Խորհրդանշական տորթ՝ արդարադատության նախարարին
Լուսանկարներում նույն մարդն է՝ 19 տարվա տարբերությամբ. 19 տարեկանից՝ 1996թ.-ից անազատության մեջ գտնվող (1997թ.-ին մահապատժի, 2003թ.-ից` ցմահ ազատազրկման դատապարտված) նախկին զինվոր Արթուր Մկրտչյանը: Նրա մայրը՝ Ջավահիր Մկրտչյանը, այսօր խորհրդանշական տորթ նվիրեց արդարադատության նախարարին: Տորթի վրայի երկու 19 թվերը խորհրդանշում են Արթուրի` ազատության եւ բանտարկության մեջ անցկացրած տարիները:
Նախարար Հովհաննես Մանուկյանը մարզային այցի էր: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը: Ցմահ բանտարկյալի ծնողները տորթը հանձնեցին ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն:
«Իմ տղայի 38-ամյակը լրացավ բանտում, նա կյանքի ուղիղ կեսն ապրել է ազատության մեջ: 18 տարեկանում գնացել է հայոց բանակ` ծառայելու, բայց արդեն 21 տարի նրան չենք կարողանում տուն վերադարձնել: Այս տորթով ուզում եմ սթափության կոչ անել պետական համապատասխան մարմիններին, որ խնդիրը հրատապ լուծում է պահանջում: Լրիվ երեխա էր, որ խոշտանգումներով գործ սարքեցին գլխին, թե իբր 5 համածառայակիցների սպանության մեջ ինքն է մեղավոր: Հիմա արդեն միջին տարիքի տղամարդ է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Ջավահիր Մկրտչյանը՝ շեշտելով, որ 19 տարի պայքարում են արդարության վերականգնման համար:
«Ցմահ է դատապարտված ոչ միայն Արթուրը, այլև մի ամբողջ ընտանիք»,- շեշտեց Արթուրի հայրը՝ Համբարձում Մկրտչյանը:
Արթուրն ու իր հարազատները բազմիցս դիմել են Հայաստանի երեք նախագահներին՝ քրեական գործի վերաբացման խնդրանքով, սակայն ապարդյուն: Մի քանի անգամ գործի վերանայման պահանջով Արթուրը դիմել է բողոքի ծայրահեղ միջոցի՝ անժամկետ հացադուլի, սակայն ապարդյուն: Հանրապետության նախկին նախագահ Ռ. Քոչարյանի ղեկավարման տարիներին Արթուրի մայրը ինքնահրկիզման փորձ է կատարել նախագահական նստավայրի դիմաց: Այս գործի անկատարությանը դեռ տարիներ առաջ մամուլում անդրադարձել է լրագրող Ժաննա Ալեքսանյանը, «Ինտերնյուս» ՀԿ-ն նկարահանել է փաստագրական ֆիլմ՝ լրագրողական հետաքննության ժանրում:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» դատարանների կենտրոնական արխիվում ուսումնասիրել էր Արթուր Մկրտչյանի քրեական գործը: Արթուրը նախաքննության փուլում ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել խոշտանգումներից ու բռնություններից հետո: Խոշտանգել են ոչ միայն իրեն, այլև հարևան զորամասերից մեկում ծառայող եղբորը, քրեական գործ են հարուցել նրանց հոր՝ Համբարձում Մկրտչյանի նկատմամբ: Դատարանում, սակայն, Արթուրը սկսել է խոսել, պատմել է, որ Կոթիի զորամասի դիրքեր դեպքի օրը՝ 1996թ. հունիսի 10-ի լույս 11-ի գիշերը եկել է ՊՆ համարանիշներով «Նիվա» մակնիշի մեքենա, որ եղել է զենքի առևտուր, որ ինքը սպանության հետ կապ չունի: Բայց դատարանը արժանահավատ չի համարել Արթուրի ցուցմունքը՝ նշելով, որ նա պատասխանատվությունից է փորձում խուսափել:
Սակայն 19 տարի անց նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց Արթուրի ցուցմունքը՝ պնդելով, որ, այո, դիրքերում օտար մարդիկ են եղել սպանության գիշերը. «Չեմ ուզում Ձեզ օպերատիվ տեղեկատվություն հայտնել, բայց դիրք եկած մարդիկ, ըստ էության, եկել էին Արթուր Մկրտչյանից զենք գնելու համար: Չեմ բացառում, որ միգուցե երկուսին սպանել են ուրիշները: Բայց այն, որ Արթուրը մեղավոր է երեք զինվորների սպանության մեջ, ես դրանում ոչ մի վայրկյան չեմ կասկածում»:
Փաստորեն, նախկին զինդատախազը 19 տարի անց հաստատել է այն, ինչ իր ցուցմունքում նշել է Արթուր Մկրտչյանը, սակայն մահապատժի դատավճիռը կայացվել է «միգուցե»-ով:
Թե՛ դատարանում, թե՛ տարիներ անց անգամ զոհված 5 տղաների հարազատները չեն հավատացել ու չեն հավատում նախաքննական մարմնի՝ զինդատախազության մեղադրանքին ու դատարանի դատավճռին: Չեն հավատում, որ Արթուրն է իրենց զավակներին զրկել կյանքից: Անգամ սպանված զինվորներից մեկի՝ Վարդան Մարտոյանի հայրը՝ Ռաֆիկ Մարտոյանը, ֆիլմում մեջբերել է քննիչ Սուրեն Թարվերդյանի խոսքերը, թե այս պատմության մեջ մի 40 մարդ կա խառնված. «Թարվերդյանն ինձ ասաց, որ հերթով բոլորին պիտի մեջտեղ բերենք, բայց դատապարտեցին միայն մեկին՝ Արթուրին»:
«Հետքը» եղել է նաև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում ու հարցազրույց վարել 19-րդ տարին բանտում գտնվող Արթուր Մկրտչյանի հետ:

Символический торт – министру юстиции
На этих фотографиях изображен один и тот же человек, только с разницей в 19 лет. Это бывший солдат Артур Мкртчян, который с 1996-го года, то есть с 19-ти лет, отбывает наказание: в 1997 году он был осужден к смертной казни, в 2003 году – к пожизненному заключению. Мать Артура Джаваир Мкртчян сегодня подарила министру юстиции символический торт. Установленные на торте две цифры “19” символизируют количество лет, проведенных Артуром на свободе и в тюрьме.
