Մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբանը դիմել է դատարան
1995թ. պարսկահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված, Արցախյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանի դատավճիռը նոր հանգամանքով չբեկանելու` ՀՀ գլխավոր դատախազության որոշումը վիճարկվում է Կենտրոն-Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանում: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց 19 տարի բանտում պատիժը կրող Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան, Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսի 31-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետի տեղակալ Գ. Բաղդասարյանը որոշում էր կայացրել նոր երևան եկած հանգամանքով վերանայման վարույթ հարուցելը մերժելու մասին: Հիշյալ որոշումը Սողոմոն Քոչարյանին և «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահին ուղարկվել էր 2014թ. հունիսի 2-ին:
Վարույթի հարուցման խնդրանքով գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին դիմել էր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն: Դիմումի համար հիմք է հանդիսացել «Հետք» ինտերնետային թերթում մայիսի 6-ին տեղ գտած «Հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը մահապատժի է դատապարտվել քաղաքական ճնշմամբ. բացահայտում է դատախազը» հոդվածը: «Հետքը» վկայակոչել էր Սողոմոն Քոչարյանի գործով ՀՀ Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանի` «Դատախազը» վավերապատման մեջ տեղ գտած հայտարարությունն այն մասին, որ ինքը 1995թ. մեղադրանքի պաշտպանությունն իրականացնելիս համաձայն չի եղել Սողոմոն Քոչարյանի նկատմամբ մահապատիժ նշանակելուն, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազ Ա.Գևորգյանը համոզել է իրեն` բացատրելով, որ խստագույն պատիժը պահանջել է Հայստանում Իրանի դեսպանը: Հակառակ դեպքում նա սպառնացել էր քաղաքական սկանդալ բարձրացնել:
«Ակնհայտ է, որ դատախազի գործունեությանը 1995թ. միջամտել են». փաստաբան
Փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը հանդիպել է Սողոմոն Քոչարյանին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում, որոշում են կայացրել բողոք բերել գլխավոր դատախազության որոշման դեմ: Փաստաբանը գտնում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված հաղորդման հիման վրա գործի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն չի կատարվել, կատարվել է օրենքի ոչ ճիշտ մեկնաբանում:
Գլխավոր դատախազության մերժման որոշման մեջ կարդում ենք. «Հաղորդմամբ ներկայացված չէ նաև որևէ այնպիսի հանգամանք, որն ինքնին կամ այլ հանգամանքների հետ կհաստատի Սողոմոն Քոչարյանի անմեղությունը կամ նրա կատարած հանցանքի նվազ ծանր կամ ավելի ծանր լինելը, քան այն, որի համար նա դատապարտվել է: Դրանում ընդամենը վկայակոչված է գործով մեղադրողի հայտարարությունը` անձի նկատմամբ նշանակվող պատժի տեսակի կամ չափի կապակցությամբ իր անհամաձայնության մասին»:
«Քաղաքական պատվերն ու ճնշումը դատախազության վրա եղել են մեկ այլ պետության կողմից». փաստաբան
Սակայն, մահապատժի դատապարտված (2003 թ.-ից ցմահ զատատազրկում) Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ գործով մեղադրողի հայտարարությունը ոչ թե անձի նկատմամբ նշանակվող պատժի տեսակի կամ չափի կապակցությամբ իր անհամաձայնության մասին է, ինչպես մեղմորեն ներկայացրել է դատախազությունը, այլ հայտարարություն է արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու մասին:
«Ավելին` մեղադրող դատախազ Ժիրայր Խառատյանը հայտարարել է, որ Սողոմոն Քոչարյանի մահապատժի դատավճիռը քաղաքական ճնշման հետևանք է եղել: Այն էլ քաղաքական պատվերն ու ճնշումը եղել են մեկ այլ պետության կողմից»,-ասաց Ռոբերտ Ռևազյանը` շեշտելով, որ գլխավոր դատախազության այն պնդումը, որ հաղորդմամբ ներկայացված չէ որևէ այնպիսի հանգամանք, որը կհաստատի Սողոմոն Քոչարյանի կատարած հանցանքի նվազ ծանր լինելը հիմնավորված չէ. «Արդյո՞ք գործով մեղադրողի հնչեցրած հայտարարությունը չի խոսում այն մասին, որ Սողոմոն Քոչարյանի արարքն իրականում եղել է նվազ ծանր, քան ներկայացվել է և որի համար պահանջվել է մահապատիժ: Իսկ եթե գործով մեղադրողը հայտարարեր ոչ թե արարքը նվազ ծանր լինելու մասին, այլ այն մասին, որ Սողոմոն Քոչարյանը եղել է անմեղ, արդյո՞ք գլխավոր դատախազությունը նույնպես պետք է պնդեր, որ դա նոր երևան եկած հանգամանք չէ»,-ասաց փաստաբանը:
Բացի այդ, ինչպես գործող, այնպես էլ վիճարկվող դատական ակտը կայացնելու պահին գործած ՀՀ քրեական օրենսգրքերը նախատեսում են պատասխանատվություն գործի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությանը խոչընդոտելու նպատակով դատախազի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտության համար: «Ակնհայտ է, որ գործով դատախազի նկատմամբ տեղի է ունեցել միջամտություն»,- նկատեց Ռևազյանը:
Փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանն իր բողոքով խնդրում է դատարանին վերացնել ՀՀ գլխավոր դատախազության 2014թ.-ի մայիսի 31-ի որոշումը և պարտավորեցնել նոր երևան եկած հանգամանքով հարուցել վերանայման վարույթ:

Адвокат приговоренного к смертной казни Согомона Кочаряна обратился в суд
“Вынесенный Согомону Кочаряну приговор о смертной казни был следствием политического давления” – поддерживающий обвинение прокурор
В суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш оспаривается решение Генпрокуратуры РА не отменять в свете вновь открывшихся обстоятельств судебный приговор, вынесенный в 1995 году участнику Арцахской войны, разведчику Согомону Кочаряну за убийство подданного Ирана азербайджанской национальности. Об этом Hetq.am сообщил адвокат Согомона Кочаряна, который уже 19 лет находится в тюрьме, юрист Хельсинкского комитета Армении Роберт Ревазян.
