«Ինքնասպանության վարկածը հորինված է, մեր տղային սպանել են»
Թալինում ծնված Արման Մուրադյանն, ավարտելով դպրոցը, ընդունվել է Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիա, սովորել գերազանց: Այնուհետև մեկ ու կես տարի սովորելուց հետո՝ 2011թ. զորակոչվել է բանակ, 2012-ից տեղափոխվել է Մարտակերտ, ծառայել ԼՂ բանակում: Սակայն 20-ամյա Արմանն այդպես էլ չի վերադարձել տուն: Անցյալ տարի հուլիսի 30-ին նրա դին հայտնաբերվել է դիրքերում՝ հրազենային վնասվածքով: Արմանի ծնողներին հայտնել են, թե իրենց որդին ինքնասպան է եղել, բայց նրանք ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ այսօր չեն հավատում այդ վարկածին: Նրանք պնդում են, որ որդուն սպանել են:
«3 ամիս էր մնացել Արմանի ծառայությանը, պատրաստվում էինք դիմավորել… Մեր տղան ո՛չ խեղճ էր, ո՛չ կոտրվող, գերազանց սովորող, կյանքը սիրող, հայրենիքը սիրող մարդ էր: Սերժանտ էր, շատ բարձրահասակ, ուժեղ տղա: Տեսեք, թե բանակից ուղարկած ամեն նկարի հետևում ինչ բանաստեղծություններ է գրել հայրենիքի մասին, ծառայության մասին»,- պատմում էր «Հետքի» խմբագրություն եկած Արման Մուրադյանի հայրը՝ Հովսեփ Մուրադյանը:
Դեպքից 5 օր հետո՝ 2013-ի օգոստոսի 5-ին, ձերբակալվել է գումարտակի հրամանատարի սպառազինության գծով տեղակալ, մայոր Էմիլ Ավետիսյանը: Մայորին մեղադրանք է առաջադրվել ոչ թե սպանության, այլ Քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածներով՝ 358.1. հոդվածի 2 մասով, (զինվորական ծառայության պարտականությունների կատարելու կապակցությամբ ստորադասին ծեծելը կամ նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելը), 358.1.հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, (ստորադասի նկատմամբ բռնի գործողություններ կատարելը, որոնք կատարվել են 2 կամ ավելի անձանց նկատմամբ) և 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով ( պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը):
«Մեր տղան նպատակադրվել էր գալ, շարունակել ուսումը Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ակադեմիայում, ուզում էր լավ մասնագետ դառնար, ծառայեր ժողովրդին: Բայց չթողեցին: Ես իմ սեփական հետաքննությունն եմ արել մեկ տարի շարունակ ու պարզել եմ, որ Արմանին սպանել են: Բայց այն զինվորները, ովքեր ուզեմ են խոսեն, զորացրվել են արդեն, ծնողները վախից նրանց երկրից դուրս են տանում»,- «Հետքին» պատմեց Հովսեփ Մուրադյանը
Ըստ Հովսեփ Մուրադյանի՝ իր որդու սպանությամբ ցանկացել են փոխել զորամասի հրամանատար Սմբատ Գրիգորյանին, ով դեպքի հաջորդ օրը վայր է դրել հրամանատարությունը, սակայն մեկ այլ տեղ է նշանակվել հրամանատար: Թեպետ Գրիգորյանը, մամուլում հարցազրույց տալով, հերքել էր, որ իր տեղափոխման հետ է կապված սերժանտ Մուրադյանի մահը, այդուհանդերձ Արմանի հայրը դեռ շարունակում է տղայի մահվան հանգամանքները կապել զորամասի արդեն նախկին հրամանատարին փոխելու հետ: «Սմբատ Գրիգորյանն օգոստոսի 1-ին ինձ ասաց, որ պատրաստ է ամեն ինչ անել, որ որդուս մահվան հանգամանքները բացահայտվեն, բայց հետո իմացա, որ նույն օրը իրեն փոխել են»,- ասաց Հովսեփ Մուրադյանը:
Նշենք, որ անցյալ տարի Արման Մուրադյանի մահը նույն զորամասում առաջինը չէր, այլ՝ երրորդ դեպքը: 2013թ. մարտի 20-ին մահացել էր զինծառայող Վոլոդյա Ավագյանը, իսկ ապրիլի 19-ին՝ Րաֆֆի Մարաշյանը:
«Բռնություն, ծեծ է եղել Էմիլ Ավետիսյանի կողմից, ինչի մասին վկայել են զինվորները: Ամսի 30-ին Էմիլը մտել է բլինդաժ, ծեծելով զինվորներին, Արմանին էլ է ծեծել, խլել է որդուս ամրակցված զենքը ու կրակել նրան: Ես չեմ նշում այն զինվորների անունները, որոնք ինձ ինֆորմացիա են տվել, վախենում եմ, որ այդ երեխաներին էլ կվնասեն»,-պատմեց մահացած սերժանտի հայրը:
Այս պահին նախաքննությունն ավարտված է, դատավարություն է ընթանում Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նստավայրը՝ Ստեփանակերտ: Սակայն տուժողների իրավահաջորդներին պատշաճ չեն ծանուցել, որ դատական նիստերը մայիսից սկսված են:
«Իրենք նիստը անում են, 2 օր հետո նոր նամակ ենք ստանում, որ 2 օր առաջ Ստեփանակերտում նիստ էր: Էդպիսի բան կլինի՞: Ուզում եմ գոնե հասնեմ նրան, որ դատավարությունը տեղափոխվի Հայաստան: Դեպքը Մարտակերտում է եղել, գործը Ստեփանակերտում են լսում, էն էլ՝ Սյունիքի մարզի դատական կազմով: Ոտքից գլուխ անօրինականություն է: Որտեղ էլ բողոք ենք գրում, պատասխան չկա կամ ուղարկում են էն մարմնին, ումից մենք բողոքում ենք»,-ասաց որդեկորույս հայրը:

“Версия о самоубийстве придумана, нашего сына убили...”
