Հաղթանակ գյուղի փախստականները. 25 տարի անց
Տավուշի մարզի Հաղթանակ գյուղի բնակչության 30%-ը փախստականներ են, 45 ընտանիք կամ 160 մարդ: Նրանք Ադրբեջանից և Վրաստանից այստեղ են տեղափոխվել 1980-ականների վերջին և 1990-ականների սկզբին:
Փախստականների և տեղացիների ապրելակերպը գրեթե նույնն է: Հաղթանակցիների պես նրանց հիմնական մասը զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ՝ այգիներ ու դաշտեր է մշակում կամ էլ մեկնում արտագնա աշխատանքի:
Սկզբում փախստականների մի մասը հաստատվել էր գյուղի պանսիոնատի շենքում, այնուհետև աստիճանաբար տեղափոխվել են: Սակայն մինչ օրս պանսիոնատի շենքում ապրում է մի քանի փախստական ընտանիք: Սրանք այն ընտանիքներն են, որոնք փախստականների համար նախատեսված ծրագրով տուն չեն ստացել, ոչ էլ կարողացել են տեղափոխվել այլ տուն:
Պանսիոնատի շենքը համայնքային սեփականություն է, որի սենյակներն անժամկետ և անհատույց տրամադրված են բնակիչներին: Այստեղ սենյակների դռների մեծ մասի վրա այժմ կողպեք է դրված: Բնակիչների մի մասը ժամանակին պայմանագիր է կնքել գյուղապետարանի հետ, սենյակը զբաղեցրել, այնուհետև կամ հեռացել է երկրից կամ էլ այլ տեղ հաստատվել:
Առաջին ընտանիքը, որ հաստատվել և մինչ օրս ապրում է պանսիոնատի շենքում, Այվազյանների ընտանիքն է: Նրանք այստեղ են եկել 1990թ. Ջավախքի Ծալկայի շրջանից: Ընտանիքի հայրը՝ Գրիգոր Այվազյանը, ամեն տարի մեկնում է Ռուսաստան` արտագնա աշխատանքի: Վերջին տարիներին նրան է միացել նաև ավագ որդին, իսկ մյուս երկու տղաներն աշխատում են գյուղում: Իրենց հատկացված տարածքից նրանք երեք սենյակ են ստեղծել: Գրիգոր Այվազյանի կինը՝ Մարոն, ասում է, որ գուցե ամբողջ շենքում իրենց ընտանիքն ամենաբարեկեցիկը թվա, բայց դա իրենց տարիների աշխատանքի արդյունքն է: Ամուսինն ասում է, որ ցանկանում է բարեկարգել շենքի տանիքը, փոխել տան դռներն ու պատուհանները, բայց քանի որ դա իրենց սեփականությունը չէ, մեծ փոփոխություններ անել չեն կարողանում:
«Կարող է մի օր էլ ասեն՝ դուրս եկեք: Օդից կախված ենք: Ոչ գիտես` սարքես, ոչ գիտես` թողես»,- ասում է Մարոն:
Այվազյաններից մի քանի սենյակ այն կողմ ապրում է 74-ամյա Ռիմա Հակոբյանը: Հարևանները նրան ասում են՝ «մեր ղարաբաղցի տատիկը»: Հայաստան տեղափոխվել է ամուսնու հետ, իսկ նրա մահից հետո այստեղ մենակ է ապրում: Պարբերաբար նրան այցելում են աղջիկը և թոռը: Նա դժգոհում է, որ իր թոշակով հազիվ է կարողանում սնունդ ու դեղեր գնել, քանի որ դրանք օր-օրի թանկանում են: Իր պայմաններից չի դժգոհում, միայն թե խնդրում է, որ բանկը վերադարձնի իր 10 հազար ռուբլի ավանդը, որը մնացել է ԽՍՀՄ տարիներից:
Պանսիոնատի շենքում է ապրում նաև Միսկարյան Ռայիկի ընտանիքը, ում բոլորը Լամարա են անվանում: Վերջինս ամուսնու հետ գյուղատնտեսությամբ է զբաղվում: Ամուսինը գրեթե ամբողջ օրը դաշտում է անցկացնում, մեր այցելության պահին էլ Լամարան եկել էր ընդմիջման:
«Ուղղակի տարին տարի չի լինում, երկու տարի արտ արինք, ոչինչ չհանեցինք: Ցորենն էլ մի հեկտարից երեք մեշոկ հանեցինք», - ասում է Լամարան:
Իրենց հատկացված սենյակներում նրանք ապրում են տղայի, հարսի ու երկու թոռների հետ: Տղան՝ Արթուրը, պայմանագրային զինծառայող էր, հետո մեկնել է արտագնա աշխատանքի, այժմ էլ աշխատանք չունի: Լամարան ասում է, որ չի ուզում տղան կրկին անցնի պայմանագրային զինծառայության, որովհետև վախենում է սահմանային միջադեպերից: Նա համարում է, որ արդեն մի հիմնական զինծառայող ունի՝ աղջիկը, ով ապրում է Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղում:
«Էստեղից պրծա (ցույց է տալիս տղային), բայց աղջիկս դեռ էնտեղ ա: Նա էլ փոքր էրեխա ունի, էն մյուսով էլ հղի ա: Էնտեղ էլ անընդհատ կրակոց ա լինում, վախում, փախչում են գալիս էստեղ, էլի հետ գնում», - ասում է Լամարան:
Ի տարբերություն իր հարևանների՝ Շահվերդյան Արմենը Հաղթանակ գյուղ «Վանաձոր քաղաքից է փախել»: Ասում է՝ այն ժամանակ շուկան (Բագրատաշեն-Սադախլու) գործում էր, աշխատում էին, հիմա դա էլ չկա: Այվազյաններից հետո սա երկրորդ ընտանիքն է, որ հաստատվել է պանսիոնատի շենքում: Այստեղ նա ապրում է կնոջ, տղայի, հարսի ու թոռան հետ:
«Յոլա ենք գնում, կողմնակի եկամուտ չունենք, մենակ մի կով ունենք, քսան տարուց էլ ավել ա էստեղ ենք,- ասում է նրա կինը՝ Էլմիրա Խաչիկյանը:- Փախստականներին տներ տրամադրեցին, մեզ էլ օդից կախված թողեցին»:
2001թ. Հաղթանակի փախստականների մի մասը տեղափոխվել է Նորվեգիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ կառուցված տները: Այդ ծրագրով կառուցվել է 14 տուն, թաղամասի անունը մնացել է «Նորվեգիա»: Կարո Հարությունյանն իր ընտանիքի հետ նույնպես ապրում է այս թաղամասում: Մեզ հետ զրուցած փախստականներից նա միակն էր, ով գրեթե չէր խոսում իրենց սոցիալական վիճակից ու կենցաղային դժվարություններից: Նա ու իր կինը՝ Քնարիկը, համոզված են, որ անկախ պայմաններից` կարևորն այն է, որ թե́ իրենք, թե́ իրենց 3 տղաներն ընտանիքներով Հայաստանում են ապրում: Ամուսիններն այստեղ են տեղափոխվել Ադրբեջանի Վարդաշեն շրջանից: Կարոյի հարազատների մեծ մասն ապրում է արտերկրում: Նրան բազմիցս են առաջարկել տեղափոխվել իրենց մոտ, այնտեղ աշխատել, բայց Կարոն ու կինն առայսօր հրաժարվում են այդ մտքից:
«Ասի` չէ, տենց չի, Հայաստանը վտանգի տակ ա: Ես գնացի, էն մեկը գնաց, ո՞վ պետք ա մնա», - ասում է Կարոն:
«Սա մեր երկիրն ա, էստեղ ազատ ման ենք գալիս»,- հավելում է Քնարիկը:
Հայաստան գալուց հետո Կարոն աշխատել է քարհանքում, հող է մշակել, մասնակցել է նաև Տավուշի ինքնապաշտպանական կռիվներին: Այժմ էլ ասում է՝ պարապ չեն մնում, փորձում են աշխատել, օրվա հացը ստեղծել: Չնայած գյուղից արտագաղթողներ կան, բայց Կարոն համոզված է, որ սոցիալական վիճակից ավելի կարևոր է երկրի պաշտպանությունը:
«Սուտ ա, թե ռուսը մեզ պաշտպանելու ա, ռուսին փող ա պետք, ինքն իրա բիզնեսն ա անում: Մենք պետք ա եղունգ ունենանք, էս քաչալ գլուխը քորենք: Մենք ինքներս մեր մասին պետք ա մտածենք», - համոզված է Կարոն: - Պետք ա աշխատենք, ապրինք: Մի օր ձուկ ենք ուտում, մի օր ձուկի գլուխ ենք ուտում, մի օր էլ ոսկորները: Յոլա ենք գնում էլի, ի՞նչ ասեմ»:

25 Years Later: The Refugees of Hakhtanak Village In Armenia’s Tavoush Province
Out of the 160 families residing in the Hakhtanak village of Tavoush Province, 45 moved here in the late 1980s and early 1990s as refugees from Georgia and Azerbaijan.
