850 կգ թմրանյութ փոխադրող վարորդն իրեն մեղավոր չի ճանաչում
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից շուրջ 1 տոննա թմրայութի տեղափոխող վարորդ, Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
Նրա պաշտպան Գուրգեն Մադոյանը «Հետքի» հետ զրույցում վստահեցնում է, որ գործում առկա բոլոր ապացույցները հաստատում են, որ Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին կապ չի ունեցել թմրանյութերի հետ: «Ավթանդիլ Մարտիաշվիլու միակ մեղքն այն է եղել, որ ինքը ոչ պատշաճ պահի անպատշաճ տեղում է գտնվել»,- նշում է պաշտպանը:
Նախաքննական շահերից և գաղտնիությունից ելնելով՝ Գ. Մադոյանը գործում առկա ապացույցներին անդրադառնալ չցանկացավ: Սակայն նշեց, որ գործը եզրափակիչ փուլում է և շուտով կմտնի դատարան:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարի 17-ին Մեղրիի մաքսատանը Իրանից Հայաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Վրաստան ուղևորվող բեռնատարի զննման արդյունքում պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայության աշխատակիցները, հատուկ հարմարեցված թաքստոցում հայտնաբերել են 927 կգ հերոին տեսակի թմրամիջոց: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (թմրամիջոցների մաքսանենգություն): Բեռնատարի վարորդ 1953թ-ին ծնված Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին ձերբակալվել է: Հունվարի 18-ին Երևանում ձերբակալվել էր նաև Հայաստանի և Վրաստանի տարածքով տարանցիկ դեպի Թուրքիա նշված քանակության թմրամիջոցի տեղափոխման կազմակերպման մեջ մեղադրվող, 1973 թվականին ծնված, Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուգուրլուն:
Վարորդ Մարտիաշվիլուն մեղադրում են մաքսանենգության և իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց տեղաափոխելու մեջ (ՀՀ ՔՕ 215-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ): Խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը երկու անգամ երկարացվել է: Գուրգեն Մադոյանն ասում է, որ հենց սկզբից էլ վարորդ Մարտիաշվիլին հերքել է իր առնչությունը թմրամիջոցների տեղափոխման գործին: Նշել է, որ ինքն օգտագործվել է այլ անձանց կողմից թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը կատարելու նպատակով, իսկ ինքը եղել է ընդամենը ավտոմեքենայի վարորդը՝ աշխատելով տրանսպորտային ընկերությունում:
Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին, ինչպես պատմել էր կինը, բոլորովին վերջերս էր աշխատանքի անցել վրացական բեռնափոխադրող “Hovo Logistic” ընկերությունում, որի ղեկավարը ձերբակալված թուրք Օսման Ուգուրլուն է:
Տրանսպորտային միջոցն իր անունով չէ, գրանցված է բեռնափոխադրող ընկերության անվամբ: Պաշտպան Գուրգեն Մադոյանն ասում է, որ թաքստոցի և թմրամիջոցի հայտնաբերումը անակնկալ է եղել իր պաշտպանյալի համար:
«Այդ ամենը նա հայտնել է հենց թմրամիջոցի հայտնաբերման պահից սկսած: Թմրամիջոցները հայտնաբերելու պահից մինչև այսօր իր տված ցուցմունքները նույնն են, ու քրեական գործի քննության ընթացքում կատարված բազմաթիվ քննչական, օպերատիվ հետախուզական այլ գործողությունների արդյունքում էլ իր տված ցուցմունքների արժանահավատությունը հաստատվել է նախաքննական մարմնի կողմից»,- ասում է Գ. Մադոյանը:
Պաշտպանը նշում է, որ այս դեպքում գործ ունեն ոչ թե անմեղության կանխավարկածի պահպանման հետ, որի դեպքում չփարատված կասկածները պետք է մեկնաբանվեն հօգուտ վերջինիս, այլ հակառակը, բոլոր ապացույցները հաստատում են նրա ցուցմունքների արժանահավատությունը:
Հանրային պաշտպան Գ. Մադոյանը համոզված է, որ եթե գործը գնա դատարան, այնտեղ էլ նույն ապացույցները կհետազոտվեն և կհամոզվեն, որ քրեական գործում վարորդի խոսքերը հերքող որևէ փաստական տվյալ չկա: Ընդհակառակը, բազմաթիվ ապացույցներ կան, որոնք թե առանձին-առանձին, թե համակցությամբ հաստատում են նրա ցուցմունքների հավաստիությունը:
«Այդ ամենը վկայում է այն մասին, որ իր արարքում բացակայում է իրեն մեղսագրվող հանցագործության հանցակազմի պարտադիր տարր հանդիսացող մեղքը: Այսինքն՝ իր կատարած արարքում հանցագործություն չկա»,- նշում է պաշտպանը:
Նման պարագայում, ըստ փաստաբանի, քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը այլ անելիք չուներ, քան որոշում կայացներ Ա. Մարտիաշվիլու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին և նրան ազատ արձակեր: Մինչդեռ նախաքննական մարմինը վարորդ Մարտիաշվիլուն կալանքից ազատելու պաշտպանի միջնորդությունը մերժել է և որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ մեղադրանքը փոփոխելու մասին:
Մեղադրանքը փոփոխվել է ոչ թե հոդվածների, այլ բովանդակային առումով: Դատաքիմիական փորձաքննության տարված թմրանյութը, պարզվել է, ոչ թե 927 կգ է, այլ 850:
Պաշտպանության կողմը մտավախություն ունի, որ հաշվի առնելով հայկական իրականությունը և գործի հնչեղությունը՝ չի բացառվում, որ այս քրեական գործը Ա. Մարտիաշվիլու մասով մեղադրական եզրակացությամբ գնա դատարան, ինչը այս պայմաններում Քրեական դատավարության օրենսգրքի և միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերի խախտում է:
Փաստաբան Մադոյանը կարծում է, որ քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինն այս կերպ փորձում է խուսափել պատասխանատվությունից և գործն ուղարկում է դատարան, որպեսզի վերջինս որոշի վարորդի մեղքը կամ անմեղությունը:
«Չեն ուզում պատասխանատվության բեռն իրենց վրա լինի: Այնպես չլինի, որ բաց թողնեն, հետո դատարանում այլ բան պարզվի, վարորդն էլ Վրաստանի քաղաքացի է, խնդիր կունենան»,-կարծում է փաստաբանը: Նա, սակայն, հավելում է, որ դա հիմք չի կարող լինել վարորդին անազատության մեջ պահելու համար:
Հանրային պաշտպանը փորձում է հասնել նրան, որ նախաքննական մարմինը քրեական գործով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան չուղարկի ու վարորդ Մարտիաշվիլու վերաբերյալ վարույթը կարճի հանցակազմի բացակայության հիմքով: Եվ մեկ միջնորդություն է ներկայացնելու առաջիկայում:
«Այս գործը, աշխարհի ամենաուժեղ մեղադրողն էլ կարդա, կգա այն եզրակացության, որ վարորդը մեղավոր չէ»,- ասում է Գ. Մադոյանը և նշում, որ սա ոչ թե որպես պաշտպանի դիրքորոշում է հայտնում, այլ ներկայացնում է օբյեկտիվ իրականությունը:
Ձերբակալումից մեկ ամիս անց Մեղրիի մաքսակետի պետ Ս. Հայրապետյանը Ավթանդիլ Մարտիաշվիլուն ավելի քան 2 մլն դրամ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշում է կայացրել, քանի որ վերջինս «ժամանակավոր ներմուծում» մաքսային ռեժիմով է մտել Հայաստյան, որի դեպքում մեքենան 15 օր կարող է գտնվել Հայաստանում: Ձերբակալվելուց հետո մեքենան սահմանված ժամկետում չի վերահայտարարագրվել: Մաքսայինի պետ Հայրապետյանն էլ որոշել է տուգանել վարորդին: ՊԵԿ-ի տուգանքի որոշումը, ըստ փաստաբանի, չի կարող հետևանք առաջացնել: Ըստ ամենայնի՝ այդ որոշումը կվերացվի, քանզի գործով ապացուցված է, որ այդ ավտոմեքենան արգելանքի տակ է, իսկ վարորդը՝ կալանքի տակ:
«Մի մարմինը մյուս մարմնի գործողություններին տեղյակ չլինելու արդյունք է եղել»,- կարծում է Գ. Մադոյանը:

Водитель, перевозивший 850 килограммов героина, не признает себя виновным
Гражданин Грузии Автандил Мартиашвили, перевозивший из Исламской Республики Иран около тонны наркотика, не признает себя виновным. Его адвокат Гурген Мадоян в беседе с Hetq.am заверил, что все имеющиеся в деле доказательства подтверждают, что Мартиашвили не имеет отношения к наркотику. “Единственная вина Автандила Мартиашвили состоит в том, что он оказался в неподходящее время в неподходящем месте”,- сказал защитник.