Напомним, что 31 мая с.г. заместитель начальника управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов Генпрокуратуры РА Г.Багдасарян принял решение отказать в возбуждении производства по пересмотру в свете вновь открывшегося обстоятельства. Упомянутое решение было направлено Согомону Кочаряну и председателю общественной организации “Журналисты-расследователи” 2 июня 2014 г.
С просьбой о возбуждении производства к генпрокурору РА Геворку Костаняну обратилась ОО “Журналисты-раследователи”. Основанием для заявления послужила статья “Разведчик Согомон Кочарян был приговорен к смертной казни под политическим давлением – признание прокурора”. Hetq.am, ссылаясь на включенное в книгу “Прокурор” заявление прокурора Жирайра Харатяна, поддерживавшего в Верховном суде обвинение по делу Согомона Кочарана. Согласно этому заявлению, в 1995 году он не был согласен с вынесением Согомону Кочаряну приговора о смертной казни, однако генпрокурор РА А.Геворкян уговорил его, объяснив, что сурового наказания потребовал посол Ирана в Армении, который пригрозил в противном случае устроить политический скандал.
“Очевидно, что в 1995 году было совершено вмешательство в деятельность прокурора” – адвокат
Адвокат Роберт Ревазян встретился с Согомоном Кочаряном в УИУ “Нубурашен”. В ходе встречи они решили подать жалобу на решение генпрокурора РА. Адвокат считает, что на основе адресованного генпрокурору сообщения не было проведено всестороннее, полное и объектвиное изучение дела, имела место неправильная трактовка закона. В решении Генпрокуратуры об отказе читаем: “В сообщении не представлено какое-либо обстоятельство, которое само по себе или в совокупности с другими обстоятельствами подтвердило бы невиновность Согомона Кочаярна или то, что совершенное им преступление является менее тяжким или более тяжким, чем то, за которое он был осужден. В нем всего лишь содержится ссылка на заявление обвинителя по делу о своем несогласии с видом или мерой вынесенного лицу наказания”.
“Политический заказ и давление на прокуратуру последовали со стороны другого государства” – адвокат
Однако в беседе с Hetq.am адвокат приговоренного к смертной казни Согомона Кочаряна (с 2003 г. смертная казнь была заменена на пожизненное заключение) отметил, что заявление обвинителя по делу свидетельствует не о его несогласии с видом или мерой вынесенного лицу наказания, как это представила прокуратура, а о препятствовании осуществлению правосвудия и расследованию дела.
“Более того, поддерживавший обвинение прокурор Жирайр Харатян заявил, что вынесенный Согомону Кочаряну приговор о смертной казни был следствие политического давления. Причем политический заказ и давление на прокуратуру последовали со стороны другого государства”,- отметил Роберт Ревазян, подчеркнув необоснованность утверждения Генпрокуратуры о том, что в сообщении не представлено обстоятельство, которое бы подтверждало, что совершенное Кочаряном преступление является менее тяжким. “Разве заявление обвинителя не свидетельствует о том, что деяние Согомона Кочаряна было меняя тяжким, чем то, которое было представлено и за которое была потребована смертная казнь? А если бы обвинитель по делу заявил не о том, что деяние было менее тяжким, а о том, что Согомон Кочарян невиновен, Генпрокуратура опять должна была утверждать, что это не вновь открывшееся обстоятельство?” – отметил адвокат.
Кроме того, на момент как действующего, так и оспариваемого судебного акта уголовные кодексы РА предусматривают ответственность за вмешательство в любой форме в детяельность прокурора с целью препятствования всестороннему, полному и объективному расследованию дела. “Очевидно, что в отношении прокурора по данному делу имело место вмешательство”,- подчеркнул Ревазян.
В своей жалобе адвокат просит суд отменить решение Генпрокуратуры РА от 31 мая 2014 г. и обязать ее возбудить производство по пересмотру в свете вновь открывшегося обстоятельства.