Սարաևոյի համալսարանի պրոֆեսորը հավատում է, որ բանտը մի օր կվերանա
Գորան Շիմիչը քրեական իրավունքի մասնագետ է Բոսնիա և Հերցեգովինայից: Սարաևոյի համալսարանի պրոֆեսոր է: Աշխատել է նաև որպես արդարադատության երկու նախարարների խորհրդական: Օգնում է բոսնիական պատերազմի զոհերի հարազատներին իրավական հարցերով: Նրան հանդիպեցի Երևանում, ուր հրավիրվել էր «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» կողմից՝ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Հրավերի շարժառիթը ՀՀ նոր Քրեական օրենսգրքի նախագիծն է: «Հետքի» զրույցը Գորան Շիմիչի հետ քրեական արդարադատութան, ազատազրկման, պատժի նպատակների մասին է:
- Պարոն Շիմիչ, մարդիկ մի օր հորինել են բանտ հասկացությունը: Հավատո՞ւմ եք, որ մի օր էլ կհրաժարվեն ազատազրկումից:
- Հավատում եմ: Մի սիրելի դասախոս ունեի, ով ասում էր, որ բանտը կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մարդկությունն ուրիշ բան չի մտածել: Բանտը ստեղծվեց այն նպատակով, որ մուրացկաններին ու մարմնավաճառներին մեկուսացնեին հասարակությունից: Այն ժամանակ որևէ մեկը չէր մտածում նրանց կրթելու ու վերականգնելու մասին: Վերականգնողական արդարադատությունն առաջ եկավ հարյուրամյակներ հետո, անցյալ դարում: Բայց անգամ այնպիսի պետությունում, ինչպեսին ԱՄՆ-ն է, կրկնահանցագործությունը 80 տոկոս է: Գալիս ենք այն մտքին, որ որևէ մեկն ավելի լավը չի դառնում բանտում, մարդիկ լավանում են հիվանդանոցներում, ոչ թե բանտում:
- Հետևաբար, որտե՞ղ եք տեսնում լուծումը՝ որպես քրեական իրավունքի մասնագետ:
- Անգամ հոգեբանների հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ անձը, ով 5 տարի գտնվում է ազատազրկման մեջ, պատիժը դրանից հետո բացարձակապես չի ներգործում: Հետո նրան շատ դժվար է վերասոցիալականացնել: Ես իմ ուսանողներին տալիս եմ գործնական հանձնարարություն՝ 2 օր փակվել տանը՝ առանց հեռախոսի, առանց գումարի, առանց արտաքին աշխարհի հետ որևէ կապի, առանց շփման: Պատկերացնո՞ւմ եք՝ նրանք կամավոր ազատազրկման մեջ են լինում, բայց հետո գրում են իրենց երկու օրերի սարսափների մասին: Ես կարծում եմ, որ և՛ տուժողների, զոհերի հարազատների, և՛ հասարակության, և՛ պետության  տեսանկյունից ավելի ճիշտ կլինի կարճաժամկետ ազատազրկումներ լինեն, դրանից հետո անձը վերադառնա ու աշխատի և իր աշխատավարձի որոշակի տոկոսով վճարի տուժողներին:
- Ի՞նչ անել այն դեպքերում, երբ անձը գործել է առանձնապես ծանր հանցագործություն:
- Անգամ այդ դեպքում անձը պետք է ունենա երկրորդ հնարավորություն: Իմ երկրում, օրինակ, ցմահ ազատազրկում հասկացություն ընդհանրապես գոյություն չունի քրեական օրեսգրքում, փոխարենը գործում է առավելագույնը 45 տարվա ազատազրկումը: Մեր քրեական օրենսգրքում 21-45 տարվա ազատազրկման կարող են դատապարտվել միայն պատերազմի, մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մեղադրանքով կամ ահաբեկչության: 4 միլիոն բնակչության պարագայում Բոսնիա-Հերցեգովինայում պատիժ է կրում միայն մեկ անձ (իմացա, որ Հայաստանում 104 ցմահ դատապարտյալ կա, զարմացած եմ), ով դատապարտվել է 45 տարվա ազատազրկման, այն էլ՝ պատերազմի հանցագործության մեղադրանքով. նա սպանել է հարյուրավոր մարդկանց: Սակայն այդ դատապարտյալն էլ ունի պայմանական վաղաժամկետ ազատման իրավունք