Դիտակետի նեղ անցքից երեւում է հարթավայրը: 180 կիլոմետր ձգվող սահմանին իրարից գրեթե հավասարաչափ հեռավորության վրա գտնվող դիտակետերից հազարավոր զինվորներ նույն պահին նայում են հակառակորդի ուղղությամբ: Անհնար է կանխատեսել, թե գիշերը հարձակումը որ հատվածից է լինելու: Բանակի հրամանատարն ասում է` հնարավոր է կանախատեսել, բոլոր ուղղություններից սպասում ենք:
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում անընդհատ տեղացող անձրեւներից հետո մարդաչափ բարձրությամբ բույսեր են աճել` բազմազան գույներով: Դիտակետի անցքի հակառակ կողմից կարմիր կակաչներ են: Հակառակորդի հենակետերը հազիվ են նշմարվում կանաչի մեջ: Մեր հենակետերն էլ են ձուլվել կանաչին:
Հունվարի 3-ին ադրբեջանական բանակը դիվերսիաների երկարատեւ շարքի սկիզբը դրեց: Դրանցից 17-ը խոշոր գործողություններ են եղել, որոնցից յուրաքանչյուրին մասնակցում էին տասնյակ հատուկ ջոկատայիններ: Երբեմն նրանց թիվը հասնում էր 40-ի: Բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանն ասում է՝ չի եղել մի դեպք, որ զինվորները խուճապի ենթարկվեն, թողնեն դիրքերը. «Ես հպարտանում եմ իմ զինվորով, մեր զինվորը հնարավորություն է տալիս հպարտանալ հայրենիքով»:
Ապրիլ ամսվա ընթացքում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները գրեթե ամեն օր դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են արել: Ապրիլի 23-ին հակառակորդը նման եւս մի փորձ է արել սահմանի հարավային հատվածում: Դրա նախորդ օրը` ապրիլի 22-ի գիշերը, հակառակորդը երեք ուղղություններով է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ արել: Զինվորները ետ են շպրտել հատուկ ջոկատայիններին: Հակառակորդի այս տարվա գործողություններն առանձնանում են նրանով, որ դիվերսիան իրականացնում են Թուրքիայում մարզված հատուկ ջոկատայինները, իսկ նրանց հետ որպես հրահանգիչներ մասնակցում են թուրք զինվորականներ: Ամենայն հավանականությամբ, նրանք Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի հետ կապված ինչ-որ ծրագրեր ունեին, սակայն հայ զինվորները կարողացան ձախողել նրանց պլանները՝ երբեմն կորուստների գնով:
Զորամասի հրամանատարի անձնակազմի գծով տեղակալ Մհեր Սարգսյանը մեզ ուղեկցում է առաջնագիծ: «Վիլիսի» դիմապակուն գնդակի անցք է, հարցնում եմ դրա մասին, պատասխանում է. «Հա, գնդակի հետք է, մարդ չի վնասվել»: Մտածում եմ՝ հոգնած է, խոսելու ցանկություն չունի: Դեմքին դաջված են անքուն գիշերները: Քսաներեք ու կես տարի նա բանակում է:
Գնում ենք սահմանի այն հատվածը, որտեղ հակառակորդն ականներ է տեղադրել, եւ երբ զինվորական մեքենաներն այդտեղով անցել են, հեռակառավարման սարքի միջոցով դրանք գործի են դրել: Դրա վերաբերյալ ապրիլի 22-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեսանյութ էին տարածել:
Նկարահանումները կատարվել են անօդաչու սարքի միջոցով: Հակառակորդը, իսկապես, հաջող գործողություն է իրականացրել: Նրանք անցել են սահմանը, ականներ տեղադրել ճամփեզրին, եւ երբ մեր մեքենաներն անցել են այդ հատվածով, անօդաչուի օգնությամբ՝ հեռակառավարման սարքով, պայթեցրել են դրանք: Բարեբախտաբար, կորուստներ չենք ունեցել, ականները սխալ թեքության վրա էին տեղադրել:
Հակառակորդի սխալ հաշվարկի արդյունքում զոհեր չենք ունեցել, երկու հոգի թեթեւ վնասվածքներ են ստացել: Գումարտակի հրամատար Արմեն Հարությունյանը ցույց է տալիս ականների փոսերը, ուղղությունը, որտեղից եկել ու հեռացել է հակառակորդը:
Այս տարի կանաչը մարդաբոյի է, եւ տեղանքի վերահսկումը դժվարացել է: Իհարկե, հայկական ուժերն էլ են օգտագործում խոտերի բարձրությունը եւ անցնում հակառակորդի թիկունք:
Դիրքերից մեկում գումարտակի հրամանատարն ասում է, որ ժամանակն է յուրաքանչյուր գումարտակ ունենա անօդաչու սարք, որպեսզի դրա միջոցով ժամանակին կարողանան հակառակորդի թիկնուքում նրա զինվորների շարժը վերահսկել, նաեւ դրա միջոցով իրականացնել հերթապահություն: Գումարտակներում պետք է լինեն համապատասխան մասնագետներ, որպեսզի կարողանան անօդաչու սարքի միջոցով նկարահանումներ կատարել, վերլուծություններ, հաշվարկներ անել:
«Նոր տեխնոլոգիաների մասնագետները պետք է օգտագործեն այս հնարավորությունը եւ բանակին առաջարկություններ անեն: Այսօր նրանց շատ խիստ կարիքն ունենք, նրանք պետք է մասնակցեն զինվորի անվտանգության միջոցառումներին: Այս իրավիճակը նրանց համար հնարավորություն է, եւ պետք է օգտագործել այդ հնարավորությունը»,- ասում է սպաներից մեկը:
| Արտաշին հարցնում եմ` սիրած աղջիկ ունե՞ս: -Հա,- ասում է: -Մինչև ծառայությունդ վերջացնես, կթողնի քեզ,- կատակում է հրամանատարի տեղակալը: -Ինքը հիմա մեր տանն է,-հակադարձում է Արտաշը: -Դե վերցրու, զանգիր հետը խոսի,- հեռախոսն է մեկնում հրամանատարի տեղակալը: -Արդեն խոսել եմ,- ժպտում է Արտաշը: |
Չարենցավանցի Արտաշն ուսանող է, 15 ամիս է ծառայություն է իրականացնում: Ծնողները մանկավարժներ են: Հարցնում եմ` լարված էր հա՞ գիշերը: Ասում է. «Հա, լարված էր, բայց դե սովորել ենք: Սկզբի ժամանակներն էր մի քիչ դժվար, հիմա՝ չէ, սովորել ենք, սովորական է»: Երբ Արտաշի մասին գրեցի Ֆեյսբուքում, արձագանքեց նրա մայրը: Հարցուփորձ է անում որդուց, ասում է` շատ է կարոտել, 6 ամիս չի տեսել նրան: Հետո պատմում է որդու մասին, ասում է`Պոլիտեխնիկի ուսանող է, ապագա էներգետիկ, մնացել է դիպլոմայինի պաշտպանությունը: «Իսկ մայիսի 26-ին կլրանա տղայիս 21 տարին, Ավարայրի ճակատամարտի օրն է ծնվել: Բարի ծառայություն մեր բոլոր տղաներին, թող ոչ մի զինվորի մատը փուշ չմտնի, Աստված պահպանի մեր զինվորներին», -գրում է Արտաշի մայրը` Նաիրա Պողոսյանը:

На передовой в апреле 100-летия Геноцида
Через узкую щель наблюдательного пункта видна ровная местность. Наблюдательные пункты установлены вдоль всей 180-километровой границы почти на равном расстоянии друг от друга. Находящиеся на этих пунктах тысячи солдат в одно и то же время смотрят в направлении противника. Невозможно предугадать, с какой стороны ночью начнется наступление. По словам командующего армией, наступления нужно ожидать на всех направлениях.
Последний месяц постоянно шли дожди, из-за чего трава выросла с человеческий рост. С противоположной стороны наблюдательного пункта можно увидеть красные маки. В густой зелени наблюдательные пункты противника видны с трудом. Наши пункты слились с зеленью травы.
