Ջեյսոն Ուայթ. «Հայաստանում այժմ ի հայտ է եկել մի նոր սերունդ, որն ասում է`«կարող է անել»»
Բրիտանացի Ջեյսոն Ուայթն (Jason White) առաջին անգամ Հայաստան է եկել անցած տարվա սեպտեմբերին: Նա համոզված է, որ այս երկիրը բավականին նպաստավոր է` ներդրումների և տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման համար:
Ջեյսոն Ուայթը զբաղվում է առևտրով և մարկետինգով, բիզնես խորհրդատու է, համագործակցում է բրիտանական և միջազգային բիզնես ոլորտի կազմակերպությունների հետ: Իր աշխատանքի հիմնական մասը նա անում է ինտերնետի միջոցով, բայց և գործի բերումով հաճախ է լինում Ռուսաստանում, Չինաստանում և այլ երկրներում, կարգավորում գնորդների հետ հարաբերությունները: Ճամփորդելիս նրան ուղեկցում է կինը` Քնարիկ Ալոյանը: Ջեյսոն Ուայթը ցանկանում է հաստատվել այստեղ, քանի որ Հայաստանում զարգացման մեծ հնարավորություններ է տեսնում:
«Ես ուզում եմ օգտագործել իմ տեսլականը, մոտիվացիան, - ասում է նա: - Այստեղ շատերը մտածում են բացասական երևույթների մասին, բայց պետք է փորձել մտածել գլոբալ, ստեղծել մեծ ցանց, մարդկանց միավորել այդտեղ, զարգացնել բիզնեսը՝ օգտագործելով սոցիալական մեդիան և մարկետինգը»:
Պատճառներ, թե ինչու պետք է ներդրումներ անել Հայաստանում
Ջ. Ուայթի դիտարկմամբ՝ այստեղ ամենակարևորը, որի վրա պետք է ուշադրություն դարձնի կառավարությունը, հզոր մարդկային ռեսուրսն է: Մի կողմից կան մարդիկ, ովքեր լքում են երկիրը, հիմնականում այն պատճառով, որ այլ երկրներում նրանց վճարում են ավելի բարձր: Բայց և կա այն երիտասարդ սերունդը, որն ուզում է մնալ և զարգացնել տեղի տնտեսությունը:
Ջ. Ուայթը հիացած է հատկապես հայ կանանցով և աղջիկներով, ովքեր մեծ ներուժ ունեն: Նա հավատում է, որ չնայած Հայաստանում տղամարդիկ գերիշխում են կանանց, բայց և կանայք փոփոխությունների կրողներն են:
«Ես գտնում եմ, որ երիտասարդ կանանց նոր սերունդը ձեռնարկատիրական մեծ հմտություններ ունի: Նրանց տեսլականը կառաջնորդի նրանց դեպի իրենց առաքելությունը, - ասում է Ջ. Ուայթը: - Մի երկրում, որտեղ երկար ժամանակ սովոր են եղել, որ դա «չի կարող արվել», այժմ ի հայտ է եկել մի նոր սերունդ, որն ասում է`«կարող է անել»»:
Բրիտանացու համար պակաս կարևոր չէ նաև ընտանիքի գործոնը: Նա նկատել է, թե որքան է այստեղ կարևորվում ընտանիքի դերը և որքան ցածր է ամուսնալուծությունների թիվը:
«Ընտանիքը երկրի ողնաշարն է, սոսինձը, որ միասնական է պահում այս ազգը», - ասում է նա:
Վերջինս համոզված է, որ Հայաստանում զարգացման մեծ պոտենցիալ ունի հատկապես ՏՏ ոլորտը: Առավել ևս, որ արդեն փորձ կա աշխատելու Մայքրոսոֆթ, Սինոփսիս և այլ հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ:
«Այստեղ մեծ թիվ են կազմում բարձր ինտելեկտով և ձեռնարկատիրական հմտություններով մարդիկ: Նրանցից շատերը խոսում են երկու և ավելի օտար լեզուներով, կա նաև գիտահետազոտական մեծ պոտենցիալ», - ասում է Ջ. Ուայթը:
Դրան հավելած Հայաստանում աշխատավարձերը շատ ավելի ցածր են, քան Հյուսիսային Ամերիկայի, Եվրոպայի և Միջին Արևելքի երկրներում, ինչը նույնպես պետք է շահագրգռի օտար ներդրողներին:
Հաջորդ կարևոր կետը զբոսաշրջության զարգացումն է: Դրա համար կան բարենպաստ բազմաթիվ հանգամանքներ, որոնք կարող են գրավել արտասահմանցի զբոսաշրջիկին:
«Դուք ունեք վաղ անցյալից եկող հարուստ մշակույթ, բազմաթիվ տեսարժան վայրեր, հրաշալի բնություն,- ասում է բրիտանացի բիզնես խորհրդատուն՝ ժպտալով հիշելով, որ Լոնդոնում մշտապես անձրևային եղանակ է: - Դուք ունեք շատ լավ եղանակ, կլիման բարենպաստ է, աղբ չկա, հանցագործությունների քանակը ցածր է, կանայք փողոցում հանգիստ քայլում են՝ չվախենալով, որ հարձակման կենթարկվեն»:
Սրան գումարվում է նաև այն հանգամանքը, որ Արևմտյան երկրների հետ համեմատած Հայաստանը էժան երկիր է: Նա հիացած նշում է, որ այստեղ կարելի է անշարժ գույք ձեռք բերել ընդամենը 75.000 ԱՄՆ դոլարով:
Հայաստանը պետք է ճանաչելի դարձնել
Ջ. Ուայթը նկատում է, որ չնայած Հայաստանն ունի տնտեսությունը զարգացնելու մեծ պոտենցիալ, բայց այս երկրի մասին աշխարհում քչերը գիտեն: Հայաստանի մասին հիմնականում գիտեն այն երկրներում, որտեղ հայկական սփյուռքը մեծ է և ակտիվ: Իսկ այն երկրներում, որտեղ հայկական համայնքը փոքր է և պասիվ, չգիտեն Հայաստանի գոյության մասին:
«Դուք չեք ներկայացնում ձեր երկիրը: Այնինչ, այն պետք է ներկայացնել սփյուռք չունեցող երկրներին ևս, - ասում է Ջ. Ուայթը: - Կա ահռելի հնարավորություն գովազդելու երկիրը զբոսաշրջիկներին՝ ձեր բնությունը, լավ աշխարհագրությունը, լեռները, կան պատմական վայրեր, որոնց մասին մարդիկ չեն լսել: Առավել ևս, որ այժմ դրա համար կարելի է օգտագործել նաև սոցիալական ցանցերը»:
Նա նշում է, որ հիմնական խնդիրը մարդկանց մտածողությունն է, և պետք է դա փոխել: Շատերը երկրից հեռանում են բարձր աշխատավարձի հույսով, բայց պետք է օգտագործել տեղի հնարավորությունները: Այդ հնարավորությունները տեսնում են սփյուռքահայերը, ովքեր իրենց գաղափարները ցանկանում են իրականացնել իրենց երկրում:
«Ես սփյուռքահայ չեմ, ես տարածում եմ իմ գաղափարները: Ես փորձում եմ Հայաստանը դարձնել տեսանելի վայր տնտեսության զարգացման համար: Ես տեսնում եմ մեծ հնարավորություններ այստեղ բիզնես ստեղծելու համար: Օրինակ` նույն Բրիտանիայում դա արդեն արել են, դաշտը լի է, այստեղ՝ ազատ», - ասում է Ջ. Ուայթը:
Վերջինս Հայաստանի մասին ակտիվորեն գրում է Linkedin սոցիալական ցանցում, Twitter միկրոբոլոգում, իր գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացնում տեղի հնարավորությունները: Նա ցանկանում է ստեղծել մարկետինգային ցանց հայերի համար, ովքեր ցանկանում են բիզնեսով զբաղվել: Նա հորդորում է հայերին, ովքեր ունեն բիզնես առաջարկներ, գաղափարներ, կապ հաստատել իր հետ, որպեսզի վերջինս կարողանա կապ հաստատել այդ մարդկանց և միջազգային կազմակերպություններում աշխատող իր գործընկերների հետ, և այդ բիզնես ծրագիրը կյանքի կոչել:
«Փոփոխությունները տեղի են ունենում շատ դանդաղ, բայց հետագայում ձեր երեխաների, նրանց երեխաների սերունդը կտեսնի միանգամայն այլ իրականություն», - համոզված է Ջեյսոն Ուայթը:

Джейсон Уайт: “В Армении появилось новое поколение, которое говорит: я могу это сделать”
Британец Джейсон Уайт (Jason White) впервые приехал в Армению в сентябре прошлого года. Он убежден, что в нашей стране имеются благоприятные условия для осуществления вложений и развития различных отраслей экономики.
