Ազատամարտիկին տվեք իր հասանելիք զինվորական թոշակը
«Հետքը» բազմաթիվ հոդվածներ է հրապարակել Արցախյան պատերազմի մասնակից, նախկին հետախույզ, 20-րդ տարին բանտում գտնվող, ցմահ դատապարտյալ Սողոմոն Քոչարյանի մասին:
Անդրադարձել ենք նրա վերաբերյալ քրեական գործին, նոր երևան եկած հանգամանքներով գործի նորոգման խնդրանքով դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Հարցազրույց ենք վարել ցմահ բանտարկյալի հետ` ներկայացնելով նրա անցած մարտական ուղին: Գրել ենք նրա առողջական խնդիրների ու ընտանեկան անդառնալի կորուստների մասին:
Արցախյան պատերազմով անցած հետախույզը ծնվել է 1966 թ.-ին Բաքվում, 1988 թ.-ին ընտանիքով տեղափոխվել է Հայաստան: «Մխիթար Սպարապետ» ինքնապաշտպանական ջոկատի կամավորական Սողոմոն Քոչարյանը մասնակցել է Շուռնուխի, Կոռնիձորի, Հորադիզի, Քարվաճառի, Միրքենդի, Ջեբրայիլի մարտերին, Կուբաթլու-Լաչին օպերացիայում վիրավորվել, ապա բուժումն անավարտ թողած՝ նորից կռվի դաշտ վերադարձել, երկու անգամ կոնտուզիա է ստացել, 1994-ին՝ ձեռքի ծանր բեկորային վնասվածք: 2-րդ կարգի հաշմանդամ է: 1995 թ.-ին դատապարտվել է մահապատժի ՀՀ Գերագույն դատարանի կողմից` մեղադրվելով իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեջ (2003 թ.-ից ցմահ ազատազրկում):
Անցած 20 տարիներին Սողոմոնը կորցրել է ընտանիքը. կինը մահացել է ծանր հիվանդությունից, 19-ամյա դուստրն, ով հորը 4 անգամ է ընդամենը տեսել, ինքնասպանություն է գործել այս տարի: Աղջկա մահից հետո ծանր հոգեկան ապրումների մեջ է: Նա մշտապես բողոքում է առողջությունից, որովայնի ցավերից: Հեռավոր մարզից պարբերաբար նրան դիետիկ սնունդ ու դեղորայք է հասցնում թոշակառու մայրը: «Էրեբունի» ԲԿ-ից բժիշկներն ամիսներ առաջ սոնոգրաֆիա են կատարել, սակայն անգամ պատասխան չի տրվել դատապարտյալին:
2-րդ կարգի հաշմանդամ ցմահ դատապարտյալը 20-րդ տարին է, չի ստանում իրեն հասանելիք զինվորական թոշակը: «Հետքը» մի քանի անգամ բարձրաձայնել է, որ Սողոմոն Քոչարյանը, 1995 թ.-ին մահապատժի դատապարտվելով, չի ստացել իր զինվորական թոշակը: Թեպետ մենք ներկայացրել ենք Գորիսի զինկոմիսարիատից ստացած տեղեկանքն այն մասին, որ Սողոմոն Քոչարյանը 1993-95 թթ.-ին ստացել է զինվորական թոշակ:
Քոչարյանի անձնական գործում դեռ խորհրդային անձնագիրն է, որով բնական է` որևէ գործարք չի կատարվում: Ցմահ բանտարկյալի մայրը և քույրը «Հետքին» հայտնել են, որ Սողոմոնը պարբերաբար բարձրացրել է իր անձնագիրը փոխելու հարցը, սակայն անարդյունք: Շուրջ հինգ ամիս առաջ ցմահ դատապարտյալը դարձյալ դիմել է, որ իրեն տրվի ՀՀ անձնագիր, սակայն հարցի լուծումը ձգձգվում է:
«Հետքը» դիմել է ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչություն: Հսկողության բաժնի պետ Մնացական Բիչախչյանը նշել է, որ «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո դատապարտված անձանց մասով կա խնդիր. «Անձը պետք է մատնահետքեր հանձնի, լուսանկարվի անձնագրային բաժանմունքում: Սակայն օրենքում նշված է նաև, որ դատապարտյալը կարող է անձը հաստատող ժամանակավոր վկայական ստանալ: ՔԿՎ առաջարկով նաև մտածում ենք ժամանակավոր վկայականների վավերականության ժամկետները ավելացնել, օրինակ, դարձնել 