3,5 մլն եվրո վարկ ՎԶԵԲ-ից` Կոտայքի մարզի և Սևանի թափոնների կառավարման համար
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանին տրամադրել է 3,5 եվրո վարկ՝ «Կոտայքի մարզի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագիրն» իրականացնելու համար: Վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանի և ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսի կողմից: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 8,07 մլն եվրո է: Եվս 3,5 եվրոյի դրամաշնորհային համաձայնագիր է կնքվել Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի և Մարկ Դևիսի միջև: Այն տրամադրելու է Եվրամիության Հարևանության ներդրումային գործիքի (ՀՆԳ) շրջանակներում: Իսկ մնացյալ 1,07 մլն եվրոն նախատեսվում է ստանալ որպես տեխնիկական աջակցություն:
3,5 մլն վարկի մարման ժամկետը 15 տարի է: Ծրագրով նախատեսվում է Կոտայքի մարզի և Սևան քաղաքի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարում: Ներդրված գումարով կառուցվելու է նոր աղբավայր, ձեռք են բերվելու թափոնների հավաքման բեռնատարներ, կոնտեյներներ, աղբավայրի աշխատանքների համար մասնագիտացված սարքավորումներ: Բացի դրանից՝ իրականացվելու են բնապահպանական և սոցիալական լրացուցիչ ուսումնասիրություններ:
ԱԺ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանից հետաքրրքվեց, թե ինչպես են ընտրվել Կոտայքի մարզն ու Սևան քաղաքը:
Տերտերյանն ասաց, որ դեռևս 2009-2010 թթ. ՎԶԵԲ-ի ուսումնասիրողների թիմը դիտարկել է ՀՀ մարզերը և Կոտայքի մարզը համարել է ամենանպատակարհարմարը: Պատճառներից մեկն այն էր, որ այդ մարզի քաղաքային բնակչությունն ու քաղաքների դասավորությունը խիտ են:
Իսկ Սևանն, ըստ փոխնախարարի, ընդգրկվել է, որովհետև ամառային զբոսաշրջության ժամանակ մեծ աղբ է հավաքվում:
Ավելին` ըստ կառավարության ներկայացուցչի` աղբավայրի հզորություններն այնպես են նախատեսվել, որ հետագայում Կոտայքի մարզի 60 գյուղական համայնքները ևս հնարավորություն ունենան միանալ ծրագրին:
«Մենք ՎԶԵԲ-ի առաջ խնդիր ենք դրել, որպեսզի Գեղարքունիքի մարզի մյուս համայնքները ևս տեղավորվեն այս ծրագրի շրջանակներում: Տեխնիկական և տնտեսական հաշվարկներ պետք է իրականացվեն»,- ասաց Վ. Տերտերյանը:
Բիշարյանն անդրադարձավ նաև երկրում բաց աղբավայրերին` նշելով, որ 21-րդ դարում նման մոտեցումներն անընդունելի են: «Որքան գիտեմ, բավական երկար ժամանակ քննարկումներ էին տեղի ունենում, որպեսզի Նուբարաշենի նման բաց աղբավայրերը վերամշակման ենթարկվեն ճապոնացիների միջոցով: Բացի դրանից՝ աշխարհին է հայտնի, որ աղբի վերամշակման գործընթացը բավականին շահութաբեր գործընթաց է: Զարմանում եմ, որ մեր երկրում դեռևս որևէ մեկը ձեռք չի գցել այդ բիզնեսին»,- ասաց նա` հարցնելով բանախոսին, թե ինչքան ժամանակ են գործելու բաց աղբավայրերը, և գուցե պետք է ուշադրություն դարձնել դրանց վերացմանը, հետո նոր՝ աղբամանների կամ մեքենաների ձեռքբերմանը:
Տերտերյանը համաձայնեց, որ բաց աղբավայրերը մեծ խնդիր են: Ապա ասաց, որ բոլոր ճանապարհների եզրերին դրանց էկոլոգիական վնասը տեսնում ենք անզեն աչքով: Նրա խոսքով` Կոտայքի մարզի 7 աղբավայրերն ու Սևան քաղաքի աղբավայրը նախատեսվում է կոնսերվացնել: «Մենք աղբավայրը կկոնսերվացնենք, 8-ի փոխարեն կլինի մեկը, որը կլինի որոշակի ժամանակակից ստանդարտներով»,- նշեց նա:
Իսկ վերամշակման համար անհրաժեշտ է որոշակի տեխնոլոգիաներ ներդնել, ինչի համար աղբի որոշակի քանակ և կառուցվածք է անհրաժեշտ: Միայն անհրաժեշտ քանակի դեպքում, ըստ Տերտերյանի, կարելի է խոսել բիզնեսի շահեկան լինելու մասին:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն էլ իր ելույթում ասաց, որ տվյալ պարագայում խնդիրը ենթավարկառու ինստիտուտի հարցն է:
