20 տարի անց փակ «դուռը» դարձել է կիսափակ
Արցախյան պատերազմի մասնակից, «Վահան Հովհաննիսյան+30» գործով, 2 ոստիկանի սպանության մեղադրանքով 1997թ. մահապատժի դատապարտված (2003-ից` ցմահ ազատազրկում) Տիգրան Ավետիսյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից անցյալ շաբաթ տեղափոխվել է «Արթիկ» ՔԿՀ: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց դատապարտյալի քույրը՝ Սոնյա Ավետիսյանը:
«Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում տեղեկությունը հաստատեց ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը. «Պատիժը 20 տարի փակ ռեժիմում կրելուց հետո, ըստ օրենքի, փոխվել է ցմահ դատապարտյալի պահման ռեժիմը՝ դառնալով կիսափակ»,- նշեց Գոռ Ղլեչյանը:
«Տիգրանին կայցելեմ մոտ օրերին, գիտեմ, որ լավ է իրեն զգում, էնտեղ ավելի շատ է զբոսանքը, տեսակցությունների հնարավորությունը: 20 տարի փակ ռեժիմում, փակ դռների հետևում պատիժը կրելուց հետո կիսափակ ռեժիմը, իհարկե, առաջընթաց է: Խնդրի մասին այսքան բարձրաձայնումները, կարծում եմ, արդյունք տվեցին: Գիտեք, որ մենք 20 տարի պաքարում ենք, որ նա ազատություն վերադառնա, ապրի իր կյանքով, բայց չենք կարողանում ապացուցել, որ դատական սխալներ են եղել, քանի որ 1997-ին քաղաքական պատվերով դատապարտեցին նրան: 1995թ., երբ ինքնակամ գնաց ոստիկանություն, 25 տարեկան էր, էսօր 45 տարեկան տղամարդ…»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց ցմահ դատապարտյալի քույրը:
Կիսաոչնչացված քրեական գործը
«Հետքը» դատարանների արխիվում ծանոթացել է «Վահան Հովհաննիսյան+30» գործի պատառիկներին, գրել, որ պետությունը ոչնչացրել է քրեական գործի 20 հատորներից 16-ը: Այդ քրեական գործից պահպանվել են անձանց մեղադրական եզրակացությունները, մոտ 150 էջանոց դատավճիռը և 5 հատոր: Տիկին Սոնյան գործից ավելի շատ նյութեր է պահպանել, քան պետությունը: Հենց նրա պահպանած նյութերում գտանք Տիգրան Ավետիսյանի փաստաբան Պողոսովայի ճառը, որտեղ կային հիշատակումներ իր պաշտպանյալին խոշտանգելու ու ինքնախոստովանական ցուցմունքներ կորզելու մասին: «Իմ պաշտպանյալի ինքնախոստովանական ցուցմունքը կազմվել է նրա գլուխը ջարդելուց ու ծնոտը կոտրելուց հետո: Գիշերը քննիչը հարցաքննել է նրան առանց փաստաբանի ներկայության: Կազմվել է ձևական արձանագրություն փաստաբանի մասնակցության հրաժարման մասին» (հատոր 13, որն այսօր ոչնչացված է պետության կողմից):
Տիգրան Ավետիսյանը կիսափակ ռեժիմ տեղափոխված առաջին ցմահ բանտարկյալը չէ
ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը ընդգծեց, որ Տիգրան Ավետիսյանը կիսափակ ռեժիմ տեղափոխված առաջին ցմահ բանտարկյալը չէ, եւս երկու տեղափոխված դատապարտյալներ չեն ցանկանում, որ իրենց անունները հրապարակվեն:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. կիսափակ ռեժիմ՝ «Արթիկ» ՔԿՀ էր տեղափոխվել 1991թ. մահապատժի դատապարտված Մանուկ Սեմերջյանը, ով պայքարում էր իր պայմանական ազատման համար, սակայն մերժում ստանում: 2012թ. դեկտեմբերին նա մահացավ քաղաքացիական հիվանդանոցում հիվանդությունից: Մանուկ Սեմերջյանի ստամոքսը պատժի կրման տարիներին մի քանի անգամ վիրահատվել էր:
Ռեժիմային փոփոխությունների նախագիծը երեք տարի է՝ ԱԺ-ում է
Երբ մասնակցում էինք Մանուկ Սեմերջյանի պայմանական վաղաժամկետ ազատման բողոքի դատական քննությանը, վերահսկող դատախազն ասաց հետևյալը. «20 տարի փակ ռեժիմում ենք պահել նրան, ո՞նց միանգամից բաց թողնենք»: Հետաքրքիր է, երբ պատժի կրման 15 տարին լրացել էր, համակարգը չգիտե՞ր, որ մի օր էլ 20-ն է լրանալու:
Կա օրենսդրական կազուս. և՛ ցմահ դատապարտյալների պայմանական ազատման իրավունքն է 20 տարի անց նախատեսված, և՛ կիսափակ ռեժիմի անցումը: Հետևաբար, ցմահ դատապարտյալին ազատության պատրաստելու, կիսափակ ու կիսաբաց ռեժիմ տեղափոխելու շեմը պետք է ավելի ցածր լինի:
Բազմաթիվ առաջարկներից հետո երեք տարի առաջ ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի մշտական հանձնաժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Հարությունյանը հեղինակեց քրեակատարողական օրենսգրքերում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որոով նախատեսվում է ցմահ դատապարտյալների փակ ռեժիմի փոխարինումը կիսափակի 15 տարի պատիժը կրելուց հետո` ներկայիս 20 տարվա փոխարեն: Իսկ 18 տարի անց ցմահ դատապարտյալը կարող է տեղափոխվել կիսաբաց ռեժիմ՝ այդպիսով պատրաստվելով ազատության: Սակայն այդ նախագիծը դեռ 3 տարի առաջ ԱԺ քառօրյա է ընդգրկվել, բայց այդպես էլ օրենք չի դարձել:
Հ.Գ. ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ թույլտվությամբ ու Տիգրան Ավետիսյանի համաձայնությամբ «Հետքը» շուտով կայցելի «Արթիկ» ՔԿՀ՝ հարցազրույց վարելու ցմահ դատապարտյալ Տիգրան Ավետիսյանի հետ:

Спустя 20 лет закрытая “дверь” наполовину открылась
Участник Арцахской войны Тигран Аветисян, который в рамках уголовного дела “Ваан Ованнисян+30” в 1997 г. был осужден к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению) по обвинению в убийстве двух полицейских, на минувшей неделе был переведен из УИУ “Нубарашен” в УИУ “Артик”. Об этом нам сообщила сестра осужденного Соня Аветисян.
