ԱԺ ճաշարանում ՀԴՄ կտրոն չեն տալիս
Ազգային ժողովի նախորդ քառօրյայի ընթացքում քննարկվող հիմնական հարցը «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքն էր: Մի կողմից՝ փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողներն էին բողոքի ցույցեր կազմակերպում ԱԺ դարպասների դիմաց, մյուս կողմից՝ ԱԺ 6 խմբակցություններն էին փորձում ընդհանուր հայտարարի գալ: Առևտրականները դժգոհում էին թղթարարարության բեռից և պահանջում էին հանել այդ դրույթը: Այդ օրենքով նախատեսվում է, որ յուրաքանչյուր գնած կամ ձեռքբերած ապրանքի համար առևտրականը պետք է ներկայացնի փաստաթուղթ: Կառավարությունն էլ պնդում էր, թե փոքր ու միջին առևտրականների միջոցով փորձում են հարկային դաշտ բերել խոշորներին:
Սակայն պարզվում է, որ այդ նույն օրենսդիրները չեն էլ նկատել, որ Ազգային ժողովի ճաշարանում ՀԴՄ-ն անջատված դրված է մի կողմում: Ընդ որում՝ պատգամավորներից շատերը պարբերաբար են օգտվում ճաշարանից: ԱԺ ներկա նախագահն էլ նախկինում ճաշարանի մշտական այցելուներից էր:
Արդեն 1,5 ամիս է՝ ճաշարանը շահագործում է «Դավիթ-Սարգիս Նավասարդյաններ» ՍՊԸ-ն: Այս ընթացքում բազմիցս օգտվելով ճաշարանից՝ որևէ անգամ ՀԴՄ կտրոն չեմ ստացել: Կան մի քանի հանգամանքներ, որոնք միանգամից ուշադրություն են գրավում ճաշարանում: Օրինակ, բոլոր աթոռները ցելոֆանապատ են, նախկինում ճաշարանի անկյունում դրված սուրճի տեսականու փոխարեն այսօր միայն «Lavazza» սուրճի մեքենան է՝ իր տեսականիով և գովազդային թերթիկներով: Այդ սուրճի մեկ բաժակի գինը 330 դրամ է, իսկ մնացյալ լուծվող սուրճերի տեսականին, որոնք 200 դրամը չեն գերազանցում, ներս են տարվել, բայց եթե հարցնեք, կբերեն: Հենց այսպես ներկայացրեց աշխատակիցը մեզ:
Նույնն ասաց նաև ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Սարգիս Նավասարդյանը: Ըստ նրա՝ այս սուրճը լավորակ է, և գինն էլ հարմար է: Ի պատասխան նրա, երբ ասացինք, որ համը լավ չէ, Նավասարդյանը հակառակը պնդեց, թե միայն գովեստներ է ստանում, ու նշեց, թե այդ նույն սուրճը «Պարմա» սուպերմարկետում վաճառվում է ավելի թանկ՝ 300-400 դրամով: «Լավացցա» սուրճը Հայաստան է ներկրում «Անդակո» ՍՊԸ-ն, որին էլ պատկանում է «Պարմա» սուպերմարկետների ցանցը: ՍՊԸ-ի հիմնադիրը Աշոտ Կարապետյանն է: Այս ընկերությունը հայտնի է մի շարքապրանքատեսակների ներկրմամբ, այդ թվում՝ ալկոհոլային խմիչքների և հյութերի («Santal», «Jack Daniel's», «Martini» և այլն):
Ինչ վերաբերում է ԱԺ ճաշարանին, Սարգիս Նավասարդյանը մեր զրույցն անհասկանալի պատճառներով չթույլատրեց ձայնագրել, թերևս մտածելով, որ այդկերպ ավելի հեշտ կլինի իր պատասխաններից հրաժարվելը կամ հակառակը պնդելը: Հարցին, թե ինչու ՀԴՄ կտրոններ չեն տալիս ճաշարանում, ասաց՝ սպասում են նոր հաշվիչ-մեքենայի տեղադրմանը: Երբ հետաքրքրվեցինք, թե ինչքան ժամանակով են կնքել պայմանագիրը, պատասխանեց, որ դեռևս չեն կնքել պայմանագիր:
Այս ընկերությունը հիմնվել է 2011-ի մայիսին և նախկինում նույնպես շահագործել է ԱԺ ճաշարանը: Դրա գործունեությանը մամուլն անդրադարձել էր, մասնավորապես, նշվել էր ՀԴՄ կտրոն չներկայացնելու, հարկային պարտավորությունները չկատարելու, աշխատակիցների թիվը քիչ ներկայացնելու մասին: ԱԺ-ն 2013-ից մեկ տարի ժամկետով պայմանագիր էր կնքել «Ռեդի-Սթեդի» ՍՊԸ-ի հետ: Այս ընկերությունը փոքր շահույթ ունենալու պատճառով, ըստ դրա ղեկավար Բակուր Մելքոնյանի, հետագայում չէր երկարաձգել պայմանագրի ժամկետը:
ԱԺ ճաշարանի սննդի մատակարարումը նրանցից հետո, փաստորեն, վերստին հանձնվել է Սարգիս Նավասարդյանին: Երբ նրան հարցրեցինք, թե ինչու 2013-ին իր ընկերությունը չէր շահագործում ճաշարանը, ասաց, որ անձնական պատճառներ ուներ` այլևս չմանրամասնելով դրանք: Եկամտաբերության մասին էլ նշեց, որ դեռևս 1,5 ամիս են աշխատում, պետք է մի քիչ աշխատեն, հետո կունենա դրա պատասխանը:
Ինչ վերաբերում է ցելոֆանապատ աթոռներին, ընկերության տնօրենն ասաց, թե նախորդ շահագործողի աշխատակիցները տարել են իրենց գույքը, իրենք նորն են գնել և դեռևս ցելոֆաններից չեն հանել դրանք, ինչը կանեն առաջիկայում:

В столовой НС не выдают кассовые чеки
