«Ինքնասպանության վարկածը հորինված է, մեր տղային սպանել են»
Թալինում ծնված Արման Մուրադյանն, ավարտելով դպրոցը, ընդունվել է Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիա, սովորել գերազանց: Այնուհետև մեկ ու կես տարի սովորելուց հետո՝ 2011թ. զորակոչվել է բանակ, 2012-ից տեղափոխվել է Մարտակերտ, ծառայել ԼՂ բանակում: Սակայն 20-ամյա Արմանն այդպես էլ չի վերադարձել տուն: Անցյալ տարի հուլիսի 30-ին նրա դին հայտնաբերվել է դիրքերում՝ հրազենային վնասվածքով: Արմանի ծնողներին հայտնել են, թե իրենց որդին ինքնասպան է եղել, բայց նրանք ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր չեն հավատում այդ վարկածին: Նրանք պնդում են, որ որդուն սպանել են:
«3 ամիս էր մնացել Արմանի ծառայությանը, պատրաստվում էինք դիմավորել… Մեր տղան ո՛չ խեղճ էր, ո՛չ կոտրվող, գերազանց սովորող, կյանքը սիրող, հայրենիքը սիրող մարդ էր: Սերժանտ էր, շատ բարձրահասակ, ուժեղ տղա: Տեսեք, թե բանակից ուղարկած ամեն նկարի հետևում ինչ բանաստեղծություններ է գրել հայրենիքի մասին, ծառայության մասին»,- պատմում էր «Հետքի» խմբագրություն եկած Արման Մուրադյանի հայրը՝ Հովսեփ Մուրադյանը:
Դեպքից 5 օր հետո՝ 2013-ի օգոստոսի 5-ին, ձերբակալվել է գումարտակի հրամանատարի սպառազինության գծով տեղակալ, մայոր Էմիլ Ավետիսյանը: Մայորին մեղադրանք է առաջադրվել ոչ թե սպանության, այլ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով՝ 358.1. հոդվածի 2 մասով, (զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարելու կապակցությամբ ստորադասին ծեծելը կամ նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելը), 358.1.հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, (ստորադասի նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելը, որոնք կատարվել են 2 կամ ավելի անձանց նկատմամբ) և 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով ( պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը):
«Մեր տղան նպատակադրվել էր գալ, շարունակել ուսումը Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ակադեմիայում, ուզում էր լավ մասնագետ դառնար, ծառայեր ժողովրդին: Բայց չթողեցին: Ես իմ սեփական հետաքննությունն եմ արել մեկ տարի շարունակ ու պարզել եմ, որ Արմանին սպանել են: Բայց այն զինվորները, ովքեր ուզեմ են խոսեն, զորացրվել են արդեն, ծնողները վախից նրանց երկրից դուրս են տանում»,- «Հետքին» պատմեց Հովսեփ Մուրադյանը
Ըստ Հովսեփ Մուրադյանի՝ իր որդու սպանությամբ ցանկացել են փոխել զորամասի հրամանատար Սմբատ Գրիգորյանին, ով դեպքի հաջորդ օրը վայր է դրել հրամանատարությունը, սակայն մեկ այլ տեղ է նշանակվել հրամանատար: Թեպետ Գրիգորյանը, մամուլում հարցազրույց տալով, հերքել էր, որ իր տեղափոխման հետ է կապված սերժանտ Մուրադյանի մահը, այդուհանդերձ Արմանի հայրը դեռ շարունակում է տղայի մահվան հանգամանքները կապել զորամասի արդեն նախկին հրամանատարին փոխելու հետ: «Սմբատ Գրիգորյանն օգոստոսի 1-ին ինձ ասաց, որ պատրաստ է ամեն ինչ անել, որ որդուս մահվան հանգամանքները բացահայտվեն, բայց հետո իմացա, որ նույն օրը իրեն փոխել են»,- ասաց Հովսեփ Մուրադյանը:
Նշենք, որ անցյալ տարի Արման Մուրադյանի մահը նույն զորամասում առաջինը չէր, այլ՝ երրորդ դեպքը: 2013թ. մարտի 20-ին մահացել էր զինծառայող Վոլոդյա Ավագյանը, իսկ ապրիլի 19-ին՝ Րաֆֆի Մարաշյանը:
«Բռնություն, ծեծ է եղել Էմիլ Ավետիսյանի կողմից, ինչի մասին վկայել են զինվորները: Ամսի 30-ին Էմիլը մտել է բլինդաժ, ծեծելով զինվորներին, Արմանին էլ է ծեծել, խլել է որդուս ամրակցված զենքը ու կրակել նրան: Ես չեմ նշում այն զինվորների անունները, որոնք ինձ ինֆորմացիա են տվել, վախենում եմ, որ այդ երեխաներին էլ կվնասեն»,-պատմեց մահացած սերժանտի հայրը:
Այս պահին նախաքննությունն ավարտված է, դատավարություն է ընթանում Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նստավայրը՝ Ստեփանակերտ: Սակայն տուժողների իրավահաջորդներին պատշաճ չեն ծանուցել, որ դատական նիստերը մայիսից սկսված են:
«Իրենք նիստը անում են, 2 օր հետո նոր նամակ ենք ստանում, որ 2 օր առաջ Ստեփանակերտում նիստ էր: Էդպիսի բան կլինի՞: Ուզում եմ գոնե հասնեմ նրան, որ դատավարությունը տեղափոխվի Հայաստան: Դեպքը Մարտակերտում է եղել, գործը Ստեփանակերտում են լսում, էն էլ՝ Սյունիքի մարզի դատական կազմով: Ոտքից գլուխ անօրինականություն է: Որտեղ էլ բողոք ենք գրում, պատասխան չկա կամ ուղարկում են էն մարմնին, ումից մենք բողոքում ենք»,-ասաց որդեկորույս հայրը:

The Mouradyan family of Talin believes their son Arman was killed while serving in the Artsakh Defense Army and did not commit suicide as officially claimed. Here’s their version of events.
Arman Mouradyan had only three months military service left when his body was discovered on June 30, 2013. He had died from gunshot wounds at a military outpost of the Artsakh Defense Army.
His parents were told that their son had committed suicide. They’ve never accepted that version of events and have always held that Arman was murdered.
After graduating high school, Arman Mouradyan enrolled in the State Academy of Emergency Affairs Management. He was a superior student who later was conscripted into the army in 2011. He was transferred to Martakert a year later.
“Arman had three months left to serve. We were preparing to welcome him back home. Our son wasn’t a quitter. He was a brilliant student wholoved life and his country. He was a sergeant, a strong, tall boy. You can see what poems he wrote about the homeland and his military service on the back of photos he sent home,” Arman’s father Hovsep recounted during a visit to the Hetq office.
On August 5, 2013, five days after Arman’s body was found, Major Emil Avetisyan, deputy to the battalion leader in charge of weaponry, was arrested and charged not for the murder but for beating and employing violence against his subordinates. Avetisyan was also charged with abuse of authority by an officer.
“Our boy was planning to continue his education at the Emergency Affairs Academy. He wanted to become a professional and assist his countrymen. But they didn’t let him. I pursued my own investigation for one year and revealed that they killed Arman. Those soldiers who want to talk have already been discharged. Their parents have sent them overseas out of fear,” Hovsep Mouradyan told Hetq.
The dead boy’s father claims that Arman’s murder was a ploy to have Smbat Grigoryan, the post commander, relocated. The day after the incident Grigoryan resigned his command but was appointed commander somewhere else.
While Grigoryan denied that Sargent Mouradyan’s death had anything to do with the relocation in a subsequent press interview, Arman’s father continues to link the two.
“On August 1 Smbat Grigoryan told me that he was prepared to do everything to get to the bottom of my son’s death. I later learned that they replaced him that same day,” Hovsep Mouradyan told Hetq.
We should note that Arman Mouradyan’swasn’t the first soldier to die at this military post. He was the third. On March 20, 2013 VolodyaAvagyan died, followed by RaffiMarashyan on April 19, 2013.
“There was beating and violence employed by Emil Avetisyan, which is attested to by other soldiers. On the 3oth, Emil entered the barracks and beat the soldiers, including Arman. Her snatched my son’s weapon and shot him. I won’t note the names of the soldiers who told me this. I am fearful that they will hurt these kids too,” Hovsep Mouradyan said.
The preliminary examination of the case has now ended. The case is being tried at the Syunik Regional Court in Stepanakert. The court however never adequately informed the families of the injured parties that the trail began in May.
“They hold a session and we only receive a notice two days later. This is unheard of. At a minimum, I would like to have the trial relocated to Armenia. The incident took place in Martakert and the trial is taking place in Stepanakert, attended by the staff of the Syunik Provincial Court. It’s an infringement from top to bottom. Our complaints either go unanswered or are directed to the same body we are protesting against,” Hovsep Mouradyan told Hetq.