Դպրոց չհաճախած 17-ամյա Ադելինան երազում է ոստիկան դառնալ
Գրել և կարդալ նրան սովորեցրել է ավագ քույրը, ով արդեն ամուսնացել է և ապրում է Բերդավան գյուղում: Ադելինան մոր և երկու եղբայրների հետ ապրում է Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կոթի գյուղում:
Նրա մայրը՝ Անահիտ Խաչիկյանը, պատմում է, որ Ադելինային դպրոց ուղարկելու ժամանակահատվածն իրենց ընտանիքի համար դժվար շրջան էր. ամուսինը ծանր հիվանդ էր, իրենց սոցիալական դրությունն էլ խիստ վատ էր: Ադելինայի կրտսեր եղբորը Անահիտը դպրոց է ուղարկել միայն ամուսնու մահից հետո: Այժմ 16-ամյա Խաչիկը սովորում է 7-րդ դասարանում: 9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո նա զորակոչվելու է բանակ: Այն հարցին, թե ինչու եղբոր հետ դպրոց չեն ուղարկել նաև Ադելինային, մայրը դժվարանում է պատասխանել:
«Դե, եսիմ, Ադելինան էլ արդեն մեծ էր, տանը մնաց», - վարանելով ասում է Անահիտը:
«Բայց ես միշտ տանը գրել, կարդացել եմ, - խոսակցությանը միանում է Ադելինան: - Իմ տետրն ու գրիչը միշտ մոտս են եղել»:
Անցած տարվա գարնանը Խաչիկյանների ծանոթներից մեկը «Հույսի կամուրջ» հկ-ի Նոյեմբերյանի մասնաճյուղի աշխատողներին հայտնում է, որ իրենց գյուղում կա երեխա, ով անգամ տարրական կրթություն չի ստացել: ՀԿ-ի աշխատողները, հանդիպելով Ադելինայի մորը, առաջարկում են նրան, որ աղջիկը շաբաթական գոնե երկու անգամ հաճախի իրենց կենտրոն, որտեղ իր հետ պարապմունքներ կկազմակերպվեն: ՀԿ-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Կոթիի գյուղապետի հետ, որ Ադելինան անվճար գյուղի ավտոբուսով շաբաթը երկու անգամ գա, մասնակցի պարապմունքներին և հետ վերադառնա: Ադելինան հաճույքով է պատմում այնտեղի իր պարապմունքների մասին, ոգևորված ցույց է տալիս իր տետրերը, որոնք թերթելով նկատվում է, որ կարմիր գույնն աստիճանաբար պակասել է: Պարապմունքները նա սկսել է տառերի ու թվերի կրկնությունից, այժմ արդեն գեղարվեստական գրքեր է կարդում:
«Հիմա «Մոնթեսումայի դուստրն» եմ կարդում, արդեն 100 էջն անցել եմ», - հպարտությամբ ասում է Ադելինան:
«Հույսի կամուրջ» հկ-ի Նոյեմբերյանի մասնաճյուղում նրա հետ պարապմունքներ անցկացնող Գայանե Խառատյանը նշում է, որ այս ընթացքում Ադելինան մեծ առաջընթաց է գրանցել: Եթե առաջ բավականին կաշկանդվում էր, չէր կարողանում ուրիշների ներկայությամբ կարդալ և դաս պատմել, այժմ արդեն և ազատ պատմում է, և բանավոր խոսքն է զարգացել:
«Ադելինան շատ խելացի և ընդունակ աղջիկ է: Իրեն պետք էր ուղղակի օգնել, ուղղություն ցույց տալ: Հիմա նա արդեն այնքան է առաջադիմել, որ իմ օգնության կարիքը չունի: Պարզապես ինձ համար հաճույք է իր հետ պարապելը», - ասում է Գ. Խառատյանը:
Երբ Ադելինային հարցրեցի ընկերուհիների մասին, նա պատասխանեց, որ «Հույսի կամուրջում» լավ հարաբերություններ ունի այնտեղի աշխատողների հետ, բայց իր տարիքի աղջիկներ չկան, որոնց հետ կարող է մտերմանալ: Գյուղում ընկերուհի նա նույնպես չունի: Ասում է, որ իր ծանոթների և բարեկամների շրջանում իրեն հասակակից մեկը չկա, բացի այդ, գյուղում իր հասակակիցների մեծ մասն արդեն ուսանող է:
Ադելինայի ավագ եղբայրը՝ 24-ամյա Ոսկանը, դպրոց է գնացել միայն երեք տարի: Ոսումը կիսատ թողնելուց հետո նա սկսել է ծնողներին օգնել տան տնտեսության հարցերում: Այժմ նա ցանկանում է, որ գոնե դպրոցի ավարտական վկայական ունենա, բայց Կոթիի դպրոցում նրան ասել են, որ դրա համար նա պետք է քննություններ հանձնի Երևանի ավագ դպրոցներից մեկում:
Սակայն, եթե Ոսկանի դեպքում տեղի դպրոցում կա նրա անձնական գործը, ըստ որի` նա ընդունվել է դպրոց և մյուս փաստաթղթերը, ապա Ադելինան կրթական որևէ հաստատատությունում ոչ մի փաստաթուղթ չունի և դպրոցական որևէ ծրագիր չի անցել: Ադելինան չգիտի, թե այս դեպքում ինչ պետք է անի, որպեսզի փաստաթուղթ ստանա, բայց համոզված է, որ եթե իր համար քննություններ նշանակվեն, ինքը կարող է դրանք հանձնել:
«Եթե էսքանը տարիուկեսում համարյա զրոյից հասցրել եմ սովորել (ցույց է տալիս սեղանին դրված տետրերը), դրանք էլ կկարողանամ պարապեմ, քննություն հանձնեմ», - վստահ ասում է Ադելինան:
Վերջինս, սակայն, անվստահ է խոսում իր երազանքների մասին, որովհետև մտածում է, որ այդ ամենն իր համար այժմ անիրական է: Այդ երազանքների իրականացման համար առնվազն կամ դպրոցի ավարտական վկայական է պետք, կամ գումար:
«Ես ուզում էի վարսավիրական սովորեմ, էն էլ 3 ամիսը 50 հազար դրամ էր, գումարի պատճառով չկարողացա», - ասում է Ադելինան:
«Բայց ձերոնք ասում են՝ ուզում էիր ոստիկան դառնալ», - ասում եմ նրան:
«Հա՜, էդ իմ մանկության երազանքն ա, բայց հիմա արդեն մենակ երազանք ա, էլ չեմ կարա», - ասում է Ադելինան:
Խաչիկն ու Ադելինան հիշում են, որ փոքր ժամանակ միշտ ոստիկան-ոստիկան էին խաղում ու երազում, որ երբ մեծանան, իրենք ոստիկան են դառնալու նաև իրական կյանքում: Այդ երազանքը Ադելինայի համար դարձել է անիրական, իսկ Խաչիկի համար՝ երկրորդական: Այժմ նա պարզապես ուզում է բավարար չափով գումար վաստակել:
«Հիմա նենց ա, որ որտեղ հաց, էնտեղ էլ կաց: Բանակից հետո որտեղ էլ գործ լինի, կգնամ կաշխատեմ», - ասում է Խաչիկը:
| Անահիտ Խաչիկյանը և որդին` Խաչիկը |
Խաչիկյանների երբեմնի մեծ ու շեն տան միայն կմախքն է մնացել: Տան երկրորդ հարկ տանող աստիճանները հաղթահարելուց հետո դժվարությամբ կարողանում ես ներս մտնել. տան մուտքի հատվածը վթարային է, որն ամեն պահ կարող է փլվել:
Տան տանիքը դեռևս բարվոք վիճակում է, չնայած անձրևային եղանակներին այնտեղից պարբերաբար կաթում է, իսկ պատուհանների մի մասն էլ ցելոֆանով է ծածկված: Ընտանիքի անդամներն օգտագործում է մեծ տան միայն երեք սենյակը, որոնք միմյանցից առանձնացված են վարագույրով: Մյուս սենյակները վթարային են, որոնց դռները նրանք չեն բացում:
Տան միակ ճոխությունը կարելի է համարել հատակին շարված տնային բույսերը. տան ամբողջ կահույքն են մի քանի մահճակալ, մի քանի աթոռ, սեղանն ու հին վառարանը: Իսկ տան «հարստությունն» այս տարի սոխն է, որը ստացել են իրենց տնամերձ հողատարածքից:
«Սրանից առաջ էլ լոբի էինք դրել, էն ա սաղ տարին էդ կերանք», - ասում է Անահիտը:
Ադելինայի հայրը՝ Վարուժանը, մահացել է 2006 թ.-ին: Վերջինս ժամանակին ստացել է բարձրագույն կրթություն, աշխատել որպես մարզկենտրոն Իջևանի գլխավոր ճարտարապետ: Երբ 1988 թ.-ին տեղի է ունենում Սպիտակի երկրաշարժը, մեկնում է օգնելու տուժածներին: Այդ դեպքն ու տեսարանները այնպիսի խոր ազդեցություն են թողել նրա վրա, որ անդրադարձել են նրա հոգեկան աշխարհի վրա:
1990-ական թթ.-ից ընտանիքի սոցիալական դրությունն աստիճանաբար վատացել է: Ինչպես Անահիտն է ասում՝ իր երեխաներին ոչ թե մեծացրել է, այլ ուղղակի շունչն է պահել: Վարուժանի հիվանդությունների մասին ընտանիքում խոսել շատ չեն սիրում, բայց տան պատերին դեռևս մնացել են նրա թողած գրություններն ու պատի վրա նկարած պատկերները:
Անահիտը հիշում է, որ ամուսնու մահին նախորդած տարիները իրենց ընտանիքի համար դժվար էին: Նա խնամում էր հիվանդ ամուսնուն և չի կարողացել հետևողական զբաղվել երեխաների կրթության հարցով: Հոր մահից հետո էլ ընտանիքի ամբողջ հոգսն ընկել է Ոսկանի ուսերին: Վերջինս հիմնական աշխատանք չունի: Եթե գյուղում որևէ գործ է լինում, օրավարձով աշխատում է: Զուգահեռ փորձում է գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, բայց այստեղ էլ մեծ օգուտներ չի ունենում: Անգամ անասուն պահելու համար որոշակի գումար է պետք, որը Խաչիկյանների ընտանիքը չունի:
«էն ա Ոսկանս էլ շատ ա չարչարվում, սաղ օրը վազվզում ա, որ մեզ պահի: Տես, ինքը հեռախոս չունի, բայց քրոջ համար առել ա, - ասում է Անահիտը: - Էս էրեխեն (Ադելինան) էլ ա մեղք, տան սաղ լվացքն ինքն ա անում, գործերի մեծ մասն էլ: Ես էլ չեմ կարում, մենակ մի ճաշ եմ էփում ու փեչը վառում: Սաղ մարմինս պարալիչ ընկած լինի ոնց որ, ոսկորներս ցավում են»:
Խաչիկյանների ընտանիքի կայուն եկամուտը ընտանեկան նպաստն է և Խաչիկի ու Ադելինայի թոշակը, որը նրանք ստանում են որպես անչափահաս ծնողազուրկ երեխաներ: Անահիտը անհանգստանում է, որ փետրվարին, երբ Ադելինան դառնա 18 տարեկան, իրենք կզրկվեն նաև նրա թոշակից:
«Ամեն ծնող էլ կուզի, որ իրա էրեխեն առաջ գնա, իրա նպատակին հասնի, բայց դե տակից էլ պետք ա մի քիչ լինի, - ասում է Անահիտը: - Տակից էլ, որ չկա, ի՞նչ անես: Շատ ես ուզում, բայց չես կարում»:

Не посещавшая школу 17-летняя Аделина мечтает стать полицейским
17-летняя Аделина Хачикян никогда не посещала школу. Читать и писать ее научила старшая сестра, которая уже вышла замуж и переехала в село Бердаван. Аделина вместе с матерью и двумя братьями живет в приграничном селе Коти Тавушской области. Ее мать Анаит Хачикян рассказывает, что когда нужно было отправить дочку в школу, для семьи начался трудный период: муж серьезно заболел, они оказались в тяжелом социальном положении. Младшего сына Анаит отправила в школу только после смерти мужа. Сейчас 16-летний Хачик учится в 7-ом классе. После окончания 9-го класса он будт призван в армию. На вопрос, почему вместе с братом она не отправила в школу и Аделину, Анаит затруднилась ответить. “А я всегда дома писала и читала,- присоединилась к разговору Аделина. – Тетрадь и ручка постоянно были со мной”.
Весной прошлого года один из знакомых Хачикянов сообщил сотрудникам ноемберянского филала общественной организации “Мост надежды”, что в их селе есть ребенок, который не получил даже начального образования. Представители организации встретились с матерью Аделины и предложили ей, чтобы девочка хотя бы дважды в неделю посещала их центр, где с ней будут заниматься. Организация договорилась со старостой села Коти, чтобы Аделину на сельском автобусе бесплатно привозили и увозили обратно. Аделина с удовольствием рассказывает о занятиях в организации “Мост надежды”, показывает свои тетради, где постепенно становилось все меньше исправлений красной ручкой. Сейчас девочка уже читает художественные книги.
