Ոստիկանները բերման ենթարկեցին 9 քաղաքացու դիմակներով լինելու համար
Օպերայի շրջակայքից քիչ առաջ ոստիկանները բերման ենթարկեցին մի քանի քաղաքացիների: Նրանք կրում էին Գայ Ֆոքսի դիմակ, իսկ ձեռքներին պահել էին Շանթ Հարությունյանի նկարը:
Բերման ենթարկվածներն են Տիգրան Փարսիլյանը, Արտակ Գևորգյանը, Մաքս Սարգսյանը, Հերբերտ Գևորգյանը, Սուրեն Սահակյանը, Դվին Իսանյանսը, Արա Պետրոսյանը, Վահագն Մինասյանը, Գոհար Սարոյանը: Ոստիկանները քաղաքացիներին բերման ենթարկեցին առանց որևէ պահանջ ներկայացնելու:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 5-ը անգլիացի ազնվական Գայ Ֆոքսի ձերբակալության օրն է: Գայ Ֆոքսի դիմակը, որը օգտագործվում է «V for Vendetta» ֆիլմում, բողոքի շարժման խորհրդանիշ է։ Անցած տարի այս օրը Շանթ Հարությունյանը գլխավորեց Գայ Ֆոքսի դիմակներով «Անոնիմուսների» երթը, որը Երևանում վերածվեց ոստիկանության հետ բախումների: «Նոյեմբերի 5»-ի գործով դատարանը վերջերս կայացրեց14 մեղադրական դատավճիռ, 12 քաղաքացի պատիժ կկրի ազատազրկման վայրերում:

Полицейские подвергли приводу 9 граждан в масках
Немногим ранее полицейские подвергли приводу с территории рядом с оперным театром нескольких граждан. Все они были в масках Гая Фокса, а в руках держали фотографии Шанта Арутюняна.
Приводу были подвергнуты Тигран Парсилян, Артак Геворкян, Макс Саркисян, Герберт Геворкян, Сурен Саакян, Двин Исанянс, Ара Петросян, Ваагн Минасян, Гоар Сароян. Сотрудники полиции доставили их в отделение без выдвижения каких-либо требований.
Напомним, что 5-е ноября – день ареста английского дворянина-католика Гая Фокса. Его маска, которая была использована в фильме “V for Vendetta”, является символом протестного движения. В прошлом году в этот день в Ереване состоялось шествие граждан в Масках Анонимуса Гая Фокса, которое возглавлял Шант Арутюнян. В ходе акции произошли столкновения с полицией. Недавно суд вынес по делу “5 ноября” 14 обвинительных приговоров. 12 человек будут нести наказание в местах лишения свободы.