«Ոսկե ծիրան» փառատոնին Հայաստան են ժամանելու Օռնելա Մուտին և Նաստասյա Կինսկին
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» 12-րդ միջազգային կինոփառատոնի հատուկ հյուրն է լինելու իտալացի դերասանուհի Օռնելա Մուտին (Ornella Muti): Վերջինս կինոսերներին առավել հայտնի է իտալացի դերասան, երգիչ և ռեժիսոր Ադրիանո Չելենտանոյի հետ խաղացած ֆիլմերով:
«Տղամարդիկ, հատկապես 70-ական թթ.-ին, բոլորը սիրահարված էին նրան և քնի մեջ տեսնում էին նրան,- ժպտալով ասաց «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:- Նա գալիս է իր ֆիլմերով և ստանալու է մրցանակ համաշխարհային կինոյում ունեցած վաստակի համար»:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերից է նաև դերասանուհի Նաստասյա Կինսկին (Nastassja Kinski): Կլաուս Կինսկու դստերը` Նաստասյային մեծ ճանաչում բերեց հատկապես Ռոման Պոլանսկու «Թես» ֆիլմը: 1981թ. այն արժանացավ «Ոսկե Գլոբուս» և «Սեզար» մրցանակների: Ֆիլմը առաջադրվել է նաև «Օսկարի» 6 նոմինացիաներում, որից 3-ը շահել է:
Փառատոնի ընթացքում կլինեն Ն. Կինսկու հետահայաց ֆիլմերի ցուցադրությունները: Կներկայացվեն նրա հայտնի ֆիլմերը` Վիմ Վենդերսի «Փարիզ, Թեքսաս»-ը, Անդրեյ Կոնչալովսկու «Մարիայի սիրեցյալները» և Ռ. Պոլանսկու «Թես»-ը:
Փառատոնի մյուս պատվավոր հյուրն է ֆրանսիացի դերասան, սցենարիստ և ռեժիսոր Պատրիկ Շենեն: Այս այցի շրջանակներում տեղի կունենա «Ես սիրվելու համար չեմ այստեղ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ստեֆան Բրիզեի նկարահանած այս ֆիլմում հանդես է եկել Պ. Շենեն:
«Ինձ թվում է այսպիսի նվեր հանդիսատեսին դժվար էր անել, բայց մենք փորձեցինք»,- ասաց Հ. Խաչատրյանը:
Վերջինս հավելեց, որ հովանավորների պատճառով փառատոնը փոքր-ինչ ճգնաժամի մեջ է, սակայն իրենք ցանկանում են, որ փառատոնը իսկապես դառնա տոն հայ հանդիսատեսի համար և տարեցտարի զարգանա:

Орнелла Мути и Настасья Кински станут почетными гостями кинофестиваля “Золотой абрикос”
Специальной гостьей 12-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будет итальянская актриса Орнелла Мути(OrnellaMuti). Любителям кино Мути известна в основном по фильмам, где она играла с итальянским актером, певцом и режиссером Андриано Челентано.
“Все мужчины, особенно в 70-е годы, были влюблены в Орнеллу Мути и часто видели ее во сне, - улыбаясь, говорит директор МКФ “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян. – Она приезжает со своими фильмами, чтобы получить приз за вклад в мировое кино”.
Почетной гостьей кинофестиваля станет другая известная актриса Настастья Кински (Nastassja Kinski). Большую известность дочери Клауса Кински принес фильм Романа Полански “Тэсс”.  В 1981 г. картина удостоилась премий “Золотой глобус” и “Сезар”. Фильм также был номинирован на “Оскара”в шести номинациях и в трехполучил призы.
В рамках кинофестиваля состоится ретроспективный показ фильмов Настасьи Кински. Будут представлены наиболее известные  картины с ее участием: “Париж, Техас” Вима Вендерса, “Возлюбленные Марии” Андрея Кончаловского и “Тэсс” Романа Полански.
В качестве еще одного почетного гостя на кинофестиваль “Золотой абрикос” приглашен французский актер, сценарит и режиссер Патрик Шенэ.
В рамкахего визита состоится показ фильма Стефана Бризе “Я здесь не для того, чтобы меня любили” с участием Патрика Шенэ.
“Сделать такой подарок зрителю, мне кажется, было очень трудно, но мы попытались”,- сказал Арутюн Хачатрян.
Он также отметил, что из-за сокращения числа спонсоров кинофестиваль “Золотой абрикос” переживает некоторый кризис. Вместе с тем, как отметил А.Хачатрян, они стремятся к тому, чтобы кинофестиваль стал праздником для армянского зрителя и год от года приобретал все большую популярность.