Դատարանը պարտավորեցրեց վերացնել Սողոմոն Քոչարյանի խախտված իրավունքները
Գլխավոր դատախազությանը պարտավորեցնել վերացնել 19 տարի առաջ՝ 1995 թ. իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված (2003թ.-ից` ցմահ ազատազրկում) Սողոմոն Քոչարյանի խախտված իրավունքները: Այսպիսի որոշում այսօր կայացրեց Կենտրոն-Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը՝ մասնակի բավարարելով Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբանի բողոքն ընդդեմ Գլխավոր դատախազության:
Դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը հրապարակեց որոշման միայն ներածական ու եզրափակիչ մասերը: «Հետքի» հետ զրույցում Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան, Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան Ռոբերտ Ռևազյանը նշեց, որ եռօրյա ժամկետում կստանա որոշումն ու այդ ժամանակ կկարողանա պարզաբանել, թե ինչ է նկատի ունեցել դատարանը՝ խախտված իրավունքի վերացում ասելով: «Դեռ վաղ է որևէ գնահատական տալ դատարանի որոշմանը, քանի դեռ չեմ ուսումնասիրել որոշումը: Սակայն այն, որ մեր բողոքը դատավոր Բեկթաշյանը մասնակի բավարարեց՝ պարտավորեցնելով գլխավոր դատախազությանը վերացնել Սողոմոն Քոչարյանի խախտված իրավունքները, դրական քայլ է»,- նշեց փաստաբան Ռևազյանը:
«Հետքը» զրուցեց նաև հետախույզ, Արցախյան պատերազմի մասնակից Սողոմոն Քոչարյանի մոր՝ Զինա Քոչարյանի հետ, ով ասաց, որ դատավորի որոշումից հետո իր մեջ մի փոքր հույս արթնացավ, որ միգուցե որոշ ժամանակ անց տղային ազատության մեջ կտեսնի: «Սողոմոնին վերջին անգամ այս տարվա մարտին եմ տեսել, աղջկա ինքնասպանությունից հետո էր, գնացել էի, որ մի քիչ հանգստացնեմ: Բայց ինչ հանգստանալ, ամեն ինչ կորցրեց Սողոմոնս… Հիշում եմ 1995թ.` 19 տարի առաջ, Սողոմոնի դատավարությունը եւ սարսռում եմ: Իրանի դեսպանատնից դեսպանի խորհրդականն էր գալիս նիստերին՝ որպես տուժողի իրավահաջորդ, պահանջում «արյան գին»: Զգացվում էր, որ քաղաքական պատվեր կա, որ ճնշում են մեր դատարանին, դատախազությանը»,- ասաց Զինա Քոչարյանը:
Այն, որ Սողոմոն Քոչարյանի դատավարությանը 1995թ. միջամտել է Իրանի դեսպանատունը՝ ի դեմս դեսպանի, պարզ է դարձել 19 տարի անց: Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանը բացահայտել է, որ Գլխավոր դատախազության վրա քաղաքական ճնշում է եղել Իրանի դեսպանի կողմից: Անձամբ Իրանի դեսպանը եղել է այն ժամանակվա Գլխավոր դատախազ Արտավազդ Գևորգյանի մոտ ու պահանջել մահապատիժ, հակառակ դեպքում սպառնացել քաղաքական սկանդալով: Դատախազը համարել է, որ 15 տարվա ազատազրկումը ևս խիստ պատիժ է, և կարելի է Սողոմոն Քոչարյանին դատապարտել, օրինակ, 15 տարվա ազատազրկման, բայց ոչ մահապատժի: Մեղադրող դատախազ Խառատյանի՝ 19 տարի անց արած այս հայտարարությունները հիմք են դարձել, որպեսզի «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դիմի Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով Սողոմոն Քոչարյանի դատավճիռը վերանայելու համար: Սակայն այս տարվա մայիսի 31-ին Գլխավոր դատախազությունը մերժել էր վերաբացման վարույթ սկսել այս գործով՝ պատճառաբանելով, որ հիմքեր չկան:
Իսկ Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբանն իր բողոքում շեշտել էր հետևյալ հանգամանքը. այն, որ մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանը համարել է, որ մինչև 15 տարվա ազատազրկումը Սողոմոն Քոչարյանի պարագայում անգամ խիստ պատիժ է, վկայում է Սողոմոնի նվազ մեղավորության մասին, ինչն արդեն հիմք է գործի վերանայում սկսելու համար: Բացի այդ, գլխավոր դատախազության վրա ճնշում գործադրելով` ճնշում է գործադրվել Հայաստանի արդարադատության վրա առհասարակ, այն էլ՝ մեկ այլ պետության կողմից:

Суд обязал устранить нарушенные права Согомона Кочаряна
Обязать Генпрокуратуру устранить нарушенные права Согомона Кочаряна, который 19 лет назад был приговорен к смертной казни (с 2003 года – к пожизненному заключению) за убийство в 1995 году азербайджанца, являвшегося подданным Ирана. Такое решение принял сегодня судья суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Армен Бекташян, частично удовлетворив жалобу адвоката Согомона Кочаряна на решение Генпрокуратуры РА.
