Կառավարական հանձնաժողովը չանդրադարձավ «կարմիր գծերին», սխալ լուսաֆորներին ու մահաբեր խախտումներին
Արդեն կես տարի է, ինչ իշխանության մարմիններում բավականին ակտիվացել են խոսակցությունները տուգանքների չափերի մասին: Այդ խոսակցությունների արդյունքում ապրիլի 11-ին վարչապետի որոշմամբ ստեղծվեց աշխատանքային խումբ, որը պետք է ուսումնասիրեր ճանապարհային երթևեկության կանոնների հաճախակի խախտումների դեպքերն ու դրանց թիվը, կիրառվող տուգանքների չափերի վիճակագրությունն ու միջազգային փորձը:
Օրերս հանձնաժողովն ավարտեց աշխատանքները, եւ կառավարության առաջարկով Ազգային ժողովն ընդունեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» նախագիծը, որով որոշ խախտումների համար տուգանքների չափը նվազեց, իսկ որոշների համար` ավելացավ:
Առաջին հայացքից կառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները կարելի է գնահատել դրական: Սակայն, հանձնաժողովի պարտականությունները բնավ չէին սահմանափակվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում մի քանի փոփոխությունների մշակմամբ: Այն առաջին հերթին պետք է ուսումնասիրեր խախտում ծնող հանգամանքներն ու նոր անդրադառնար տուգանքների չափերին՝ զուգահեռաբար քննարկելով «կարմիր գծերի հարցը»: Դա ակնհայտ է թե́ հանձնաժողովի անունից և́ թե կազմից:
«Չէ, ապե, ռեմենը կարա սպանի»
Ըստ կառավարական հանձնաժողովի առանցքային ներկայացուցիչներից մեկի` ՀՀ փոխոստիկանապետ Օսիպյանի հայտարարության, տուգանքների մի մասը խստացվել է, քանի որ այդ խախտումները «կյանքի համար վտանգավոր են»:
Մենք բազմիցս գրել ենք այն մասին, թե իրականում որ խախտումներն են հանգեցնում մահվան, և ինչպես են այլ երկրներում պայքարում ճանապարհներին մահացության վիճակագրության դեմ: Մասնավորապես, մոտավոր հաշվարկներով` մահացության թիվը կրկնակի կնվազի, եթե բոլորը (վարորդները, ուղևորները) երթևեկեն ամրակապված՝ մի հարց, որին չի անդրադարձել հանձնաժողովը:
Ամրագոտիները այնքան կարևոր են, որ Մեծ Բրիտանիայում չամրակապված լինելու համար կարող են տուգանել 500 ֆունտով, Իտալիայում` 300 եվրոյով, Կանադայում` 1000 դոլարով, Ճապոնիայում` 450 դոլարով (այդ երկրներում մյուս տուգանքները հայկական տուգանքներից մի քիչ են մեծ): … Դա հասկացան նաև Վրաստանում ու Ռուսաստանում, ուր վերջին տարիներին էականորեն բարձրացրեցին չամրակապվելու համար տուգանքները:
Արևմուտքում նաև գումար չեն խնայում ամրակապվելու օգտին քարոզող սոց. գովազդ նկարելու վրա:
Սակայն մեր երկրի կառավարությունը գտավ, որ Հայաստանում սեփական կյանքը և ուղևորների կյանքը վտանգող վարորդին 5000 դրամով տուգանելը բավարար է՝ նույնքան, որքան 1,2 միլիարդ բնակչություն ունեցող Չինաստանում, որտեղ ճանապարհներին զոհվածներին այնքան էլ չեն հաշվում, իսկ չամրակապվելու համար ընդհամենը 8 դոլար են տուգանում:
Այն, որ Հայաստանի վարորդների մեծ մասը չի գիտակցում, թե որքանոՙվ է կարևոր ամրագոտին, հասկանալի է, քանի որ դա բոլոր երկրներում է դժվարությամբ ներդրվել… Այն, որ շարքային ՃՈ տեսուչները հաճախ դա չեն հասկանում (քաղաքից դուրս իրենք էլ են պարտավոր ամրակապվել), արդեն մտահոգիչ է…
