Հաղթանակ գյուղի փախստականները. 25 տարի անց
Տավուշի մարզի Հաղթանակ գյուղի բնակչության 30%-ը փախստականներ են, 45 ընտանիք կամ 160 մարդ: Նրանք Ադրբեջանից և Վրաստանից այստեղ են տեղափոխվել 1980-ականների վերջին և 1990-ականների սկզբին:
Փախստականների և տեղացիների ապրելակերպը գրեթե նույնն է: Հաղթանակցիների պես նրանց հիմնական մասը զբաղվում է գյուղատնտեսությամբ՝ այգիներ ու դաշտեր է մշակում կամ էլ մեկնում արտագնա աշխատանքի:
Սկզբում փախստականների մի մասը հաստատվել էր գյուղի պանսիոնատի շենքում, այնուհետև աստիճանաբար տեղափոխվել են: Սակայն մինչ օրս պանսիոնատի շենքում ապրում է մի քանի փախստական ընտանիք: Սրանք այն ընտանիքներն են, որոնք փախստականների համար նախատեսված ծրագրով տուն չեն ստացել, ոչ էլ կարողացել են տեղափոխվել այլ տուն:
Պանսիոնատի շենքը համայնքային սեփականություն է, որի սենյակներն անժամկետ և անհատույց տրամադրված են բնակիչներին: Այստեղ սենյակների դռների մեծ մասի վրա այժմ կողպեք է դրված: Բնակիչների մի մասը ժամանակին պայմանագիր է կնքել գյուղապետարանի հետ, սենյակը զբաղեցրել, այնուհետև կամ հեռացել է երկրից կամ էլ այլ տեղ հաստատվել:
Առաջին ընտանիքը, որ հաստատվել և մինչ օրս ապրում է պանսիոնատի շենքում, Այվազյանների ընտանիքն է: Նրանք այստեղ են եկել 1990թ. Ջավախքի Ծալկայի շրջանից: Ընտանիքի հայրը՝ Գրիգոր Այվազյանը, ամեն տարի մեկնում է Ռուսաստան` արտագնա աշխատանքի: Վերջին տարիներին նրան է միացել նաև ավագ որդին, իսկ մյուս երկու տղաներն աշխատում են գյուղում: Իրենց հատկացված տարածքից նրանք երեք սենյակ են ստեղծել: Գրիգոր Այվազյանի կինը՝ Մարոն, ասում է, որ գուցե ամբողջ շենքում իրենց ընտանիքն ամենաբարեկեցիկը թվա, բայց դա իրենց տարիների աշխատանքի արդյունքն է: Ամուսինն ասում է, որ ցանկանում է բարեկարգել շենքի տանիքը, փոխել տան դռներն ու պատուհանները, բայց քանի որ դա իրենց սեփականությունը չէ, մեծ փոփոխություններ անել չեն կարողանում:
«Կարող է մի օր էլ ասեն՝ դուրս եկեք: Օդից կախված ենք: Ոչ գիտես` սարքես, ոչ գիտես` թողես»,- ասում է Մարոն:
Այվազյաններից մի քանի սենյակ այն կողմ ապրում է 74-ամյա Ռիմա Հակոբյանը: Հարևանները նրան ասում են՝ «մեր ղարաբաղցի տատիկը»: Հայաստան տեղափոխվել է ամուսնու հետ, իսկ նրա մահից հետո այստեղ մենակ է ապրում: Պարբերաբար նրան այցելում են աղջիկը և թոռը: Նա դժգոհում է, որ իր թոշակով հազիվ է կարողանում սնունդ ու դեղեր գնել, քանի որ դրանք օր-օրի թանկանում են: Իր պայմաններից չի դժգոհում, միայն թե խնդրում է, որ բանկը վերադարձնի իր 10 հազար ռուբլի ավանդը, որը մնացել է ԽՍՀՄ տարիներից:
Պանսիոնատի շենքում է ապրում նաև Միսկարյան Ռայիկի ընտանիքը, ում բոլորը Լամարա են անվանում: Վերջինս ամուսնու հետ գյուղատնտեսությամբ է զբաղվում: Ամուսինը գրեթե ամբողջ օրը դաշտում է անցկացնում, մեր այցելության պահին էլ Լամարան եկել էր ընդմիջման:
«Ուղղակի տարին տարի չի լինում, երկու տարի արտ արինք, ոչինչ չհանեցինք: Ցորենն էլ մի հեկտարից երեք մեշոկ հանեցինք», - ասում է Լամարան:
Իրենց հատկացված սենյակներում նրանք ապրում են տղայի, հարսի ու երկու թոռների հետ: Տղան՝ Արթուրը, պայմանագրային զինծառայող էր, հետո մեկնել է արտագնա աշխատանքի, այժմ էլ աշխատանք չունի: Լամարան ասում է, որ չի ուզում տղան կրկին անցնի պայմանագրային զինծառայության, որովհետև վախենում է սահմանային միջադեպերից: Նա համարում է, որ արդեն մի հիմնական զինծառայող ունի՝ աղջիկը, ով ապրում է Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղում:
«Էստեղից պրծա (ցույց է տալիս տղային), բայց աղջիկս դեռ էնտեղ ա: Նա էլ փոքր էրեխա ունի, էն մյուսով էլ հղի ա: Էնտեղ էլ անընդհատ կրակոց ա լինում, վախում, փախչում են գալիս էստեղ, էլի հետ գնում», - ասում է Լամարան:
Ի տարբերություն իր հարևանների՝ Շահվերդյան Արմենը Հաղթանակ գյուղ «Վանաձոր քաղաքից է փախել»: Ասում է՝ այն ժամանակ շուկան (Բագրատաշեն-Սադախլու) գործում էր, աշխատում էին, հիմա դա էլ չկա: Այվազյաններից հետո սա երկրորդ ընտանիքն է, որ հաստատվել է պանսիոնատի շենքում: Այստեղ նա ապրում է կնոջ, տղայի, հարսի ու թոռան հետ:
«Յոլա ենք գնում, կողմնակի եկամուտ չունենք, մենակ մի կով ունենք, քսան տարուց էլ ավել ա էստեղ ենք,- ասում է նրա կինը՝ Էլմիրա Խաչիկյանը:- Փախստականներին տներ տրամադրեցին, մեզ էլ օդից կախված թողեցին»:
2001թ. Հաղթանակի փախստականների մի մասը տեղափոխվել է Նորվեգիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ կառուցված տները: Այդ ծրագրով կառուցվել է 14 տուն, թաղամասի անունը մնացել է «Նորվեգիա»: Կարո Հարությունյանն իր ընտանիքի հետ նույնպես ապրում է այս թաղամասում: Մեզ հետ զրուցած փախստականներից նա միակն էր, ով գրեթե չէր խոսում իրենց սոցիալական վիճակից ու կենցաղային դժվարություններից: Նա ու իր կինը՝ Քնարիկը, համոզված են, որ անկախ պայմաններից` կարևորն այն է, որ թե́ իրենք, թե́ իրենց 3 տղաներն ընտանիքներով Հայաստանում են ապրում: Ամուսիններն այստեղ են տեղափոխվել Ադրբեջանի Վարդաշեն շրջանից: Կարոյի հարազատների մեծ մասն ապրում է արտերկրում: Նրան բազմիցս են առաջարկել տեղափոխվել իրենց մոտ, այնտեղ աշխատել, բայց Կարոն ու կինն առայսօր հրաժարվում են այդ մտքից:
«Ասի` չէ, տենց չի, Հայաստանը վտանգի տակ ա: Ես գնացի, էն մեկը գնաց, ո՞վ պետք ա մնա», - ասում է Կարոն:
«Սա մեր երկիրն ա, էստեղ ազատ ման ենք գալիս»,- հավելում է Քնարիկը:
Հայաստան գալուց հետո Կարոն աշխատել է քարհանքում, հող է մշակել, մասնակցել է նաև Տավուշի ինքնապաշտպանական կռիվներին: Այժմ էլ ասում է՝ պարապ չեն մնում, փորձում են աշխատել, օրվա հացը ստեղծել: Չնայած գյուղից արտագաղթողներ կան, բայց Կարոն համոզված է, որ սոցիալական վիճակից ավելի կարևոր է երկրի պաշտպանությունը:
«Սուտ ա, թե ռուսը մեզ պաշտպանելու ա, ռուսին փող ա պետք, ինքն իրա բիզնեսն ա անում: Մենք պետք ա եղունգ ունենանք, էս քաչալ գլուխը քորենք: Մենք ինքներս մեր մասին պետք ա մտածենք», - համոզված է Կարոն: - Պետք ա աշխատենք, ապրինք: Մի օր ձուկ ենք ուտում, մի օր ձուկի գլուխ ենք ուտում, մի օր էլ ոսկորները: Յոլա ենք գնում էլի, ի՞նչ ասեմ»:

Беженцы в селе Ахтанак: 25 лет спустя
30 процентов населения села Ахтанак (Тавушская область) – 45 семей, или 160 человек – переехали сюда в конце 1980-х-начале 90-х годов из Азербайджана и Грузии. Основное занятие здесь – сельское хозяйство. Люди обрабатывают сады и поля, но есть и такие, которые уезжают на заработки.
