Ռիշար Կլայդերման. «Ամեն անգամ զարմանում եմ, երբ ինձ ասում են՝ հազարավոր մարդիկ են եկել համերգին»
Հայաստան է ժամանել ֆրանսիացի աշխարհահռչակ դաշնակահար Ռիշար Կլայդերմանը (Richard Clayderman): Սա դաշնակահարի առաջին այցն է Հայաստան: Նա հանդես է գալու երկու համերգով:
«Ես ինձ հաշիվ եմ տալիս, որ 40 տարվա երաժշտական կարիերայից հետո սա իմ առաջին այցն է Հայաստան, և ինձ նոր հանդիսատես է սպասվում: Հույս ունեմ, որ կկարողանամ կիսվել իմ հույզերով իմ երաժշտության և դաշնամուրի միջոցով», - ասում է ֆրանսիացի դաշնակահարը:
Չնայած Ռ. Կլայդերմանի առաջին համերգը Երևանում կապված չէ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների հետ, սակայն երաժիշտը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կրծքին կրում էր Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի խորհրդանիշ դարձած անմոռուկը: Դաշնակահարն իրեն համարում է «ընդամենը երաժշտության համեստ դեսպան» եւ համոզված է, որ ամենածանր իրավիճակներում անգամ երաժշտությունն ի զորու է մխիթարել մարդկանց:
«Հույս ունեմ, որ կկարողանամ բացահայտել ձեր երաժշտական ժառանգությունը, չնայած այստեղ մնալու եմ ընդամենը երեք օր: Կարծում եմ, որ ձեր երաժշտական ժառանգությունից նոր կտորներ կսովորեմ, որպեսզի կարողանամ հաջորդ համերգներին նվագել», - ասում է Ռ. Կլայդերմանը:
61-ամյա դաշնակահարի երգացանկը բազմազան է՝ դասական գործերից մինչև փոփ կատարումներ, էթնիկ երաժշտությունից մինչև ֆիլմերի համար գրված ստեղծագործություններ: Այդ ցանկում կան նաև հատվածներ Ա. Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետից:
Ռ. Կլայդերմանին համաշխարհային փառք և ճանաչում է բերել «Բալլադ Ադելինայի համար» (Ballade pour Adeline) կատարումը, որը նա ձայնագրել է 1976 թ.-ին: Ձայնասկավառակն ավելի քան 30 երկրներում վաճառվել է միլիոնավոր օրինակներով: Դրանից հետո սկսվում են համերգային շրջագայությունները, ավելանում են նոր ձայնագրությունների առաջարկությունները: Տարիների ընթացքում դաշնակահարը հայտնի է դառնում հատկապես իր ռոմանտիկ երաժշտության կատարումներով: Դրա շնորհիվ էլ նրան անվանում են «ռոմանսների արքայազն»: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Ռ. Կլայդերմանը պատմում է, որ երբ նոր էր սկսում իր կարիերան, հույս ուներ, որ գուցե կկարողանա Ֆրանսիայում վաճառել մի քանի ձայնասկավառակ: Բայց շուտով իր կատարումները՝ դասականի և փոփի համադրմամբ, նրան համաշխարհային ճանաչում բերեցին:
«Ահա թե ինչպես սկսվեց պատմությունը, որը դեռ շարունակվում է, - ասում է ֆրանսիացի դաշնակահարը: - Ես կարծում եմ, որ բախտն ինձ իսկապես ժպտաց, որովհետև աշխարհում կան բազմաթիվ երաժիշտներ, որոնք հրաշալի են նվագում»:
Նրա հայտնի կատարումներից են Ballade pour Adeline, Love story, Ave Maria, Romeo and Juliet, Mariage D'Amour եւ այլն:
«Կարծում եմ, որ այն երաժշտությունը, որը կատարում եմ, ներկայացնում է ինձ, իմ անձը: Դաշնամուրը և երաժշտությունը ստիպում են ինձ ասել, որ ես ինքս ռոմատիզմի մեջ եմ: Դա իմ տրամադրությունն է, իմ բնույթն է, իմ ապրելակերպը», - ասում է Ռ. Կլայդերմանը:
Վերջինս հաճախ է լսում, որ իրեն անվանում են աստղ, սակայն ինքն իրեն համարում է ընդամենը երաժիշտ: Կլայդերմանը խոստովանում է, որ շուրջ 40 տարի է ելույթ ունենում, բայց ամեն ելույթից առաջ հուզվում է:
«Բոլոր էմոցիաները շատ ուժեղ են տարբեր երկրներում: Միշտ հուզիչ է տեսնել, որ հանդիսատեսը հուզվում է քո երաժշտությունից, - ասում է Ռ. Կլայդերմանը: - Ես ամեն անգամ զարմանում եմ, երբ ինձ ասում են՝ հազարվոր մարդիկ են եկել համերգին իմ երաժշտությունը լսելու»:
Քանի որ հայ հանդիսատեսն իր համար նոր է, դաշնակահարը հույս ունի, որ կկարողանա մի քանի ստեղծագործությունների միջոցով հուզել նրանց:
Նախքան իր կարիերան սկսելը, Ռ. Կլայդերմանը աշխատել է որպես նվագակցող, համագործակցել տարբեր երաժիշտների հետ: Բայց ափսոսում է, որ իրեն բախտ չի վիճակվել նվագակցել Շառլ Ազնավուրին, ում համարում է շանսոնի լավագույն վարպետը: Միաժամանակ, դաշնակահարը խոստովանում է, որ որոշ կապեր ունի Փարիզի հայ երաժշիտների հետ, որոնք հրաշալի են նվագում: Այժմ էլ խանդավառված է, որ առիթ ունի Երևանում նվագել Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի երաժիշտների հետ: Դաշնակահարը խոստովանում է, որ արտիստի համար միշտ հետաքրքիր է բացահայտել նոր երկիր, և հույս ունի, որ այս այցը Հայաստան վերջինը չի լինի:
