Ոստիկանությունը հակված չէ բացահայտել լրագրողների նկատմամբ բռնությունների դեպքերը. հանցակազմը գրեթե միշտ բացակայում է
Այս տարվա հունվարի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում լրագրողի նկատմամբ բռնություն կիրառելու, մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու կամ հակաօրինական այլ գործողություններ իրականացնելու վերաբերյալ ՀՀ ոստիկանության ենթակա ստորաբաժանումներում նախապատրաստվել է 5 նյութ և կատարվել 1 ծառայողական քննություն։ Այս մասին «Հետքին» տեղեկացնում են ՀՀ ոստիկանության լրատվության վարչությունից:
Քննիչը եզրակացրել է, որ «Հետքի» լրագրողի հասցեին հնչած սպառնալիքները լուրջ չեն եղել
Մայիսի 7-ին Գավառի ընդհանուր իրավասության դատարանում «Հետքի» լրագրող Անի Հովհաննիսյանը լուսաբանել է Սարգիս Հակոբյանի կողմից կնոջը՝ Հասմիկ Խաչատրյանին խոշտանգելու վերաբերյալ դատաքննությունը: Նիստի ավարտից հետո դատարանի բակում Հասմիկի աջակից ակտիվիստների եւ «Հետքի» լրագրողի վրա են հարձակվել սոցիալիստական շարժման ղեկավար ներկայացած Ռոբերտ Ահարոնյանն՝ իր աջակիցներով:
Դատարանի վարչական շենքի առջև, քաղաքացի Ռ. Ահարոնյանի աջակից հայ-ռուսական միավորում իրավապաշտպան կազմակերպության անդամ Արմեն Ղևոնդյանը «Հետք» թերթի լրագրող Անի Հովհաննիսյանի հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանք է տվել է հարվածել տեսախցիկին։ Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գավառի նստավայրում դատական կարգադրիչները փորձել են հանդարտեցնել Ա. Ղևոնդյանին, սակայն նա շարունակել է իր գործողությունները, արդյունքում նրա և ակտիվիստ երիտասարդների միջև քաշքշուկ է տեղի ունեցել։ Նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Գեղարքունիքի մարզի քննչական բաժին, որտեղ 18.05.2014թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Խուլիգանություն) հարուցվել է քրեական գործ։
18.08.2014թ. որոշում է կայացվել քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Այն, որ այս գործով որեւէ մեկը պատասխանատվության չէր ենթարկվելու լրագրողին սպառնալու, մասնագիտական աշխատանքը խոչընդոտելու եւ հայհոյելու համար, պարզ էր հենց Գեղարքունիքի մարզի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Հ. Մկրտչյանի վերաբերմունքից: Հարցաքննության ընթացքում նա Անի Հովհաննիսյանին ասել էր. «Դուք էլ եք բզբզացել, ինքն ասել է ինձ մի նկարի, դուք նկարել եք»:
Քննիչի վերաբերմունքը տեղ է գտել նաեւ քրեական գործով վարույթը կարճելու եւ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին որոշման մեջ: Նա լրագրողի հասցեին լուրջ սպառնալիք չի համարել «Դու զգույշ մնա, Երևանում գտնելու ենք, սատկացնենք» արտահայտությունը: Ինչպես նաեւ այն, որ Արմեն Ղեւոնդյանը խոչընդոտել է լրագրողի աշխատանքը, նրան սպառնացել. «Դու զգույշ մնա, սատկացնելու եմ քեզ, այ մանդալոշկա», որից հետո իջել է ավտոմեքենայից եւ շարժվել Անի Հովհաննիսյանի ուղղությամբ: Բախում չի եղել միայն այն պատճառով, որ Անին վազքով բարձրացել է ավտոբուս:
Նշենք, որ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելիս Անի Հովհաննիսյանը կենտրոնացել է հատկապես իր մասնագիտական աշխատանքը խոչընդոտելու վրա, սակայն այդպես էլ նշված հատկանիշով քրեական գործ չի հարուցվել: Քննիչ Հ. Մկրտչյանը նշել է, որ «…Անի Հովհաննիսյանին սպառնալիքներ տալը եղել է կոնֆլիկտի ընթացքում, զայրույթի պահին եւ դրանք լուրջ չեն եղել…»:
Ագրեսիվ վարքագիծ դրսեւորածներին քննիչն «արդարացրել» է բացառապես նրանց ցուցմունքների հիման վրա` առանց փորձաքննության եզրակացնելով, որ «հուզական» վիճակում են եղել, մինչդեռ համացանցում հայտնված եւ քրեական գործում առկա տեսանյութերն ապացուցում են ճիշտ հակառակը:
Ներողություն` «Ժողովուրդ» օրաթերթի լրագրողին նկուղում պահելու համար
Armlur.am կայքը («Ժողովուրդ» օրաթերթ) մայիսի 28-ին լուր էր տարածել, որ իր թղթակիցներին Աբովյան-Սայաթ-Նովա խաչմերուկի վրա գտնվող «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետի անվտանգության ծառայության աշխատակիցն ու սուպերմարկետի իրավաբանը թույլ չեն տալիս դուրս գալ խանութի տարածքից: Ըստ կայքի՝ պատճառն այն է, որ ընդմիջման ժամին «Մոսկվիչկայից» գնված բրնձե փլավի մեջ armlur.am-ի թղթակիցն ապակու կտոր էր հայտնաբերել եւ պարզաբանման նպատակով տեսախցիկով այցելել է խանութ: Նրանց իջեցրել են սուպերմարկետի նկուղ եւ պահանջել ջնջել լուսանկարներն ու տեսաձայնագրությունը, եւ միայն դրանից հետո խոստացել ազատ արձակել:
Այս տեղեկության վերաբերյալ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունից ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Կենտրոնականի բաժին գրություն են ուղարկել այն մասին, որ «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետի տնօրեն Սարգիս Գալստյանը խոչընդոտել է www.armlur.am լրատվական կայքի լրագրող Քնար Մանուկյանի մասնագիտական օրինական գործունեությանը։
Նախապատրաստված նյութերով 12.06.2014թ. որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով։
Քնար Մանուկյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ դեպքի օրը խմբագրություն է եկել «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետի սեփականատեր Արմեն Նազարյանը եւ խմբագրությունում բոլորի ներկայությամբ ներողություն խնդրել իր աշխատակիցների պահվածքի համար:
«Այդ ամենը հաշվի առնելով` մենք ասացինք, որ էլ ինչ կարող ենք անել, եթե իրենք ընդունում են իրենց մեղքը եւ բոլոր աշխատակիցներից ներողություն են խնդրում, հայտարարեցինք, որ բողոք չունենք: Չնայած այս ամենին` ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում քննություն սկսվեց: Ինձ անձամբ կանչել են հարցաքննության եւ այնտեղ էլ ասել եմ, որ հաշվի առնելով սուպերմարկետի տնօրենի մոտեցումը, որ նա ներողություն խնդրեց իր աշխատակիցների պահվածքի համար մեր խմբագրությունից, մենք բողոք չունենք: Որոշ ժամանակ անց ծանուցեցին մեզ, որ քրեական գործի հարուցումը մերժել են»,- ասում է Քնար Մանուկյանը:
Լրագրողը հանցագործության մասին հաղորդում է տվել, բայց իրեն վնասած անձանց դեմ բողոք չի հայտնել
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնում 21.06.2014թ. «Ararum.am» լրատվական կայքի համահիմնադիր Հովհաննես Եսայանը հաղորդում է տվել, որ նույն օրը, ժամը 03-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ռուբինյանց 14/1 շենքի բակում երկու անծանոթ տղաներ ձեռքերով և ոտքերով հարվածել են իր մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ։ Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում քաղաքացի Հ. Եսայանին մարմնական վնասվածքներ հասցրած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկված օպերատիվ միջոցառումները դրական արդյունք չեն տվել։
Հետաքննությամբ պարզվել է, որ Հ. Եսայանի առողջությանը պատճառվել է թեթև աստիճանի մարմնական վնասվածք: Քրեական օրենսգրքով նախատեսված է, որ նման հանցանք կատարելու դեպքում քրեական գործ հարուցվում է ոչ այլ կերպ, քան դիմողի բողոքի հիման վրա, իսկ Հ. Եսայանը ոստիկանություն ներկայացրած դիմումով և լրացուցիչ բացատրությամբ հայտնել է, որ իրեն մարմնական վնասվածք պատճառած անձանց նկատմամբ բողոք չունի: Նախապատրաստված նյութերով 01.07.2014թ. որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։
