Բենզինի ու դիզվառելիքի շուկաների նոր գերիշխողներին կիմանանք շուտով
2010-ից ի վեր առաջին անգամ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը կհրապարակի նոր տվյալներ բենզինի ու դիզվառելիքի շուկաներում գերիշխողների մասին: Սա մի ոլորտ է, որտեղ մեծ գումարներ են պտտվում, եւ գերիշխողի դիրքը պատահական ընկերություններ չեն ձեռք բերում: Ինչպես «Հետքին» հայտնեց հանձնաժողովի մամլո խոսնակ Գայանե Սահակյանը մոտ մեկ-մեկուկես ամսից ՏՄՊՊՀ-ն կհրապարակի նոր տեղեկություններ նշված շուկաների կառուցվածքի ու գերիշխողների մասնաբաժինների մասին: Սահակյանի փոխանցմամբ՝ ուսումնասիրությունները դեռ ընթացքի մեջ են:
Իսկ մինչ այդ, ըստ ՏՄՊՊՀ-ի 5 տարվա վաղեմություն ունեցող տվյալների, նշված շուկաներում գերիշխող դիրք ունեն «Ֆլեշ» ՍՊԸ-ն (բենզին՝ 42,6 %, դիզվառելիք՝ 47,3 %) եւ «Սիթի Պետրոլ Գրուպ» ՍՊԸ-ն (բենզին՝ 41,8 %, դիզվառելիք՝ 40,8 %): Իրականում «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ի տեղը շուկայում 2013-ից զբաղեցրել է նույն տերերին պատկանող «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշն» ՍՊԸ-ն՝ կրկին հանդես գալով «CPS» ապրանքանիշով:
2011-ին հանձնաժողովի որոշմամբ՝ օրենքով նախատեսված կարգով «Սիթի Պետրոլ Գրուպ», «Ֆլեշ», «Ռան-Օյլ», «Մաքսհուր» ՍՊԸ-ները եւ «Միկա Քորփորեյշն» ՓԲԸ-ն ճանաչվել են ցանցերով գերիշխող ընկերություններ, քանի որ նրանցից յուրաքանչյուրն ունեցել է 4 եւ ավելի լցակայան: Սակայն սա նույնպես հին տվյալ է, քանի որ, ինչպես բազմիցս գրվել է մամուլում դեռ 2014-ին, «Միկայի» տեր Միխայիլ Բաղդասարովն իր նավթային ակտիվները, այդ թվում՝ լցակայանները, նավթային բազաներն ու գրասենյակային տարածքները վաճառել է ռուսական «Ռոսնեֆտին»՝ այդպիսով դուրս գալով նավթային շուկայից:
Ռուսական գերակայություն՝ նավթամթերքների շուկայում
Մեր տեղեկություններով՝ ներկայում հենց ռուսական գիգանտն է բենզինի ու դիզվառելիքի ներկրման ոլորտի առաջատարը:
Հիշեցնենք, որ «Ռոսնեֆտին» ՀՀ-ում ներկայացնում է «Ռոսնեֆտ-Արմենիա» ՓԲԸ-ն, որը հիմնադրվել է 2013-ի դեկտեմբերի 19-ին «Ռոսնեֆտ Տեխնո Ս.Ա.» ընկերության կողմից:
Վերջինս գրանցվել է օֆշորային գոտի Լյուքսեմբուրգում 2013-ի դեկտեմբերի 24-ին, այսինքն՝ ավելի ուշ, քան հիմնադրվել է «Ռոսնեֆտ-Արմենիա»-ն, ինչը տարօրինակ է:
Հայաստանյան ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահը Դիդյե Կասիմիրոն է, որը «Ռոսնեֆտի» փոխնախագահներից է, վարչության անդամ:
Նա նաեւ «Ռոսնեֆտ Տեխնո Ս.Ա.»-ի տնօրենների խորհրդի անդամ է:
Պատահական չէ, որ եթե վերջին տարիներին՝ մինչեւ 2013-ը ներառյալ, ՀՀ մտնող նավթամթերքը գլխավորապես բերվում էր թե Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից, թե Ռուսաստանից, ապա արդեն 2014-ից կտրուկ ընկել են առաջին երկուսի մատակարարումները, փոխարենը՝ աճել ՌԴ-ից ներկրումները: Ինչպես արդեն առիթ ունեցել ենք նշելու, սա նախեւառաջ պայմանավորված է ՀՀ-ի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելով ու դրան զուգահեռ ռուսական «խաղացողների» ակտիվացմամբ:
Ներկայացնենք այս երեք երկրներից «նավթ եւ նավթամթերք (բենզին, մազութ, նավթ, դիզվառելիք, յուղ)» ապրանքախմբի ապրանքների ներմուծման (տոննաներով) գրաֆիկը 2011-14 թթ.՝ համաձայն մաքսային մարմինների:
ՏՄՊՊՀ-ն տվյալներ չունի, թե արդյոք ավիակերոսինի շուկայում կան գերիշխողներ: 2013-ին հանձնաժողովն ուսումնասիրել է այս շուկան, սակայն աշխատանքները կապված են եղել ավիափոխադրումների հետ, մասնավորապես, թե ինչպես է կերոսինի գինն ազդում ուղեւորափոխադրումների գնի վրա:
«CPS»-ի 100 մլն դրամ տուգանքի գործը դեռ բաց է
Եթե ավիակերոսինի շուկայում խախտումներ չեն արձանագրվել, ապա բենզինի ու դիզվառելիքի ոլորտում դրանք բազմաթիվ են: Հիշեցնենք, որ 2012-ի մարտին հանձնաժողովը գերիշխող դիրքը չարաշահելու պատճառով 100 մլն դրամով տուգանել էր «Սիթի Պետրոլ Գրուպ»-ին: Վերջինս դատարանում վիճարկել էր որոշումը, սակայն հետո հետ էր վերցրել հայցը: Դատարանում պարզվել էր, որ ընկերությունը կեղծ տեղեկատվություն է ներկայացրել վարչական վարույթի ժամանակ, ինչի հիմքով էլ հանձնաժողովը եւս 5 մլն-ով տուգանել էր ընկերությանը: Սակայն եթե այդ գումարը ՍՊԸ-ն վճարել էր, ապա 100 մլն-ի ճակատագիրն այդպես էլ անհայտ մնաց: ՏՄՊՊՀ խոսնակ Գայանե Սահակյանը «Հետքին» դեռ 2014-ին ասել էր, որ այդ մասով փաստաթղթային ուսումնասիրություններ են կատարվում: Ինչպես հայտնի դարձավ մեզ, նշված վարույթը չի փակվել, այսինքն՝ գործն ընթացքի մեջ է: Քանի որ օրենսդրորեն ժամանակային սահմանափակումներ չկան, հայտնի չէ, թե հանձնաժողովը խոշոր տուգանքի վերաբերյալ երբ վերջնական որոշում կկայացնի ու ինչ կորոշի՝ կթողնի նույնը, չեղյալ կհամարի, կխստացնի, թե կմեղմացնի:
Նոր վարույթ՝ «CPS»-ի դեմ
2014-ին «Հետքը» գրել էր, որ վառելիք ներկրողները տարիներ շարունակ «սուպեր» տեսակի բենզին չեն ներմուծում, սակայն ցանցերում վաճառում են: Գ. Սահակյանը մեզ հայտնել էր, որ հրապարակումից հետո ՏՄՊՊՀ-ն սկսել է ուսումնասիրել բենզինի ու դիզվառելիքի շուկան: «Ուսումնասիրությունն ընդգրկում է հանրապետության ողջ տարածքը: Մի քանի ամիսների ընթացքում ՀՀ ՏՄՊՊՀ աշխատակիցները այցելել են հանրապետության տարբեր բենզալցակայաններ՝ բարձրացված խնդրի ուսումնասիրման նպատակով: Որոշ բենզալցակայաններում արդեն իսկ բացահայտվել են խնդիրներ, որոնք առնչվում են ինչպես բարձրացված խնդրին, այնպես էլ առկա են նաեւ հնարավոր այլ խախտումներ: Վարույթներ դեռեւս չեն հարուցվել, քանի որ նախատեսված ոչ բոլոր բենզալցակայններում է ուսումնասիրությունն ավարտվել: Առաջիկայում այն կավարտվի, եւ բոլոր օրինախախտ ընկերությունների հանդեպ կհարուցվեն վարչական վարույթներ»,- ասել էր հանձնաժողովի ներկայացուցիչը:
Ինչպես տեղեկացանք Գ. Սահակյանից, ուսումնասիրությունների ընթացքում բացահայտվել են խախտումներ մի շարք ընկերությունների կողմից, սակայն առայժմ հարուցվել է մեկ վարչական վարույթ «Սիփիէս Օիլ Քորփորեյշն»-ի նկատմամբ: Մասնավորապես, պարզվել է, որ ընկերության կողմից ներկրվող եւ գովազդվող «ԷԿՏՕ պլյուս» բենզինն իրականում ավելի ցածր կարգի է: «Հաշվի առնելով, որ վարչական վարույթը գտնվում է ընթացիկ փուլում՝ այս պահին այլ մանրամասներ չենք կարող ներկայացնել, սակայն առաջիկայում ուսումնասիրության աշխատանքների ավարտին հանրությանը կտեղեկացվի դրանց արդյունքների մասին»,- ասում է Գայանե Սահակյանը: Ռուսական «Լուկօյլ» ընկերության «ԷԿՏՕ պլյուս» բենզինը համապատասխանում է շուկայում առկա «պրեմիում» կարգի բենզինին, բայց եթե հավատալու լինենք ՏՄՊՊՀ-ին, ապա նշված ընկերությունն իրականում վաճառում է այլ վառելիք:

Скоро станут известны новые монополисты на рынке бензина и дизтоплива
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) впервые после 2010 г. обнарудет новые данные о монополистах на рынке бензина и дизтоплива. В этой сфере крутятся огромные суммы, поэтому случайные компании не могут получить сверхмонопольные позиции. По словам пресс-секретаря ГКЗЭК Гаяне Саакян, примерно через полтора месяца комиссия обнародует новые данные о структуре указанного рынка и акциях компаний-монополистов.