Սակայն այն, որ դրան չի անդրադառնում ոստիկանության ղեկավարությունն ու կառավարական հանձնաժողովը, նշանակում է, որ կամ իրենք իրականում «թքած ունեն» մարդկանց կյանքերի վրա, կամ իրենք էլ չեն հասկանում ամրագոտու կարևորությունն ու առաջնորդվում են «ապե, նենց ավարիաներ են լինում, որ ռեմենը կարա սպանի» կարգախոսով (ուստի, ոչինչ չեն հասկանում սեփական գործից):
«Բեսպրեդելշիկները» կարող են շարունակել
Թեև նոր օրենքով արագությունը մեծ չափով խախտողներին կարող են տուգանել մինչև 500 հազար դրամի չափով, լուծված չէ մի կարևոր հարց, որի մասին մենք գրել ենք: Հայաստանում նույն արարքի համար նույն չափով է տուգանվում թե́ նախկինում օրինապահ վարորդը, թե́ նա, ով ամեն օր է օրենք խախտում:
Մինչ Արևմուտքում ու Ռուսաստանում խախտումը կրկնելու համար պատժատեսակներն ավելանում են (մեծ տուգանքներ, վարորդական իրավունքից զրկում), մեր երկրում կարող ես օրական 100 անգամ կարմիր լույսի տակ անցնել ու վարորդականից չզրկվել:
Այստեղ հարկ է պատկերացնել, թե որ սոցիալական խմբերին են պատկանում պարբերաբար օրենք խախտողները, և ինչ ազդեցություն ունի այդ խավը ԱԺ-ի ու կառավարության վրա:
Խախտում ծնող հանգամանքները
Մենք բազմիցս անդրադարձել ենք նաև այն խնդրին, որ սխալ լուսաֆորների, չերևացող նշանների ու իրարամերժ գծանշումների պատճառով հաճախ վարորդները խախտում են կատարում սեփական կամքից անկախ: … Իսկ երբեմն նրանք անգամ հայտնվում են վթարային իրավիճակներում:
Բոլոր այդ խնդիրները Ձեր խոնարհ ծառան ներկայացրել էր ՀՀ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական վարչությանը` կառավարական հանձնաժողովի քննարկման համար:
Սակայն, ինչպես արդեն գիտենք, հանձնաժողովն այս խնդիրն էլ է շրջանցել: Հայաստանցի վարորդները տարեկան հարյուր միլիոնավոր դրամ տուգանք են վճարում սխալ լուսաֆորների պատճառով (այդ գումարներն ուղղվում են «Սեքյուրիթի Դրիմ» ընկերության բյուջե ու Ճանապարհային ոստիկանության արտաբյուջետային հիմնադրամ): Այդ ամենով հանդերձ, հանձնաժողովը հարկ չհամարեց ձերբազատվել սխալ կիրառվող լուսացույցերից, իսկ նշանները դարձնել առավել երևացող:
Պլանշեի մանևր
Երեքշաբթի արդեն անդրադարձանք այն հանգամանքին, որ կառավարական այս հանձնաժողովը շրջանցել է նաև վճարովի ավտոկայանատեղիների հարցը, չնայած այդտեղ առկա են բազմաթիվ ապօրինություններ ու էլ ավելի շատ խնդիրներ:
Անշուշտ, եզրակացությունները բավականին տխուր են: Ակամայից հիշում ես Ալեքսանդր Դյումայի «20 տարի անց» գիրքը. Դ ’Արտանյանի նախկին ծառա Պլանշեն Փարիզի ապստամբության ժամանակ մանևրներ էր անում մարտերից խուսափելու, սակայն ակտիվ կռվի մասնակցելու իմիտացիա ստեղծելու համար:

Правительственная комиссия не коснулась “красных линий”, неправильных светофоров и смертельно опасных нарушений
Уже полгода, как в органах власти активизировались разговоры о размерах штрафов, в результате чего по решению правительства 11 апреля была создана рабочая группа, которая должна была изучить наиболее частые случаи нарушения правил дорожного движения, их количество, статистику размеров применяемых штрафов и международный опыт.
На днях комиссия завершила работу, и по предложению правительства Национальное Собрание приняло законопроект о внесении изменений и дополнений в Кодекс административных правонарушений РА. Этим проектом размеры штрафов за одни нарушения сокращены, за другие – увеличены.