10 տարի: Պետք է օրենքում կամ կառավարության կարգում կատարվի այդ փոփոխությունը: Դրանից հետո եթե դատապարտյալները դիմեն ժամանակավոր վկայականներ ստանալու համար, արդեն ՔԿՀ-ներում, ինչպես նախկինում էր արվում, դատապարտյալներին կլուսանկարեն հիմնարկների լուսանկարիչները: Համապատասխան փաթեթը՝ լուսանկարներով, ՔԿՀ վարչակազմը կփոխանցվի տեղի անձնագրային բաժանմունքներ, և անձը կստանա ժամանակավոր վկայական»,- պարզաբանել է ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչության հսկողության բաժնի պետ Մնացական Բիչախչյանը:
«Հետքը» դիմել է նաև ոստիկանության անձնագրային ու վիզաների վարչության Էրեբունու անձնագրային բաժանմունք: Բաժանմունքի պետ Արտյոմ Սեդրակյանը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ չեն ստացել Սողոմոն Քոչարյան անուն-ազգանունով փաթեթ: «Անհրաժեշտ փաստաթղթերը մեզ պիտի ուղարկի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի վարչակազմը: 1998 թ.-ի կառավարության 821-Ն որոշումը այս տարվա հունվարի 1-ից չի գործում, մարդիկ ստանում են նույնականացման քարտեր: Իսկ դատապարտյալները կարող են ստանալ ժամանակավոր վկայականներ, սակայն կառավարության 411-Ն որոշման համաձայն, դրանք տրվում են 15-օրյա ժամկետում: Այդ ժամկետը պիտի երկարացվի: Առաջարկ կա դատապարտյալների համար ժամանակավոր վկայականների վավերականության ժամկետը սահմանել այնքան, որքան նախատեսված է նրանց ազատազրկումը կամ 10 տարի ժամկետով»,- նշել է Էրեբունու անձնագրային բաժանմունքի պետ Արտյոմ Սեդրակյանը:
Խոսել ենք նաև ԱՆ քրեկատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանի հետ, ով նշել է, որ Սողոմոն Քոչարյանի դիմումը ընթացքի մեջ է: «Այս պահին մենք առաջնորդվում ենք կառավարության 2012 թ.-ի ապրիլի 5-ի 411-Ն որոշմամբ, որով սահմանված է ժամանակավոր վկայականի տրամադրման կարգը»:
Մինչ կառավարությունը նոր կարգեր է սահմանում, փոփոխում, ԱԺ-ն նոր օրենքներ է ընդունում, խախտվում է քաղաքացու, կոնկրետ դեպքում՝ Սողոմոն Քոչարյանի իրավունքը՝ ունենալ անձնագիր ու ստանալ իրեն հասանելիք զինվորական թոշակը, որով նա կարող է հոգալ իր դեղորայքի ու սննդի հարցերը:
Այս բոլոր բարձրաձայնումների արդյունքում ևս իրավիճակը չի փոխվել, ուստի բաց նամակով ենք դիմում Ձեզ: Մենք գիտակցում ենք, որ Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործի վերաբացմանն առնչվող խնդիրները վեր են Ձեր լիազորություններից, սակայն որպես արդարադատության նախարար, Ձեր տիրույթում են Սողոմոն Քոչարյանի առողջությանը, քաղաքացիական իրավունքների իրացմանը վերաբերող հարցերը:

Выплачивайте ополченцу полагающуюся ему пенсию
Hetq.am опубликовал целый ряд статей, посвященных участнику Арцахской войны, бывшему разведчику Согомону Кочаряну, который 20 лет назад был приговорен к пожизненному заключению.
Мы писали о его уголовном деле, обратились в Генпрокуратуру РА с просьбой возобновить производство дела в связи с вновь открывшимися обстоятельствами, взяли интервью у осужденного, представив пройденный им боевой путь, рассказали об имеющихся у него проблемах со здоровьем и необратимых потерях в семье.
