Նորքում ծառեր են հատվել. կառուցվում է բազմահարկ շինություն
«Հետքին» ահազանգած Նորքի 7-րդ փողոցի բնակիչները պատմեցին, որ իրենց առանձնատների, հեռուստաաշտարակի հարևանությամբ նախկին անտառից մի հսկայական հատված հատվել է, եւ այդ տարածքում աշխատում է տեխնիկա: Տարածքի բնակիչներից Տիգրան Ազիզյանը նշեց, որ ծնված օրվանից ապրել է Նորքում. «Մութ ու ցուրտ տարիներին կտրեցին շատ ծառեր, բայց որոշները մնացել էին: Այդտեղ կային անգամ 30-40 տարեկան ծառեր, մեծ թթենիներ, հետո բնակիչներով նորից ծառեր ենք տնկել, կային նաև մոտ 15 տարվա ծառեր: Բայց մի օրվա մեջ բոլորը կտրեցին: Հիմա մի ցուցանակ են կախել, որից էլ իմացել ենք, որ բազմահարկ շինություն են կառուցում»,- ասաց Ազիզյանը՝ ներկայացնելով մեզ տարածքի լուսանկարները մինչև ծառերի հատվելն ու հատումներից հետո:
Հատումներից առաջ |
Հատումներից հետո |
Ազիզյանները դիմել են Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե, որտեղից էլ ստացել են պատասխան: Ըստ այդմ, հողամասի սեփականատեր է դարձել Հագոպ Լուսարարյանը:
Երևանի ավագանու 2014 թ.-ի ապրիլի 30-ի որոշմամբ համաձայնություն է տրվել, որ Հագոպ Լուսարարյանին պատկանող 800 քմ մակերեսով հողամասից 553 քմ-ը փոխանակվի Երևան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող հարևանությամբ գտնվող համարժեք մակերեսով հողամասի հետ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը լիազորել է Երևանի քաղաքապետարանի անշարժ գուլքի կառավարման վարչության պետ Արսեն Ամյանին՝ քաղաքապետի անունից Հագոպ Լուսարարյանի հետ կնքել հողամասերի փոխանակման պայմանագիր:
«Հետքը» պարզեց, որ Հագոպ Լուսարարյանի անունով Երևանի քաղաքապետի որոշումներով 2 հասցե է տրամադրվել: Անշարժ գույքի հասցեներ տրամադրելու մասին Երևանի քաղաքապետի հուլիսի 25-ի Հ.2879–Ա որոշման հավելվածում նշված է. «Նորքի 7-րդ փողոց, 116/3 Հագոպ Լուսարարյանին սեփականության իրավունքով պատկանող, Նորքի 7-րդ փողոցի 116/3 հասցեում գտնվող հողամասի առանձնացվող 246.09 քառ. մետր մակերեսով մասին նախնական տրամադրել հասցե՝ Նորքի 7-րդ փողոց, 116/5»:
Անշարժ գույքի հասցեներ տրամադրելու մասին Երևանի քաղաքապետի մեկ ուրիշ՝ Հ.3043–Ա որոշման հավելվածում նշված է, որ Հագոպ Լուսարարյանը լիազորված անձ Արսեն Մկրտչյանի միջոցով մեկ միասնական հասցե է վերցրել: Մասնավորապես՝ Նորքի 7-րդ փողոց, հ. 116/4 և հ. 116/3 հողամասերի փոխանակության 01.07.2014թ պայմանագրով, Հագոպ Լուսարարյանին անցած Նորքի 7-րդ փողոցի 116/4 հասցեում գտնվող հողամասին և Նորքի 7-րդ փողոցի 116/3 հողամասի մնացորդային մասին նախնական տրամադրվել է մեկ միասնական հասցե՝ Նորքի 7-րդ փողոց, 116/4:
Ազիզյաններն այս հարցով դիմել են «Լև գրուպ» իրավաբանական ընկերություն: «Հետքի» հետ զրույցում ընկերության նախագահ Լևոն Բաղդասարյանը նշեց, որ հարցը ուսումնասիրման փուլում է:
«Իրավունքի խախտում այստեղ տեսնում ենք այն առումով, որ անգամ եթե այդ տարածքում կա կառուցապատում իրականացնելու թույլտություն, ապա չկա ծառահատումներ անելու թույլտվություն: Ավելի քան տարօրինակ է, թե ինչպես են 30-40 տարեկան ծառերը հատվել: Բացի այդ, փակցված է բազմաբնակարան շենքի մակետ: Դիմացը մասնավոր տնատիրություն կա, հետևաբար ո՞րն է այն նորմատիվային ակտը, որով չեն խախտվելու մասնավոր տնատերերի իրավունքները»,-ասաց Լևոն Բաղդասարյանը:

В Норке вырублены деревья: здесь строится многоэтажное здание
В редакцию Hetq.am позвонили жители 7-ой улицы ереванского квартала Норк, которые рассказали о том, что по соседству с их домами и телевышкой вырублен огромный участок бывшего леса, и на этом месте работает техника.
Житель Норка Тигран Азизян отметил, что в холодные и темные годы здесь было вырублено много деревьев, но часть из них все же осталась. “Здесь были даже 30-40-летние деревья, большие тутовые деревья. Портом жильцы посадили новые деревья. Но все они за один день были вырублены. Сейчас вывешен большой щит, который свидетельствует о том, что здесь строится многоэтажное здание”,- сказал Азизян. Он представил фотографии местности до и после вырубки деревьев.
| До вырубки | |
После вырубки
Азизяны обратились в Государственный кадастр недвижимости, откуда пришел ответ о том, что владельцем земельного участка стал Агоп Лусарарян.
Совет старейшин Еревана своим решением от 30 апреля 2014 г. дал согласие на то, чтобы 553 кв.м земельного участка площадью 800 кв.м, принадлежащего Агопу Лусараряну, были обменены на находящийся по соседству земельный участок с такой же площадью, являющийся собственностью общины Ереван. Мэр столицы Тарон Маркарян уполномочил начальника управления по недвижимости мэрии Еревана Арсена Амяна заключить с Лусараряном договор об обмене земельными участками.
Hetq.am выяснил, что в соответствии с решениями мэра Агопу Лусараряну были предоставлены 2 адреса. Другим решением мэра Агоп Лусарарян через своего уполномоченного лица Арсена Мкртчяна взял единый адрес: Норк, 7-я улица, 116/4.
В связи с этим Азизяны обратились в юридическую компанию “Лев Групп”. В беседе с нами председатель компании Левон Багдасарян сообщил, что вопрос находится на стадии изучения.
“Нарушение права мы здесь усматриваем в том, что даже при наличии разрешения на застройку на данной территории разрешение на вырубку деревьев отсутствует. Более чем непонятно, каким образом были вырублены 30-40-летние деревья. Кроме того, вывешен макет многоэтажного здания, однако напротив имеется частный дом. По какому нормативному акту права частного домовладельца не нарушаются?” – отметил Левон Багдасарян.