պատժի 3/5-ը կրելուց հետո: Այդ ընթացքում փոխվելու են նրա պահման ռեժիմները, նրա հետ աշխատելու են շատ հոգեբաններ:  Մեկ դատապարտյալի վրա մենք ծախսում ենք օրական 50 եվրո: Հաշվեք, թե որքան գումար է պետությունը ծախսելու 45 տարվա ազատազրկման դատապարտված մարդու վրա: Ինչեր կարելի էր անել այդ գումարներով նրա գործողություններից տուժած զոհերի հարազատների համար: Մենք մտածում ենք, որ արդարությունը ինչ-որ վեհ գաղափար է, գրքերում է կամ փիլիսոփայական կատեգորիա: Ո՛չ, այն շոշափելի է, և քրեական արդարադատության տեսանկյունից մի՞թե ավելի արդար չէր լինի, որ դատապարտյալը լիներ ազատության մեջ ու աշխատեր՝ հատուցելով տուժողներին:
- Երկարատև ու ցմահ ազատազրկումը հատկապես անդառնալի հետևանքներ է ունենում, երբ դատապարտվում են չափազանց երիտասարդ մարդիկ: Ի՞նչ լուծումներ ունի եվրոպական քրեական իրավունքն այս պարագայում:
- Երբ ես 17 տարեկան էի, և ծնողներս իմ իրավունքները հաճախ սահմանափակում էին, մտածում էի, որ 18 տարեկան կդառնամ, և աշխարհն ինձ կճանաչի որպես չափահասի: Բայց ծննդյանս օրվանից հետո ոչինչ չփոխվեց ո՛չ իմ, ո՛չ էլ մարդկանց ընկալումներում: ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների պաշտպանության կոնվենցիայում բոլոր մարդիկ, ում 18 տարեկանը դեռ չի լրացել, կոչվում են երեխաներ: Իսկ հոգեբանները հաստատում են, որ անչափահասության ու չափահասության սահմանը խիստ հարաբերական է, դեռ 3-4 տարի էլ անհրաժեշտ է, որ անձը անցումային փուլ անցնի: Սա է պատճառը, որ քրեական արդարադատության մեջ, հիմնականում եվրոպական երկրների օրեսդրություններում, ամրագրված է երիտասարդ չափահասներին վերաբերող դրույթներ: Մասնավորապես՝ 18-21 տարեկանները եվրոպական գրեթե բոլոր երկրներում չեն դատապարտվում պատժի առավելագույն չափի՝ համարելով, որ անձը անցումային տարիքում է: Եթե մենք այդ տարիքի մարդկանց երկար ժամանակով մեկուսացնում ենք հասարակությունից, դա հավասարազոր է մահապատժի, որովհետև պետությունը կորցնում է ապագա քաղաքացու՝ բժշկի, իրավաբանի, ապագա երեխաների հոր և այլն:
- Այդուհանդերձ, հանցագործությունները չեն նվազում այս կամ այն գրված օրենքների կիրառմամբ, առավել ևս խիստ պատիժներով: Ի՞նչ անել: Ունե՞ք որևէ բանաձև:
- Էլի պիտի հիշեմ իմ դասախոսին, ով ասում էր, որ հանցագործությունները կարելի է հաղթահարել երեք սկզբունքով՝ կանխարգելում, կանխարգելում, կանխարգելում: Իսկ մենք միայն հետևանքն ենք վերացնում: Մարդը, ով 3 կուբամետր փայտ է գողացել, որ իր ընտանիքը չսառի ձմռանը, դատապարտվում է ազատազրկման, բայց դատավորը չի բարձրացնում այն հարցը, թե ինչու է այդ մարդը փայտ գողացել: Իսկ խիստ պատիժը երբեք կանխարգելող դեր չի ունեցել:
- Պարոն Շիմիչ, Ձեր տպավորությունը Հայաստանում պաշտոնյաների հետ եռօրյա հանդիպումներից:
- Ես երկրորդ անգամ եմ Հայստանում, առաջին անգամ դարձյալ Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի հրավերով էի եկել երկու տարի առաջ: Մասնակցեցի «Ցմահ դատապարտյալների հիմնախնդիրները» թեմայով երկօրյա միջազգային կոնֆերանսի: Եվրոպական 15 երկրներից ներկայացուցիչներ կային: Ուրախ եմ, որ Հայաստանում քրեական արդարադատության ոլորտում բարեփոխումներ են լինում, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները պատրաստակամ են խնդիրները քննարկել հանրային սեկտորի հետ: Հասկացա նաև, որ Հայաստանում չափազանց հեշտությամբ է նշանակվում ցմահ ազատազրկումը: Այնինչ այն պիտի լինի իսկապես բացառիկ պատժատեսակ և՛ օրենսդրությամբ, և՛ կիրառելիությամբ:
Հ. Գ. Երևանում գտնվելու երեք օրերի ընթացքում պրոֆեսոր Գորան Շիմիչը հանդիպումներ է ունեցել ՄԻ պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի, Արդարադատության փոխնախարարներ Արման Թաթոյանի ու Սուրեն Քրմոյանի, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանի և Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Հրաչյա Այվազյանի հետ: Իսկ նոյեմբերի 5-ին Գորան Շիմիչը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից կազմակերպված աշխատաժողովի ժամանակ ներկայացրեց երկու թեմա` «Երիտասարդ չափահասների արդարադատություն» և «Ցմահ ազատազրկումը՝ որպես բացառիկ պատժատեսակ». միջազգային լավագույն  փորձը և օրենսդրական հնարավոր լուծումները:

Профессор Сараевского университета верит, что когда-нибудь тюрем не будет
Горан Шимич – специалист в области уголовного права из Боснии-Герцеговины, профессор Сараевского университета. Он работал советником двух министров юстиции, оказывал правовую помощь родственникам жертв войны в Боснии. С г-ном Шимичем я встретилась в Ереване, куда он приехал по приглашению Хельсинкского комитета Армении для оказания помощи ереванскому офису ОБСЕ. Поводом для приглашения стал проект нового Уголовного кодекса РА. Hetq.am побеседовал с Гораном Шимичем об уголовном правосудии, о лишении свободы, о целях наказания.
Г-н Шимич, когда-то люди придумали тюрьму. Вы верите, что наступит день, когда они откажутся от лишения свободы?
Верю. У меня был любимый преподаватель, который говорил, что тюрьма останется до тех пор, пока человечество не придумает что-нибудь другое. Тюрьма была создана для того, чтобы изолировать от общества попрошаек и проституток. Тогда никто не думал о том, чтобы реабилитировать их, дать им образование. Реабилитационное правосудие появилось спустя столетия, в прошлом веке, Но даже в таком государстве, как США, повторные преступления составляют 80%. Мы приходим к мысли, что в тюрьме никто лучше не становится. Люди становятся лучше в больницах, а не в тюрьмах.
В чем тогда Вы как специалист в области уголовного права видите решение вопроса?
Даже исследования психологов показывают, что на личность, находящуюся в тюрьме пять лет, наказание перестает действовать. После этого очень трудно ресоциализировать осужденных. Я даю своим студентам практическое задание: закрыться на два дня дома без телефона, без денег, без какой-либо связи с внешним миром и без общения. Потом они пишут о тех ужасах, которые пережили за эти два дня. Я думаю, что с точки зрения и потерпевших, родственников жертв, и общества, и государства наиболее правильным является краткосрочное лишение свободы. После этого человек должен вернуться к работе и выплачивать потерпевшим определенный процент своей зарплаты.
Что делать в тех случаях, когда человек совершил тяжкое преступление?
