«Մսագործները» շարունակում են աշխատել ու մնալ անպատիժ
Հայաստանի վերաբերյալ Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի բոլոր զեկույցները` սկսած առաջին` 2002թ. զեկույցից աննշան սրբագրումներով կրկնում են իրար: Այս մասին պարբերաբար բարձրաձայնում են տեղական ու միջազգային կազմակերպություները, իրավապաշտպանները:
«Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտեի 2013 և 14թթ. Հայաստան այցելությունների վերաբերյալ հաշվետվությունների» երեկ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ (նախաձեռնող` «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության» հիմնադրամ) Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը մեջբերեց ԽԿԿ տարբեր զեկույներից հատվածներ:
Իրավապաշտպանը ներկայացրեց, որ գրեթե բոլոր զեկույցներում առկա են փակ հիմնարկներում գտնված մարդկանց վկայություններ ֆիզիկական ու հոգեբանական բռնության մասին. ծեծ` աթոռի ոտքերով, ռետինե մահակներով, պոլիէթիլենային տոպրակով խեղդամահ անելու դեպքեր, հակագազով խեղդելու մասին վկայություն, հարթաշուրթով մատներն ու եղունգները սեղմելու դեպքեր:
ԽԿԿ բոլոր զեկույցներում կոչ է արվում Հայաստանի իշխանություններին ամենաբարձր քաղաքական մակարդակով իրականացնել քաղաքացիների՝ խոշտանգումներից զերծ լինելու իրավունքը, պատշած քննություն իրականացնել յուրաքանչյուր գործով, պատասխանատվության ենթարկել խոշտանգողներին:
«Եթե պետությունը չի պատժում խոշտանգողին, դառնում է նրա հանցակիցը»,-այս նախադասությունը մեջբերեց փորձագետ Դավիթ Խաչատրյանը՝ հղում անելով ընդդեմ Թուրքիայի խոշտանգման գործով կայացրած վճռին: Փորձագետը նկատեց, որ պետք է այնպես անել, որ խոշտանգումները դառնան անիմաստ: Այսինքն՝ ապացուցվի, որ ապացույց-ցուցմունքը ձեռք է բերվել խոշտանգման հետևանքով, հետևաբար ճանաչվի անթույլատրելի ապացույց ու անհնար լինի այն դնել դատավճռի հիմքում: Սրա համար պետք է պատշաճ քննություն, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ քրեական գործերը հարուցվում են ու կարճ ժամանակ անց կարճվում՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Միքայել Խաչատրյանը նշեց, որ ՔՕ նոր նախագծով խոշտանգման հանցակազմը վերջապես կհամապատասխանի խոշտանգումների դեմ կոնվենցիային: Այս մասին հայտնեց Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչ Միքայել Խաչատրյանը: Խոշտանգողը կազատազրկվի 4-8 տարի ժամկետով, որոշակի իրավունքներից կզրկվի, իսկ խոշտանգվողը, Քաղաքացիական օրենսգրքի համապատասխան փոփոխությամբ, պետությունից կստանա 3 մլն դրամի բարոյական վնասի փոխհատուցում:
Հայաստանում խոշտանգողները չեն պատժվում, ավելին՝ ունենում են պաշտոնական առաջխաղացում
Հայաստանի հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը հիշեցրեց ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի խոսքը՝ մսագործ է այն ոստիկանը, ով ցուցմունք կկորզի ծեծով ու ջարդով:
Սակայն, ըստ իրավապաշտպանների, «մսագործները» շարունակում են աշխատել ու մնալ անպատիժ:
Իրավապաշտպան Արայիկ Զալյանը խոշտանգումների զոհ է դարձել հանրությանը հայտնի «Մատաղիսի» գործի քննության ժամանակ: Նա երեք մեղադրյալներից մեկն էր այդ գործով: 19-ամյա երեք զինվորները 2 համածառայակիցների սպանության առնչությամբ 2004թ. տարվել էին նախ Մարտակերտի ռազմական ոստիկանություն, 7-8 օր այնտեղ պահվել, սակայն առանց կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակի զինվորներին տեղափոխել էին Երևան ու ՌՈ-ում պահել 3 ամիս: «Հետքի» հետ զրույցում Արայիկ Զալյանը նշեց, որ այդքան ամիս իրենց պահելու նպատակն այն էր, որ ծեծի