Ինչու են պատահում արյունալի ավտովթարներ
Ինչպես հայտնի է, երկուշաբթի երեկոյան Շիրակի մարզում Երևան-Գյումրի ուղևորափոխադրում իրականացնող «ԳԱԶել»-ը բախվել է մի բեռնատարի, ինչի արդյունքում 7 հոգի զոհվել է: Ցավոք, սա առաջին դեպքը չէ, որ «ԳԱԶել»-ի վթարային իրավիճակ ստեղծելու պատճառով բազմաթիվ ուղևորներ մահանում են: Միջքաղաքային ճանապարհներին դա բավականին հաճախ է լինում:
Ողբալով զոհերի հիշատակը՝ հարկավոր է հասկանալ, թե դեպքերի ինչպիսի շղթան է հանգեցնում հանրային տրանսպորտի այսպիսի մահաբերության:
«ԳԱԶել»
Որևէ մեկի համար գաղտնի չէ, որ ռուսական ավտոարտադրողները մեծ ուշադրության չեն արժանացնում ուղևորների անվտանգությունը: Բացառություն չէ նաև «ԳԱԶել»-ը (նույն ինքը` «ԳԱԶ-3221»-ը), որի քրաշ-թեսթերի արդյունքները, պարզապես սարսափեցնող են:
Հայստանում շահագործվող «ԳԱԶել»-ներից գրեթե ոչ մեկը չունի արգելակային սահքի դեմ նախատեսված ABS համակարգ: Անգամ ավելին, հայաստանցի ուղևորափոխադրողները վերակահավորում են այդ միկրոավտոբուսները, որպեսզի ավելի շատ մարդ տեղավորեն… բնականաբար, վերակահավորվելիս այդ մեքենաները դառնում են էլ ավելի վտանգավոր:
Հայաստանում բոլոր նպատակների համար շահագործվող «ԳԱԶել»-ները նախատեսված են բացառապես քաղաքային երթուղային տաքսու «տակ» ծառայելու համար:
Մերձքաղաքային և միջքաղաքային ուղևորափոխադրումների համար ստեղծվել է «ԳԱԶ-32211»-ը: Այդ մոդիֆիկացիայի բոլոր նստատեղերը կահավորված են ամրագոտիով, իսկ մեքենան, ըստ արտադրողի, առավել ամուր է: Սակայն այդ մեքենաները մի քիչ ավելի թանկ են, իսկ ուղևորափոխադրողները, որպես կանոն, ուղևորների անվտանգության համար պատրաստ չեն ավել վճարել:
Լույսերը
Երևի նկատել եք, որ նման ողբերգական պատահարները սովորաբար օրվա մութ ժամին են լինում: Եվ, անշուշտ նկատել եք, որ ավտոբուսներն ու միկրոավտոբուսները հաճախ անջատած լուսարձակներով են երթևեկում (որ պոտենցիալ ուղևորը տեսնի գծի համարը):
Թեև միջքաղաքային ճանապարհին տեղի ունեցող վթարներին դա չի վերաբերվում, սակայն քաղաքներում այլ մեքենաների վարորդները չափազանց ուշ են նկատում «ԳԱԶել»-ին (անջատած լույսերի պատճառով)… Երբեմն, այնքան ուշ, որ ողբերգությունը արդեն անխուսափելի է:
Այստեղ խնդիրը օրենսդրության մեջ է: Օրենքը չի պարտադրում օրվա մութ ժամին միացնել լուսարձակները… Վարորդը պարտավոր է միացել միայն ենթալույսերը (подфарники): Իսկ ենթալույսերը չափազանց թույլ են:
Տեխզննությունը
Հաճախ, ավտովթարները վերածվում են ողբերգության գազի արտահոսքի և բոցավառման պատճառով: Իսկ երբեմն հենց խախտումով տեղադրված գազի բալոնն է մահվան պատճառ դառնում:
Երևանում եղել են նաև մահվան ելքով վթարներ, որոնց պատճառը շարքից դուս եկած ավտոբուսի արգելակներն են:
Մենք արդեն գրել ենք այն մասին, որ Հայաստանում ավտոմեքենաների տեխզննության ինստիտուտը, փաստացի, բացակայում է: Հակառակ պարագայում տեխզննությամբ կբացառվեր չափից մեծ գազի բալոնների տեղադրումը, գազի խողովակներն առավել խոցելի տեղով անցկացնելը և չաշխատող արգելակներով երթևեկելը:
Տեխզննության ինստիտուտն է, որ պետք է ստիպի վարորդներին մեքենաներում ունենալ կրակմարիչ (դա օրենքով պարտադիր է)… Հենց վթարված և շուրջը գտնվող մեքենաների կրակմարիչներն են, որ նման դեպքերում պետք է փրկեն այրվող ուղևորներին ու վարորդներին:
Սակայն Հայաստանում զրոյական է այն մեքենաների թիվը, որոնց բեռնախցիկում կգտնեք կրակմարիչ:
Ճանապարհները
Շուրջ մեկ ամիս առաջ Երևան-Գյումրի մայրուղու վրա` Հոռոմ գյուղի մոտ գտնվող նույն այդ խաչմերուկում, նման իրավիճակում իրար բախվեցին «Օպել» մակնիշի մի մեքենա և ՌԴ ռազմաբազայի բեռնատար (որը երկրորդական ճանապարհից էր գալիս):
Ու թեև այդ դեպքն էլ էր արյունալի, սակայն ճանապարհային ոստիկանության և այլ իրավասու մարմինների պաշտոնյաները չարեցին անհրաժեշտ եզրակացություններ` կապված խաչմերուկից եկող վտանգներին:
Եթե առաջին դեպքից հետո խաչմերուկի մոտ ավելի ցածր արագության սահմանափակման նշան դրվեր, կամ մայրուղի մտնողների համար «կանգ» նշանը դրվեր, ապա, հնարավոր է, որ 7 կյանք խլած այս վթարը տեղի չունենար:
Սակայն, մի արյունալի վթարը, հավանաբար, քիչ է ճանապարհի վտանգավորությունը քննարկելու համար: Փոխարենը, արդեն տեղի ունեցած վթարի վայր են այցելում գեներալներ, նախարարներ, մարզպետեր… Պարզ չէ, թե ինչի համար...

The tragic road accident on Monday, November 10, in which a Gazelle microbus hit a truck on the Yerevan-Gyumri highway that claimed the lives of seven, wasn’t a freak occurrence.
Such deadly accidents happen frequently on inter-city Armenian roads.
While lamenting the loss of life, we have to understand why such tragedies occur in the first place.
It’s no secret that Russian vehicle manufacturers pay little attention when it comes to passenger safety. Crash test results on the GAZ-3221 microbus are frightening.
Practically none of the Gazelles plying passengers to and from in Armenia are equipped with ABS (antilock braking system). To make matters worse, these vehicles are modified to carry more passengers than envisaged by the manufacturer. Thus the danger factor precipitously rises.
A new and more expensive model, the GAZ 32211, was launched specifically for inter-city transportation. All seats are equipped with safety belts and, according to the manufacturer, it is a more durable vehicle. As a rule, however, the companies operating commuter routes in Armenia aren’t ready to pay the difference.
Readers might have noticed that such tragic accidents usually occur when the roads are dark. And you’ve probably also have noticed that buses and microbuses are frequently driven with their headlights off. (This is perhaps so that waiting commuters can see the route number affixed)
While driving with the headlights off may not be a factor for inter-city accidents, it certainly is when it comes to city commutes. Automobile drivers often do not see Gazelles until it’s too late.
The problem here is a consequence of traffic laws that do not obligate drivers to turn on their headlights after dark. They are allowed to drive with only their parking lights which are insufficient for night driving.
Frequently, such accidents are caused by the incorrect installation of the natural gas tanks that are commonly used in Armenia. If there’s a gas leak, a sudden spark can cause a fatal explosion and fire.
Accidents have occurred in Yerevan where the culprit has been faulty brakes.
In the past, I have argued that the automobile inspection agency in Armenia exists merely on paper. If proper vehicle inspections were the norm, rather than the exception, you wouldn’t see gas tubes in vulnerable and exposed places, or commuter vehicles with faulty brakes on the road.
While the law in Armenia states that every passenger vehicle must be equipped with a fire extinguisher, you rarely see one in. The automobile inspection agency is responsible for seeing that this law is followed.
About one month ago an Opel passenger car and a cargo truck collided at the same Yerevan-Gyumri intersection, near the village of Hrom, where Monday’s accident occurred.
While it was a bloody incident, the highway police and other relevant agencies failed to reach the proper conclusions regarding the risks posed by that intersection.
If a stop sign had been placed on the secondary road, before it merges with the highway, or conversely, had a speed reduction sign been placed on the highway before the intersection, it is possible that Monday’s deadly accident may have been averted.