Исходя из интересов и тайны предварительного следствия Г.Мадоян не пожелал представить имеющиея в деле доказательства, однако отметил, что дело находится на заключительной стадии и в ближайшее время будет передано в суд.
Напомним, что 17 января этого года в результате проведенного на Мегринском таможенном пункте досмотра грузовика, направлявшегося из Ирана в Грузию транзитом через Армению, сотрудники таможенной службы Комитета госдоходов РА обнаружили в специально оборудованном тайнике 927 кг героина. В следственном управлении Службы национальной безопасности РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.215 (контрабанда наркотиков). Водитель грузовика Автандил Мартиашвили, 1953 г.р., был задержан. 18 января в Ереване задержали также гражданина Турции Османа Угурлу, 1973 г.р., который обвинялся в организации перевозки указанного количества наркотика в Турцию транзитом через территорию Армении и Грузии.
Автандила Мартиашвили обвиняют в перевозке наркотика в особо крупном размере с целью контрабанды и реализации (ч.2 ст.215 и п.2 ч.3 ст.266 УК РА). Избранный в качестве меры пресечения арест дважды продлевался. Гурген Мадоян отмечает, что водитель с самого начала отрицал свою причастность к перевозке наркотика. По словам Мартиашвили, его использовали с целью незаконного оборота наркотических веществ, он же всего лишь водитель грузовика, который работал в транспортной компании.
Жена Автандила Мартиашвили рассказала, что он недавно устроился на работу в грузинскую компанию по грузоперевозкам “Hovo Logistic”, руководителем которой был задержанный турок Осман Угурлу. Транспортное средство зарегистрировано на имя компании. По словам адвоката, обнаружение тайника и наркотика стало неожиданностью и для его подзащитного. “Об этом он говорит с момента обнаружения наркотика, и его показания не изменились по сей день. В ходе многочисленных следственных, оперативных и других мероприятий достоверность его показаний была подтверждена органом предварительного следствия”,- отметил Гурген Мадоян.
Общественный защитник убежден, что если дело будет передано в суд, то и там после исследования докзательств убедятся в достоверности показаний Автандила Мартиашвили. “Все это свидетельствует о том, что в его деянии отсутствует состав преступления”,- отметил Гурген Мадоян.
В этом случае орган, осуществляющий уголовное преследование, должен принять решение о прекращении уголовного преследования в отношении А.Мартиашвили и освободить его. Между тем орган предварительного следствия отклонил ходатайство защитника об освобождении Мартиашвили, приняв решение изменить выдвинутое ему обвинение.
Однако обвинение изменено не в плане статей, а в плане содержания. В результате судебно-химической экспертизы выяснилось, что вес наркотика составляет не 927, а 850 кг.
Сторона защиты опасается, что с учетом армянских реалий и резонанса данное уголовное дело будет передано в суд с обвинительным заключением по части А.Мартиашвили, что в этих условиях будет означать нарушение всех норм Уголовно-процессуального кодекса и международного права.
По словам адвоката, тем самым осуществляющий уголовное преследование орган пытается избежать ответственности и направить дело в суд с тем, чтобы именно он оределил вину или невиновность водителя. Вместе с тем Гурген Мадоян отметил, что это не может быть основанием для того, чтобы держать водителя под арестом.
Общественный защитник пытается добиться того, чтобы орган предварительного следствия не направлял дело в суд с обвинительным заключением и чтобы производство в отношении Мартиашвили было прекращено за отсутствием состава преступления. С этой целью он в ближайшее время представит еще одно ходатайство.
Через месяц после задержания начальник Мегринского таможенного пункта С.Айрапетян принял решение о привлечении Автандила Мартиашвили к административной ответственности на сумму свыше 2 млн драмов, поскольку тот въехал в Армению в таможенном режиме “Временный импорт”, при котором машина может находиться в стране 15 дней. После задержания грузовик не был передекларирован в установленный срок, и начальник таможни принял решение оштрафовать водителя. По словам адвоката, это решение, судя по всему, будет отменено, так как уголовным делом доказано, что и автомобиль, и водитель находятся под арестом.