Ադրբեջանում ձեւավորվում է փակ հասարակություն եւ վախի մթնոլորտ
Դեկտեմբերի 5-ին Բաքվում կալանավորվել է ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմաիլովան, ով պաշտոնապես մեղադրվում է ինքնասպանության հասցնելու մեջ: Դրանից առաջ արդեն անազատության մեջ էին գտնվում Լեյլա և Արիֆ Յունուս ամուսինները: Արևմուտքի կոչերը Ադրբեջանին՝ ապահովել խոսքի ազատություն և ժողովրդավարություն երկրում, իրավիճակը չեն փոխում:
Ադրբեջանի ներքաղաքական իրավիճակի շուրջ «Հետքի» հարցերին պատասխանում է ադրբեջանագետ, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ասպիրանտ Տաթև Հայրապետյանը:
Ադրբեջանի իշխանությունները պարբերաբար սպառնում են տեղի ակտիվիստներին: Ըստ Ձեզ, ի՞նչն է պատճառը, որ Խ. Իսմաիլովայի դեպքում նրանք դիմեցին նաև ծայրահեղ քայլի:
Իրականում շատերն են հակված իրավացիորեն մտածելու, որ սա ուղղակի Խադիջայի դեմ ուղղված քայլ էր: Հետաքրքրական է, որ նրա ձերբակալմանը նախորդել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևի լայնածավալ հոդվածը՝ «Երկակի չափանիշների աշխարհակարգը և ժամանակակից Ադրբեջանը»: Այստեղ նա հստակ ընդգծում է, որ ՀԿ ոլորտը վերածվել է այսպես ասած հինգերորդ շարասյան, որը ֆինանսավորվում է Արևմուտքից և ուղղված է Ադրբեջանի կայունության խախտմանը: Խադիջան քաղաքացիական հասարակության ակտիվ անդամներից մեկն է, ով պայքարում էր տեղի անարդարությունների դեմ: 2 տարի առաջ նույն Իսմաիլովայի հետ կապված սկսվեց մեծ սեքս սկանդալ, երբ համացանցում հայտնվեցին նրա ինտիմ կյանքին վերաբերող նյութեր: Վերջինս հանդես էր գալիս Ադրբեջանի նախագահի, նրա ընտանիքի, նրանց հարստություններին առնչվող հրապարակումներով, և նրան բազմիցս սպառանցել էին: Իսկ այժմ, օգտագործելով այդ ընդհանուր տենդենցը, որը կա Ադրբեջանում՝ խեղդել այլախոհական ձայները, հերթը հասավ նաև Խադիջային:
Կարծես թե լրագրողների այս ձերբակալություններով շարքը ոչ սկսվում է, ոչ ավարտվելու է: Դեպի ո՞ւր է տանում այս միտումը:
Նախագահական ընտրություններից հետո այս շղթան սկսեց ավելի սահմանափակվել: Սակայն, ամենամեծ աղմուկը բարձրացավ Լեյլա և Արիֆ Յունուս ամուսինների ձերբակալումից հետո, որովհետև նրանք հայտնի են իրենց իրավապաշտպան գործունեությամբ: Երկուսն էլ մեղադրվում են պետական դավաճանության մեջ, և նրանց սպառնում է երկար տարիների ազատազրկում: Սա նաև ենթադրում է նրանց ակտիվ կապերը հայերի հետ խաղաղաշինական ծրագրերի իրականացման ընթացքում: Այն մարդիկ, ովքեր ընդգրկված են խաղաղաշինական ծրագրերում, արագ հայտնվում են թիրախի տակ: Նպատակն ակնհայտ է. վերացնել քաղաքացիական հասարակությունը, ճնշել ազատության որևէ դրսևորում, հաստատել տոտալ վարչակարգ: Ադրբեջանն ունի միջոցներ, նավթային հարուստ պաշարներ, և դա նրան հնարավորություն է տալիս որոշակիորեն դիմակայել՝ Արևմուտքին թույլ չտալով ազդել իր քաղաքականության վրա:
Մինչ օրս դա որոշակիորեն թույլ է տվել նաև Արևմուտքը: Եթե կիրառվեին հստակ սանկցիաներ, գուցե դա որևէ սթափեցնող դեր ունենար: Բայց իրավիճակն օրեցօր վատանում է: Այսինքն, Խադիջայի հետ կապված Արևմուտքի հայտարարություններն իրականում ոչինչ չեն փոխում: Նրան սպառնում է 5 տարվա ազատազրկում, ու ես նույնպես չեմ կարծում, որ Խադիջան լինելու է վերջինը: Ամբողջ միտումը տանում է դեպի փակ հասարակության ստեղծման և համատարած վախի մթնոլորտի տարածման: Նրանք դա արեցին նաև իրավական մակարդակով: Ադրբեջանը օրենքում փոփոխություններ կատարեց՝ կապված ՀԿ-ների կողմից դրամաշնորհների ստացման հետ: Ցանկացած դրամաշնորհ տվող և ստացող կազմակերպություն պետք է հատուկ գործընթաց անցնի՝ ապացուցելու, որ այն ուղղված չէ Ադրբեջանի պետական շահերի դեմ: Ու հարցական է, թե որ կազմակերպությունները մինչև վերջ կանցնեն այդ գործընթացը: Այսինքն, Ադրբեջանում կգործեն միայն իշխանամետ ՀԿ-ները, որոնք պատվեր են կատարում: Մնացած ՀԿ-ները, որոնք խնդիրներ են բարձրաձայնում, վերանում են:
Եթե իրավիճակը դիտարկենք եռաչափ մոդելով՝ իշխանություն, քաղաքացիական հասարակություն և Արևմուտք, ապա տեսնում ենք, որ իշխանությունը ճնշում է քաղաքացիական հասարակությանը, որը քննադատում է իրեն: Հաճախ քաղաքացիական հասարակությունն աջակցություն է ակնկալում Արևմուտքից, որի քննադատությունը սահմանափակվում է հայտարարություններով: Կա՞ այլընտրանք քաղաքացիական դաշտի համար:
Քաղաքացիական հասարակության անունից դժվարանում եմ խոսել: Կապեր ունենալով Ադրբեջանի ակտիվ երիտասարդների հետ՝ գիտեմ, որ նրանց համար նույնպես ինչ-որ պահից, երբ ստեղծվում է սպառնալիք իրենց, իրենց ընտանիքի համար, շատ ավելի փոքրանում է հավանականությունը այդ սպառնալիքի ներքո դուրս գալ փողոց և պայքարել: Մարդիկ, ովքեր դեռևս բանտում չեն, փորձում են հանգիստ մնալ, չխառնվել կամ լքում են երկիրը:
Կան ընդդիմադիր զանգվածներ, բայց դրանք տարբեր են: Կա քաղաքացիական հասարակության ակտիվ հատվածը, և կրոնական ծայրահեղ դրսևորումներով զանգվածը: Հեյդար Ալիևից սկսած` Ադրբեջանը փորձել է խուսափել կրոնական դրսևորումներից, ապացուցել, որ աշխարհիկ պետություն է: Սակայն զարգացումները գալիս են փաստելու, որ դրանք ճեղքեր են տալիս, և մարդկանց հայացքը սկսում է ուղղվել դեպի կրոնը: Այժմ Ադրբեջանում կան սոցիալ-տնտեսական, ազգային, ինքնության խնդիրներ: Երբ ճնշում ես դրա արտահայտման ձևը, դա կարող է ստանալ այլ դրսևորում: Տվյալ դեպքում միտումը տանում է դեպի կրոն:
Ինչի՞ կարող է դա հանգեցնել:
Իմ համոզմամբ՝ իսլամական բնույթի ընդդիմության դեմ պայքարելը ամենևին հեշտ չէ: Առավել ևս, որ նրանք առողջ պայքար չեն մղում: Դժվարանում եմ ասել, թե որքանով ադբեջանական հասարակությունը նման պայմաններում կկանգնի այս ընդդիմության կողքին: Շատերը, ապրելով աթեիստական երկրում, հետո աշխարհիկ պետությունում, հեռու են իսլամական արարողակարգերից: Բայց նաև չեմ բացառում, որովհետև, ինչպես տեսանք, նման դեպք տեղի ունեցավ հարևան Իրանում 1979թ.: Հետաքրքիր օրինակ է, որ բացարձակապես աշխարհիկ երկիրը շատ կարճ ժամանակահատվածում դարձավ կրոնապետություն: Ոչ մի երաշխիք չկա, որ դա մի օր չի կարող կատարվել նաև Ադրբեջանում: Բնականաբար, իշխանությունները կփորձեն դա ամեն ձևով կանխել, բայց նման վտանգ կա:
Թե́ կրոնական, թե́ այլ բնույթի ծայրահեղ դրսոևորումները դրական բանի չեն հանգեցրել: Այժմ մեր աչքի առջև ունենք Ղարաբաղյան հակամարատությունը: Այս դեպքում երկկողմանի փորձ է արվել խուսափել հակամարտությանը տալ կրոնական բնույթ, որովհետև դա վտանգավոր է և կարող է ծայրահեղ դրսևորում ստանալ: Իմ ամենամեծ մտավախություններից մեկն էլ հենց դա է, որ Ադրբեջանում ինչ-որ պահից իսլամական ուժերի գործողությունները կուժեղանան: Դա բավականին լուրջ խնդիրներ կստեղծի ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի անվտանգության համար: Մեզ մոտ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնեն այդ խնդրին:
Միաժամանակ, Ադրբեջանում սահմանափակվում են ինֆորմացիա ստանալու տարբեր միջոցները, ընդհուպ ֆեյսբուքյան էջերը, երբ ադրբեջանցի ակտիվիստները կարող են ձերբակալվել կամ տուգանվել միայն ֆեյսբուքյան գրառման համար:
Քաղաքացիական հասարակության շրջանում որքանո՞վ կա պոտենցիալ՝ շարունակելու պայքարը իրենց իրավունքների համար:
Ինչպես մի շարք երկրներում, այդ թվում և Ադրբեջանում կա պայքարի այլընտրանքային ձև, երբ փորձում են պայքարել դրսից. անձը չդնել ձերբակալության վտանգի տակ և խնդրի մասին բարձրաձայնել Ադրբեջանի տարածքից դուրս: Օրինակ` շատ լրագրողներ հեռացել են երկրից, բայց շարունակում են տեղի խնդիրների մասին հրապարակումներով հանդես գալ, դրա մասին խոսել եվրոպական տարբեր ամբիոններից:
Դա մի կողմից պաշտպանում է նրանց անձը հնարավոր վտանգից, բայց մյուս կողմից զրկում է հնարավորությունից` հասկանալ իրավիճակը ներսից: Այսինքն՝ մարդիկ դառնում են տարբեր միջոցներով ինֆորմացիա ստացող, բայց ոչ ինֆորմացիա կրող:
Ստացվում է, որ մարդիկ բարձրաձայնում են իրենց խնդիրների մասին, Եվրոպան դա քննադատում է, բայց կարճ ժամանակ հետո տեղի է ունենում հաջորդ ձերբակալությունը: Փաստացի, իրավիճակն աստիճանաբար ավելի է սրվում: Եթե արևմտյան կառույցների կողմից աշխատանք տարվի, որ հստակ սանկցիաներ կիրառվեն, Ադրբեջանին զրկեն ձայնի իրավունքից, գուցե դա աշխատի: Երբ Ադրբեջանը հասկանա, որ դա իսկապես խնդիրներ է ստեղծում իր երկրի համար, գուցե փորձի հետ կանգնել այդ միտումներից: Բայց նոր ընդդիմության կամ քաղաքացիական հասարակության պայքարի վերաբերյալ կանխատեսումներ անել դժվարանում եմ, որովհետև նման միտումներ ընդհանրապես չեմ տեսնում: Հին ընդդիմությունը գրեթե չի գործում, ընդհատակ է անցել կամ էլ բավարարվում է միայն հայտարարություններով: Բայց Հայաստանը կարող է օգտագործել այս հանգամանքները, ամեն առիթով խոսել Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի մասին և նոր դիվիդենտներ շահել:

В Азербайджане формируются закрытое общество и атмосфера страха
5 декабря в Баку была арестована азербайджанская журналистка Хадиджа Исмаилова, которую официально обвиняют в доведении до самоубийства. До этого за решеткой уже оказались супруги Лейла и Ариф Юнусы. Призывы Запада к Азербайджану обеспечить в стране свободу слова и демократию ситуацию не меняют.
На вопросы Hetq.am о внутриполитической ситуации в Азербайджане отвечает азербайджановед, аспирант Национальной Академии наук Татев Айрапетян.
Власти Азербайджана регулярно угрожают местным активистам. В чем причина, что в случае с Хадиджой Исмаиловой они пошли также на крайний шаг?
Многие справедливо считают, что это был просто шаг, направленный против Хадиджи. Примечательно, что ее аресту предшествовала развернутая статья руководителя администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева “Миропорядок двойных стандартов и современный Азербайджан”. В статье Мехтиев подчеркивает, что сфера общественных организаций превратилась в так называемую пятую колонну, которая финансируется Западом и направлена на нарушение стабильности в Азербайджане. Хадиджа – одна из членов гражданского общества, которая вела борьбу против несправедливости. Два года назад разгорелся секс-скандал, связанный с той же Исмаиловой. Тогда в интернете появились материалы о ее интимной жизни. Исмаилова выступала с публикациями, рассказывающими о президенте Азербайджана, его семье, богатствах, которыми эта семья владеет. Сейчас была использована существующая в Азербайджана общая тенденция – заглушать голос инакомыслящих, и очередь дошла до Хадиджи.
Аресты журналистов как будто не прекращаются. К чему приведет эта тендеция?
