Վահագնաձորում ըմպում են Մագդայի գինին
Մագդա Օսյանն ավելի քան տասը տարի Լոռու մարզի Վահագնաձոր գյուղում գինի պատրաստելով թեթեւացնում է ընտանիքի հոգսը: Ասում է` իրենց մոտ միրգն ու հատապտուղը շատ է: Առաջ դրանից հյութ ու մուրաբա էր պատրաստում, հետո մտածեց, որ կարելի է նաև գինի պատրաստել:
«Կանայք գինի շատ են խմում»
Մագդան իրավաբան է, ժամանակին աշխատել է իր մասնագիտությամբ, բայց այժմ նրա հիմնական զբաղմունքը գինի պատրաստելն է: Սկզբում պատրաստում էր միայն իր ընտանիքի համար, այնուհետև սկսեց ավելի մեծ քանակությամբ պատրաստել և վաճառել: Տարվա ընթացքում Մագդան կարող է 100-200 լիտր գինի արտադրել: Գինու պատրաստման մեթոդներն ու գաղտնիքները նա սովորել է իր պապից: Մագդայի պապն ու տատը եղել են Ալավերդիից: Այստեղ ևս միրգն առատ է, և պապը պատրաստել է թե́ գինի, թե́ օղի: Սակայն Մագդան օղի չի պատրաստում:
«Գինին ավելի շատ կանայք են խմում, դրա համար դա եմ պատրաստում», - ժպտալով ասում է կին գինեգործը:
Ամենադժվարը մասուրից գինի պատրաստելն է
Մագդայի պատրաստած գինու տեսականին բազմազան է: Բացի ավանդական` խաղողի գինուց նա պատրաստում է նաև ազնվամորու, մոշի, սալորի, սև թթի եւ մասուրի գինիներ: Մասուրից գինի պատրաստելը համեմատաբար դժվար է, որովհետև այն փշոտ է: Պետք է մոտ 10 անգամ բերքը մաքրել, մաղել, որպեսզի հանկարծ դրա փշերը չանցնեն գինու մեջ: Գինու պատրաստման ամբողջ գործընթացը Մագդան ինքն է անում. տակառների մեջ ճզմում է միրգը, հյութը քամում, զտված զանգվածը թողնում մոտ քառասուն օր, որպեսզի դրանից այլևս փրփուր չբարձրանա, այնուհետև տարաների մեջ է լցնում:
Մագդան ասում է, որ գինու համի գաղտնիքը տակառների մեջ է. կաղնու փայտից պատրաստված տակառները յուրահատուկ համ են հաղորդում խմիչքին: Գինեգործը հավաստիացնում է, որ ապակե շշերի մեջ պահած գինին չունի նույն համը:
Ամենաթանկը ազնվամորու և մոշի գինին է
Այն մրգերից, որոնցից գինի չի պատրաստում, Մագդան պատրաստում է լիկյոր` ծիրանի, դեղձի, կեռասի: Բայց նա դրանք դեռևս վաճառքի չի հանել:
Հուլիսին սկսվում է ազնվամորու գինու պատրաստման շրջանը, ապա` մոշինը: Քանի որ ազնվամորին ու մոշը մյուս մրգերի համեմատ թանկ են գնահատվում, դրանցից պատրաստված գինին էլ մյուսների համեմատ թանկ է: Ազնվամորու գինու մեկ լիտրը Մագդան վաճառում է մոտ հազար դրամով: Սև թթի գինի մեկ անգամ է պատրաստել, բայց համեղ էր ստացվել. պետք է հաջողված փորձը կրկնել:
«Կարող է` ազնավամորու գինին ավելի համեղ է, գույնն ավելի սիրուն է, բայց խաղողինն ավելի օգտակար է»,- ասում է Մագդան:
Մագդայի պատրաստած գինիները հիմնականում սպառվում են տեղացիների շրջանում եւ մարզկենտրոն Վանաձորում: «Երևի հավանում են, որ վաճառվում է», - ասում է Մագդան:
Լոռիում զբոսաշրջության զարգացման մեծ պոտենցիալ կա
Այժմ Մագդան գինու պատրաստման գործը համատեղելու է «Լոռվա օրրան» հայկական մշակույթի, արվեստի և խոհարարության ժամանցային տան աշխատանքների հետ, քանի որ նշանակվել է նորաբաց կենտրոնի տնօրեն: Լոռվա մարզի Փամբակ գյուղում բացված կենտրոնի նպատակը մարզում զբոսաշրջությունը զարգացնելն է: Այստեղ լոռեցիները զբոսաշրջիկներին են առաջարկում թոնրի լավաշ տեղական պանրի տեսականիով, հայկական ավանդական թխվածքներ և ուտեստներ, տեղական մեղր, մուրաբաների և գինիների ընտրանի և այլն: Մագդա Օսյանը համոզված է, որ Լոռվա մարզում զբոսաշրջության զարգացման մեծ պոտենցիալ կա, և այն իսկապես կարող է գրավիչ լինել զբոսաշրջիկի համար: Պարզապես պետք է տրանսպորտը լավ աշխատի, որպեսզի կապ ապահովվի շրջակա համայնքների միջև:
Մագդան համոզված է, որ կենտրոնի աշխատանքները չեն խանգարի իր հիմնական զբաղմունքին` գինու պատրաստմանը:
Նա հույս ունի, որ կենտրոնի միջոցով իր արտադրած գինու պահանջարկը կմեծանա թե́ Հայաստանի մյուս շրջաններում, թե́ Հայաստանից դուրս:

В Ваагнадзоре пьют вино, изготовленное Магдой
Магда Осян из села Ваагнадзор Лорийской области уже больше десяти лет занимается приготовлением вина, что позволяет облегчить заботы семьи. По словам Магды, фруктов и ягод у них много. Раньше она готовила из них варенья и соки, а потом решила заняться изготовлением вина.
“Женщины пьют много вина”
Юрист по образованию Магда в свое время работала по специальности, но сейчас ее основным занятием является приготовление вина. Вначале она готовила вино только для своей семьи, но потом стала и продавать. За год Магда получает 100-200 литров вина. Секреты виноделия она узнала у деда. Бабушка и дедушка Магды были родом из Алаверди, где изобилие фруктов, из которых дед получал вино и водку. Изготовлением водки Магда не занимается. “Вино больше пьют женщины, поэтому я и решила заняться виноделием”,- говорит наша собеседница.
Труднее всего получать вино из шиповника
Ассортимент вин, изготавливаемых Магдой, очень разнообразен. Кроме традиционного вина она получает вино из малины, ежевики, сливы, черной туты и шиповника. Труднее всего получать вино из шиповника, говорит Магда. Необходимо раз десять почистить плоды, чтобы находящиеся в плодах ворсинки не попали в готовый продукт. Весь процесс изготовления вина Магда осуществляет сама. Фрукты давит в бочках, процеживает сок, полученную массу выдерживает сорок дней, чтобы пена исчезла, после чего разливает в тару.
Секрет вкуса вина кроется в бочках, говорит Магда. Дубовые бочки придают напитку своеобразный вкус, которое вино не приобретает в стеклянных бутылках.
Самые дорогие вина – малиновое и ежевичное
Из тех фруктов, из которых Магда не получает вино, она изготавливает ликеры – абрикосовый, персиковый, черешневый. Но ликеры Магда еще не выносила на продажу. В июле начинается заготовка малины, а затем ежевики. Поскольку малина и ежевика, по сравнению с другими ягодами и фруктами, стоят дорого, то изготовленно из них вино тоже дорогое. Литр малинового вина Магда продает примерно за тысячу драмов. Вино из черной туты она приготовила только один раз, но плучилось вкусно, и сейчас она хочет повторить успешный опыт. “Возможно, малиновое вино вкуснее и цвет очень красивый, но виноградное вино намного полезнее,”- сказала Магда. Ее вина реализуются в основном среди местных жителей и в Ванадзоре. “Людям, наверное, нравится, раз покупают”,- отметила наша собеседница.
В Лори большой потенциал для развития туризма
Сейчас изготовление вина Магде придется совмещать с обязанности директора открытого недавно в селе Памбак центра – Дома армянской культуры, искусств и национальной кухни “Лорийская колыбель”. Цель нового центра содействовать развитию туризма в области. Здесь лорийцы предлагают туристам лаваш из тонира, местные сорта сыров, традиционную армянскую выпечку, мед, разнообразные варенья и вина. Магда Осян убеждена, что Лори имеет большой потенциал для развития туризма и может привлечь туристов. Просто необходимо обеспечить работу транспорта, чтобы установить связь с соседним и общинами, говорит Магда. Она убеждена, что работа в центре не помешает ее основному занятию – приготовлению вина. Магда также надеется, что благодаря центру спрос на ее вино повысится не только в других районах Армении, но и за пределами страны.