Основной вопрос, который обсуждался на предыдущем четырехдневном заседании Национального Собрания, касался закона “О налоге с оборота”. С одной стороны представители малого и среднего бизнеса проводили акцию протеста перед воротами Национального Собрания, с другой – шесть парламентских фракций пытались придти к общему знаменателю. Торговцы жаловались на серьезные трудности, которые возникнут при оформлении большого количества документов, и требовали отменить это положение. Закон предусматривает представлять документы на все приобретаемые торговцами товары, правительство же утверждает, что с помощью мелких и средних торговцев пытается привести в налоговое поле крупных предпринимателей.
Выяснилось, однако, что те же самые законодатели не заметили, что в столовой Национального Собрания контрольно-кассовые аппараты не используются, они просто отложены в сторону. При этом многие депутаты регулярно пользуются столовой. Раньше ее постоянным посетителем был и нынешний спикер НС.
Уже полтора месяца столовую эксплуатирует ООО “Давид-Саркис Навасардяны”. Все это время я регулярно пользовалась столовой, но ни разу не получила кассовый чек. Здесь есть еще несколько обстоятельств, которые сразу бросаются в глаза. Так, все стулья обернуты целлофаном, а вместо представленных раньше на столике нескольких сортов кофе сегодня стоит аппарат только для приготовления кофе “Lavazza” с его рекламными буклетами. Один стакан этого кофе стоит 330 драмов. Все остальные виды растворимого кофе, стоимость которых не превышала 200 драмов, сейчас находятся за прилавком, но если вы попросите, вам их приготовят. Об этом нам рассказал работник столовой.
То же самое сообщил учредитель и директор компании Саркис Навасардян. По его словам, это кофе хорошего качества и цена приемлемая. Когда же мы заметили, что у него кофе неприятный вкус, Навасардян заявил, что слышит только положительные отзывы, и отметил, что в супермаркете “Парма” этот кофе продается дороже – за 300-400 драмов. Кофе “Lavazza” импортирует в Армению ООО “Андако”, которому и принадлежит сеть супермаркетов “Парма”. Основателем “Андако” является Ашот Карапетян. Эта компания известна как импортер ряда товаров, в частности алкогольных напитков и соков (“Santal”, “Jack Daniel's”, “Martini” и др.).
Что касается парламентской столовой, то Саркис Навасардян по неизвестным причинам не позволил нам записывать беседу на диктофон, видимо, решив, что таким образом ему будет легче отказаться от своих ответов или утверждать обратное. На вопрос, почему в столовой не выдаются кассовые чеки, он заявил, что ждет установки новых контрольно-кассовых аппаратов. Когда мы поинтересовались, на какой срок заключен договор, он ответил, что пока не заключал договор.
Эта компания была основана в мае 2011 г. и в прошлом также эксплуатировала столовую НС. Пресса писала о ее деятельности, отметив, в частности, некоторые факты: кассовые чеки не выдаются, налоговые обязательства не выполняются, количество персонала явно занижено. В 2013 г. Национальное Собрание заключило договор с ООО “Реди Стеди” сроком на год. В дальнейшем эта компания, по словам ее руководителя Бакура Мелконяна, из-за невысокой прибыльности не продлила срок договора.
После “Реди Стеди” поставки продовольствия столовой НС вновь были поручены Саркису Навасардяну. Когда мы спросили его, почему в 2013 г. его компания не эксплуатировала столовую, он, не вдаваясь в подробности, сказал, что у него были личные причины. Касаясь прибыльности, наш собеседник отметил, что компания работает всего полтора месяца, а чтобы ответить на этот вопрос, требуется больше времени.
По поводу обернутых целлофаном стульев директор сказал, что предыдущие сотрудники увезли свое имущество, и им пришлось купить новое. Целлофаны пока не успели снять, сделают это в ближайшее время.