«Կառավարությունը փողը վերցնում է Եվրաբանկից, վերադարձնելու է Եվրաբանկին: Լավ է, որ կեսը դրամաշնորհ է, չնայած այդքան էլ ակնհայտ չէ, որովհետև դրամաշնորհները հատկություն ունեն վատ ծախսվելու: Կառավարությունն իր հերթին այս վարկը տալիս է համայնքին, համայնքն էլ 15 տարի հետ չի տալիս, ի՞նչ եք անելու»,- ասաց Հ. Բագրատյանը:

ЕБРР выделил 3,5 млн евро на управление отходами в Котайкской области
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выделил Армении кредит в размере 3,5 млн евро на осуществление Программы управления твердыми отходами в Котайкской области. Кредитное соглашение было подписано в декабре прошлого годам министром финансов РА Гагиком Хачатряном и руководителем ереванского офиса ЕБРР Марком Дэвисом. Общая стоимость программы 8,07 млн евро. Еще одно грантовое соглашение на сумму 3,5 млн евро Марк Дэвис подписал с мэром Раздана Арамом Даниеляном. Грант будет выделен в рамках Инвестиционного инструмента соседства (ИИС). Остальные 1,07 млн евро предусмотрено получить в качестве технической помощи.
Срок погашения кредита в 3,5 млн составляет 15 лет. Программой предусмотрено управление твердыми отходами в Котайкской области и городе Севане. За счет инвестированной суммы будет построена новая мусорная свалка, приобретены грузовые автомобили и контейнеры для сбора отходов, специализированная техника для мусороуборочных работ. Кроме того, будут проведены дополнительные экологические и социальные изучения.
Руководитель фракции “Оринац еркир” Национального Собрания Эгине Бишарян поинтересовалась у замминистра территориального управления и чрезвычайных ситуаций РА Ваче Тертеряна, как были выбраны Котайская область и город Севан.
По словам Тертеряна, еще в 2009-2010 гг. команда экспертов ЕБРР провела мониторинг областей РА и пришла к выводу, что самой подходящей является Котайкская область. Одна из причин состоит в том, что городское население и расположение городов здесь довольно плотное.
Что касается города Севана, то он, по словам замминистра, был включен в связи с тем, что в летний туристический сезон здесь убирается большое количество мусора.
“Мы поставили перед ЕБРР задачу охватить этой программой и другие общины Гегаркуникской области. Необходимо провести технические и экономические расчеты”,- отметил Ваче Тертерян.
Эгине Бишарян коснулась также существующих в нашей стране открытых мусорных свалок, отметив, что в 21-ом веке подобный подход недопустим. “Насколько мне известно, уже давно обсуждается вопрос переработки мусора с помощью японцев. Переработка мусора – довольно прибыльный бизнес. Я удивляюсь, что в нашей стране никто пока не занялся этим бизнесом”,- сказала депутат, поинтересовавшись, как долго будут действовать открытые мусорные свалки.
Тертерян согласился с тем, что свалки представляют серьезную проблему. Он также сообщил, что предусмотрено консервировать 8 мусорных свалок в Котайкской области и городе Севане. Что касается внедрения технологий, необходимых для переработки мусора, то для этого требуется определенное количество и определенная структура мусора. Только при наличии достаточного количества можно говорить о том, что этот бизнес выгоден.
Депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян в своем выступлении отметил: “Правительство берет деньги у Евробанка и должно вернуть их Евробанку. Хорошо, что часть денег сорставляет грант, хотя гранты имеют свойство плохо использоваться. Правительство в свою очередь предоставляет этот кредит общине, которая через 15 лет может не вернуть его. Что будете делать?”.