Джейсон занимается торговлей и маркетингом, он – бизнес-консультант, сотрудничает с британскими и международными организациями. По работе часто бывает в России, Китае и других странах. В поездках его сопровождает жена Кнарик Алоян. Джейсон Уайт хочет обосноваться в Армении, поскольку считает, что здесь хорошие возможности для развития.
“В Армении много говорят о негативных явлениях, но надо попытаться мыслить глобально, создать сеть и объединить в ее рамках людей, развивать бизнес, используя социальные сети и маркетинг”,- говорит британец.
Причины, по которым нужно осуществлять инвестиции в Армении
По мнению Джейсона Уайта, самое главное, на что должно обращать внимание правительство, это мощные людские ресурсы. Хотя есть люди, которые покидают страну, поскольку в других странах им платят больше, однако есть и молодое поколение, которое хочет остаться в своей стране и развивать здесь экономику.
Джейсона особенно восхищают имеющие большой потенциал армянские женщины и девушки. Он убежден, что хотя в Армении лидирующую роль играют мужчины, носителями перемен являются женщины.
“Я думаю, что новое поколение молодых женщин обладает хорошими предпринимательскими качествами,- говорит Джейсон. – В стране, где долгое время считали, что “это не может быть сделано”, сейчас появилось новое поколение, которое говорит: я могу это сделать”.
Не меньшую важность для британца имеет фактор семьи. Он заметил, какое важное значение в Армении придают семье, насколько низок здесь показатель разводов.
“Семья – хребет страны, “клей”, объединяющий нацию”,- считает британец.
Он убежден, что в Армении большой потенциал для развития имеется в частности в сфере информационных технологий, тем более, что уже есть опыт работы с “Майкрософт”, “Синопсис” и другими ведущими компаниями.
“Здесь очень много людей с высоким интеллектом и предпринимательскими способностями. Многие из них говорят на двух и более иностранных языках. Имеется также большой научно-исследовательский потенциал”,- подчеркивает Джейсон Уайт.
Кроме того, в Армении зарплаты намного ниже, чем в Северной Америке, Европе и странах Среднего Востока, что также может привлечь иностранных инвесторов.
“У вас есть идущая из глубины веков богатая культура, много достопримечательностей, прекрасная природа,- говорит британец, с улыбкой напоминая о том, что в Лондоне постоянно идет дождь. – У вас очень хорошая погода, благоприятный климат, нет мусора, уровень преступности низкий, женщины спокойно ходят по улицам, не боясь подвергнуться нападению”. К тому же Армения – очень дешевая страна, здесь за 75.000 долларов можно приобрести недвижимость, добавляет Джейсон.
Армения должна стать узнаваемой
Хотя у Армении большой потенциал для развития экономики, в мире мало знают о вашей стране, уверяет Уайт. Об Армении знают в основном в тех странах, где есть многочисленная и активная армянская диаспора. А в странах, где армянская община пассивна,в силу своей малочисленности, о существовании Армении не знают.
“Вы должны представлять Армению в тех странах, где нет армянской диаспоры,- говорит Джейсон Уайт. – Есть огромные возможности рекламировать страну для привлечения туристов – прекрасная природа, хорошая расположение, горы, исторические места, о которых люди не знают, тем более, что сегодня в этих целях можно использовать соцсети”.
По мнению Джейсона, основная проблема – в мышлении людей, которое необходимо изменить. Многие уезжают из страны в надежде на получение высокой зарплаты, между тем нужно использовать местные возможности.
“Я не армянин из диаспоры, я распространяю свои идеи. Я вижу большие возможности для развития здесь бизнеса”,- уверяет британец.
Он активно пишет об Армении в социальной сети Linkedin, в своем микроблоке в Twitter, во время встреч с коллегами представляет возможности нашей страны. Джейсон хочет создать маркетинговую сеть для армян, которые решат заняться бизнесом.
“Перемены происходят очень медленно, но ваши дети, их дети увидят совсем другую реальность”,- убежден Джейсон Уайт.