հետքերն անցնեն, նոր տանեն կալանավայր: Արայիկի խոսքավ` «խոշտանգողների խմբի ղեկավարը» եղել է քննչական խմբի ղեկավար Արմեն Հակոբյանը, ով հիմա պաշտոնական առաջխաղացում ունի՝ Ոստիկանության ներքին անվտանգության պետն է: «Այնքան էին ծեծել զինվորներից Ռազմիկ Սարգսյանին, սեռական բռնության սպառնալիքներ արել, որ նա տվել էր ինքնախոստովանական ցուցմունք: Հանրությանը հայտնի նման այլ դեպքեր կան. Վահան Խալաֆյանի դեպքը, ով Չարենցավանի ոստիկանությունում էր սպանվել, Միշա Վիրաբյանի դեպքը: Խոշտանգողները հիմա էլ համակարգում են, ավելին՝ պաշտոնական առաջխաղացում են ունենում»,- նշեց Արայիկ Զալյանը՝ նշելով, որ ժամանակին իրենց փաստաբանները բողոքներ են ներկայացրել խոշտանգումների մասով, սակայն հանցակազմի բացակայության հիմքերով գործերը կարճվել են:
Ցմահ դատապարտվածների խնդիրները` ԽԿԿ զեկույցում
Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն՝ ԽԿԿ-ն 2011թ.-ի դեկտեմբերին հրապարակել է Հայաստան կատարած արտահերթ այցի հիման վրա կազմված զեկույցը: Արտահերթ այցը վերաբերել է ցմահ ազատազրկան դատապարտվածների նկատմամբ վերաբերմունքին: Պատվիրակությունը չի ստացել հաղորդումներ անձնակազմի կողմից բանտարկյալների նկատմամբ դիտավորությամբ իրականացված ֆիզիկական բռնության նոր դեպքերի մասին:
Ինչ վերաբերվում է «Երևան- Կենտրոն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող 2 ցմահ բանտարկյալների պայմաններին, ԽԿԿ-ն նշել է, որ դրանք կարող են հավասարեցվել անմարդկային վերաբերմունքի:
«ԽԿԿ–ն մեծապես մտահոգված է այն հանգամանքով, որ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց զբաղվածության ապահովման հարցում։ Խցից դուրս աշխատանք այլեւս չի առաջարկվում (աշխատանքի համար նախատեսված սենյակները եւ մարզասրահները վերածվել էին խցերի)։ Ավելին, քրեակատարողական հիմնարկում պահվող ոչ մի անձ աշխատանք չուներ։ Քրեակատարողական հիմնարկում պահվող ցմահ ազատազրկվածներից միայն երկուսն էին ներգրավված հեռավար ուսուցման ծրագրերում։ Ամփոփելով` նշենք, որ ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձինք օրվա 24 ժամն անցկացնում էին իրենց խցերում՝ մատնված հարկադիր պարապուրդի. նրանց հիմնական զբաղմունքը հեռուստացույց կամ տեսաձայնային մագնիսական կրիչներով նյութեր դիտելն էր կամ գրքեր կարդալը։ ԽԿԿ–ն կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին մշակել ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց զբաղվածության ծրագիր (ներառյալ՝ աշխատանքային, կրթական, շփման ու սպորտային, ինչպես նաեւ նպատակային վերականգնման ծրագրեր)»,-նշված է 2011թ. զեկույցում։
Կոմիտեն արձանագրել է, որ նախկին այցերի արդյունքում ցմահ բանտարկյալների պատժի կրման վերաբերյալ արված հանձնարարականներից և ոչ մեկը չի իրականացվել: Իրենց պատասխանի մեջ Հայաստանի իշխանությունները տրամադրել են լրացուցիչ տեղեկատվություն օրենսդրական նախագծերի մասին, որոնք պետք է զգալիորեն բարելավեն ցմահ ազատազրկվածների վիճակը։
Սակայն «Հետքը», պարբերաբար հետևելով ԱԺ-ում ներկայացված օրինագծերի շարժին, արձանագրում է, որ խնդրի լուծմանը վերաբերող օրինագծերը 2 տարի շարունակ գտնվում են ԱԺ քառօրյա նիստերի օրակարգում, սակայն քվեարկության չեն դրվում: Հետևաբար, չեն ստանում օրենքի ուժ:

Prison Reform in Armenia: ‘The Butchers Continue to Operate without Punishment’
The Council of Europe has a special committee called the CPT (European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment) that it periodically sends to its 47 member states to assess how detained persons are treated.