Քրեական գործը կարճվեց. լրագրողը որոշումը բողոքարկում է դատարանում
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթի լրագրող Անի Գևորգյանի գործունեությանը խոչընդոտելու վերաբերյալ այս տարվա ընթացքում նախապատրաստվել է 2 նյութ: Դրանցից մեկով Անի Գեւորգյանի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու, բռնություն կիրառելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ: Ըստ դրա` ոստիկան Վարդան Գևորգյանը փետրվարի 12-ին Մաշտոցի պողոտայում լրագրողից փորձել է խլել տեսախցիկը եւ խոչընդոտել վերջինիս մասնագիտական գործունեությունը: Անին ՀՔԾ-ին ուղղված հաղորդագրության մեջ նշել էր, որ իր նկատմամբ բռնություններ են կիրառվել ոչ միայն Մաշտոցի պողոտայում, այլեւ ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում՝ բաժնի պետ Արտակ Պողոսյանի կողմից:
Անի Գևորգյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ քրեական գործը կարճվել է, ինչից հետո դիմել է դատարան՝ վիճարկելու կարճման որոշումը: Լրագրողի բողոքը քննվում է Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Արշակ Վարդանյանի: Բողոքի քննության հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 24-ին:
Հաջորդ միջադեպը եղել է 23.06.2014թ.: Այդ օրը Անի Գևորգյանը ոստիկանություն հաղորդում է ներկայացրել այն մասին, որ նույն օրը Երևան քաղաքի ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի մոտ ոստիկանության ծառայողները բռնություն են գործադրել իր նկատմամբ՝ ստորին շրթունքի շրջանում պատճառելով մարմնական վնասվածք։ Անին միաժամանակ հայտնել է, որ նշված գործողություններով ոստիկանները խոչընդոտել են իր մասնագիտական գործունեությանը:
Տեղեկացնենք, որ միջադեպը կատարվել է էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ իրականացված բողոքի ակցիայի մասնակիցներին ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելուց հետո: Անին դեպքերը լուսաբանելու նպատակով գնացել է Երևանի ոստիկանության Կենտրոնի բաժնի բակ, որտեղ, ըստ նրա, ոստիկանության մի խումբ աշխատակիցների կողմից իր նկատմամբ կիրառվել է բռնություն. հարվածել են դեմքին:
Ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնի քննչական բաժնում նախապատրաստված նյութերով որոշում է կայացվել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության միջոցով գործը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին:
Հուլիսի 1-ին ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ հունիսի 23-ի դեպքերի առիթով, Անի եւ Սարգիս Գևորգյանների հաղորդման հիման վրա, հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309 հոդվածի 2-րդ մասի (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել էբռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով) եւ 164 հոդվածի 3-րդ մասի (լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելը) հատկանիշներով:
«Այս քրեական գործն այժմ քննվում է Հատուկ քննչական ծառայությունում, որով ես եւ ilur.am կայքի օպերատոր Սարգիս Գևորգյանը տուժող ենք ճանաչվել: Արդեն հարցաքննվել ենք, սեպտեմբերի 11-ին էլ ծանոթացել ենք գործով քննչական խումբ ձեւավորելու որոշմանը: Թեեւ այս գործով տուժողների թիվն անցնում է երկու տասնյակը (մի խումբ քաղաքացիներ ևս հայտարարություն են ներկայացրել ոստիկանություն՝ իրենց նկատմամբ ոստիկանների կողմից իրականացված բռնությունների վերաբերյալ: Այդ փաստով հարուցվել է քրեական գործ,-հեղ.), որևէ ոստիկան առայժմ որպես կասկածյալ չի ներգրավվել: Այսինքն` մենք տուժողներ ենք, բայց թե ինչի՞ց կամ ումի՞ց ենք տուժել, նախաքննական մարմնին պարզել չի հաջողվում»,-ասում է Անի Գևորգյանը:
Երբ լրագրողը հերքում է իր նկատմամբ բռնության փաստը
Լրագրողի նկատմամբ բռնության հաջորդ միջադեպն առնչվում է «Կենտրոն» հեռուստաընկերության լրագրող Գևորգ Խաչատրյանին: www.hraparak.am կայքում տեղեկություն էր հրապարակվել այն մասին, որ վերջինին դաժանորեն ծեծել է «ծառուկյանական պատժիչ բրիգադը», եւ լրագրողն ազատվել է աշխատանքից։
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում չի հիմնավորվել քաղաքացի Գ. Խաչատրյանին ծեծելու հանգամանքը, և 27.08.2014թ. որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին՝ հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով:
Ուշագրավն այն է, որ թերթի հրապարակումից հետո լրագրողը զանգահարել է խմբագրություն եւ փորձել հերքել կատարվածը: «Փաստորեն, այնպիսի երկրում ենք ապրում, որ ծեծվածը դիմադրում է, խնդրում է իրեն չպաշտպանել: Թերեւս համարում է, որ ինքն արժանի է ծեծի»,- եզրակացրել էր «Հրապարակը»:
Հերթական բռնությունը՝ ԱԺ դարպասների մոտ
Նյութն արդեն պատրաստ էր հրապարակման, երբ լրագրողի նկատմամբ բռնության հերթական միջադեպը գրանցվեց: Սեպտեմբերի 9-ին «Հակահարված» արտ-խումբն ակցիա է իրականացրել Ազգային ժողովի դիմաց՝ դարպասների վրա փակցնելով «Բարև Ռոբ» գրությամբ պաստառ:
Դրանից հետո ԱԺ-ի դարպասներից դուրս է եկել ԱԺ անվտանգության պետ Կարեն Հայրապետյանը և պոկել պաստառը, այնուհետև մոտեցել է դարպասների մոտ նկարահանում իրականացնող «Ա1+»-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանին և վերջինիս ձեռքին հարվածելով` գետին գցել նրա նկարահանող սարքը՝ Ipad-ը:
Կարեն Հայրապետյանը արդարացել է, թե չի նկատել լրագրողի վկայականը և մտածել է, թե լրագրողն էր պաստառ փակցնողը:
Սեպտեմբերի 12-ին հաղորդագրություն տարածվեց, որ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի հանձնարարությամբ ՀՔԾ-ն ուսումնասիրելու է լրագրող Մարինե Խաչատրյանի և ԱԺ անվտանգության ծառայության պետ Կարեն Հայրապետյանի միջև տեղի ունեցած միջադեպը: Ինքը` Մարինե Խաչատրյանը, հաղորդում կամ դիմում չի ներկայացրել:
Բազմաթիվ լրագրողներ խուսափում են իրենց գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի մասին հաղորդում ներկայացնել` քաշքշուկների մեջ չընկնելու եւ հարցաքննությունների վրա անիմաստ ժամանակ չկորցնելու համար, քանի որ մեղավորները հազվադեպ են պատժվում:
Իրավապահների հանդեպ լրագրողների այս անվստահությունը հիմնազուրկ չէ: Հայաստանի անկախության շրջանում լրագրողների նկատմամբ տեղի ունեցած մի քանի տասնյակ բռնության դեպքերի բացահայտումները մատների վրա կարելի է հաշվել: Իրավաբանները եւ լրագրողները բազմիցս մատնացույց են արել, որ այդ գործերով ոստիկանությունը պատշաճ քննություն չի իրականացնում, բայց իրավիճակն այդպես էլ չի փոխվում: «Հանցակազմ չկա» քննիչների սիրած արտահայտությամբ ամեն ինչ ավարտվում է, եւ կանաչ լույս է վառվում նոր բռնությունների համար:

Armenian Police Not Inclined to Expose Cases of Violence Against Journalists: Corpus Delicti Nearly Always Absent
Armenian police prepared materials for five cases and conducted one investigation between Jan. 1 and Sept. 9 this year on obstructing the professional duties of journalists, violence against journalists or other unlawful actions against journalists, the Armenian police press service informed Hetq.