Даже в этом случае у человека должен быть второй шанс. В моей стране, например, в Уголовном кодексе не существует понятия “пожизненное заключение”. Вместо этого максимальный срок наказания составляет 45 лет. По нашему Уголовному кодексу осуждение к 21-45 годам тюрьмы предусмотрено только для военных преступлений, преступлений против человечества или терроризма. В Боснии-Герцеговине, где численность населения 4 миллиона, к 45 годам тюрьмы приговорен только один человек (я удивился, узнав, что в Армении 104 пожизненно осужденных). Он убил сотни людей. Но даже этот осужденный по истечении 3/5 срока наказания имеет право на условно-досрочное освобождение. За это время изменились режимы его содержания, с ним работают психологи. На одного заключенного мы тратим 50 евро в день. Посчитайте, в какую сумму обойдется государству содержание человека, осужденного к 45 годам лишения свободы. Что только нельзя будет сделать на эти деньги для родственников лиц, ставших жертвами его действий. Разве с точки зрения уголовного правосудия не было бы более справедливо, если бы осужденный находился на свободе и работал, чтобы выплачивать компенсацию потерпевшим.
Продолжительное или пожизенное лишение свободы имеет необратимые последствия в тех случаях, когда осуждаются очень молодые люди. Какие решения предлагает для таких случаев европейское уголовное право?
Когда мне было 17 лет и родители часто ограничивали меня в правах, я думал, что когда мне исполнится 18 лет, то мир узнает меня как совершеннолетнего. Но после моего дня рождения ни в моем восприятии, ни в восприятии людей ничего не изменилось. Согласно Конвенции о защите прав детей ООН все, кому не исполнилось 18 лет, считаются детьми. Психологи подтверждают, что граница между несовершеннолетием и совершеннолетием крайне относительна. Требуется еще 3-4 года, чтобы личность преодолела переходный этап. Именно поэтому в уголовном правосудии – в основном европейских стран – зафиксированы положения, касающиеся молодых несовершеннолетних. В частности, почти во всех европейских странах 18-21-летние не приговариваются к максимальной мере наказания, так как считается, что личность находится на переходном этапе. Если изолировать лиц этого возраста от общества на длительный срок, то это будет равносильно смертной казни, так как государство потеряет будущих граждан – врачей, юристов, отцов будущих детей и т.д.
И все же с применением тех или иных законов число преступлений не сокращается, даже если выносятся суровые наказания. Что делать? У Вас есть какое-либо решение?
Я опять должен вспомнить своего преподавателя, который говорил, что преступления можно преодолеть посредством трех принципов: профилактики, профилактики и профилактики. Мы же устраняем только последствия. Человек, который украл три кубометра дров, чтобы его семья не замерзла зимой, приговаривается к лишению свободы. Но судья не говорит о том, почему этот человек украл дрова. Такое строгое наказание не может играть профилактическую роль.
Г-н Шимич, какое у Вас сложилось впечатление от трехдневных встреч с должностными лицами Армении?
В Армении я уже второй раз. В первый раз приехал два года назад и опять-таки по приглашению Хельсинкского комитета Армении. Я принял участие в двухдневной международной конференции по проблемам пожизненно осужденных, в которой участвовали представители 15 стран. Я рад, что в сфере уголовного правосудия Армении осуществляются реформы, что высокопоставленные лица выражают готовность к обсуждению проблем с общественным сектором. Я также понял, что в Армении очень легко выносят приговоры о пожизненном заключении. Между тем это действительно должна быть исключительная мера наказания.
P.S. В течение трех дней пребывания в Ереване профессор Горан Шимич провел встречи с Защитником прав человека Кареном Андреасяном, заместителями министра юстиции РА Арманом Татояном и Суреном Крмояном, председателем постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания Ованнесом Саакяном и начальником Управления по надзору за законностью применения наказаний и других принудительных средств Генпрокуратуры РА Грачья Айвазяном. На состоявшемся 5 ноября семинаре, который организовал ереванский офис ОБСЕ, Горан Шимич представил доклады по двум темам: “Правосудие молодых совершеннолетних” и “Пожизненное заключение как исключительный вид наказания”.