Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցը 19 տարի չի ստանում զինվորական թոշակը
1995 թ.-ին մահապատժի դատապարտված հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը ազատազրկումից հետո չի ստացել իրեն հասանելիք զինվորական թոշակը:
«Հետքի» հետ զրույցներում այս հարցը բարձրաձայնեց իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության պատճառով 20-րդ տարին անազատության մեջ գտնվող Սողոմոն Քոչարյանի թոշակառու մայրը՝ Զինա Քոչարյանը:
«Իմ տղան երկու անգամ վիրավորվել է մարտական գործողությունների հետևանքով, պառկել հիվանդանոցում, մի քիչ բուժվել, հետո նորից վերադարձել է կռվի: Երկու անգամ էլ կոնտուզիա է տարել: Սողոմոնս 2-րդ կարգի հաշմանդամ է դարձել: Գորիսի զինկոմիսարիատից մեզ թուղթ են տվել, որ 1993-95 թվականներին Սողոմոնս զինվորական թոշակ է ստացել: Բայց բանտ գցելուց հետո մենք թոշակի երես չենք տեսել: Գիտեմ, որ ահագին գումար է զինվորական թոշակը, շատ հարցեր էդ փողով կարող էի լուծել Սողոմոնի կենցաղի համար»,- պատմեց տիկին Քոչարյանը՝ նշելով, որ որդու առողջությունը քայքայվել է այս տարիներին, սրտի, ստամոքսի խնդիրներ ունի, իսկ ընտանիքը կորցնելուց, աղջկա ինքնասպանությունից հետո նյարդերը լավ չեն:
Զինա Քոչարյանը թոշակառու է, իր թոշակից որդու դեղերի ու սննդի համար ամեն ամիս գումար է հատկացնում: Այնինչ Սողոմոն Քոչարյանը այս տարիներին կարող էր ստանալ զինվորական թոշակը, բայց նախ նա պետք է կարողանար փոխել Խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիության անձնագիրը, որը նրա անձնական գործերի հետ գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում:
Անկախ Հայաստանում դեռ կա Սովետական միության քաղաքացի
«Իմ եղբայրը ամեն տարի դիմել է, որ սովետական անձնագիրը փոխեն, տան Հայաստանի Հանրապետության կապույտ անձնագիր, բայց միշտ ձգձգվել է հարցը, չգիտեմ, թե ինչ պատճառներով Սողոմոնը դեռ կարմիր անձնագրով է: Հիմա էլ ամիս ու կես առաջ նորից դիմել է, բայց բանտի աշխատակազմը պատասխանել է, որ օրենքը փոխվել է, էլ բանտի լուսանկարիչը չի կարող լուսանկարել, ինչպես առաջ էր: Անձնագրի պատճառով էլ թոշակի հարցերը չենք կարողանում կարգավորել»,- ասաց Սողոմոնի քույրը՝ Անժելա Քոչարյանը:
«Հետքը» դիմեց ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչություն: Հսկողության բաժնի պետ Մնացական Բիչախչյանը նշեց, որ «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո դատապարտված անձանց մասով կա խնդիր. «Անձը պետք է մատնահետքեր հանձնի, լուսանկարվի անձնագրային բաժանմունքում: Սակայն օրենքում նշված է նաև, որ դատապարտյալը կարող է անձը հաստատող ժամանակավոր վկայական ստանալ: ՔԿՎ առաջարկով նաև մտածում ենք ժամանակավոր վկայականների վավերականության ժամկետները ավելացնել, օրինակ, դարձնել 10 տարի: Պետք է օրենքում կամ կառավարության կարգում կատարվի այդ փոփոխությունը: Դրանից հետո եթե դատապարտյալները դիմեն ժամանակավոր վկայականներ ստանալու համար, արդեն ՔԿՀ-ներում, ինչպես նախկինում էր արվում, դատապարտյալներին կլուսանկարեն հիմնարկների լուսանկարիչները: Համապատասխան փաթեթը՝ լուսանկարներով, ՔԿՀ վարչակազմը կփոխանցվի տեղի անձնագրային բաժանմունքներ, և անձը կստանա ժամանակավոր վկայական»,- պարզաբանեց ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչության հսկողության բաժնի պետ Մնացական Բիչախչյանը:
Սողոմոն Քոչարյանը նախ պիտի դառնա ՀՀ քաղաքացի
«Հետքը» դիմեց նաև ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչության Էրեբունու անձնագրային բաժանմունք: Բաժանմունքի պետ Արտյոմ Սեդրակյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ չեն ստացել Սողոմոն Քոչարյան անուն-ազգանունով փաթեթ: «Եթե անձը դեռ խորհրդային նմուշի անձնագիր ունի, նախ պիտի փոխվի քաղաքացիությունը, նա պիտի դառնա Հայաստանի քաղաքացի: Անհրաժեշտ փաստաթղթերը մեզ պիտի ուղարկի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի վարչակազմը: 1998 թ.-ի կառավարության 821-Ն որոշումը այս տարվա հունվարի 1-ից չի գործում, մարդիկ ստանում են նույնականացման քարտեր: Իսկ դատապարտյալները կարող են ստանալ ժամանակավոր վկայականներ, սակայն կառավարության 411-Ն որոշման համաձայն, դրանք տրվում են 15-օրյա ժամկետում: Այդ ժամկետը պիտի երկարացվի: Առաջարկ կա դատապարտյալների համար ժամանակավոր վկայականների վավերականության ժամկետը սահմանել այնքան, որքան նախատեսված է նրանց ազատազրկումը կամ 10 տարի ժամկետով»,- նշեց Էրեբունու անձնագրային բաժանմունքի պետ Արտյոմ Սեդրակյանը:
Խոսեցինք նաև ԱՆ քրեկատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանի հետ, ով նշեց, որ Սողոմոն Քոչարյանի դիմումը ընթացքի մեջ է: «Այս պահին մենք առաջնորդվում ենք կառավարության 2012 թ.-ի ապրիլի 5-ի 411-Ն որոշմամբ, որով սահմանված է ժամանակավոր վկայականի տրամադրման կարգը»:
Մինչ կառավարությունը նոր կարգեր է սահմանում, փոփոխում, ԱԺ-ն նոր օրենքներ են ընդունում, խախտվում է քաղաքացու, կոնկրետ դեպքում՝ Սողոմոն Քոչարյանի իրավունքը՝ ունենալ անձնագիր, կատարել քաղաքացիական գործարք, ստանալ իրեն հասանելիք զինվորական թոշակը:

Участник Карабахской войны 19 лет не получает военную пенсию
Участник Карабахской войны, бывший разведчик Согомон Кочарян, приговоренный в 1995 году к пожизненному заключению, после взятия под арест не получает военную пенсию. В беседах с Hetq.am этот вопрос затронула мать Согомона Зина Кочарян. Напомним, что Согомон Кочарян уже двадцать лет находится в тюрьме из-за убийства иранского подданного азербайджанской национальности.