Родившийся в Талине Арман Мурадян по окончании школы поступил в Государственную академию кризисного управления. Учился на отлично. Через полтора года, в 2011-ом, был призван в армию. В 2012 году Армана перевели в Мартакерт, он служил в армии НК. Однако 20-летний парень так и не вернулся домой. 30 июля прошлого года на позициях было обнаружено его тело с огнестрельным ранением. Родителям Армана сообщили, что их сын покончил с собой. Но ни тогда, ни сегодня они не верят в эту версию и утверждают, что их сына убили.
“До демобилизации Армана оставалось три месяца, мы готовились встретить его... Нашего сына нельзя было сломить. Он был отличником в учебе, любил жизнь, любил свою родину, имел звание сержанта. Он был высоким сильным парнем. Посмотрите, какие стихи о родине, о службе он писал на обратной стороне присланных из армии фотографий”,- сказал посетивший редакцию Hetq.am отец Армана Мурадяна Овсеп Мурадян.
5 августа 2013 г., через пять дней после произошедшего, был задержан заместитель командира воинской части по линии вооружений майор Эмиль Аветисян. Ему было выдвинуто обвинение не в убийстве, а по трем статьям УК РА: ч.2 ст. 358.1 (нанесение побоев начальнику или применение иного насилия в отношении него в связи с исполнением обязанностей военной службы), п.2 ч.3 ст.358.1 (применение насилия в отношении подчиненного) и ч.1 ст.375 1. (злоупотребление начальника или должностного лица властью или должностным положением, превышение власти или пределов должностных полномочий).
“Наш сын собирался по возвращении из армии продолжить учебу в академии МЧС. Он хотел стать хорошим специалистом, служить своему народу, но ему не дали это сделать. В течение года я проводил собственное расследование и выяснил, что Армана убили. Однако солдаты, которые хотели кое-что рассказать, уже демобилизовались. И родители, боясь за своих сыновей, вывезли их из страны”,- сказал Hetq.am Овсеп Мурадян.
По словам нашего собеседника, посредством убийства его сына хотели сменить командира воинской части Смбата Григоряна. Он на следующий день сложил с себя командирские полномочия, но был назначен командиром другой воинской части. И хотя в своем интервью прессе Григорян отрицал, что смерть сержанта Мурадяна связана с его переводом, отец Армана продолжает связывать обстоятельства смерти сына со сменой уже бывшего командира части. “1 августа Смбат Григорян сказал мне, что готов сделать все для установления обстоятельств смерти моего сына. Но потом я узнал, что в тот же день его перевели в другую часть”,- рассказал Овсеп Мурадян.
Отметим, что смерть Армана Мурадяна в этой воинской части была не первой, а третьей за прошлый год. 20 марта 2013 г. здесь умер военнослужащий Володя Авакян, а 19 апреля – Раффи Марашян.
“Со стороны Эмиля Аветисяна было применено насилие, избиение, о чем свидетельствовали солдаты. 30 числа Эмиль пришел в блиндаж и начал избивать солдат. Армана он тоже избил, отнял закрепленное за ним оружие и выстрелил в него. Я не называю имена солдат, которые сообщили мне эту информацию, так как боюсь, что им могут навредить”,- сказал О.Мурадян.
В настоящее время предварительное следствие уже завершено. В суде общей юрисдикции Сюникской области (резиденция в Степанакерте) идет судебный процесс, однако правопреемники потерпевших не были надлежащим образом извещены о том, что с мая уже идет судебный процесс.
“Они проводят заседание, а мы лишь через два дня получаем письмо о том, что два дня назад в Степанакерте состоялось заседание. Где это видано... Я хочу добиться хотя бы того, чтобы судебный процесс проходил в Армении. Случай произошел в Мартакерте, дело слушают в Степанакерте, причем составом суда Сюникской области. Это полное беззаконие. Если же мы обращаемся с жалобой, то или не получаем ответа, или жалобу пересылают тому органу, на который мы жалуемся”,- отметил отец.