Արկադի Տեր-Թադևոսյան. «Կարելի է ներում շնորհել հետախույզին»
Լուսանկարում հայր ու դուստր են` Սողոմոն ու Սյուզի Քոչարյանները: Սողոմոնը 19 տարի բանտում է`ցմահ դատապարտյալի կարգավիճակում: Սյուզին` կդառնար 19 տարեկան: Գարնան առաջին օրը նա ինքնասպանություն գործեց` չգտնելով իմաստ ապրելու առանց հոր և մոր: Մայրը` Ստելլան, մահացել էր ծանր տառապանքներից ու հիվանդությունից:
«Հետքը» հեռախոսով զրուցեց Սյուզի Քոչարյանի տատիկի` Զինա Քոչարյանի հետ, ով պատմեց, որ աղջիկը կարոտում ու սպասում էր հորը, մտքերով անընդհատ մահացած մոր հետ էր:
«Էրեխեն խաբել ա եղբորը, ասել ա` գնում եմ տատիկիս մոտ` Կալինինո, այսինքն` իմ մոտ, բայց գնացել է ձորն ու 25 մետրից գցվել: Սիրուն էրեխից բան չի մնացել: Էսօր թաղումն ա, բայց Սողոմոնիս չեն թողնում գա, իր աղջկան չի տեսել ամբողջ կյանքում, քաղցրությունը չի առել, գոնե թողնեին գար մի ժամով: Ինքը գիտի` ինչ ա եղել Սյուզիի հետ, հիմա իրեն պատեպատ ա տալիս: Ասում են` աշխատողները մոտն են, չեն թողնում մենակ: Ամբողջ ընտանիքը քայքայվեց, կինը մահացավ, աղջիկը ինքնասպան եղավ, ո՞րն էր Սողոմոնիս բանտում էսքան պահելու նպատակը…Սյուզիս ասում էր` պապաս բանտից գա, տատիկիս ու պապայիս հետ եմ ապրելու»,-պատմում էր Զինա Քոչարյանը:
Արդարադատության նախարարության ՔԿՎ վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը պարզաբանեց, որ կարճատև մեկնում չի տրամադրվում ցմահ դատապարտյալներին, քանի որ Քրեակատարողական օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1-ին կետով սահմանափակվում է այդ իրավունքը առանձնապես ծանր հանցագործության համար դատապարտված անձանց պարագայում: Նա նշեց, որ Սողոմոն Քոչարյանի հետ աշխատում է «Նուբարաշենի» հոգեբանը: Իսկ բանտերում հոգևոր ծառայություն իրականացնող խմբից տեղեկացանք, որ Գորիսում հոգևորական է այցելել աղջկա հոգեհանգստին, իսկ ցմահներին այցելող Տեր Գրիգորը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ այսօր գնալու է բանտ Սողոմոնին հանդիպելու համար:
Ազատամարտիկ Սողոմոն Քոչարյանի կյանքն ուրիշ էր մինչև Ղարաբաղյան պատերազմը, իսկ հրադադարից հետո երկու անգամ կանտուզիա ստացած, երկու անգամ ռազմի դաշտում վիրավորված հետախույզը ընկնում է ծանր սոցիալական վիճակի մեջ: 1995 թ.-ին պարսկահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեջ մեղադրված, Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանի քրեական գործին «Հետքն» անդրադարձել էր մի քանի ամիս առաջ` ներկայացնելով, թե ինչպես են Իրանին սիրաշահելու համար Հայաստանում ազատամարտիկի նկատմամբ կայացրել մահապատժի դատավճիռ (2003 թ.-ից նախագահի հրամանագրով ցմահ ազատազրկում): Սողոմոն Քոչարյանը պատիժը կրելու ընթացքում իր խցակից Մհեր Ենոքյանի հետ երկու անգամ դիմել է փախուստի 2004 և 2009թթ.: Ընդհանուր առմամբ մեկ ամսից ավելի մնացել է ազատության մեջ, սակայն որևէ հանցավոր արարք չի կատարել: Ցմահ ազատազրկման մեջ կլանվել է ևս 15 տարվա պատժաչափ: «Հետքը» դեռ դեկտեմբերին դիմել էր ՔԿՎ, որպեսզի ստանա թույլտվություն այցելելու «Նուբարաշենի» բանտ` հարցազրույց անցկացնելու 19 տարի ազատազրկման վայրում գտնվող Սողոմոնի հետ: Սակայն դեռ պատասխան չենք ստացել:
Այս 19 տարիներին ազատամարտիկներ, հասարակական, մշակույթի գործիչներ մի քանի անգամ դիմել են ՀՀ նախագահներին Սողոմոն Քոչարյանին լրիվ կամ մասնակի (փախուստների համար) ներում շնորհելու խնդրանքով: Սակայն անարդյունք: Վերջին անգամ նման ստորագրահավաք է եղել 2012 թ.-ին, ստորագրել են հանրությանը հայտնի 33 անձինք, սակայն անգամ պատասխան չի ստացվել նախագահական նստավայրից: Իր ստորագրությունը հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանին ներում շնորհելու խնդրագրի տակ դրել է նաև գեներալ-մայոր, Արցախյան ազատամարտի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը, ով անձամբ շփվել է ցմահ դատապարտած հետախույզի հետ Սպայի տանը, երբ վերջինը կարճ ժամանակ զինադադարից հետո աշխատելիս է եղել այնտեղ: «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում գեներալ-մայորն ասաց. «Ցավում եմ, Ձեզնից եմ լսում, որ հետախույզի աղջիկը ինքնասպանություն է գործել, կինն էլ մահացել է: Դրանից մեծ պատիժ դժվար կարելի է պատկերացնել: Ինչով կարող եմ օգնել, պատրաստ եմ: Կարծում եմ, որ կարելի է ներում շնորհել հետախույզին»:

'It's Difficult to Imagine a Greater Punishment Than That': Karabakh War Veteran Prisoner's Daughter Commits Suicide at 18
Suzy Kocharyan (pictured, right) would've turned 19. "Without my father, mother, what am I needed for? I'm alone, I'm sad…" she wrote on her Facebook page before committing suicide on the first day of spring. Suzy's father, Soghomon (pictured, left), has been in prison for 19 years, serving a life sentence. Her mother, Stella, died 4 years ago from severe suffering and illness.
Speaking by phone, Suzy's grandmother, Zina Kocharyan, informed Hetq that Suzy missed and was waiting for her father, and her thoughts were always with her deceased mother.
"The child tricked her brother, said she's going to see her grandma… that is, me, but she went and threw herself off a cliff, [a height of] 25 meters. There's nothing left of the beautiful child. Today is the burial, but they're not letting my Soghomon come; he [doesn't get to see] his daughter his whole life… at least they should've let him come for an hour. He knows what happened with Suzy, now he's in anguish. They're saying the [prison] employees are near him, not leaving him alone. The entire family broke apart: the woman died, the daughter killer herself. What was the purpose of keeping Soghomon in prison for so long? Suzy would say, when my dad returns from prison, I'm going to live with my grandma and grandpa," she said.
Temporary leaves are not provided to lifers, since Article 80 Section 1 of Armenia's Penitentiary Code restricts that right particularly for persons convicted of serious crimes, head of the public relations department of the Ministry of Justice's Penitentiary Service Gor Ghlechyan informed Hetq, adding that Nubarashen Penitentiary's psychologist is working with Soghomon Kocharyan. From a group carrying out spiritual services in prisons, Hetq discovered that a clergyman attended Suzy's wake in Goris, while Father Grigor who regularly visits lifers in prison informed Hetq that he will go visit Soghomon today.
War veteran Soghomon's life was different before the Nagorno-Karabakh War. Suffering from concussions twice and injured twice on the battlefield, Soghomon's socioeconomic situation plummeted after the ceasefire. In 1995, Soghomon was accused of murdering an Iranian citizen of Azerbaijani descent. Hetq covered the criminal case a few months ago, arguing that a life sentence was issued to a war veteran in Armenia in order to curry the favor of Iran (in 2003, he was sentenced to life in prison according to a presidential decree). While in prison, Soghomon along with his cellmate Mher Yenokyan twice attempted to escape — in 2004 and 2009. Overall, he lived more than a month in the free wold and committed no crimes during that time. Back in prison, he was given 15 years on top of his life sentence. In December, Hetq contacted the Ministry of Justice's Penitentiary Service to get permission to visit Nubarashen, in order to interview Soghomon, but have not yet received a response.
Over the past 19 years, Karabakh War veterans, public and cultural workers several times have appealed to the country's presidents with the request to grant partial or complete amnesty to Soghomon. But to no avail. The last time such a petition was circulated was in 2012: it was signed by 33 people known to the public, but the effort was not even awarded a response from the president's office. Among the signatories was war hero Major General Arkadi Ter-Tadevosyan, who told Hetq over the phone: "It pains me; I'm hearing from you that [Soghomon's] daughter committed suicide; and his wife is dead. It's difficult to imagine a greater punishment than that. I am ready to help, however I can. I think, an amnesty can be granted to [Soghomon]."