“Во время боевых действий мой сын был дважды ранен, лежал в больнице. Немного подлечившись, снова возвращался на поле боя. Он два раза получал контузию. Согомон стал инвалидом 2-ой группы. В военном комиссариате Гориса нам выдали бумагу о том, что в 1992-95 гг. Согомон получал военную пенсию. Но после его ареста мы эту пенсию не видели. Знаю, что военная пенсия составляет значительную сумму, на эти деньги мы могли бы решить многие вопросы, связанные с бытом Согомона”,- сказала Зина Кочарян, добавив, что за эти года здоровье сына подорвалось, у него проблемы с сердцем, желудком, а после смерти жены и самоубийства дочери расшатались нервы.
Зина Кочарян пенсионерка, на свою пенсию покупает сыну лекарства, еду. Между тем все эти годы Согомон Кочарян мог получать свою военную пенсию. Но для этого ему нужно поменять советский паспорт, который вместе с его личным делом находится в тюрьме “Нубарашен”.
В независимой Армении все еще есть гражданин Советского Союза
“Мой брат каждый год обращается с заявлением о замене советского паспорта на синий паспорт гражданина Республики Армения, но каждый раз этот вопрос затягивается. Я не знаю, по какой причине у Согомона до сих пор остается красный паспорт. Полтора месяца назад он вновь обратился с этим вопросом, однако в администрации тюрьмы ему ответили, что закон изменился, и сейчас тюремный фотограф уже не может фотографировать его, как раньше. Из-за паспорта он не может решить и вопрос пенсии”,- сказала нам сестра Согомона Анжела Кочарян.
Hetq.am обратился в управление виз и паспортов полиции РА. Начальник отдела контроля Мнацакан Бичахчян отметил, что после вступления в силу закона об идентификационных картах по части осужденных лиц возникла проблема: “Человек должен сдать отпечатки пальцев, сфотографироваться в паспортном отделе. Вместе с тем в законе также отмечается, что осужденный может получить временное удостоверение личности. По предложению управления по УИУ мы подумываем и о том, чтобы увеличить срок действия временных свидетельств до 10 лет. В закон или утвержденный правительством порядок необходимо внести соответствующее изменение, чтобы осужденных, как и раньше, фотографировали в данном учреждении. Весь необходимый пакет документов вместе со снимками администрация УИУ может передать в местное паспортное отделение, и человек получит временное удостоверение личности”,- пояснил М.Бичахчян.
Согомон Кочарян сперва должен стать гражданином РА
Hetq.am обратился также в паспортное отделение административного округа Эребуни. В беседе с нами начальник отделения Артем Седракян сказал, что не получал пакет Согомона Кочаряна. “Если у человека до сих пор остается паспорт советского образца, то он сперва должен сменить гражданство и стать гражданином Армении. Необходимые документы нам должна прислать администрация УИУ “Нубарашен”. Решение правительства от 1998 года с 1 января этого года уже не действует, люди получают идентификационные карты. А осужденные могут получить временные удостоверения, однако по решению правительства они выдаются сроком на 15 дней. Этот срок следует увеличить. Поступило предложение о том, чтобы срок действия временных свидетельств для осужденных установить на время несения ими наказания или на 10-летний срок”,- отметил Артем Седракян.
Мы поговорили также с начальником отдела общественных связей управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции РА Гором Глечяном. Он сообщил, что заявление Согомона Кочаряна находится в процессе рассмотрения. “На данный момент мы руководствуемся решением правительства 411-Ն от 5 апреля 2012 г., которым установлен порядок выдачи временного свидетельства”,- сказал наш собеседник.
Пока правительство устанавливает новые порядки, вносит изменения, а Национальное Собрание принимает законы, право гражданина, в данном случае Согомона Кочаряна, иметь паспорт, заключать гражданские сделки, получать полагающуюся ему пенсию нарушается.