3 января азербайджанская армия приступила к осуществлению целой серии диверсионных действий. 17 из них были крупными, в каждой участвовали десятки спецназовцев. Иногда их число достигало 40. По словам командующего армией Мовсеса Акопяна, не было ни одного случая, чтобы солдаты впали в панику и оставили свои позиции. “Я горжусь нашими солдатами, а они дают нам возможность гордиться родиной”,- сказал М.Акопян.
В апреле азербайджанские спецназовцы почти каждый день предпринимали попытки диверсионного проникновения. Одну из таких попыток противник предпринял 23 апреля на южном участке границы. А накануне ночью азербайджанцы осуществили диверсии в трех направлениях. Наши солдаты отбросили азербайджанский спецназ. В этом году диверсии противника отличаются тем, что их осуществляют прошедшие подготовку в Турции спецотряды, а в качестве инструкторов в диверсионных действиях участвуют и турецкие военнослужащие. У них, по всей видимости, были определенные планы, связанные со 100-летием Геноцида, однако армянские солдаты сумели их сорвать. Иногда ценой жизни”.
На передовую линию нас сопровождает заместитель командующего армиией Мгер Саркисян. На лобовом стекле “Вилиса” я замечаю след от пули. “Да, это след от пули, но никто не пострадал”,- пояснил Мгер Саркисян. Я подумал, что мой собеседник очень устал, на его лице были видны следы бессонных ночей. В армии он служит уже болше 23 лет.
Мы едем на тот участок границы, где противник установил управляемые мины. И когда по этой местности проезжали военные машины, азербайджанцы взорвали их. 22 апреля азербайджанские СМИ разместили видеоматериал об этом. Съемки были проведены с помощью беспилотника. Противник действительно осуществил успешную операцию. Азербайджанцы перешли границу, установили вдоль дороги мины, и когда наши машины проезжали по этой местности, взорвали их. К счастью, армянская сторона не понесла потерь, так как мины были установлены неправильно.
В результате ошибочных расчетов противника жертв с нашей стороны не было, лишь два человека получили легкие телесные повреждения. Командир батальона показывает воронки от мин и направление, откуда пришел и ушел противник.
В этом году трава выросла с человеческий рост, что затрудняет наблюдение за местностью. Армянские силы, разумеется, тоже используют это обстоятельство и оказываются в тылу противника.
На одной из позиций командир батальона отметил, что пора уже обеспечить каждый батальон беспилотником, с помощью которого можно своевременно контролировать перемещения солдат в тылу противника, а также нести дежурство. В батальонах должны быть соответствующие специалисты, способные вести съемку с помощью беспилотника, анализировать, делать расчеты.
“Специалистам по новым технологиям нужно использовать эту возможность, выдвинуть свои предложения. Сегодня мы очень нуждаемся в специалистах, которые могут участвовать в мероприятиях по обеспечению безопасности солдат”,- отметил один из офицеров.
| - У тебя есть любимая девушка?” – спрашиваю Арташа. - Есть,- отвечает он. - Пока ты закончишь службу, она тебя оставит,- шутит заместитель командира. - Она сейчас у нас дома,- возразил Арташ. - Тогда возьми телефон, позвони, поговори с ней,- протянув мобильный, сказал замкомандира. - А я уже поговорил,- улыбнувшись, ответил Арташ. |
Чаренцаванец Арташ – студент, в армии служит 15 месяцев. Его родители педагоги. Спрашиваю: ночь была напряженной? “Да, но мы уже привыкли. Первое время было немного трудно, а сейчас привыкли, обычное дело”,- сказал Арташ. Когда я написал о нем в Фейсбуке, откликнулась его мать. Она начала расспрашивать о сыне, призналась, что очень соскучилась, так как не видела его 6 месяцев. Потом рассказала, что сын – студент Политехнического института, будущий энергетик, ему осталось только защитить диплом. “26 мая моему сыну исполнится 21 год. Он родился в день Аварайрской битвы. Мирной службы всем нашим ребятам. Пусть ни с кем из них ничего не случится. Да хранит Господь всех наших солдат!” - написала мать Арташа Наира Погосян.