Threats Against Journalist "Weren't Serious," Concludes Investigator
On May 7, Hetq reporter AniHovhannisyan covered the trial of SargisHakobyan, accused of abusing his wife, HasmikKhachatryan, at the Gavar residence of the Gegharkunik District Court of First Instance. After the trial, former leader of the Progressive Socialist Party Robert Aharonyan, along with his supporters, attacked Hovhannisyan and the activists supporting Hasmik.
Aharonyan supporter ArmenGhevondyan cursed Hovhannisyan and struck her camera. Court bailiffs attempted to calm Ghevondyan, but he continued, resulting in an altercation between him and the young activists. Material evidence was collected and sent to the Gavar Police Department’s Investigative Division, where a case under RA Criminal Code Article 258 Section 1 ("hooliganism") was launched on May 18, 2014.
On August 18, a decision was made to quash the case — on grounds of lack of corpus delicti.
During the investigation, Senior Gavar Police Investigator H. Mkrtchyan's bias was apparent. He told Hovhannisyan: "You too provoked him. He said don't film me [and] you filmed him."
The investigator didn't consider the statement addressed to the journalist "You be careful; We'll find [you] in Yerevan [and] kill you" a serious threat. Nor did he believe Ghevondyan obstructed the journalist's work, threatening her, "Be careful; I'm going to kill you, you cunt," after which he got out of the car and moved toward Hovhannisyan. The only reason there was no brawl was because Hovhannisyan ran and got inside the bus.
In submitting a notice about a crime, Hovhannisyan focused on the hinderance to her professional duties, but no criminal case was launched on these grounds. Investigator Mkrtchyan said, "… issuing threats to AniHovhannisyan happened during the conflict, at a moment of anger, and they weren't serious…"
The investigator justified the aggressive behavior of the men solely on their testimonies, concluding without an assessment that they were in an "emotional" state; meanwhile, videos uploaded online show the exact opposite.
Supermarket Owner Apologizes for Keeping Reporters in Basement
On May 28, Armlur.am (the online version of Zhoghovurd newspaper) reported that members of its staff were being held by the security guard and attorney of Moskvichka supermarket (the location at the intersection of Aboyan St. and Sayat-Nova Ave. in Yerevan) and were not allowed to leave the store. According to the news site, the Armlur.am reporter found a piece of glass in the cooked rice she purchased from Moskvichka and returned to the store with a video camera seeking an explanation. She and another reporter were taken to the basement of the store and asked to erase the photo and video footage, after which they were told they would be released.
Subsequently, the Prosecution Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan sent Kentron Police Division a notice stating that Moskvichka manager SargisGalstyan obstructed the lawful, professional activities of Armlur.am journalist QnarManukyan.
On June 12, a decision was made refusing to launch criminal proceedings — on grounds of lack of corpus delicti.
Manukyan informed Hetq that on the day of the incident, Moskvichka owner ArmenNazaryan came to the news outlet's editorial office and in the presence of all the staff apologized for his employees' behavior.
"Taking all this into consideration, we said what else can we do; if they acknowledge their guilt and apologize to all the staff, we said that we don't have a complaint. Despite all this, the Kentron Police Division began an investigation. They personally called me in for questioning, and I said that considering the supermarket [owner's] approach, that he apologized to us for the behavior of his employees, we don't have a complaint. Some time later, we were notified that they refused to launch a criminal case," says Manukyan.