Places visited include prisons, juvenile detention centres, police stations, holding centres for immigration detainees, psychiatric hospitals, social care homes, etc.
After each visit, the CPT sends a confidential report containing its conclusions and recommendations to the state concerned.
Human rights organizations and defenders, both locally in Armenia and internationally, have been critical of the reports the CPT has been sending to the Armenian government, the first in 2002, describing them as carbon copies of previous reports with minor changes here and there.
During panel discussion that took place in Yerevan yesterday (at the initiative of the Partnership for an Open Society Foundation), Avetik Ishkhanyan, President of the Helsinki Committee of Armenia, read excerpts of the CAT’s reports concerning its visits to Armenia in 2013 and 2014. (The reports can be accessed via http://www.cpt.coe.int/en/states/arm.htm)
Ishkhanyan noted that in almost all the CAT reports are replete with testimony from inmates in Armenian correctional facilities regarding physical and mental torture, beatings with chair legs and rubber truncheons, cases of suffocating inmates with plastic bags, crushing fingers and nails with pliers, and other examples of abuse.
All the reports have called on the Armenian government to take immediate steps at the highest level to ensure the implementation of the right of citizens to be free of torture and abuse, to conduct thorough investigations of all cases, and to hold the abusers accountable.
Davit Khachatryan, an expert in the field, cited the following from a decision that went against Turkey in a torture case: “If the state does not punish the torturer it becomes an accomplice.”
Mikayel Khachatryan, who represented Armenia’s Ministry of Justice at the discussion, said that a planned change to Armenia’s Criminal Code would bring it in line with the Convention against Torture. He told the audience that those guilty of torture would face 4-8 years in prison and that victims would be eligble to compensation by the state in the amount of 3 million AMD ($6260).
Artur Sakunts, who heads the Vanadzor office of the Helsinki Civic Assembly, reminded those present of the following words of Armenian Chief of Police Vladimir Gasparyan – “Any policeman who extracts testimony by beating and thrashing is a butcher.”
Nevertheless, Sakunts pointed out that the ‘butchers’ continue to operate without punishment.
Human rights defender Arayik Chalyan became a victim of torture in the ‘Mataghis’ case well-known to the public. Chalyan was one of the three accused in the case.
Three 19 year-old soldiers were implicated in the murder of two other soldiers and were first taken to the Martakert military police office in Artsakh where they were kept for eight days. Then, without being formally charged, they were transferred to Yerevan and held by the Military Police for three months.
Chalyan told Hetq that he was detained for so long in order that all traces of beating would disappear before being sent to prison. Chalyan claimed that the ringleader of the beatings was Armen Hakobyan, who headed the investigative team and now serves as the chief of the Police Department’s Internal Security Department.
“They beat the soldier Razmik Sargsyan to such an extent, threatening him with sexual abuse, that he finally confessed. There are other similar cases known to the public. Take the case of Vahan Khalafyan, who dies while in the custody of the Charentsavan police headquarters. The abusers are now making their way up the ranks,” Chalyan told Hetq.
In December 2011, the CPT made an ad-hoc visit to Armenia to assess the steps taken by the Armenian authorities to implement long-standing recommendations made by the CPT, in particular those concerning the treatment of prisoners sentenced to life imprisonment. The Committee’s delegation visited Yerevan-Kentron Prison and carried out a targeted visit to the unit for lifers and the disciplinary unit of Nubarashen Prison.
In an official press release summing up its findings, the CPT said that the delegation received no recent allegations of deliberate physical ill-treatment of prisoners by staff in either of the prisons visited. In general, the delegation observed that the attitude of staff towards prisoners was quite correct.
“However, the poor material environment and impoverished regime at Kentron Prison made it unsuitable for lengthy periods of detention. As for the conditions of detention of life-sentenced prisoners held at Kentron, the CPT states that they could be considered as amounting to inhuman treatment. More generally, the Committee notes that virtually none of the recommendations made after previous visits as regards the detention of lifers have been implemented,” the press release reads.
The full CPT 2011 report can be accessed here.
The CPT adds that in their response, the Armenian authorities provided information on the various measures being taken to address the concerns raised by the Committee.
However, Hetq has periodically followed the bills being introduced to the Armenian parliament regarding prison reforms.