После президентских выборов цепочка арестов стала сокращаться. Однако самый большой шум поднялся после ареста супругов Лейлы и Арифа Юнусов, известных своей правозащитной деятельностью. Они оба обвиняются в государственной измене, им угрожает лишение свободы на длительный срок. Это обусловлено также их активными связями с армянами в процессе осуществления миротворческих программ. Вовлеченные в них люди очень быстро оказываются под прицелом. Цель очевидна: уничтожить гражданское общество, подавить любое проявление свободы, установить тоталитарный режим. У Азербайджана есть средства, богатые нефтяные ресурсы, что дает ему определенную возможность противостоять Западу, не позволяя ему влиять на свою политику. До сих пор это в какой-то степени позволял и Запад. Если бы были применены конкретные санкции, то это, возможно, сыграло бы отрезвляющую роль. Но ситуация ухудшается с каждым днем. Заявления Запада по поводу Хадиджи ничего не меняют. Ей грозит лишение свободы на пять лет. И я не думаю, что Хадиджа будет последней. В целом тенденция ведет к созданию закрытого общества и насаждению атмосферы страха. Они это сделали и на правовом уровне. В Азербайджане внесены законодательные изменения, касающиеся получения грантов общественными организациями. Любая организация, дающая и получающая грант, должна пройти специальный процесс, чтобы доказать, что ее деятельность не направлена против государственных интересов Азербайджана. Так что в Азербайджане будут действовать только провластные общественные организации, которые выполняют заказ. Остальные ОО, которые поднимают проблемы, прекратят свое существование.
Если рассмотреть ситуацию в трехмерной модели – власть, гражданское общество и Запад, то можно увидеть, что власть подавляет гражданское общество, которое ее критикует. Очень часто гражданское общество ждет поддержки от Запада, критика которого ограничивается заявлениями. Есть ли альтернатива для гражданского поля?
Мне трудно что-либо сказать от имени гражданского общества. Поддерживая связи с активными молодыми людьми в Азербайджане, я знаю, что начиная с определенного момента, когда возникает угроза для них самих или их семей, вероятность их выхода на улицу для борьбы уменьшается. Люди, которые пока не оказались в тюрьме, пытаются не вмешиваться или покидают страну. Оппозиционные массы есть, но они разные: существует активная часть гражданского общества и масса, проявляющая религиозный радикализм. Начиная с Гейдара Алиева Азербайджан пытался избегать религиозных проявлений, доказать, что он является светским государством. Однако процессы показывают, что взгляды людей начинают устремляться в сторону религии.
К чему это может привести?
Я убеждена, что бороться с оппозицией исламского толка не так-то легко. Тем более, что они не ведут здоровую борьбу. Трудно сказать, встанет ли в этих условиях азербайджанское общество на сторону оппозиции. Многие, живя в светском государстве, далеки от религиозных проявлений. Но вместе с тем я этого не исключаю, поскольку аналогичная ситуация, как известно, сложилась в 1979 г. в соседнем Иране. И нет никакой гарантии, что когда-нибудь то же самое не произойдет в Азербайджане. Власти, разумеется, будут пытаться всячески предотвратить это, но подобная опасность существует. Любые крайние проявление ни к чему хорошему не приводят. Сегодня мы имеем карабахский конфликт. В этом случае с обеих сторон была предпринята попытка избежать придания конфликту религиозного характера, поскольку это опасно и может получить крайние проявления. Я больше всего опасаюсь того, что в какой-то момент в Азербайджане усилятся действия исламских сил. Это создаст достаточно серьезную угрозу для безопасности Армении и НКР. В нашей стране на эту проблему должны обращать серьезное внимание.
Есть ли у гражданского общества потенциал продолжать борьбу за свои права?
Как и в ряде стран, так и в Азербайджане есть альтернативная форма борьбы, когда люди пытаются вести борьбу за пределами страны, не ставя себя под угрозу ареста и поднимая проблемы за пределами Азербайджана. Многие журналисты уехали из страны, но продолжают выступать с публикациями о существующих там проблемах, говорить об этом с различных европейских трибун. С одной стороны это защищает их от потенциальной опасности, а с другой – лишает возможности понимать ситуацию изнутри.
Получается, что люди говорят о своих проблемах, Европа критикует, но вскоре следует очередной арест. Фактически ситуация постепенно обостряется. Если западные структуры начнут добиваться применения санкций, лишат Азербайджан права голоса, то, возможно, это сработает. Когда Азербайджан поймет, что это действительно создает для страны серьезные проблемы, возможно, он попытается отказаться от этих тенденций. Но делать прогнозы относительно борьбы новой оппозиции или гражданского общества я затрудняюсь, поскольку вообще не вижу подобных тенденций. Старая оппозиция практически не действует, она или перешла в подполье, или ограничивается заявлениями. Однако Армения может использовать эти обстоятельства, говорить по каждому поводу о царящей в Азербайджане ситуации и получать дивиденды.