В беседе с Hetq.am адвокат Согомона Кочаряна, юрист Хельсинкского комитета Армении Роберт Ревазян отметил, что в трехдневной срок он получит решение, после чего сможет представить объяснения относительно того, что имел в виду судья под устранением нарушенных прав. “Пока я не изучу решение суда, я не смогу дать ему оценку. Однако то, что судья Бекташян частично удовлетворил нашу жалобу, обязав Генпрокуратуру устранить нарушенные права Согомона Кочаряна, уже является положительным шагом”,- сказал адвокат.
Hetq.am побеседовал также с матерью участника Арцахской войны, разведчика Согомона Кочаряна Зиной Кочарян, которая призналась, что после решения суда у нее появилась надежда на то, что через некоторое время она, возможно, увидит сына на свободе. “В последний раз я видела Согомона в марте этого года. После самоубийства его дочери я пошла к нему, чтобы немного успокоить. Но какое там спокойствие… Мой Согомон все потерял. Вспоминаю судебный процесс над моим сыном, который проходил 19 лет назад, в 1995 году, и прихожу в ужас. В качестве правопреемника потерпевшего на заседания приходил советника посла иранского посольства и требовал “плату за кровь”. Чувствовалось, что спущен политический заказ, что на наш суд, на прокуратуру оказывается давление”,- рассказала Зина Кочарян.
То, что посольство Ирана в лице посла вмешивалось в судебный процесс по делу Согомона Кочаряна, выяснилось через 19 лет. Прокурор Жирайр Харатян, который поддерживал обвинение в Верховном суде, сообщил, что со стороны посла Ирана оказывалось давление на Генпрокуратуру РА. Посол лично встретился с тогдашним генпрокурором Артаваздом Геворкяном и потребовал смертной казни, пригрозив в противном случае поднять политический скандал. Прокурор отметил, что даже 15 лет лишения свободы было суровым наказанием, что Согомона Кочаряна можно было приговорить к такому сроку наказания, но не к смертной казни. Сделанные через 19 лет эти заявления прокурора Жирайра Харатяна послужили основанием к тому, чтобы председатель общественной организации “Журналисты-расследователи” Эдик Багдасарян обратился к генпрокурору РА Геворку Костаняну с просьбой пересмотреть вынесенный Согомону Кочаряну приговор в свете вновь открывшихся обстоятельств. Однако 31 мая с.г. Генпркоуратура, сославшись на отсутствие оснований, отказала в возбуждении производства по данному делу.
В своей жалобе адвокат Согомона Кочаряна подчеркнул следующее: то, что защищавший в суде обвинение прокурор Жирайр Харатян считает суровым наказанием для Согомона Кочаряна даже 15 лет лишения свободы, свидетельствует о меньшей степени его вины, что уже является основанием для пересмотра дела. Кроме того, оказанное на Генпрокуратуру РА давление являлось также давлением на правосудие Армении в целом, причем со стороны другого государства.