофестивале.