Մահացածի դուստրն իրականացրել է իր քննությունը
Արարատի բնակչուհի Գայանե Հովհանյանը մեկ տարի է՝ բախում է տարբեր դռներ, որպեսզի պարզվեն հոր՝ Գյանջիրով Հովհանյանի մահվան հանգամանքները, ու մեղավորները կրեն արժանի պատիժ:
«Հետքն» անդրադարձել է Հովհանյանների ողբերգությանը: 65-ամյա բանվոր, 4 երեխաների հայր, տեղի քարի արտադրամասի («Ջի-ընդ Էյ» ՓԲԸ) աշխատակից Գյանջիրով Հովհանյանը 2013թ. հուլիսի 25-ին տնից դուրս է եկել ու այլևս չի վերադարձել:
Նրա մարմինը հայտնաբերվել է ծառից կախված վիճակում տնից մոտ 3 կմ հեռու: Նախաքննության վարկածն ի սկզբանե եղել է ինքնասպանությունը, սակայն մայր ու դուստր Ժաննա և Գայանե Հովհանյանները պնդում են, որ Գյանջիրով Հովհանյանին սպանել են:
Բանն այն է, որ նրանք վկա են եղել դեպքից մեկ օր առաջ իրենց ու հարևանի տան բակում տեղի ունեցածին, թե ինչպես են Գյանջիրով Հովհանյանին ահաբեկել քարի արտադրամասի սեփականատիրոջ՝ Ասլան Ավետիսյանի որդիները՝ Նարեկ ու Հովհաննես Ավետիսյանները՝ արտադրամասից գողություն անելու կասկածանքով: Սակայն երկու եղբայրների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է` հանցագործության դեպք չլինելու պատճառաբանությամբ:
Նույնատիպ որոշումներ կայացրել է և Արարատի քննչական բաժանմունքի ավագ քննիչ Արթուր Ավետյանը և Արարատի մարզի դատախազ Համբարձում Մելիք-Սարգսյանը: Նախաքննական մարմինն ու դատախազությունը գտել են, որ Գյանջիրովին ոչ ինքնասպանության են դրդել, ոչ էլ սպանել: Այս որոշումների դեմ բողոք է ներկայացրել Գայանեն: Բողոքը քննվում է Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի Արտաշատի նստավայրում:
Դատարանում Գայանե Հովհանյանի ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Գարիկ Մալխասյանը դատարանում ներկայացրեց 25 էջանոց բողոքը՝ խնդրելով դատարանին վերացնել քննիչի ու մարզի դատախազի որոշումները:
Բողոքի հիմքն այն է, որ ծանր հանցագործություն կատարած անձինք մնացել են ազատության մեջ:
«Չի կատարվել օբյեկտիվ ու լիարժեք քննություն, այլ միայն Ավետիսյանների հովանավորչություն: Նախաքննության մարմինը հաճոյացել է Ասլան Ավետիսյանին»,- բողոքում ընդգծեց փաստաբան Գարիկ Մալխասյանը:
Ըստ փաստաբանի` նախաքննությունը չի պարզել բազմաթիվ հանգամանքներ. օրինակ՝ ինչո՞ւ ծառի վրա արյան հետքեր չեն հայտնաբերվել, եթե Գյանջիրով Հովհանյանի հագուստը արյունոտ է եղել: Չի կատարվել փորձաքննություն, թե արդյոք մահացածի ձեռքերի վրա կան ժանգի հետքեր, քանի որ մետաղալարը, որից նա կախված է եղել ժանգոտ է եղել: Ինչո՞ւ է դատաբժիշկը 5 օր ուշ կատարել Գյանջիրովի հարևանների փորձաքննությունը` այդպիսով քողարկելով ծեծի հետևանքով առաջացած թեթև ու միջին ծանրության վնասվածքները քողարկել: Ինչո՞ւ չի կատարվել հողաբանական փորձաքննություն՝ պարզելու, թե որտեղ են փոշոտվել Գյանջիրով Հովհանյանի հագուստը և կոշիկները: Ինչո՞ւ է դիակի զննությամբ ավելի շատ վնասվածք նկարագրվել, քան դատաբժշկական փորձաքննությամբ: Ինչո՞ւ են վկաները(բացի Հովհանյաններից) կանչվել հարցաքննության առանց ծանուցագրերի և այլ:
Բացի այդ, Գայանե Հովհանյանը իր դիմումով ու լրացուցիչ ցուցմունքում նշել է, որ հոր հետ կատարվածի մասին տեղեկանալու օրը իրենց տնից քիչ հեռու տեսել է սպիտակ գույնի Ջիպ տեսակի մեքենա, որից լսել է երկու տղամարդու խոսակցություն. «Ես էդ ցեխից հիմա ինչքա՞ն մասնաբաժին ունեմ, բա դու ասում էիր՝ ես փայատեր եմ, էդ մարդն արդեն դիակ ա, գոնե իմ նաֆարին երկրից հանեմ, ես տենամ ինչ եմ անում, ինձ 50.000 դոլար տուր»: Գայանեն լուսանկարել է մեկ այլ նմանատիպ մեքենա ու փոխանցել քննիչին:
«Ես մեքենաները լավ չեմ տարբերակում, դա է պատճառը, որ լուսանկարեցի նման մի մեքենա ու տվեցի իրենց, պարզվում է՝ դա Ջիպ չէր, այլ ուրիշ տեսակի մեքենա»,- ասաց Գայանեն: Սակայն քննիչը հրավիրվել է Գայանեի հիշած համարանիշերով սպիտակ Ջիպի տիրոջը, ով ապացույց է ներկայացրել, որ ինքը այդ ժամանակ Հայաստանում չի եղել:
«Հետքի» հետ զրույցում Գայանե Հովհանյանի ներկայացուցիչ Գարիկ Մալխասյանն ասաց. «Մահացածի աղջիկը՝ Գայանե Հովհանյանն այս գործով, կարծես, հանդես եկած լինի որպես վերահսկող դատախազ: Անընդհատ նա է շարժել նախաքննությունը, թե այս մի հանգամանքը պարզված չէ, պարզեք, այս փորձաքննությունը արված չէ, արեք: Իսկ քննիչն էլ ոչ թե օբյեկտիվ քննություն է արել, այլ պարզ երևում է, որ փորձել է պարզապես հերքել Գայանեի առաջ քաշած հանգամանքները: Շատ կոպիտ են խախտումները, բացթողումները շատ են: Մեր երկրում, ճիշտ է, դատական համակարգից դժվար է ակնկալիքներ ունենալ, բայց դեռ ունենք: Ակնկալիքս այն է, որ դատարանը արդար դատաքննություն իրականացնի»:
Արարատի մարզի դատախազությունից վերահսկող դատախազ Նիկողոսյանն ու քննիչ Ավետյանը ժամանակ խնդրեցին դատարանից, որպեսզի գրավոր ներկայացնեն իրենց առարկությունները:
«Ցանկություն ու պարտավորություն ունեմ գրավոր պատասխանել հնչեցված բոլոր հարցերին, որպեսզի դահլիճում նստածների մոտ էլ տպավորություն չստեղծվի, թե բոլորը հանցագործ են: Փաստաբանի բողոքը լսելուց ինձ մոտ տպավորություն առաջացավ, որ գործով քննիչը, փորձագետը, բոլորը հանցագործներ են»,- ասաց վերահսկող դատախազը:

Дочь умершего провела собственное расследование
Жительница Арарата Гаяне Ованян уже год стучится в различные двери, чтобы установить обстоятельства смерти своего отца – Гянджирова Ованяна. Гаяне хочет, чтобы виновные понесли достойное наказание.
65-летний рабочий местного цеха по обработке камня (ЗАО “Джи энд Эй”), отец четверых детей Гянджиров Ованян 25 июля 2013 г. вышел из дома и больше не вернулся.
Его тело было обнаружено повешенным на дереве примерно в трех километрах от дома. В ходе предварительного следствия изначально была выдвинута версия о самоубийстве, однако мать и дочь Жанна и Гаяне Ованяны утверждают, что Гянджирова Ованяна убили.
Дело в том, что за день до произошедшего они стали свидетелями угроз в адрес Ованяна со стороны сыновей владельца цеха – Нарека и Ованнеса Аветисянов. Последние подозревали рабочего в совершении кражи из цеха. Однако уголовное преследование в отношении братьев было прекращено за отсутствием состава преступления.
Аналогичные решения вынесли также старший следователь следственного отдела полиции Арарата Артур Аветян и прокурор области Амбарцум Мелик-Саркисян.
Орган предварительного следствия пришел к выводу, что Гянджирова не подталкивали к самоубийству и не убивали. Гаяне подала жалобу на эти решения, которая рассматривается в суде общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей.
Представитель Гаяне Ованян в суде, член Адвокатской палаты РА Гарик Малхасян представил 25-страничную жалобу, в которой просил суд отменить решения следователя и прокурора.
Основанием для жалобы послужило то обстоятельство, что совершившие тяжкое преступление лица остаются на свободе. “Не было проведено объективное и полноценное следствие, орган предварительного следствия пытался угодить Аветисянам”,- подчеркнул в жалобе адвокат Гарик Малхасян.
По его словам, предварительное следствие не выяснило многие обстотельства. Например, если одежда Гянджирова была в крови, почему следы крови не были обнаружены и на дереве; не проведена экспертиза с целью установить, имелись ли на руках умершего следы ржавчины, так как металлический тросс, на котором он висел, был ржавым; почему судмедэксперт провел экспертизу соседей Гянджирова с опозданием на пять дней, тем самым покрыв вызванные дракой легкие и средней тяжести повреждения; почему не было установлено, откуда взялась пыль на одежде и обуви Ованяна; почему при осмотре тела было описано больше повреждений, чем при проведении судебно-медицинской экспертизы; почему свидетели (за исключением Ованянов) были вызваны на допрос без повестки и т.д. |
В своем заявлении и дополнительных показаниях Гаяне Ованян также сообщила, что в день, когда им стало известно о произошедшем с отцом, она слышала разговор двух мужчин, сидевших в белом джипе, который стоял недалеко от их дома: “Какая доля полагается мне за эту грязь? А ты говорил, что я тоже в доле. Сколько я должен получить? Это человек уже труп, мне надо хотя бы своих вывести из страны, чтобы потом решить, что делать. Дай мне 50 тысяч долларов”. Гаяне сфотографировала другую аналогичную машину и передала фото следователю.
“Я плохо различаю марки машин, поэтому сфотографировала похожий автомобиль и передала ему фото. Оказалось, что это не джип, а другая машина”,- сказала Гаяне. Но следователь все же пригласил владельца джипа с номерами, которые запомнила Гаяне. Тот представил доказательства того, что в это время он отсутствовал из Армении.
В беседе с Hetq.am представитель Гаяне Ованян Гарик Малхасян сказал: “Дочь умершего Гаяне Ованян как будто выступила по этому делу осуществляющим надзор прокурором. Именно она постоянно теребила следователей – это обстоятельство не выяснено, выясните, эта экспертиза не проведена, проведите... А следователь вместо того, чтобы провести объективное расследование, явно пытался опровергать представляемые Гаяне обстоятельства. Допущены грубые ошибки, есть упущения. В нашей стране трудно иметь ожидания от судебной системы, но у нас они все еще есть. Мы надеемся, что суд проведет справедливое судебное следствие”.
Осуществляющий надзор прокурор прокуратуры Араратской области Никогосян и следователь Аветян попросили у суда время для того, чтобы представить свои возражения в письменной форме. “От жалобы адвоката у меня сложилось впечатление, что занимавшиеся этим делом следователь, эксперт – все преступники”,- заявил прокурор.