Like native residents, members of these families either work the land or go abroad in search of seasonal work.
A few families still live in the village pension building, which belongs to the community, where they all were housed when they first arrived. They’ve been allocated the rooms free of charge.
Those who’ve remained in the pension never received housing under an earlier program for refugees and haven’t been able to move elsewhere.
The Ayvazyan family was the first to be resettled in the pension that still lives there. They arrived in Hakhtanak from the Tzalka region of Javakhk in 1990.
The head of the household, Grigor Ayvazyan, leaves for Russia every year for work. His eldest son has accompanied him these past few years. His other two sons work in the village.
The family has converted their living space into a three room apartment. Mr. Ayvazyan says he wants to repair the roof of the building, change the windows and doors, but since the property doesn’t belong to him he can’t.
“One day, they can tell us to leave. We’re in the air. You don’t know whether to fix things or just leave them,” says Grigor’s wife Maro.
74 year-old Rima Hakobyan lives a few doors away. Neighbors call her ‘our Karabakh grandma’. She and her husband resettled in Armenia but since he died, Rima lives alone. Sometimes her daughter and grandson come to visit. Rima’s only complaint is that her pension barely is enough to buy essentials and her medicine.
The woman would also like her 10,000 rubles in savings that turned to dust with the collapse of the Soviet Union.
The family of Rayik Miskaryan also lives in the pension. She and her husband are engaged in agriculture. When we arrived, the husband, as per the norm, was out working in the fields.
“This year we got three sacks of flour from the one hectare of land we cultivated,” Rayik complained.
Rayik and her husband share the living space with their son, his wife, and the two grandchildren. Their son Artour served in the army as a contract soldier and then left for work overseas. He’s currently unemployed.
She doesn’t want her son to sign up with the army again since she’s fearful of a flare-up on the border. Anyway, the mother believes that she already has a permanent soldier in the person of her daughter who lives in the Tavoush village of Baghanis.
“We finished with that one (pointing to her son) but my girl is still there. She also has a young child and is expecting another. There is firing all the time there. They come here when they get afraid and then go back,” says Rayik.
Unlike his neighbors, Armen Shahverdyan came to Hakhtanak from the town of Vanadzor in Armenia. He says that at the time the Bagratashen-Sadakhlu market was bustling and that they had work. That’s no longer the case. He lives in the pension with his wife, his son and daughter-in-law, and the grandchild.
“We get by. We have no side income, just the one cow. We’ve been here for twenty years,” says Armen’s wife Elmira. “They allocated houses to the refugees but left us dangling.”
In 2001, some of the Hakhtanak refugees were resettled in the fourteen houses built with financing from the Norwegian government.
Karo Harutyunyan’s family now lives in one of these houses located in a neighborhood appropriately called ‘Norway’.
The family resettled in Armenia from the Vardashen region of Azerbaijan. What matters to Karo and his wife Knarik above all else is that they and the families of their three sons all live in Armenia. Most of Karo’s relatives live overseas. He’s been invited to join them on many occasions and to work alongside them, but Karo and Knarik have so far refused.