Гаяне Харатян, занимавшаяся с Аделиной в ноемберянском филиале “Моста надежды”, отмечает, что за это время девочка добилась больших успехов – она уже свободно рассказывает, значительно улучшила устную речь.
“Аделина очень умная и способная девочка. Ей просто нужно помочь, дать направление. Сейчас она настолько продвинулась, что уже не нуждается в моей помощи. Но мне доставляет удовольствие заниматься с ней”,- добавляет Г.Харатян.
Когда я спросила Аделину о подругах, она сказала, что у нее очень хорошие отношения с сотрудниками организации “Мост надежды”, но сверстниц там нет. В селе у нее тоже нет подруг. Большинство девушек ее возраста уже студентки.
Старший брат Аделины, 24-летний Воскан, проучился в школе лишь три года. После этого он начал помогать родителям вести хозяйство. Сейчас Воскан хочет получи ть аттестат об окончании школы, но в Коти ему сказали, что для этого нужно сдать эксзамены в одной из старших школ Еревана.
Если в местной школе документы Воскана сохранились, то у Аделины никаких документов в каком-либо образовательном заведении нет. Аделина не знает, что можно сделать в этой ситуации, но она убеждена, что если ей придется сдавать экзамены, она их сдаст.
О своих мечтах Аделина говорит очень осторожно, так как считает, что пока они несбыточны. Чтобы осуществить свою мечту, ей как минимум нужен школьный аттестат или деньги.
“Мне очень хочется выучиться на парикмахера. Но трехмесячные курсы стоят 50 тысяч драмов, поэтому я не смогла поступить”,- говорит девочка.
“Но ваши говорят, что ты хотела стать полицейским…”,- напомнила я ей. “Да, это мечта моего детства. Но она так и останется мечтой, сейчас уже мне это не удастся”,- ответила Аделина.
Брат и сестра вспоминают, как в детстве играли в полицейских и мечтали, что когда вырастут, то станут настоящими полицейскими. Сейчас Хачик об этом уже не думает, говорит, что нужно просто зарабатывать на жизнь.
Сегодня от некогда большого и добротного дома Хачикянов остались только воспоминания. Крыша дома пока держится, но местами все же протекает, часть окон покрыта полиэтиленовой пленкой. В своем большом доме члены семьи используют лишь три комнаты, которые отделены друг от друга занавесками. Остальные комнаты находятся в аварийном состоянии.
Единственной роскошью в доме можно считать домашние растения. Из мебели есть только несколько кроватей, несколько стульев, стол и старая печка. В этом году самым большим “богатством” семьи стал выращенный на приусадебном участке лук.
Отец Аделины Варужан умер в 2006 году. В свое время он получил высшее образование, работал главным архитектором города Иджевана. После Спитакского землетрясения 1988 года он уехал помогать пострадавшим. Увиденные в зоне бедствия картины произвели на него настолько сильное впечатление на него, что он потерял душевное равновесие.
С 1990-х- годов социальное положение семьи начало потихоньку ухудшаться. Как говорит Анаит, своих детей она не растила, а лишь пыталась поддержать их существование. В семь не любят говорить о болезни Варужана, но на стенах домов до сих пор сохранились его записи и рисунки.
Анаит вспоминает, какими тяжелыми были годы, предшествовавшие смерти мужа. Ей приходилось постоянно ухаживать за ним, поэтому времени на то, чтобы заниматься вопросами образования детей, не оставалось. После смерти отца все заботы о семье легли на плечи Воскана. Постоянной работы у него не было. В селе он выполнял любую работу, параллельно пытался заниматься сельским хозяйством, но оно приносило небольшой доход. На содержание скота тоже требовались деньги, которых у Хачикянов не было.
Для них стабильным доходом является семейное пособие, а также пособия Хачика и Аделины, которые онит получают как не имеющие отца несовершеннолетние. Анаит переживает, что в феврале, когда Аделине исполнится 18 лет, они лишатся этих денег.
“Любой родитель хочет, чтобы его ребенок добивался своей цели, но для этого нужны возможности,- говорит Анаит. – Но что делать, если нет возможностей. Очень хочешь, но не можешь”.