Սերգեյ Դովլաթովի դուստրը. «Խոհանոցում նա պատրաստում էր խանդավառությամբ, չնայած նրա մոտ այնքան էլ հաջող չէր ստացվում»
«Սերյոժան պատկանում էր այն սերնդին, որն ընկալում է անհատականության գաղափարն ու մարդկության գոյության ինքնավար սկզբունքն ավելի լուրջ, քան դա երբևէ արվել է որևէ մեկի կողմից կամ որևէ տեղ: Ես սրա մասին խոսում եմ գործի մասին իմանալով, քանի որ պատիվ ունեմ՝ մեծ և տխուր պատիվ՝ պատկանել այդ սերնդին»: Իոսիֆ Բրոդսկին` Սերգեյ Դովլաթովի մասին:
Իր հայացքների համար ԽՍՀՄ-ում Դովլաթովին սկսեցին հետապնդել, և 1978 նա ստիպված արտագաղթեց ԱՄՆ: Մինչև կյանքի վերջ՝ 1990 թ.-ը, նա ապրում էր Նյու-Յորքոմ: Հրեա-հայկական արմատներով գրող-ժուռնալիստը (Դովլաթովի հայրը հրեա էր, մայրը՝ հայ) հենց այստեղ էլ թերթ հրատարակեց, տպագրեց իր պատմվածքներն ու գրքերը այն ժամանակ, երբ ԽՍՀՄ-ում նրա գործերը կարդում էին գաղտնի: 2014թ. հունիսին Նյու-Յորքում բացվեց նրա անունը կրող Sergey Dovlatov Way փողոցը. այնտեղ, որտեղ նա ապրել է կյանքի վերջին 10 տարիները:
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է Կատերինա Դովլաթովան՝ Սերգեյ Դովլաթովի և Ելենա Դովլաթովայի դուստրը: Նա ռուսերենից անգլերեն է թարգմանել Ս. Դովլաթովի «Заповедник» գործը, որը նրա ամենաահայտնի ստեղծագործություններից մեկն է:
Տարբեր հարցազրույցներում Ձեզ հաճախ են հարցնում, թե ինչպիսի զգացողություն է` լինել գրքի հերոսուհի: Հետաքրքիր է՝ Ս. Դովլաթովի հատկապես ո՞ր ստեղծագործության մեջ, ո՞ր տողերում եք տեսնում Ձեզ:
Դուք երևի ինձ շփոթում եք մայրիկիս հետ. նա է բազմաթիվ ստեղծագործությունների հերոսուհին: Իմ մասին հաճախ է հիշատակվում, բայց երբ հայրս գրում էր իր ստեղծագործությունները, ես փոքր էի, և որպես անհատ դեռ ձևավորված չէի: Յուրաքանչյուր գրքում զգացվում է նրա հեղինակային ձայնը, և շատ բան կարելի է իմանալ հեղինակի մասին, եթե անգամ դա վավերագրական ստեղծագործություն չէ: Իմ հոր գրքերը գրված են առաջին դեմքով, գլխավոր հերոսը հեղինակային «ես»-ն է, չնայած դա, իհարկե, Սերգեյ Դովլաթովը չէ: Բայց ես գիտեմ՝ ով է իմ հայրը, և գիտեմ, թե ինչ էր ուզում դառնալ: Չնայած ես ինձ չեմ տեսնում որևէ կոնկրետ ստեղծագործության մեջ, բայց ես զգում եմ կապը հորս և ընտանիքիս հետ: Այսինքն՝ ես ինձ գտնում եմ, ինչպես ասում եք, իմ ընտանիքի մեջ:
Կարելի՞ է ասել, որ Դուք «հայրիկի աղջիկ եք» (папина дочка): Եթե այո, ապա ինչո՞ւմ է դա արտահայտվում:
| Լուսանկարը` Կատերինայի ֆեյսբուքյան էջից |
Երևի թե` այո: Չնայած` նաև մայրիկի աղջիկ եմ: Բացի ֆիզիկական նմանությունից ես ու հայրս շատ ընդհանրություններ ունենք նաև բնավորության հարցում: Չնայած դա ավելի շատ ընտանեկան է, դովլաթովյան առանձնահատկություն է: Անգամ մայրս, ով չի ծնվել որպես Դովլաթովա, յուրացրել է այդ գծերը:
Եթե ավելի կոնկրետ խոսեմ, ապա ես նույնպես տաքարյուն եմ, բայց և արագ հանգստանում եմ, նույնպես ծանր եմ տանում վիրավորանքները և չեմ կարողանում ներել դավաճանությունը: Երբեմն, ցավոք, նեղացնում եմ անգամ նրանց, ում սիրում եմ: Ես նույնպես մեծ հաճույք եմ ստանում, երբ նվերներ եմ գնում ընկերներիս և հարազատներիս համար: Հազիվ եմ սպասում այն օրվան, երբ պետք է դրանք նվիրեմ, որովհետև ուզում եմ նվիրել հենց այդ պահին: Երևի թե, ամեն դեպքում, ամենագլխավորը, որ մեզ բոլորիս միավորում է, սկսած տատիկից՝ հայրիկի մայրիկից, և վերջացրած իմ եղբորով, այն է, ինչը ստիպում է մեզ ծիծաղել:
Կարո՞ղ եք նշել այն ստեղծագործությունները, որոնք Ձեզ ամենից շատն են դուր գալիս և պարբերաբար վերընթերցում եք:
Ես վերընթերցում եմ գրեթե ամեն ինչ և բավականին հաճախ, որովհետև մշտապես կարիք է լինում ինչ-որ բան մեջբերել կամ ստուգել: Բայց իմ ամենասիրելի ստեղծագործությունը «Заповедник»-ն է, որը ես թարգմանել եմ անցած տարի: Կարծում եմ՝ նրա գրած բոլոր ստեղծագործություններից սա ամենաանձնականն է և ամենաշատն է կապված իմ ընտանիքի հետ:
Դովլաթովի մասին շատ են գրել թե́ դրական, թե́ բացասական համաեքստում: Ձեր հարցազրույցներում Դուք նշում եք, որ պարզապես արհամարհում եք բացասական արձագանքները: Բայց կա՞ն արտահայտված այնպիսի մտքեր, որոնք Ձեզ խորապես վիրավորել են կամ այնպիսիք, որոնք իրականության հետ բացարձակապես կապ չունեն:
Եթե բացասականի տակ նկատի ունեք գրական քննադատությունը, ապա դրան ես հանգիստ եմ վերաբերում: Չէ՞ որ բոլորը չեն կարող նույն բանը սիրել: Ինձ խորապես վիրավորում են անձի վրա հարձակումները: Հատկապես նրանց կողմից, ովքեր ասում են, թե ընկերություն են արել հորս հետ: Հարկ չեմ համարում պատասխանել կամ հերքել ամեն մի հորինվածք: Կարծում եմ՝ հորս անձնական կյանքը պետք է զերծ մնա օտար մարդկանցից: Ընթերցողի համար կարևորը ճիշտ կարդալն է և հասկանալը այն, ինչը հենց իր համար է ստեղծվել, այլ ոչ թե ուրիշի կենսագրությունը մտովի ավելացնել և հորինել:
Կարո՞ղ եք հիշել Դովլաթովի այն զբաղմունքը, նախասիրությունը, որի մասին քիչ է հայտնի:
Խոհանոցում նա պատրաստում էր մեծ խանդավառությամբ ու վստահությամբ, չնայած դա նրա մոտ այնքան էլ հաջող չէր ստացվում: Դրանք ավելի շուտ ստեղծագործական փորձեր էին: Մի անգամ նա շատ նիհարեց: Դրանից հետո համառորեն բոլորին սովորեցնում էր՝ ինչպես դա անել:
Նա հիանալի ձեռքեր ուներ, այդ պատճառով էլ ոչ միայն նկարում և նվագում էր երաժշտական գործիքների վրա, այլև փայտից պատկերներ էր ստեղծում: Երբեմն մենք միասին կենդանիների և մարդկանց պատկերներ էինք ստեղծում լուցկիներից, կաղիններից, թելի կծիկներից, Զատկին ձվեր էինք ներկում: Նա սիրում էր աշխատել ձեռքերով:
Որո՞նք են կյանքի այն դասերը, որոնք Դուք սովորել եք հենց Ձեր հոր շնորհիվ:
Կարգապահությունը: Հայրս կարծում էր, որ դա կյանքում հաջողության հասնելու ամենակարևոր գծերից է: Բայց ես դեռ ձգտում եմ հասնել դրան. ինձ մոտ դա այնքան էլ լավ չի ստացվում: Եվ նաև այն, որ մարդը ստեղծված չէ միայն զվարճանքի, այլև գործով զբաղվելու համար. այն տարիներին, ըստ երևույթին, նրան վախեցնում էր իմ թեթևամիտ կենսակերպը:
Դովլաթովը գրում էր. «Աստված ինձ տվել է այն, ինչի մասին ես ամբողջ կյանքս Նրան խնդրում էի: Նա դարձրեց ինձ շարքային գրականագետ: Դառնալով այդպիսին` ես համոզվեցի, որ հավակնում եմ ավելիին: Բայց արդեն ուշ էր: Աստծուց ավելին չեն խնդրում»: Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչն է, որ կյանքում չունեցավ:
Չեմ համարձակվում պատասխանել նրա փոխարեն: Իմ կողմից կարող եմ ասել, որ ես նրա ներկայության, նրա հետ խոսելու հնարավորության կարիքն ունեմ: Կարծում եմ, որ նա դա կցանկանար…
«Մայրս հայուհի է, հայրս՝ հրեա: Ծնողներս որոշեցին, որ կյանքս ավելի անամպ կլինի, եթե ես հայ լինեմ: Այդպես էլ գրանցեցին ծննդականում՝ հայ»: Այսպես է գրել Դովլաթովը: Ինչպե՞ս էր նա արտահայտվում Հայաստանի և հայերի մասին իր գրքերից և հրապարակումներից դուրս:
Չեմ հիշում, որ մեր ընտանիքում հաճախ քննարկվեին ազգային պատկանելության հարցերը: Չնայած ես մեծանում էի այն զգացողությամբ, որ ես հայուհի եմ, և դա` տատիկիս շնորհիվ: Բացի այդ, ինչպես հայրս, ես նույնպես արտաքինով նման եմ իմ հայկական կողմի բարեկամներին: Չնայած դպրոցական տարիներին դա ինձ չէր խանգարում ցանկանալ լինել շիկահեր և ունենալ կապույտ աչքեր:
Բայց ահա իմ հոր պատասխանն այդ հարցին:
«Ես գիտեմ, որ ոմանց համար սա ահավոր խայտառակություն է, բայց երբեք զգացողություն չեմ ունեցել, որ ես ինչ-որ ազգության եմ պատկանում: Ես չեմ խոսում հայերեն: Մյուս կողմից, եբրայերեն ես նույնպես չեմ խոսում, հրեական միջավայրում ես ինձ յուրային չեմ զգում: Ու միչև վերջերս ես հայերի դժբախտություններին նայում էի, ինչպես կնայեի ցանկացած այլ ազգերի՝ հնդիկների, չինացիների դժբախտություններին... Բայց վերջերս, մի գրական կոնֆերանսի ժամանակ ես ծանոթացա Հրանտ Մաթևոսյանի հետ: Նա ինձ բոլորովին նման չէ, նա իսկական հայ է, խելագարվում է այն ամենից, ինչ կատարվում է հայրենիքում: Նա այնքան ամաչկոտ, անկեղծ, բարի, հրեշտականման մարդ է, որ նրա հետ ընկերանալով` սկսեցի նայել այսպես ասած նրա աչքերով: Երբ կարդում եմ հայաստանյան իրադարձությունների մասին, ես պատկերացնում եմ, թե ինչ է զգում Մաթևոսյանը: Այ այսպես՝ նրա հանդեպ տածած սիրո միջոցով, իմ մեջ ինչ-որ հայկական զգացմունքներ առաջացան...»:
Դովլաթովն ասում է, որ «երբեք զգացողություն չեմ ունեցել, որ ես ինչ-որ ազգության եմ պատկանում»: Բայց ադյո՞ք նրա մոտ դրսևորվում էին բնավորության այնպիսի գծեր, որոնք բնորոշ են հենց հային:
Վախենում եմ՝ ես չգիտեմ, թե դա ինչ է նշանակում: ԱՄն-ում՝ իմ դպրոցում, ես ունեի հայ ընկերներ: Այժմ էլ Լոնդոնում ունեմ հայ ընկերուհի: Բայց մենք հիմնականում անգլերենով ենք շփվում: Համոզված չեմ, որ նրանք իրենց պահում են ինչ-որ հատուկ ձևի: Երևի թե կարելի է ասել, որ հայրիկի մոտ կային կովկասցի տղամարդուն բնորոշ գծեր, որոնք դրսևորվում էին կանանց նկատմամբ վերաբերմունքի, տնային պարտականությունների հարցերում: Քանի որ ես մեծացել եմ ԱՄՆ-ում, ինձ համար անհասկանալի և անընդունելի են նման երևույթները: Ես զարմանում եմ մայրիկի համբերության վրա:
Ձեր հոր գրքերը հրատարակվում են նաև հայերենով: Քանի որ Դուք զբաղվում եք նաև գրքերի թարգմանությամբ, արդյո՞ք նախատեսում եք հրատարակել գրքեր նաև հայերենով:
Հորս գործերից ես թարգմանել եմ միայն մեկ գիրք և այն էլ ՝ անգելերեն: Ցավոք, ես հայերեն չգիտեմ: Բայց եթե հրատարակիչները առաջարկներ ունենան տպագրել հայրիկի գրքերը հայերենով, մենք հաճույքով կքննարկենք այդ առաջարկները:
«Հրաշալի դարաշրջանի վերջ: Բրոդսկի և Դովլաթով». («Конец прекрасной эпохи. Бродский и Довлатов») այսպես է վերնագրված այն վավերագրական ֆիլմը այս գրողների մասին, ովքեր ընկերներ էին: Հատկապես ի՞նչ եք հիշում նրանց հարաբերություններից, հանդիպումներից, զրույցներից:
Չգիտեմ՝ որքանով կարելի է անվանել նրանց ընկերներ, բայց նրանց հարաբերությունները ընկերական էին: Հայրիկը շատ էր հարգում Իոսիֆի տաղանդը, ինչի մասին բազմիցս հայտարարել է: Հիշում եմ՝ մի անգամ հայրիկի հետ նրա տանն էինք. հայրիկը գործով էր մտել ինչ-որ բան քննարկելու: Ես նստեցի բազմոցին: Բոլոր բառերը հասկանում էի, բայց գաղափար չունեի՝ ինչի մասին է խոսքը: Զրույցը, բնականաբար, գրականության մասին էր: Իոսիֆը նկատեց, որ վաղուց է, ինչ լուռ նստած եմ, և հավանաբար իրեն վատ տանտեր զգաց, սկսեց ինձ հետ խոսել ինձ համար հասանելի թեմաների մասին: Նա ինձ պատմում էր իր կատվի մասին:

Дочь Сергея Довлатова: «Он с энтузиазмом готовил, хотя не очень успешно»
“Сережа принадлежал к поколению, которое восприняло идею индивидуализма и принцип автономности человеческого существования более всерьез, чем это было сделано кем-либо и где-либо. Я говорю об этом со знанием дела, ибо имею честь — великую и грустную честь — к этому поколению принадлежать”. Иосиф Бродский о Сергее Довлатове.