Journalist Reports Crime But Says He Has No Complaint Against His Assailants
On June 21, Ararum.am news site co-founder HovhannesYesayan testified to police at the Kanaker-Zeytun division in Yerevan that at around 3 am the same day, two unknown men attacked him in the yard of 14/1 Rubinyants St. in Yerevan. While gathering materials for the case, police were unable to identify the men. In such cases of minor injuries, the Armenian Criminal Code stipulates that criminal proceedings will be launched only if the victim complains; however, Yesayan said he has no complaint against the two men. A decision was made on July 1 to refuse to launch a criminal case.
Criminal Case Quashed: Journalist Appeals Decision in Court
Two cases were filed this year concerning the obstruction of ChorrordInknishkhanutyun newspaper reporter AniGevorgyan's activities: according to one, the criminal case filed with Armenia's Special Investigation Service (SIS), police officer VardanGevorgyanonFebruary 12 at Mashtots Park attempted to grab Gevorgyan's camera and obstruct her professional activity. In the complaint she filed with SIS, Gevorgyan stated that police used force against her not only at the park, but also in Kentron Division — the latter by department chief ArtakPoghosyan.
Gevorgyan informed Hetq that the case was quashed, after which she took the matter to court to dispute the decision. The case is currently underway, with the next court date set for Sept. 24.
The second incident occurred on June 23. After demonstrators protesting the electricity hike had been detained by police, Gevorgyan went to the yard of the Kentron division of Yerevan Police to cover the event where, she said, a group of police employees used force against her, injuring her lower lip. She reported this incident to the police, adding that the police employees obstructed her professional activities with their actions.
A decision was made to send the case to SIS through the Prosecution Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan.
On July 1, SIS issued a statement that on the basis of the report of Ani and SargisGevorgyan, a criminal case was launched under RA Criminal Code Article 309 Section 2 ("exceeding official authorities, committed with violence, weapons, or special measures") and Article 164 Section 3 ("hindrance to the legal professional activities of a journalist") concerning the events of June 23.
"This criminal case is currently under examination at the Special Investigation Service, with which I and iLur.am [camera] operator SargisGevorgyan were recognized as the injured party. We've already been questioned; on Sept. 11 we were acquainted with the decision to establish an investigative team for this case. Though there are more than 20 victims in this case [a group of citizens also filed a report with the police concerning police force used against them, and a criminal case was filed], no police officer has been identified as a suspect. That is to say, we're victims, but from what or by whom, the investigative body has failed to identify," says Gevorgyan.
When a Journalist Denies Use of Force Against Him
The website of Hraparak newspaper reported that Kentron TV reporter GevorgKhachatryan was severely beaten by the "Tsarukyan punitive brigade" [AM] (referring to Kentron TV owner, Prosperous Armenia Party leader GagikTsarukyan) and dismissed from his job.
No evidence of the beating was found, and on August 27, a decision was made to refuse to launch criminal proceedings — on the basis of lack of corpus delicti.
After the news was published, the reporter called the editorial office and tried to deny the incident. "Basically, we live in a country where the [person who was] beaten resists and asks he not be protected. Perhaps he believes he deserves to be beaten," concluded Hraparak.
Reporter Assaulted Outside National Assembly
On Sept. 9, after the art group Hakaharvats ("counter strike") hung a banner on the Armenian National Assembly's main gate that read “Hello Rob” (referring to former Armenian president Robert Kocharyan), Head of the National Security Service of the National Assembly Karen Hayrapetyan came out of the gates and tore the banner, then approached A1+ journalist Marine Khachatryan, who was filming the incident, hitting her arm and throwing her recording device (an iPad) to the ground.
Hayrapetyan said he didn't notice the journalist's press badge and thought it was the journalist who hung the banner on the gates.
On Sept. 12, a statement was issued that upon General Prosecutor GevorgKostanyan's request, the Special Investigation Service will investigate the incident between the security chief and the journalist. Khachatryan herself did not submit a statement or file a complaint.
The number of several dozen cases of violence against journalists since Armenia gained independence that were exposed can be counted on one hand. Human rights defenders and journalists repeatedly claim that the police does not carry out a proper investigation and the situation remains unchanged. Everything wraps up with the investigators' favorite expression of "lack of corpus delicti" and a green light for new incidents of violence.