А пока, согласно данным ГКЗЭК 5-летней давности, монопольное положение в указанной сфере занимают ООО “Флеш” (42,6 % бензина и 47,3% дизтоплива) и ООО “Сити Петрол Групп (41,8% бензина и 40,8% дизтоплива). На самом деле с 2013 г. место “Сити Петрол Групп” на рынке занимает принадлежащее тем же владельцам ООО “СиПиЭс Ойл Корпорейшн”, которое тоже выступает под товарным знаком “CPS”.
Решением ГКЗЭК в 2011 г. ООО “Сити Петрол Групп”, “Флеш”, “Ран-Ойл”, “Максхур” и ЗАО “Мика Корпорейшн” в установленном законом порядке были признаны сетевыми компаниями-монополистами, поскольку каждая из них имела 4 и больше заправочных станций. Однако эти данные тоже устарели. Как сообщала пресса еще в 2014 г., владелец “Мики” Михаил Багдасаров продал свои нефтяные активы, в том числе заправочные станции, нефтяные базы и офисные помещения, российской “Роснефти” и покинул нефтяной рынок.
Российский приоритет на рынке нефтепродуктов
По нашим сведениям, в настоящее время именно российский гигант является лидером в сфере поставок бензина и дизтоплива. Напомним, что в Армении “Роснефть” представляет ЗАО “Роснефть-Армения”, которое было основано 19 декабря 2013 г. компанией “Роснефть Техно С.А.”. Последняя зарегистрирована в офшорной зоне, в Люксембурге, 24 декабря 2013 г., то есть позже, чем была основана компания “Роснефть-Армения”, что, согласитесь, странно.
Председатель совета директоров армянской компании Дидье Касимиро является одним из заместителей президента и членом правления компании “Роснефть”. Он также входит в состав совета директоров компании “Роснефть Техно С.А.”.
Неслучайно, в последние годы, включая 2013-й, поставляемые в Армению нефтепродукты доставлялись как из Румынии и Болгарии, так и из России. А вот начиная с 2014 г. объемы поставок из первых двух стран резко сократились, зато возросли объемы поставок из РФ. Как мы уже отмечали, это было обусловлено в первую очередь членством Армении в ЕАЭС и активизацией параллельно этому российских “игроков”.
Представим график импорта (в тоннах) товаров группы “Нефть и нефтепродукты (бензин, мазут, нефть, дизтопливо, масло)” в 2011-2014 гг. по данным таможенных органов:
ГКЗЭК не располагает данными о том, есть ли монополисты на рынке авиакеросина. В 2013 г. комиссия изучила этот рынок, однако работы были связаны с авиаперевозками, в частности с воздействием стоимости керосина на стоимость пассажироперевозок.
Дело о штрафовании “CPS” на 100 млн драмов еще не закрыто
Если на рынке авиакеросина нарушения не были зарегистрированы, то на рынках бензина и дизтоплива их очень много. Напомним, что в марте 2012 г. за злоупотребление монопольным положением ГКЗЭК оштрафовала на 100 млн драмов компанию “Сити Петрол Групп”. Последняя оспорила это решение в суде, однако потом отозвала свой иск. В суде выяснилось, что в процессе административного производства компания представила ложную информацию, из-за чего она была оштрафована еще на 5 млн драмов. Но если эту сумму ООО выплатило, то судьба 100 млн драмов остается неизвестной. Пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян еще в 2014 г. сообщила Hetq.am, что документы по этой части пока изучаются. Как нам стало известно, указанное производство не закрыто, то есть дело находится в процессе рассмотрения. Поскольку временных ограничений закон не предусматривает, то неизвестно, когда комиссия примет окончательное решение о том, штрафовать компанию на крупную сумму или нет.
Новое производство против “CPS”
В 2014 г. Hetq.am писал о том, что на протяжении многих лет поставщики топлива не ввозили бензин марки “Супер”, однако на автозаправочных станциях он продается. Г.Саакян сообщила нам, что после появления публикаций ГКЗЭК начала изучать рынок бензина и дизтоплива. “В течение нескольких месяцев сотрудники комиссии побывали на многих заправочных станциях республики, и на некоторых из них уже выявлены нарушения. Производства пока не возбуждены, так как изучение пока продолжается. В ближайшее время против всех компаний-нарушителей будут возбуждены административные производства”,- сообщила представитель комиссии.
По словам Гаяне Саакян, в ходе изучения были выявлены нарушения со стороны ряда компаний, однако административное производство пока возбуждено только против “СиПиЭс Ойл Корпорейшн”. Выяснилось, что импортируемый этой компанией бензин “ЭКТО плюс” на самом деле имеет более низкое качество. Бензин “ЭКТО плюс” российской компании “Лукойл” соответствует имеющемуся на рынке бензину марки “Премиум”, но если верить ГКЗЭК, в действительности указанная компания продает горючее другой марки.