В СССР Сергея Довлатова стали преследовать за его взгляды, и в 1978 году он вынужден был эмигрировать в США. До конца смерти (1990 г.) он жил в Нью-Йорке. Здесь писатель и журналист с еврейско-армянскими корнями (отец Сергея Довлатова был евреем, мать – армянкой) издавал газету, печатал свои рассказы, публиковал книги, в то время как в СССР его читали «тайком». В июне 2014 года в Нью-Йорке в его честь открылась улица – Sergey Dovlatov Way. Именно здесь он прожил последние 10 лет своей жизни.
На вопросы Hetq.am отвечает Катерина Довлатова – дочь Сергея Довлатова и Елены Довлатовой. Она перевела с русского на английский «Заповедник» - одно из самых известных произведений Сергея Довлатова.
В различных интервью Вас часто спрашивают, каково это быть героиней книги. Интересно, в каком произведении или в каких строчках Довлатова Вы видите, находите себя?
Вы, наверное, путаете меня с мамой. Она – героиня многих произведений. Обо мне часто упоминается, но когда отец создавал свои произведения, мне было мало лет, и как человек я еще не сформировалась. В каждой написанной книге ощущается авторский голос, и многое можно узнать об авторе, даже если это не документальное произведение. Книги моего отца написаны от первого лица, главный герой – авторское «я», хотя, конечно же, это не Сергей Довлатов. Но я знаю, кто мой отец, и знаю, кем он хотел быть. Несмотря на то, что ни в каких конкретных строках или произведениях я себя не вижу, я чувствую связь с отцом, со своей семьей. То есть я нахожу себя, как вы говорите, в своей семье.
Можно ли о Вас сказать, что Вы папина дочка? Если да, то в чем это проявляется?
Наверное, да. Хотя и мамина тоже. Помимо физического сходства у нас много общего в характере. Хотя это скорее всего общесемейное, довлатовское. Даже мама, не родившись Довлатовой, переняла эти довлатовские черты.
Если говорить конкретно, то я тоже вспыльчивая и тоже быстро отхожу, тоже сильно переживаю обиды и не могу простить предательство. И частенько, увы, обижаю даже тех, кого люблю. Я тоже получаю огромное удовольствие, делая подарки друзьям и родным, с трудом дожидаясь нужного дня, потому что хочу отдать подарок немедленно. Наверное, все же самое главное, что нас всех сближает, начиная с бабушки, папиной мамы, и заканчивая моим братом, это то, что заставляет нас смеяться.
Конечно, объективно говорить об отце как о писателе трудно, но можете назвать какое-то произведение, которое Вам очень нравится и которое Вы часто перечитываете?
Я перечитываю почти все и довольно регулярно, потому что мне постоянно нужно что-то процитировать или проверить. Но самое любимое у меня - это «Заповедник», который я в прошлом году перевела. Мне кажется оно самым личным из всех произведений и наиболее связанным с моей семьей.
О Довлатове разное было написано. Много было написано и положительного, и отрицательного. Вы в своих интервью говорите, что просто игнорируете отрицательные реакции. Но есть ли что-то, что задело Вас глубоко или что не имело никакого отношения к реальности?
Если под отрицательным имеете в виду литературную критику, то я к этому отношусь спокойно. Не могут же все любить одно и тоже. Меня глубоко задевают личные выпады. Особенно тех, кто говорит, что дружил с отцом. Отвечать и опровергать каждую выдумку я не считаю нужным. Личная жизнь моего отца, мне кажется, должна оставаться в стороне от посторонних. Для читателей главное правильно прочесть и понять то, что для них и было создано, а не додумывать и не придумывать чужую биографию.
Были ли у Сергея Довлатова такие занятия или хобби, которые малоизвестны читателям? Можете вспомнить одно из них?
Он с энтузиазмом и убежденно готовил, хотя не очень успешно. Это, скорее, были творческие попытки. Он однажды сильно похудел и потом настойчиво учил всех, как это сделать. У него были прекрасные руки, поэтому он не только рисовал и играл на музыкальных инструментах, но и вырезал фигурки из дерева. Иногда мы вместе с ним делали фигурки животных и людей из спичек, желудей, катушек для ниток, разрисовали яйца на Пасху. Он любил работать руками.
