Բողոքի ակցիա Վանաձորում. «Քիմպրոմի» բանվորները կրկին աշխատավարձ են պահանջում
Արդեն մեկ տարուց ավելի է՝ Վանաձորի «Քիմպրոմ» գործարանի թվով 700 բանվորներ չեն կարողանում ստանալ իրենց աշխատավարձը: Այսօր առավոտյան՝ ժամը 9-ին, շուրջ 200 բանվորներ կրկին աշխատավարձի պահանջով բողոքի ակցիա էին կազմակերպել «Քիմպրոմի» առջև: Գործարանի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Սնեգիրյովը բանվորներին չի ընդունել: Բանվորները ստիպված ոտքով եկել էին Լոռու մարզպետարանի մոտ և պահանջում էին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի հետ հանդիպում:
Արթուր Նալբանդյանը հանդիպեց բանվորներին: Ասաց, որ դեռևս ասելիք չունի, քանի որ այս պահին հարցն ուսումնասիրման փուլում է, ճշտվում է «Քիմպրովի» ֆիանսական վիճակը: Հայտնի է, որ հաշիվների վրա կալանք է դրված, և կառավարությունում քննարկվում է այդ հարցը:
Բանվորները պահանջում էին հայտնել «Քիմպրոմի» սեփականատիրոջ անունը, քանի որ ոչ ոք չգտիտե իրական տիրոջը: Բանվորները նաև պահանջում էին հանդիպել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար, այժմ նախագահի խորհրդական Արմեն Մովսիսյանի հետ, ով խոստացել էր գալ գործարան, սակայն մինչ օրս չի եկել և չի հանդիպել բանվորներին:
Բանվորները մարզպետից խնդրում էին այս մասին տեղեկացնել կառավարությանը, և նրանցից մեկը բարձրացավ մարզպետի աշխատասենյակ, որպեսզի խոսեն կառավարության որևէ պաշտոնյայի հետ և իրավիճակի մասին տեղեկացնեն նրանց, սակայն հեռախոսները չէին պատասխանել:

Акция протеста в Ванадзоре: рабочие “Химпрома” вновь требуют выплатить им зарплату
Уже больше года 700 рабочих ванадзорского комбината “Химпром” не могут получить свою зарплату. Сегодня в 9 утра около 200 рабочих вновь провели перед “Химпромом” акцию протеста, требуя выплатить им задолженность по зарплате. Гендиректор завода Александр Снегирев не принял рабочих, поэтому им пришлось направиться к администрации Лорийской области и потребовать встречи с губернатором Артуром Налбандяном.
Губернатор встретился с рабочими, отметив, что ему пока нечего им сообщить, поскольку вопрос находится на стадии изучения – уточняется финансовое положение “Химпрома”. Известно, что на счета предприятия наложен арест, и сейчас правительство рассматривает этот вопрос.
Рабочие требовали назвать имя владельца “Химпрома”, поскольку никто не знает, кто является его истинным собственником. Они также требовали встречи с бывшим министром энергетики и природных ресурсов, ныне советником президента РА Арменом Мовсисяном, который обещал встретиться с рабочими, но по сей день не выполнил свое обещание.
Собравшиеся также потребовали, чтобы губернатор поставил в известность правительство о сложившейся ситуации. Один из рабочих поднялся в кабинет губернатора, чтобы поговорить с кем-нибудь из чиновников, однако телефоны не отвечали.