Սևակ Մնացականյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից վերադարձավ տուն
Շանթ Հարությունյանի և նրա համախոհների գործով 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման դատապարտված 26-ամյա Սևակ Մնացականյանն արդեն տանն է՝ ընտանիքի անդամների հետ: Այսօր լրացել է նրա պատժի կրման վերջնաժամկետը: «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դիմաց նրան դիմավորել են հարազատները, ընկերները, մյուս քաղբանտարկյալների ընտանիքների անդամները:
«Հետքի» հետ զրույցում Սևակ Մնացականյանը պատմեց մեկ ու կես տարվա ընդմիջումից հետո ազատության մեջ լինելու իր առաջին զգացողությունների մասին. «Ոչինչ չի փոխվել. Ազատությունը ընկալում եմ նույն կերպ, որպես հոգու վիճակ: 1 տարի վեց ամիս պարզապես տեղաշարժվելու իմ իրավունքն էր սահմանափակվել, իսկ մարդու հոգևոր ազատությունը չի կարող սահմանափակվել»,-ասաց Սևակ Մնացականյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով այն մարդկանց, ովքեր այս ընթացքում եղել են քաղբանտարկյալների ու նրանց ընտանիքների կողքին, պայքարել հանուն արդարության:
Հարցին, թե ինչ է պատրաստվում անել առաջիկա օրերին, Սևակը պատասխանեց. «Գնալու եմ Հրազդան՝ հանգստանալու»:
Սևակի հայրը՝ Բախշիկ Մնացականյանը մեզ հետ նախկին զրույցում նշել էր, որ այդ օրը՝ անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին տղան ուղղակի տեսել է, որ ընկերոջը՝ Ավետիսին գցել են գետնին, Սևակը ցանկացել է պաշտպանել, գետնին ընկած ընկերոջն է բարձրացրել: «Սա էլ օգտագործեցին իր դեմ, թե ոստիկանի աշխատանքին է խոչընդոտել, հետո էլ ամեն ինչ փոխեցին ու դարձրեցին խուլիգանություն»,-ասել էր Սևակի հայրը:
Հիշեցնենք, որ Կենտրոն և Նորք-մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը անցյալ տարվա հոկտեմբերի 17-ին «Նոյեմբերի 5-ի» գործով խուլիգանության հոդվածներով կայացրել էր 14 մեղադրական դատավճիռ:

Отбывавший наказание в УИУ “Нубарашен” Севак Мнацаканян вернулся домой
26-летний Севак Мнацаканян, который по делу Шанта Арутюняна и его единомышленников был приговорен к лишению свободы сроком на 1 год 6 месяцев, уже находится дома, в кругу семьи. Сегодня истек срок отбывания им наказания. Перед уголовно-исполнительным учреждением “Нубарашен” Севака встречали родственники, друзья, члены семей других политзаключенных.
В беседе с Hetq.am Севак Мнацаканян сказал: “Ничего не изменилось. Свободу я воспринимаю так же, как и раньше – как состояние души. Просто в течение года и шести месяцев было ограничено мое право на передвижение. А духовная свобода человека не может быть ограничена”,- отметил Севак, поблагодарив тех, кто все это время поддерживал политзаключенных и их семьи и вел борьбу за справедливость.
На вопрос, что он собирается делать в ближайшее время, Севак сказал: “Поеду в Раздан, отдохну”.
Ранее отец Севака Бахшик Мнацаканян в беседе с нами отметил, что 5 ноября прошлого года его сын всего лишь видел, как его друга Аветиса повалили на землю. Севак попытался защитить его, помог подняться. “Это использовали против него, заявив, что он препятствовал работе полицейского. Потом это обвинение переквалифицировали в хулиганство”,- рассказал Б.Мнацаканян.
Напомним, что 17 октября прошлого года суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш вынес 14 обвинительных приговоров по статье о хулиганстве в рамках дела “5-го ноября”.