Какие самые поучительные жизненные уроки, которые Вы усвоили именно благодаря Вашему отцу?
Дисциплина. Отец считал это одним из самых важных качеств для успеха в жизни. Но пока я еще только стремлюсь к этому. У меня не очень-то получается. Ну и то, что человек создан не только для развлечений, а для занятия делом. В те годы его, вероятно, пугал мой легкомысленный образ жизни.
Довлатов писал: «Бог дал мне именно то, о чем я всю жизнь его просил. Он сделал меня рядовым литератором. Став им, я убедился, что претендую на большее. Но было поздно. У Бога добавки не просят». Как Вы думаете, чего он в жизни недополучил?
Не рискую отвечать за него. От себя могу сказать, что мне не хватает его присутсвия, возможности поговорить с ним. Я думаю, что ему бы этого хотелось...
«Мать моя – армянка, отец еврей. Родители решили, что жизнь моя будет более безоблачной, если я стану армянином. Так и записали в метрике – армянин». Так писал Довлатов. Как он отзывался об Армении и армянах вне своих книг и публикаций?
Я не помню, чтобы в нашей семье часто обсуждались вопросы национальной принадлежности. Хотя я росла с ощущением, что я армянка благодаря бабушке. Да и внешне я больше походила на свою армянскую родню, как, впрочем, и папа. Правда, это не мешало мне в школьные годы хотеть быть блондинкой с голубыми глазами.
Но вот ответ моего отца на этот вопрос:
«Я знаю, что это кому-то кажется страшным позором, но у меня никогда не было ощущения, что я принадлежу к какой-то национальности. Я не говорю по-армянски. С другой стороны, по-еврейски я тоже не говорю, в еврейской среде не чувствую себя своим, И до последнего времени на беды армян смотрел как на беды в жизни любого другого народа — индийского, китайского... Но вот недавно на одной литературной конференции познакомился с Грантом Матевосяном. Он на меня совсем не похож — он настоящий армянин, с ума сходит от того, что делается у него на родине. Он такой застенчивый, искренний, добрый, абсолютно ангелоподобный человек, что, подружившись с ним, я стал смотреть как бы его глазами. Когда я читаю об армянских событиях, я представляю себе, что сейчас испытывает Матевосян. Вот так, через любовь к нему, у меня появились какие-то армянские чувства».
Довлатов говорит: «У меня никогда не было ощущения, что я принадлежу к какой-то национальности». И все же, проявлялись ли в нем какие-то черты, характерные именно для армянина?
Боюсь, что я не знаю, что это значит. У меня в школе, в США, был армянский приятель и сейчас в Лондоне у меня армянская подружка. Но мы в основном общаемся по-английски, и я не уверена, что они ведут себя как-то особенно. Наверное, можно сказать, что в папе замечались черты кавказского мужчины – в отношении к женщине, домашним обязанностям. Мне, выросшей в США, какие-то вещи непонятны и неприемлемы. Я удивляюсь маминому терпению.
Книги Вашего отца издаются и на армянском. Поскольку Вы занимаетесь переводами его книг, планируете ли их издание также на армянском языке?
Я перевела одну-единственную папину книгу и на английский. Увы, армянского я не знаю. Но если возникнут предложения от издателей на публикацию книг отца на армянском, мы с удовольствием их рассмотрим.
«Конец прекрасной эпохи. Бродский и Довлатов» - так был назван документальный фильм о писателях, которые были друзьями. Что именно Вы помните об их взаимоотношениях, встречах, разговорах?
Не знаю, насколько их можно назвать друзьями, но отношения у них были дружеские. Папа очень уважал талант Иосифа, о чем заявлял неоднократно. Я помню, что однажды была с папой у него дома. Папа зашел по делу, что-то обсудить. Я сидела на диване, все слова понимала, но не имела ни малейшего понятия, о чем идет речь. Разговор шел о литературе, конечно же. Иосиф заметил, что я давно затихла, и вероятно почувствовал себя плохим хозяином и заговорил со мной о чем-то мне доступном. Он рассказывал мне про своего кота.