10 տարի է ՝ Արուսը երեխաների հետ ապրում է մշակույթի վթարային տանը
Շենքի երկրորդ հարկում երեւացող լվացքի պարանը հուշում է, որ այստեղ մարդիկ են բնակվում: Կիսավեր աստիճանները տանում են երկրորդ հարկ, որի միջանցքի վերջում գտնվում է Արուս Մկրտչյանի կացարանը: Երկհարկանի մեծ շենքում դեռեւս պահպանվում են սովետական տարիներից մնացած գրությունները, իսկ շենքի ներսում թափված են շինանյութի ու աղբի մնացորդներ: Շենքը Տավուշի մարզի Հաղթանակ գյուղի մշակույթի տունն է: Հայաստանի անկախացումից հետո մշակութային կենտրոնը դադարել է գործել:
10 տարի առաջ Արուսն ամուսնալուծվել է և երեխաների հետ տեղափոխվել մշակույթի տան սենյակներից մեկը: Այստեղ պարբերաբար հանգրվանել են օթեւան չունեցող ընտանիքներ, որոնք իրենց կացարանի հարցը լուծելուց հետո տեղափոխվել են: Արուսը երեխաների հետ մնացել է այստեղ, քանի որ չի կարողացել ոչ տուն գնել, ոչ էլ վարձակալել:
Արուսի երկու դուստրերն ամուսնացել են: Այժմ նա այստեղ ապրում է իր երկու տղաների հետ՝ 14-ամյա Էդգարի և 8-ամյա Արտյոմի: Արուսը հավաքարար է աշխատում գյուղի մոտակայքում գտնվող քարի արտադրամասում: Նա նաև օրավճարով աշխատանք է անում, եթե գյուղում որևէ մեկը դիմում է նրան: Ժամանակ առ ժամանակ օգնում են նաեւ համագյուղացիները: Արուսն ասում է, որ նպաստ ստանալու համար բազմիցս դիմել է Նոյեմբերյան քաղաքի սոցիալական ծառայությանը: Այնտեղ պատճառաբանում են, թե շենքը, որտեղ ապրում է, բնակելի չի համարվում, այնուհետև լրացուցիչ փաստաթղթեր են պահանջում և պարբերաբար հետաձգում նպաստ հատկացնելը:
«Մի կերպ, ծերը ծերին հասցնում եմ: Որ ասեմ, թե կարողանում եմ նոր հագուստներ առնեմ, էրեխեքիս թազա հագցնեմ, չէ, չեմ կարում: Մի կերպ կարողանում եմ իրանց գոյությունը պահպանել, որ էրեխեքս ոչ մի բանից հետ չմնան: Սնունդը ես մի կերպ առնում եմ»,- ասում է Արուսը:
Կոմունալ վճարումների համար շատ չի անհանգստանում, որովհետև գազ չունի, հոսանքի վճարն էլ հասցնում է տալ: Միակ սենյակը, որը նա զբաղեցնում է, տաքացնում է փայտե վառարանով: Մինչև վերջերս Արուսն ինքն էր փայտը մոտակա անտառից հավաքում: Այժմ նրան օգնում է նաև Էդգարը:
Էդգարը դեռ չի որոշել` մինչև ավարտական դասարան դպրոց գնալո՞ւ է, թե՞ ոչ, բայց արդեն մտածում է, թե ինչպես պետք է փող աշխատի, որ մորն օգնի: Ասում է, որ հիմա շատերն են գնում Ռուսաստան, բայց ինքը չի ուզում գնալ, որովհետև համոզված է, որ այնտեղ մարդկանց շահագործում են:

14 Year-Old Edgar: “I’ll probably go to work at the quarry as well, breaking rocks”
The clothesline, full of wash, hanging from the second story of this building indicates that people actually live inside.
A dilapidated staircase leads one to the living space of Arous Mkrtchyan and her family.
Symbols of the former Soviet Union are still visible inside the cavernous building that once served as the cultural center in the Hakhtanak village in Armenia’s Tavoush Province.
Ten years, after getting divorced, Arous came to live with her children in one of the rooms of the center. Over the years, other homeless families have come and gone as well. Arous and her family have remained, not having the means to find other housing.
Her two daughters have married. She now lives here with her two sons, 14 year-old Edgar and 8 year-old Artyom.
Arous works as a cleaner at a stone quarry nearby. She also does the occasional odd job when available. She says that she’s filed for social assistance with Noyemberyan Social Services on several occasions. But she’s been told that the building where she lives isn’t considered habitable and that she needs additional documentation to be eligible. Assistance is thus caught up in mounds of red tape.
“We get by somehow. But I’d be lying if I told you I can afford new clothes for the kids. Otherwise, when it comes to nourishment and the rest, we make ends meet,” she says.
Arous doesn’t have to worry about paying for utilities because they don’t have gas. The one room is heated by a wood stove. She and her son Edgar gather wood from a nearby forest. She can also pay for the little electricity they use.
Edgar isn’t sure if he’ll stay in school until graduation. He’s always thinking of ways to make money and help his mother.
The boy says that while others leave for Russia for work, he doesn’t want to follow in their footsteps because he’s certain that people are exploited there.
“I want to remain in the village. I’ll probably go to work at the quarry as well, breaking rocks,” Edgar says.