Ո՞ւմ «գերիներն» են էնդոկրինոլոգները եւ առողջապահության նախարարը
Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի հանձնարարականով ստեղծվել է հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի շաքարային դիաբետով հիվանդներին տրվող հնդկական դեղերը։ Ինչպես արդեն նշել ենք` հիվանդները բողոքում են «DiaZone MR»-ից, քանի որ դեղն օգտագործելուց հետո իրենք ունենում են բազմաթիվ կողմնակի ազդեցություններ` մկանային ցավեր, սրտխառնոց, գլխապտույտ, գլխացավ:
Առողջապահության նախարարության «Հետքի» աղբյուրը հայտնեց, որ նոյմբերի 26-ի երեկոյան՝ ժամը վեցին, նախարարի մոտ կայացել է խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Երեւանի բոլոր պոլիկլինիկաների էնդոկրինոլոգները: Նախարարի խոսքից հետո մի քանի բժիշկներ նորից են արտահայտել իրենց դժգոհությունը դեղի հետևանքներից:
Սակայն խորհրդակցության ընթացքը լրիվ փոխվել է, երբ հանկարծակի ներս է մտել նախարարի խորհրդական Արման Մելքոնյանը (ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչն է նախարարությունում): Ի պաշտոնե, հենց նա է նաեւ պատասխանատու այս դեղը ստացող մոտ հիսուն հազար հիվանդների անվտանգության համար: Նրա խոսքից հետո, կարծես թե, կանխորոշվել է ամեն ինչ՝ դեղի մասին վատ խոսող չպետք է լինի:
Հիշեցնենք, որ «DiaZone MR»-ը Հնդկաստանից Հայաստան է ներմուծում պետգնումների մրցույթում հաղթած հայկական «Արմֆարմ» ընկերությունը։ Թե ի՞նչ կապ ունի նախարարի խորհրդականը «Արմֆարմ» ընկերության հետ, առայժմ չենք կարողացել պարզել, թե ովքե՞ր են այն մարդիկ, որոնք կարողանում են «գերի պահել» այսքան բժիշկների եւ, իհարկե, նախարարին: Պարզ է, որ առողջապահության նախարարության «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն»-ի տնօրեն Հակոբ Թոփչյանը դեղի գրանցման ժամանակ միայնակ չէր կարող անել այդչափ ապօրինություններ: Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանից մեր վերջին հարցման ժամանակ փորձել ենք պարզել` արդյոք այս դեղը և նույն ընկերության կողմից Հնդկաստանից ներկրվող դեղերը բավարարո՞ւմ են Հայաստանում պետական գրանցման պահանջներին և խնդրել ենք տրամադրել դեղերի գրանցման համար օրենքով պահանջվող փաստաթղթերի պատճեները, մասնավորապես` դեղի` արտադրող երկրի գրանցման հավաստագիրը: |
Առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատար Արամ Պետրոսյանն անհեթեթ պատճառաբանությամբ մերժել է տրամադրել պատճեները: Բայց իրականում պատճառը մեկն է. դեղի գրանցման ժամանակ այդ փաստաթղթերը չեն եղել: Հիմա էլ չկան, որովհետեւ եթե ունենային, միանգամից այն կհրապարակեին: Ցանկացած ընկերություն իրեն ներկայացնելիս նախ այդ հավաստագիրը պետք է ներկայացնի: Իսկ նախարարությունում նման հավաստագիր պարզապես չկա:
Առայժմ անհայտ է, թե ինչով կավարտվի «հնդկական պատուհասի» այս պատմությունը: Բայց հաջորդ տարի դրա ներկրումն ապահովելու համար ինչ-որ մարդիկ այս շաբաթվա ընթացքում պետք է ստորագրություն դնեն որոշ թղթերի տակ: Պետք է որ ստորագրություն դնողները նաեւ գիտակցեն, որ այդ ստորագրության պատճառով որոշ ժամանակ հետո չի բացառվում հայտնվեն համապատասխան վայրում՝ այնտեղ, որտեղ հանցագործություն կատարած անձինք են հայտնվում:

Чьими заложниками являются эндокринологи и министр здравоохранения?
По распоряжению министра здравоохранения РА Армена Мурадяна создана комиссия, которая должна изучить выдаваемые больным диабетом индийские лекарства. Как мы уже отмечали, больные жалуются на препарат DiaZone MR, в результате применения которого у них появляются многочисленные побочные явления: мышечные боли, тошнота, головокружение, головная боль.
Источник Hetq.am в Минздраве сообщил, что 26 ноября в шесть часов вечера у министра началось совещание, в котором участвовали эндокринологи всех поликлиник Еревана. После выступления главы ведомства несколько врачей вновь пожаловались на последствия применения индийского лекарства.
Однако неожиданное появление советника министра Армана Мелконяна (он является представителем Службы национальной безопасности в МЗ) резко изменило ход совещания. По должности именно Мелконян несет ответственность за безопасность около 50 тысяч больных, получающих этот препарат. Выступление этого чиновника и предопределило ситуацию: о DiaZone MR никто не должен говорить плохо.
Напомним, что DiaZone MR импортирует из Индии в Армению выигравшая тендер армянская компания “Армфарм”. Пока никто не смог выяснить, какое отношение имеет советник министра здравоохранения к данной компании и кто те люди, которым удается держать “в заложниках” столько врачей и самого министра. Понятно, однако, что директор Экспертного центра лекарств и медицинских технологий Минздрава РА Акоп Топчян при регистрации данного препарата не мог в одиночку допустить столько беззаконий.
Во время нашего последнего интервью мы попытались выяснить у министра здравоохранения Армена Мурадяна, удовлетворяют ли DiaZone MR и другие лекарства, импортируемые из Индии той же компанией, требованиям госрегистрации в Армении, а также попросили предоставть копии документов, необходимых по закону для регистрации лекарств.
И.о.заместителя руководителя аппарата Минздрава Арам Петросян отказался предоставить нам эти бумаги по абсурдной причине. В действительности же причина одна: при регистрации лекарства таких документов не было. Их нет и сегодня, в противном случае они были бы сразу же опубликованы.
Пока неизвестно, чем завершится история со злосчастными индийскими лекарствами. Однако для обеспечения их поставок в будущем году какие-то лица на этой неделе должны подписать определенные бумаги. Те, кому предстоит подписать эти документы, должны осознавать, что из-за своих подписей они, не исключено, через какое-то время окажутся в соответствующем месте – там, куда попадают совершающие преступления лица.