Беженцы сперва обосновались в здании сельского пансионата, но вскоре стали съезжать отсюда. Сейчас в пансионате живет несколько семей – это те беженцы, которые не получили квартиры по предусмотренной программе и не смогли переехать в другое жилье.
Комнаты в пансионате, являющемся общинной собственностью, предоставлены жильцам в бессрочное и безвозмездное пользование. В свое время часть жильцов заключила договор с админстрацией общины, заняла комнаты, но потом либо перебралась в другой дом, либо уехала из страны.
Первой в пансионате появилась семья Айвазянов, которая живет здесь по сей день. Они переехали в Ахтанак в 1990 г. из Цалкского района Джавахка. Отец семейства Григор Айвазян каждый год едет на заработки в Россию. В последние годы к нему присоединился старший сын, двое других сыновей работают в селе. По словам жены Григора Маро, то, что их семья – самая благополучная во всем здании, результат их многолетнего труда. Григор хочет поменять двери и окна, отремонтировать крышу, но поскольку жилье не является собственностью семьи, то осуществлять большие изменения они не решаются.
Через несколько комнат от Айвазянов живет 74-летняя Римма Акопян. Соседи называют ее “наша карабахская бабушка”. Она переехала в Армению вместе с мужем, а после его смерти живет здесь одна. Время от времени ее навещают дочь и внук. Бабушка Римма жалуется, что ее пенсии едва хватает на лекарства и продукты питания, которые дорожают с каждым днем. Женщина не жалуется на условия жизни, она только просит, чтобы банк вернул ей оставшийся еще с советских времен вклад на сумму 10 тысяч рублей.
В пансионате живет и семья Раики Мискарян, которую все зовут Ламарой. Вместе с мужем она занимается сельским хозяйством. В выделенных им комнатах Ламара живет с мужем, сыном, невесткой и двумя внуками. Сын Артур был военнослужащим-контрактником, потом начал ездить на заработки. Сейчас не работает. Ламара не хочет, чтобы сын снова служил в армии, так как боится инцидентов на границе. Она говорит, что с нее хватит дочери, которая живет в приграничном селе Баганис Тавушской области.
“Проблема с сыном решилась, но дочка все еще там. У нее маленький ребенок, сейчас ждет второго. А там постоянно стреляют. Они боятся, приезжают сюда, но потом снова возвращаются к себе”,- говорит Ламара.
В отличие от своих соседей Армен Шахвердян “сбежал в село Ахтанак из города Ванадзора”. По его словам, тогда действовал приграничный рынок (Баграташен-Садахло), которого сейчас нет. Шахвердяны – вторая после Айвазянов семья, поселившаяся в здании пансионата. Армен живет здесь с женой, сыном, невесткой и внуком.
“У нас только одна корова, других доходов нет. Мы здесь больше двадцати лет. Беженцам выделили квартиры, а наш вопрос не решился”,- сказала жена Армена Эльмира Хачикян.
В 2001 г. часть беженцев переселилась в дома, построенные в Ахтанаке за счет финансирования правительства Норвегии. По этой программе было построено 14 домов, а квартал до сих пор называется “Норвегия”. Здесь живет и семья Каро Арутюняна. Он оказался единственным из беседовавших с нами беженцев, кто почти не говорил о социальном положении и бытовых трудностях своей семьи. Каро и его жена Кнарик убеждены, что, несмотря на условия, главное, что они и трое их сыновей с семьями живут в Армении. Супруги переехали сюда из Вардашенского района Азербайджана. Большинство родственников Каро живет за границей, и они не раз предлагали ему переехать к ним, но супруги Арутюняны отказываются от этой мысли.
“Я им сказал: так не получится, Армения в опасности. Если я уеду, другой уедет, кто здесь останется?” – сказал нам Каро.
“Это наша страна, мы здесь чувствуем себя спокойно”,- добавила Кнарик.
Приехав в Армению, Каро начал работать на каменоломне, обрабатывал землю, во время войны участвовал в защите Тавуша. Он и сейчас не сидит без дела, пытается хоть что-то заработать для семьи. Часть жителей уехала из села, но Каро убежден, что защита страны важнее социального положения.
“Это вранье, что русские будут нас защищать. Русским нужны деньги, они заняты своим бизнесом. Мы сами должны решать свои проблемы, сами должны думать о себе. Нужно работать и жить…”,- убежден Каро.