На первый взгляд, работу правительственной комиссии можно оценить положительно, однако обязанности комиссии не ограничивались разработкой поправок к Кодексу административных правонарушений. Комиссия в первую очередь должна была изучить причины, порождающие нарушения, и только потом коснуться размеров штрафов, обсудив параллельно вопрос “красных линий”.
“Нет, брат, ремень может убить”
Cогласно заявлению одного из ключевых представителей правительственной комиссии – заместителя начальника полиции РА Осипяна, наказания за определенные нарушения ужесточены, поскольку эти нарушения “представляют опасность для жизни”.
Мы не раз писали о том, какие нарушения на самом деле приводят к смерти и как в других странах ведут борьбу со случаями смертей на дорогах. В частности, показатель смертности, по приблизительным подсчетам, сократится вдвое, если в машине и водитель, и пассажиры будут пристегнуты. Однако комиссия не коснулась этого вопроса.
Ремни безорпасности настолько важны, что в Великобритании за непристегнутый ремень безопасности могут оштрафовать на 500 фунтов, в Италии – на 300 евро, в Канаде – на 1000 долларов, в Японии – на 450 долларов. Это поняли также в Грузии и России, где в последние годы размеры штрафов за это нарушение существенно увеличились.
На Западе также не жалеют средств на создание социальной рекламы ремней безопасности.
Однако правительство нашей страны посчитало, что в Армении водителя, ставящего под угрозу собственную жизнь и жизнь пассажирв, достаточно оштрафовать на 5000 драмов.
То, что в Армении большинство водителей не осознает, насколько важен ремень безопасности, понятно, поскольку выполнения этого требования с трудом добились во всех странах... То, что многие рядовые инспекторы Дорожной полиции этого не понимают, уже вызывает тревогу.
Однако то, что этого вопроса не касается ни руководство полиции, ни правительственная комисиия, означает, что им либо “наплевать” на человеческие жизни, либо они сами не понимают важность ремня безопасности и руководствуются следующим подходом: “брат, бывают такие аварии, что ремень может убить”.
“Беспредельщики” могут продолжать нарушать
Несмотря на то, что по новому закону нарушители, значительно превышающие допустимую скорость, могут быть оштрафованы до 500 тысяч драмов, нерешенным остался один очень важный вопрос, о котором мы уже писали. В Армении за одно и то же нарушение одинаковый штраф взимается и с законопослушного в прошлом водителя, и с того, кто нарушает закон каждый день.
Если на Западе и в России в случае повторного нарушения наказание ужесточается (увеличение штрафов, лишение водительских прав), в нашей стране можно 100 раз в день проезжать на красный свет и не лишиться водительских прав.
Здесь следует выяснить, какие социальные группы относятся к злостным нарушителям правил движения и какое влияние имеет этот слой на парламент и правительство.
Причины, порождающие нарушения
Мы неоднократно касались вопроса о том, что из-за неправильных светофоров, не бросающихся в глаза знаков и взаимоисключающей разметки водители часто допускают нарушения помимо своей воли. А иногда они даже попадают в аварийные ситуации.
Список все этих проблем Ваш покорный слуга представил в юридическое управление министерства юстиции РА для обсуждения в правительственной комиссии.
Однако, как вы уже знаете, комиссия обошла и этот вопрос. Из-за неправильных светофоров армянские водители ежегодно выплачивают штрафы в сотни миллионов драмов (эти средства идут в бюджет компании “Секьюрити Дрим” и внебюджетный фонд Дорожной полиции). Наряду с этим комиссия не посчитала нужным избавиться от неправильных светофоров, а знаки сделать максимально видимыми.
Маневр Планше
Мы уже сообщали о том, что правительственная комиссия не рассмотрела также вопрос платных автостоянок, хотя здесь допускаются многочисленные беззакония и существует множество проблем.
Выводы, конечно, очень печальные. Невольно вспоминаешь книгу Александра Дюма “20 лет спустя”. Во время восстания в Париже бывший слуга Д’Артаньяна Планше совершал маневры, которые позволяли ему избежать боев, но при этом создать имитацию активного участия в них.