Прошедший Арцахскую войну разведчик родился в 1966 г. в Баку. В 1988 г. семья переехала в Армению. Доброволец из отряда самообороны “Мхитар Спарапет” Согомон Кочарян участвовал в боях за Шурнух, Корнидзор, Горадиз, Карвачар, Миркенди, Джебраил. Во время операции Кубатлы-Лачин он был ранен, но, не долечившись, вернулся на поле боя, дважды получал контуцию, а в 1994 г. – тяжелое осколочное ранение руки. Согомон Кочарян – инвалид 2-ой группы. В 1995 г. Верховный суд РА приговорил его к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению) за убийство гражданина Ирана азербайджанской национальности.
За прошедшие 20 лет Согомон потерял семью: жена умерла от тяжелой болезни, 19-летняя дочь, которая видела отца всего четыре раза, в этом году покончила с собой. Смерть дочери вызвала у Согомона Кочаряна тяжелые душевные переживания. Сейчас он жалуется на здоровье, боли в брюшной области. Диетическое питание для Согомона привозит из отдаленной области его мать-пенсионерка. Несколько месяцев назад врачи медцентра “Эребуни” сделали осужденному сонографию, но медицинское заключение так ему и не передали.
Пожизненно осужденный инвалид 2-ой группы уже 20 лет не получает полагающуюся ему военную пенсию. Hetq.am несколько раз писал о том, что Согомон Кочарян после осуждения в 1995 г. к смертной казни не получал военную пенсию, несмотря на представленную справку из военкомата Гориса о том, что в 1993-1995 гг. он получал военную пенсию.
В личном деле Кочаряна до сих пор имеется советский паспорт, по которому, естественно, никакие сделки не осуществляются. Мать и сестра пожизненно осужденного сообщили Hetq.am, что Согомон периодически поднимает вопрос получения нового паспорта, но – безрезультатно. Около пяти месяцев назад пожизненно осужденный вновь обратился с просьбой выдать ему паспорт РА, но решение этого вопроса затягивается.
Hetq.am обратился в управление паспортов и виз полиции. Начальник отдела контроля Мнацакан Бичахчян отметил, что после вступления в силу закона “Об идентификационных картах” по части осужденных возникла проблема. “Лицо должно сдать отпечатки пальцев, сфотографироваться в паспортном отделе. Однако в законе также указано, что осужденный может получить временное удостоверение личности. По предложению управления уголовно-исполнительных учреждений мы думаем о том, чтобы увеличить срок действия временных удостоверений личности до 10 лет. Необходимо внести это изменение в закон или утвержденный правительством порядок. Если после этого осужденные обратятся для получения временных удостоверений, то их сфотографируют фотографы уголовно-исполнительных учреждений. Соответствующий пакет будет передан в отделение паспортов и виз, и лицо получит временное удостоверение”,- отметил М.Бичахчян.
Hetq.am обратился в паспортное отделение админстративного округа Эребуни управления паспортов и виз. В беседе с нами начальник отделения Артем Седракян сказал, что они не получали пакет на имя Согомона Кочаряна. “Осужденные могут получить временные удостоверения, однако по решению правительства 411-Ն они выдаются в 15-дневный срок. Этот срок нужно продлить. Есть предложение срок действия временных удостоверений личности для осужденных установить в соотоветствии со сроком лишения их свободы, либо на 10 лет”,- сказал Артем Седракян.
Мы поговорили и с начальником отдела общественных связей управления уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Гором Клечяном. Он сообщил, что заявлению Согомона Кочаряна дан ход. “В данный момент мы руководствуемся решением правительства от 5 апреля 2012 г., которым установлен порядок выдачи временных удостоверений”.
Пока правительство устанавливает новый порядок, вносит изменения, а Национальное Собрание принимает законы, нарушается право гражданина, в конкретном случае – Согомона Кочаряна, на получение паспорта и полагающейся ему военной пенсии, которая позволит решить вопросы, связанные с лекарствами и питанием.
Ситуация не изменилась даже после появления публикаций, поэтому я решил обратиться к Вам с открытым письмом. Мы понимаем, что вопросы, касающиеся повторного рассмотрения уголовного дела Согомона Кочаряна, не входят в Вашу компетенцию, но Вы как министр юстиции можете решить вопросы, касающиеся здоровья Согомона Кочаряна и реализации его гражданских прав.