Ռիշար Կլայդերմանի համերգները տեղի են ունենալու մարտի 13-ին և 14-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:

Ришар Клайдерман: “Я каждый раз удивляюсь, когда мне говорят, что на мой концерт пришли тысячи людей”
В Армению приехал всемирно известный французский пианист Ришар Клайдерман (Richard Clayderman). Это его первый приезд в нашу страну. В Ереване Клайдерман даст два концерта.
“За свою 40-летнюю карьеру это мой первый визит в Армению, где меня ждет встреча с новыми слушателями. Надеюсь, что благодаря своей музыке и роялю я смогу поделиться своими эмоциями”,- сказал музыкант.
Несмотря на то, что первый концерт Ришара Клайдермана в Ереване проходит не в рамках мероприятий по случаю 100-летия Геноцида армян, на встречу с журналистами французский музыкант пришел с прикрепленной к одежде незабудкой – символом трагической для армян даты. Пианист считает себя “скромным послом музыки” и убежден, что музыка способна давать людям надежду даже в самых трудных ситуациях.
“Несмотря на небольшой срок пребываниия здесь – всего три дня, я все же надеюсь, что смогу открыть для себя ваше музыкальное наследие. Думаю, что мне удастся выучить армянские произведения, которые я исполню на будущих концертах”,- отметил Ришар Клайдерман.
Репертуар 61-летнего музыканта разнообразен – от классических произведений до этнической музыки и саундтреков к фильмам. В этом списке есть также отрывки из балета Арама Хачатуряна “Спартак”.
Всемирную славу и признание Ришару Клайдерману принесло исполнение произведения “Баллада для Аделины” (Ballade pour Adeline), которое он записал в 1976 г. Пластинка была продана миллионными тиражами в более чем 30 странах мира. После этого начались концертные турне, поступили новые предложения о записи. Со временем пианист стал известен благодаря своим исполнениям романтической музыки. Вот почему его называют “принцем романсов”.
На встрече с журналистами Ришар Клайдерман признался, что на заре своей карьеры надеялся продать во Франции несколько своих пластинок. Однако вскоре исполненные им произведения, которые сочетали в себе классику и поп-музыку, принесли ему мировую известность.
“Вот так началась эта история, которая продолжается до сих пор,- сказал французский пианист. – Я думаю, что судьба действительно мне улыбнулась, так как в мире есть многочисленные музыканты, которые играют превосходно”.
Наиболее известные исполнения Ришара Клайдермана: Ballade pour Adeline, Love story, Ave Maria, Romeo and Juliet, Mariage D'Amour и др. По словам музыканта, хотя выступает уже 40 лет, однако каждый раз, выходя на сцену, волнуется.
“Когда видишь, что твоя музыка волнует зрителей, ты сам испытываешь волнение,- говорит Клайдерман. – Я каждый раз удивляюсь, когда мне говорят, что на мой концерт пришли тысячи людей”.
Пианист надеется, что посредством нескольких произведений сможет взволновать нового для себя армянского слушателя.
В начале своей карьеры Клайдерман работал аккомпаниатором, сотрудничал со многими музыкантами. Но он очень сожалеет, что ему не посчастливилось аккомпанировать Шарлю Азнавуру, которого считает величайшим мастером шансона. Вместе с тем он отметил, что в Париже поддерживает связи с некоторыми музыкантами-армянами, которые, по словам Клайдермана, играют великолепно. Пианст воодушевлен тем, что ему предстоит играть с Государственным камерным оркестром Армении. Артистам всегда интересно открывать для себя новую страну, говорит Ришар Клайдерман, выражая надежду, что этот его приезд в Армению не будет последним.
Концерты Ришара Клайдермана состоятся 13 и 14 марта в Национальном академическом театре оперы и балета им.Спендиаряна.