3,5 մլն եվրո վարկ ՎԶԵԲ-ից` Կոտայքի մարզի և Սևանի թափոնների կառավարման համար
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանին տրամադրել է 3,5 եվրո վարկ՝ «Կոտայքի մարզի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիրն» իրականացնելու համար: Վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի և ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսի կողմից: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 8,07 մլն եվրո է: Եվս 3,5 եվրոյի դրամաշնորհային համաձայնագիր է կնքվել Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի և Մարկ Դևիսի միջև: Այն տրամադրելու է Եվրամիության Հարևանության ներդրումային գործիքի (ՀՆԳ) շրջանակներում: Իսկ մնացյալ 1,07 մլն եվրոն նախատեսվում է ստանալ որպես տեխնիկական աջակցություն:
3,5 մլն վարկի մարման ժամկետը 15 տարի է: Ծրագրով նախատեսվում է Կոտայքի մարզի և Սևան քաղաքի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարում: Ներդրված գումարով կառուցվելու է նոր աղբավայր, ձեռք են բերվելու թափոնների հավաքման բեռնատարներ, կոնտեյներներ, աղբավայրի աշխատանքների համար մասնագիտացված սարքավորումներ: Բացի դրանից՝ իրականացվելու են բնապահպանական և սոցիալական լրացուցիչ ուսումնասիրություններ:
ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանից հետաքրրքվեց, թե ինչպես են ընտրվել Կոտայքի մարզն ու Սևան քաղաքը:
Տերտերյանն ասաց, որ դեռևս 2009-2010 թթ. ՎԶԵԲ-ի ուսումնասիրողների թիմը դիտարկել է ՀՀ մարզերը և Կոտայքի մարզը համարել է ամենանպատակարհարմարը: Պատճառներից մեկն այն էր, որ այդ մարզի քաղաքային բնակչությունն ու քաղաքների դասավորությունը խիտ են:
Իսկ Սևանն, ըստ փոխնախարարի, ընդգրկվել է, որովհետև ամառային զբոսաշրջության ժամանակ մեծ աղբ է հավաքվում:
Ավելին` ըստ կառավարության ներկայացուցչի` աղբավայրի հզորություններն այնպես են նախատեսվել, որ հետագայում Կոտայքի մարզի 60 գյուղական համայնքները ևս հնարավորություն ունենան միանալ ծրագրին:
«Մենք ՎԶԵԲ-ի առաջ խնդիր ենք դրել, որպեսզի Գեղարքունիքի մարզի մյուս համայնքները ևս տեղավորվեն այս ծրագրի շրջանակներում: Տեխնիկական և տնտեսական հաշվարկներ պետք է իրականացվեն»,- ասաց Վ. Տերտերյանը:
Բիշարյանն անդրադարձավ նաև երկրում բաց աղբավայրերին` նշելով, որ 21-րդ դարում նման մոտեցումներն անընդունելի են: «Որքան գիտեմ, բավական երկար ժամանակ քննարկումներ էին տեղի ունենում, որպեսզի Նուբարաշենի նման բաց աղբավայրերը վերամշակման ենթարկվեն ճապոնացիների միջոցով: Բացի դրանից՝ աշխարհին է հայտնի, որ աղբի վերամշակման գործընթացը բավականին շահութաբեր գործընթաց է: Զարմանում եմ, որ մեր երկրում դեռևս որևէ մեկը ձեռք չի գցել այդ բիզնեսին»,- ասաց նա` հարցնելով բանախոսին, թե ինչքան ժամանակ են գործելու բաց աղբավայրերը, և գուցե պետք է ուշադրություն դարձնել դրանց վերացմանը, հետո նոր՝ աղբամանների կամ մեքենաների ձեռքբերմանը:
Տերտերյանը համաձայնեց, որ բաց աղբավայրերը մեծ խնդիր են: Ապա ասաց, որ բոլոր ճանապարհների եզրերին դրանց էկոլոգիական վնասը տեսնում ենք անզեն աչքով: Նրա խոսքով` Կոտայքի մարզի 7 աղբավայրերն ու Սևան քաղաքի աղբավայրը նախատեսվում է կոնսերվացնել: «Մենք աղբավայրը կկոնսերվացնենք, 8-ի փոխարեն կլինի մեկը, որը կլինի որոշակի ժամանակակից ստանդարտներով»,- նշեց նա:
Իսկ վերամշակման համար անհրաժեշտ է որոշակի տեխնոլոգիաներ ներդնել, ինչի համար աղբի որոշակի քանակ և կառուցվածք է անհրաժեշտ: Միայն անհրաժեշտ քանակի դեպքում, ըստ Տերտերյանի, կարելի է խոսել բիզնեսի շահեկան լինելու մասին:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն էլ իր ելույթում ասաց, որ տվյալ պարագայում խնդիրը ենթավարկառու ինստիտուտի հարցն է:
«Կառավարությունը փողը վերցնում է Եվրաբանկից, վերադարձնելու է Եվրաբանկին: Լավ է, որ կեսը դրամաշնորհ է, չնայած այդքան էլ ակնհայտ չէ, որովհետև դրամաշնորհները հատկություն ունեն վատ ծախսվելու: Կառավարությունն իր հերթին այս վարկը տալիս է համայնքին, համայնքն էլ 15 տարի հետ չի տալիս, ի՞նչ եք անելու»,- ասաց Հ. Բագրատյանը:

The European Bank for Reconstruction and Development (ERBD) has provided a €3.5 million fifteen year loan to the Republic of Armenia for the construction of the first EU compliant regional landfill and relevant infrastructure in the country.
The landfill will be located in Hrazdan, capital of Armenia’s Kotayk Province, and will be used by eight municipalities in the nearby region - Hrazdan, Abovyan, Charentsavan, Yeghvard, Nor Hajin, Tzaghadzor, Byureghavan and Sevan (Gegharkunik Province).
The solid waste management project will also include the acquisition of vehicles, bins and equipment for waste management.
In addition, the European Union Neighbourhood Investment Facility (“NIF”) has approved a grant in the amount of €3.5 million to provide co-financing for the Project.
The entire project cost is €8.07 million, including post signing technical cooperation.
The loan agreements were signed last December in Yerevan by the Minister of Finance of Armenia, the participating Municipalities, and the EBRD.
When asked by Rule of Law parliamentary faction head Heghineh Bisharyan why Kotayk Province and Sevan were picked for the project, Vache Terteryan, Deputy Minister for Territorial Administration and Emergency Affairs, stated that an ERBD survey team had traveled through Armenia in 2009-2010 and selected Kotayk due to its high population concentration.
The town of Sevan was included, according to Terteryan, due to the large amounts of garbage accumulated in the resort town during the tourist season.
The official noted that the landfill would have the resources so that another sixty rural communities could join the project.
Bisharyan also raised the issue of Armenia’s open landfills, noting that in the 21st century such an approach to waste management was unacceptable.
“As far as I know there were lengthy discussions regarding the restructuring of the open landfills like Nubarashen by the Japanese into recycling centers. Since recycling is such a profitable venture, I’m surprised that no one in Armenia has gotten into the business,” Bisharyan said.
Terteryan agreed that open landfills presented a huge problem, adding that the ERBD project would combine the current eight landfills (7 in Kotayk Province and the one in Sevan) into one modern facility.
The deputy minister stressed that a large investment in technology was needed to launch recycling in Armenia and that in order to be profitable there must be a sizeable amount of garbage to work with.