Пресс-секретарь министра юстиции Цовинар Хачатрян сообщила нам, что Ованнес Манукян находится в области. Родители пожизненно осужденного передали торт в управление информации и по связям с общественностью Минюста РА.
“38 лет моему сыну исполнилось в тюрьме. Ровно половину своей жизни он провел в заключении. В 18 лет он отправился служить в армию, но уже 21год мы не можем вернуть его домой. Этим тортом я хочу призвать соответствующие государственные органы проявить здравомыслие и осознать, что проблема требует срочного решения. Он был совсем ребенком, когда посредством пыток против него сфабриковали дело, по которому он якобы виновен в убийстве пяти сослуживцев. Сейчас он уже мужчина средних лет”,- сказала в беседе с Hetq.am Джаваир Мкртчян, подчеркнув, что 19 лет они добиваются справедливости. А отец Артура Амбарцум Мкртчян отметил: “Пожизненно осужден не только Артур, но и целая семья”.
Артур и его родные неоднократно обращались к трем президентам Армении с просьбой пересмотреть уголовное дело, но – тщетно. Артур несколько раз прибегал к крайней мере протеста – бессрочной голодовке, требуя пересмотреть дело, но тоже не добивался результата. При бывшем президенте РА Роберте Кочаряне мать Артура совершила попытку самосожжения перед президентской резиденцией. Еще несколько лет назад о несовершенстве этого дела написала журналистка Жанна Алексанян, а общественная организация “Интерньюс” сняла документальный фильм в жанре журналистского расследования.
Напомним, что Hetq.am изучил в Центральном архиве судов уголовное дело Артура Мкртчяна. На этапе предварительного следствия Артур дал самопризнательные показания после применения к нему насилия. Причем пытали не только Артура, но и служившего в одной из воинских частей его брата, уголовное дело было возбуждено также против их отца, Амбарцума Мкртчяна. Однако в суде Артур начал говорить. Он рассказал, что в ночь на 11 июня 1996 года на воинские позиции в Коти приехал автомобиль “Нива”, что состоялась продажа оружия, что он не имеет отношения к убийству. Но суд не посчитал показания Артура достоверными, отметив, что он пытается уклониться от ответственности.
Спустя 19 лет бывший военный прокурор Гагик Джангирян в беседе с Hetq.am подтвердил показания Артура, отметив, что в ночь совершения убийства на позициях действительно были посторонние люди. “Не хочу сообщать вам оперативную информацию, но эти люди приехали для покупки оружия у Артура Мкртчяна. Не исключаю, что двоих, возможно, убили другие. Но в том, что Артур виновен в убийстве трех солдат, я ни секунды не сомневаюсь”,- заявил Г.Джангирян.
Фактически спустя 19 лет бывший военный прокурор подтвердил то, о чем сообщил в своих показаниях Артур Мкртчян. Однако приговор о смертной казни был вынесен на основе предположений.
И в суде, и даже через много лет родственники убитых солдат не верят в обвинение военной прокуратуры и не считают приговор суда справедливым. Они не верят, что их сыновей лишил жизни Артур. А Рафик Мартоян, отец одного из убитых солдат – Вардана Мартояна, привел в фильме слова следователя Сурена Тарвердяна о том, что в этом убийстве замешано человек сорок. “Тарвердян мне сказал, что по очереди будут выявлять всех, но осудили только одного – Артура”,- сказал Р.Мартоян.
Hetq.am побывал в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” и взял интервью у находящегося уже 19 лет в тюрьме Артура Мкртчяна.