Эту информацию в телефонной беседе с Hetq.am подтвердил и начальник отдела общественных связей управления УИУ Министерства юстиции РА Гор Глечян: “По закону после 20-летнего несения наказания в закрытом режиме осужденный был переведен на полузакрытый режим”.
“В ближайшие дни я навещу Тиграна. Знаю, что он чувствует себя хорошо. Там больше времени отводится на прогулки, есть возможность для свиданий. После 20-летнего содержания в закрытом режиме полузакрытый режим, конечно, прогресс. Я думаю, что многочисленные публикации по этому вопросу дали результат. Вы знаете, что мы 20 лет добиваемся того, чтобы он вышел на свободу, жил своей жизнью. Но мы не можем доказать, что были допущены судебные ошибки, что в 1997 году его осудили по политическому заказу. В 1995 году, когда он добровольно явился в полицию, ему было 25 лет. Сегодня это 45-летний мужчина…”,- сказала в беседе с нами сестра пожизненно осужденного.
Уничтоженное наполовину уголовное дело
В архиве судов Hetq.am ознакомился с документами, оставшимися от дела “Ваан Ованнисян+30”. Мы уже писали о том, что из 20 томов уголовного дела 16 государство уничтожило. От этого дела сохранились лишь обвинительные заключения, 150-страничный судебный приговор и 5 томов. Соня Аветисян сохранила болше материалов, чем государство. Именно в этих бумагах мы нашли речь адвоката Тиграна Аветисяна Погосовой, в которой упоминалось о применении пыток к ее подзащитному и получении таким образом самопризнательных показаний: “Самопризнательные показания моего подзащитного были получены после того, как ему разбили голову и сломали челюсть. Следователь допрашивал его ночью, в отсутствие адвоката. Был составлен формальный протокол об отказе адвоката от участия в допросе” (том 13, который уничтожен государством).
Тигран Аветисян не первый пожизненно осужденный, переведенный на полузакрытый режим
Начальник отдела общественных связей управления УИУ МЮ Гор Глечян подчеркнул, что Тигран Аветисян не первый пожизненно осужденный, которого переводят на полузакрытый режим. Есть еще двое осужденных, которые не хотят, чтобы их имена были обнародованы.
В 2012 г. в УИУ “Артик” был переведен осужденный в 1991 году к смертной казни Манук Семерджян, который добивался условного освобождения, однако получал отказ. В декабре 2012 г. он умер в гражданской больнице. За годы несения наказания Семерджяну несколько раз оперировали желудок.
Законопроект о режимных изменениях находится в НС уже три года
В ходе судебного рассмотрения заявления об условно-досрочном освобождении Манука Семерджяна, на котором присутствовали и мы, осуществлявший надзор прокурор заявил: “Мы двадцать лет содержали его в закрытом режиме, не можем же мы сразу освободить его”. Интересно, а по истечении 15 лет система не знала, что может наступить и 20-летний срок?
Существует законодательный казус: право и на условное освобождение, и на переход на полузакрытый режим пожизненно осужденные имеют только после 20 лет несения наказания. Следовательно, порог подготовки пожизненно осужденного к выходу на свободу, его переводу на полузакрытый или полуоткрытый режим должен быть снижен.
Три года назад после многочисленных предложений бывший председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Давид Арутюнян разработал проект изменений в Уголовно-процессуальном кодексе, которым предусматривается переводить пожизненно осужденного на полузакрытый режим через 15 лет несения наказания вместо нынешних 20 лет. А через 18 лет пожизненно осужденный может быть переведен на полуоткрытый режим, что будет означать подготовку к выходу на свободу. Три года назад этот проект был включен в повестку четырехдневного заседания НС, но так и не стал законом.
P.S. С разрешения управления УИУ Минюста РА и с согласия Тиграна Аветисяна Hetq.am в ближайшее время посетит УИУ “Артик”, чтобы взять интервью у пожизненного осужденного.